Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MAMICI DIN CANADA


Recommended Posts

Rosa, multumesc mult de raspuns. Am mai fost la slujba la Cudritescu si mi-a placut tare mult de el, de-aia l-am si ales. Irinel, reveiving blankets sunt scutecele noastre de acasa. Eu folosesc la spalat prosop sa scot fetota din baie. Nu cred ca un scutec ajuta prea mult la sters. Dar se pot folosi la multe altele: in patut, ca mai da pe langa, pe masa de schimbat, sa nu-i fie frig, plus ca Licuriciul meu are o placere nebuna sa faca pipi cand e dezbracata si bineinteles mai da pe langa[:D]. In plus de ce s-a mai spus pe aici eu am si 2 chestii speciale de pus pe umar cand tii copilu , ca sa nu te murdareasca (nu mai stiu cum se cheama). Sunt foarte folositoare! Poti, e adevarat, sa folosesti niste prosopele sau altceva... La baie si nu numai eu folosesc cam aceleasi produse pe care le foloseste Corina. Am incercat uleiul Johnson dar a facut alergie. Pudra nu e bine sa o folositi, cel putin asa am citit si nu o folosesc. In legatura cu ajutorul: la mine a fost mama prima luna si mi-a prins tare bine, ca era epuizata fizic, plus ca nu stiam nimic despre copii in general. M-a pus pe picioare si a plecat. Cred ca a fost cel mai bine asa, ca daca statea mai mult ne certam, ea cu ideeile ei despre copil, eu cu ale mele... Si as vrea sa mai pun intrebarea de"baza" pentru mine: cu cine o sa lasati copii cand va intoarceti la munca? Ca acum asta e problema care ma framanta cel mai mult...sa chem pe cineva sau sa caut un baby- sitter? Catalina si Laura (12 ian 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cricor: ligheanul se numeste sitz bath sau cam asa ceva si mie mi-au recomandat sa folosesc epsom salt care se gaseste la orice farmacie. Se dizolva sarea in apa si sta cu fundul in apa:) 20-30 de minute. Ajuta la vindecarea mai rapida. Bine ar fi sa aveti acasa si o crema mai puternica pentru hemoroizi.(cu reteta de la doctor). Stiu ca eu am avut nevoie dupa nastere si, deoarece crema care se gasea pe raft nu imi ajuta deloc, am avut o perioada grea sa gasesc doctorul la telefon si sa-mi prescrie o crema.(erau sarbatorile de iarna)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caro, daca cristelnita e vasul in care il boteaza pe bebe, intr-adevar au la Toti Sfintii, l-am vazut cu siguranta. Catalina, si pe mine ma framanta treaba asta, cum va fi cand ma intorc la lucru (adica peste un an). Eu cred ca daca poti sa aduci pe cineva de acasa (mama, soacra, cineva apropiat) e ideal, stai mai linistita la serviciu. Daca nu, si cineva de aici, pe mine m-au sfatuit colegele sa nu il duc la day care desi cred ca sunt multe mamici care apeleaza la solutia asta. Cica e mai ieftin sa ai baby-sitter si are si mai multa grija (normal, ca are grija doar de un copil nu de 4-5 sau mai multi) Fetele, cate informatii mi-ati dat... o sa stau sa le analizez cu atentie. Am mai citit eu pe ici pe colo, da ce bine e cand iti spune cineva din proprie experienta (cu atat mai mult mai multe mamici)... Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu buricul: eu nu i-am pus alcool, dar am si evitat sa-l ud (am spalat-o pe Diana numai cu o carpita umeda) si in putin mai mult de o saptamana s-a uscat si a cazut, iar locul a ramas curat si frumos. Doctorul mi-a spus dinainte sa am in casa un Polysporin; daca in jurul buricului apare o roseata, sa-i pun putin unguent. Daca insa locul arata a infectat, sa merg neaparat la el. Bine ca nu a fost cazul! Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Irinel
(...) -wipes ca sa sterg puiul la fundulet (dupa baie banuiesc). Sunt imbibate in ceva umed? Adica trebuie sa mai sterg cu ceva dupa sau nu? --petroleum jelly (inteleg ca se pune cand in pampers) - e diferit de diper's rash cream?
Wipes-urile sunt umede. Si sunt folosite la sters funduletul. Dar, asa cum am mai spus, eu am mereu in casa si tampoane de vata (cumpar pungi mari de la cosmetice) si de cele mai multe ori o stergem cand era micuta de tot cu tamponase inmuiate in apa calduta. Petroleum jelly ii puneam la fiecare schimbat, dupa ce o curatam bine si inainte sa ii prind diaper-ul; il intindeam si "in fata" si pe popou. Dipers rash cream am folosit numai cand arata ca e iritata: cazurile "usoare" sunt cand e doar rosioara si cele mai grave sunt cand apar bubitze (ni s-a intamplat o data; drept care am lasat-o mai mult fara diaper o zi si am bagat-o cu funduletul in apa calduta de cateva ori pana seara; a doua zi deja era clar spre vindecare). Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, da' ce viteza aveti la scris. Lipseste omul doua ore de pe forum si ati si umplut doua pagini ! Laura_B - ce m-am amuzat cind am citit de tine plingind la spital cind o intepau pe bebelina. Mi-am adus aminte de mine la primul copil, acelasi lucru, ea plingea, eu plingeam de mila ei si imi venea sa o string de git pe asistenta care o intepa in calcii. Jale mare !! Sa vezi ce detasare o sa ai la urmatorul copil [:D]. Saracul Victor, desi zbiera mai abitir ca sor-sa cu 6 ani in urma, eu, calma, am mai si ajutat-o pe asistenta sa il tina de calcii [:D][:D] Nu mi s-a mai parut deloc o chestie nasoala, ci numai ceva ce trebuia facut. In legatura cu intorsul la lucru, eu am fost una dintre cele norocoase care am avut bunicii linga noi, veniti cu schimbul din Romania. Dar am avut si perioade de daycare si baby sitting, insa dupa virsta de 2 ani. rosa Timpul le rezolva pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor acum am vazut subiectul ...Si eu am nascut in Montreal anul trecut in luna mai....Dupa ce rasfoiesc un picut ceea ce s-a scris revin si eu !!! V-am pupat! [foto] http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov Lumy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rosa, mi-ai adus aminte de o gluma (daca o stiati o sterg de aici): The First, Second and Third Child.... Your Clothes 1st baby: You begin wearing maternity clothes as soon as your OB/GYN confirms your pregnancy. 2nd baby: You wear your regular clothes for as long as possible. 3rd baby: Your maternity clothes ARE your regular clothes. Preparing for the Birth 1st baby: You practice your breathing religiously. 2nd baby: You don't bother practicing because you remember that last time, breathing didn't do a thing. 3rd baby: You ask for an epidural in your 8th month. The Layette 1st baby: You pre-wash newborn's clothes, color-coordinate them, & fold them neatly in the baby's little bureau 2nd baby: You check to make sure that the clothes are clean & discard only the ones with the darkest stains. 3rd baby: Boys can wear pink, can't they? Worries 1st baby: At the first sign of distress-a whimper, a frown-you pick up the baby. 2nd baby: You pick the baby up when her wails threaten to wake your firstborn. 3rd baby: You teach your 3-year-old how to rewind the mechanical swing Pacifier 1st baby: If the pacifier falls on the floor, you put it away until you can go home and wash and boil it. 2nd baby: When the pacifier falls on the floor, you squirt it off with some juice from the baby's bottle. 3rd baby: You wipe it off on your shirt and pop it back in. Diapering 1st baby: You change your baby's diapers every hour, whether they need it or not. 2nd baby: You change their diaper every 2 to 3 hours, if needed. 3rd baby: You try to change their diaper before others start to complain about the smell or you see it sagging to their knees. Activities 1st baby: You take your infant to Baby Gymnastics, Baby Swing, and Baby Story Hour. 2nd baby: You take your infant to Baby Gymnastics. 3rd baby: You take your infant to the supermarket and the dry cleaner. Going Out 1st baby: The first time you leave your baby with a sitter, you call home 5 times. 2nd baby: Just before you walk out the door, you remember to leave a number where you can be reached. 3rd baby: You leave instructions for the sitter to call only if she sees blood. At Home 1st baby: You spend a good bit of every day just gazing at the baby. 2nd baby: You spend a bit of everyday watching to be sure your older child isn't squeezing, poking, or hitting the baby. 3rd baby: You spend a little bit of every day hiding from the children. Swallowing Coins 1st child: When first child swallows a coin, you rush the child to the hospital and demand x-rays. 2nd child: When 2nd child swallows a coin, you carefully watch for coin to pass. 3rd child: When 3rd child swallows a coin you deduct it from his allowance. Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...