Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MAMICI DIN CANADA


Recommended Posts

grrr.... am scris un mesaj de o posta si eram delogata deci pentru baie: Aveeno baby wash & shampoo de uns dupa baie: ulei de masline fiert la bain-marie crema: vaseline. Ar fi indicat sa aveti la indemana si o crema cu oxid de zinc in caz de iritatie la fundulet diapers: Pampers Swadlers. Baby dry mi se par cam scortosi. Ma gandeam sa schimb la Huggies Ultratrim, avand in vedere ca i-am folosit in tara cu succes pentru cel mare. Cand cel mare era mic ... lol... huggies se gasea in Ro pe sexe (fetite/baieti). Aici de ce nu se fac oare la fel? o fi din cauza diferentei de cultura/obiceiuri (in Ro pediatra imi recomanda sa-i asez putzulica in sus, aici imi zice ca in jos....) receiving blankets: sunt scutecele de la noi de panza. Eu le folosesc in fel si chip: in patut peste creasaf, sa nu trebuiasac sa schimb cearsaful de 2 ori pe zi sau in fiecare zi (mai regurgiteaza piticu'), pe umar cand il pun sa ragaie, peste change pad sa nu-i fie rece la popo, pe post de paturica la vara.... Am vreo 10 si nu cred ca imi trebuiesc mai multe. servetele umede: huggies, ca de la pampers s-a iritat. Si asta numai in deplasare ca acasa folosim cu incredere apa de la robinet, fara sapun (thenica de spalare la chiuveta la http://community.webshots.com/scripts/editPhotos.fcgi?action=showMyPhoto&albumID=123514582&photoID=123514953&security=QfqQUW). Pentru buric: mi-au dat de la spital o sticluta cu solutie iodata cu care stergeam buricutul in fiecare zi cu un betigas din acelea de urechi. Eu nu am decat un singur sutien de alaptat, pe care l-am folosit doar de trei ori.... ca in rest umblu fara (rusine sa-mi fie!) La spital am stat doar de sambata noaptea pana marti la pranz cand am plecat dupa negocieri intense (facuse piticu' icter si a trebuit sa-l intepe in calcai sa-i recolteze sange pentru analize sa vada nivelul de bilirubina pentru a putea decide daca-l pun la lampa cu UV sau nu.... brrr, ce fraza am putut sa fac aici) si mai ales pentru faptul ca imi adusesera in camera luni seara pe una care m-a umplut de nervi (am stat la semiprivate): vorbea la telefon incontinuu si in gura mare, ii vene in vizita o cucoana de la mount sinai hospital si hihihi si hahaha iar in gura mare si uita sa plece, mie imi era frig (eram chiar langa aparatul de aer conditionat). Puneam AC-ul pe 24C ea il dadea pe 18C... nu aveam loc sa ma misc de ea (isi adusese 2 valize...) Acum am si eu o problema: oare la noua biserica Toti Sfintii au cristelnita? ca nu mi-ar place doar sa-l ude pe frunte cu canitza... Atat acum ca s-a trezit Thomas....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Tot eu Deci e mai bine sa folosesc petroleum Jellt in loc de vestita crema Vaseline? eu am vazut care folosesc si una si alta, si nu am stiut care este mai buna, asa ca mi-am luat crema vaseline Crema aia pt tzitzi daca faci bubitze atzi folosit-o? Eu am primit 2, si parca as pune numai laptic pe tzitzi nu as folosi crema, decat chiar daca e necesar Pupi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina: e tare bine sa ai ajutor in prima luna:) Pe mine m-a ajutat mama mea si pot sa spun ca si asa am fost f obosita in prima luna pina m-am acomodat cu noul program si pina cind cusatura a fost vindecata. La inceput mama mea m-a ajutat si noaptea cu bebe-ul, pina cind mi-am dat seama ca ea nu rezista asa cu noptile pierdute si atunci am lasat-o sa doarma noaptea si dormeam eu ziua.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de iesit la plimbare cu carutul nu am iesit de foarte multe ori din motiv de vant.... cum scriem noi in acelasi timp! la spital, m-au invatat asistentele sa pun o gramada de vaselina in scutec sa nu se lipeasca meconiul de funduletul copilului.... Ajutor am avut de la sotul meu din plin (in ceea ce priveste treburile casei, inclusiv gatit si calcat). A stat acasa in prima saptamana, pe urma ne-am descurcat de minune si singurei si cu dusul si adusul de la school bus al celui mare.... Pucku, tu esti pe dial-up, ca te sun si suna ocupat....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In spital mai tin minte ca am mai avut doua caciulite de bumbac pentru copil. Iar acasa nu-mi lipsesc nici acum tamponelele de vata cu care o mai curat la popou, in special daca e putin iritata (normal, umezite in prealalbil). Am avut grija singuri de bebel, dar e adevarat ca nici nu am facut cezariana. Prima noapte acasa a fost singura in care m-a chinuit cu trezitul din doua in doua ore. Apoi, ca un copil bun ce e, s-a trezit timp de soua saptamani numai la 4 sau 5 ore, apoi a trecut la 6 ore somn peste noapte. Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, nastere usoara, lasa ca oricum, mult a fost putin a mai ramas... Eu sincer, te inteleg, ca eu mai am aproape 2 luni si deja sunt nerabdatoare. Fetele, sa vad daca am inteles bine: -reveiving blankets ca sa pun copilul dupa ce il spal? in loc de prosopele? -wipes ca sa sterg puiul la fundulet (dupa baie banuiesc). Sunt imbibate in ceva umed? Adica trebuie sa mai sterg cu ceva dupa sau nu? -spirt pentru buricut (fetelor, cum se numeste spirtul aici ca noi am reusit sa descoperim doar Rubbing Alcohol, e acelasi lucru, ori nu?) -sampon pentru bebelusi -petroleum jelly (inteleg ca se pune cand in pampers) - e diferit de diper's rash cream? Am uitat ceva? Eu chiar vreau sa cumpar de toate, ca nu stii cum se grabeste bebe... Mariana, nu trebuie sa iti ceri scuze, la cat de multe uit eu.... O sa printez raspunsurile voastre, ca altfel sigur uit marcile de produse. Corina, eu l-as scoate pe cel mic din casa din prima zi daca as avea putere, da ma indoiesc ca voi putea, probabil voi fi cam somnambula. Da oricum intentionez sa il scot la scurt timp. Si, cum e deja cald acum, cred ca e foarte bine daca il scoti si tu de mititel. Interesanta teoria cu cezariana. Sunt multe diferite aici decat in Romania. Pupici Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Uite ce am folosit (inca folosesc) eu: - sapun gel Johnson Head-to-toe cu care il spal si pe corp si in cap (dupa cum ii zice si numele) - crema Aveeno pentru bebei. La noi asta a mers cel mai bine, dar depinde de la bebe la bebe - servele umede pentru noi nascuti din alea fara parfum. La inceput (primul an luam numai huggies si pampers, acum iau si marci mai putin cunoscute). Primele doua, trei saptamani l-am sters cu ele la fiecare schimbare de diaper, pana mi-a facut un eritem fesier foarte nasol, si am trecut la spalatul in chiuveta sub jet, si asa s-a rezolvat problema - vaselina pentru uns copilul inainte de pus diaper-ul - ca aia pe care ti-o dau in spital numai ca la borcan - diapers: Huggies Tampoane pentru spital: cela mai mari si cele mai lungi. In spital: - in cazul in care o sa va dea (nu toate spitatele dau) un fel de lighean (imi scapa numele) in care iti spun sa stai cu fundul in apa de cateva ori pe zi, chiar asa sa si faceti. Ajuta la vindecare epiziotomiei. - unele spitale dau un fel de tampoane care au gheata in ele. Sunt minunate, mai ales in primele ore dupa ce ai nascut. Teoretic se da doar unul. Practic intrebi fiecare asistenta daca nu se poate sa mai primesti unul si in mod sigur se gaseste una care sa se indure de tine. - intrebati orice, chiar mai multe asistente daca vi se pare ca una nu stie ce vorbeste. Eu de exemplu, am stat muta sa nu deranjez cumva, noroc de vecina de camera o canadianca infipta care m-a informat de ex. ca poti sa-ti iei scutece pentru copil, camasa pentru mine si altele de pe niste mese care stateau pe hol. Eu credeam ca asistentele o sa-mi aduca ele daca vad ca am nevoie. - asistentele trebuie teoretic sa te ajute cu orice: sa te si spele daca tu nu poti, sa stea cu copilul cat iti faci un dus, sa te ajute cu copilul daca nu stii ce sa faci. Criselnita - da, biserica Toti Sfintii are Hai ca am scris un roman. Sper sa va ajute. Nastere usoara tuturor! Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow, fetelor, ce de informatii. Multumesc mult de raspunsuri, sunteti o comoara. Cred ca le voi printa si eu ca sa le tin minte mai bine. Intrebam de scosul copilului afara in excursie ca aseara am vorbit cu Romania, cu soacra-mea care urmeaza sa vina lnoi in 3 spatamni, sicare mi-a zis ca ea nu e de acord cu plecatul cu zilele de-acasa. Trebuie sa recunosc ca m-a cam enervat atitudinea... Dar probabil ca dupa ce va sosi aici am sa incerc sa-i schimb ideile, pana atunci nici nu ma gandesc sa ma enervez. Mai ziceti... ce mai trebuie sa stim, ce-ar mai fi util din experienta voastra. Pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caro, mi-ai adus aminte de singurele momente cu adevarat neplacute in spital, cand si mie mi-au intepat bebelina in calcai de 5 ori- de doua ori ca sa-i ia singe pentru analizele "normale", si de trei ori pentru analiza de bilirubin. Cu ocazia asta am avut si singura mea descarcare nervoasa cu plansete in toata regula; mititica copila plangea si ea de mama focului, si cum sa nu planga? Asa micuta, intepata cu asa ace mari si stransa pana i se albise picioarusul ca sa ii stoarca cateva picaturi de sange! Dar ce m-a enervat era ca la prima runda de luat sange au intepat-o de doua ori pentru ca mai intai a incercat o asistenta pustoaica sa-i ia sange, nu a reusit, asa ca a intervenit cea care o scolea si i-a aratat cum se procedeaza. Deci copilul meu era cobai pentru ele! Iar a doua oara i s-a luat sange nu pentru ca doctorul a spus asa, ci pentru ca o asistenta care era sefa de tura cand am vrut noi sa iesim din spital a zis ca Diana e cam galbioara la fata, asa ca fie mai stam o noapte, fie ii facem o analiza de sange. Nu stiam insa ca va trimite pe unul cu mutra de macelar si cu degete ca butoiaseele, care mi-a intepat copilul de inca trei ori! Ma rog, au trecut toate pana la urma! Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...