Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de august-septembrie 2003 (18)


Recommended Posts

danat: eu ii dau danone natural si ii pun un sfert de banana, mai un sfert de banana in cerealele de seara. eu am comandat o cartulie cu 400 de retete pt. bebei ca sunt afoana in ale bucatariei si tare mi-ar fi placut sa raman asa, dar n-am incotro... a venit mama soacra, erik a iubit-o din prima! stie el smekerul de unde vin toate hainutele si jucariile si a facut frumos[:D]! sambata avem botezul si va rugam sa va rugati pt. vreme frumoasa si soare pt. noi, ca asa ne rugam si noi sa aveti la intalneala![:D] mare tevatura si cu botezul asta, din ditamai lista de invitati, am ramas cu 20 si mi-e groaza sa nu ma trezesc ca imi chiulesc si din astia...halal! Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
HRISTOS A INVIAT! Mai fetelor ce harnicute mai sunteti. Ne-am intors si noi de la mama. Andrei a fost f marait pt ca nu prea cunostea locul. Daca venea cineva la el facea un botic de toata frumusetea si se uita la mine. S-a speriat de curcani care fac galagie la oricine intra in curte. Am avut si noi o iritatie pe fata dar cred ca de la apa, aer si caldura pt ca la mancare nu i-am dat nimic nou. Am inceput sa-i dau iaurt simplu Campina care ii place si gol sau amestecat cu banaba sau piersica. I-am facut stevie pe care a papat-o imediat. Nu credeam ca o sa-i placa. Eu ii mai dau piure de piersica, ii place f mult. Vreau sa incep sa-i dau ficatel cu piure si mai multe verzituri + mamaliguta cu smantana. Andrei nu are deocamdata nici un dinte, dar se vad incisivii inf. si prezinta simptome ca ies, ii vad si ii simt cu lingurita cand ii dau samanance. BBii vostri ce simptome aveau cand le-au aparut dintii? Progrese - se rostogoleste, bolboreste mai mult si altfel decat o facea pana acum, intelege o multime de lucruri, ii place sa te joci cu el, daca se poate toata ziua si toata noaptea. In fund sta, dar se mai rastoarna pe o parte si pica in fata. Ii place sa se ridice direct in picioate, l-am pus sa mearga, tinut bineinteles, si ii place la nebunie. inca nu l-am pus in premergator.Tocmai s-a trezit si vrea neaparat sa se joace cu tastatura, e fascinat de calculator. Am fost la biserica ultimii, pt ca nul-am trezit, nu a plans. E a doa oara cand mergem si e cuminte. ii place f mult in masina, nu vrea nici apa nici mancare, se uita pe geam si comenteaza, rae singur si se mai uita din cand la mine sa-l aprob. Multa sanatate celor mici Pe curand! Nu am apucat sa vad foto, dar poate imi fac timp in seara asta. Nicoleta &[copil] Andrei Catalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Sara, sa cresti mare si cuminte!!!! La multi ani iepuras mic si dulce Emma, sa cresti si tu mare si cuminte!!! Danat, uite cam ce primeste Silvia la masa de pranz: legume clasice(morcov+patrunjel+telina+un ardei+bulion de rosii) cu carnita, fasole verde fiarta si pasata cu carnita, mazare verde fiarta si pasata, apoi trecuta prin sita ca sa scapam de coji, cu carnita, sfecla rosie fiarta si pasata cu carnita sau cu galbenus de ou, spanac cu galbenus de ou, broccoli cu cartofi piure cu carnita sau galbenus de ou, orez cu ficatel de pui. A primit si supica de macris din ce am facut de paste, cu painica si a hapait-o. Vreau sa incerc si sarmalute din piept de pui in frunze de stevie, supica de salata, supa-crema de cartofi, supa-crema de broccoli si sper sa mai am imaginatie.... Iaurt eu ii dau de Campina, cel simplu, in care ii pasez o jumate de banana si pun un biscuite. Oana-Noemi, va dorim vreme frumoasa si distractie placuta!![alcool] Nicoleta, Silvia nu a avut nici un simptom la aparitia dintisorilor, deja are 3. I-am simtit si eu pe primii 2 care au iesit deodata, cu lingurita, habar n-aveam ca rasar. Pe al 3-lea l-am urmarit aproape 2 luni si nici gand sa fie unul din cei 2 incisivi din fata, e unul lateral.Acum urmaresc al 4-lea dintisor, dar inca nu da semne. Mihaela, Diana si [copil] Silvia http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai stiu ce sa fac cu puiuta mea si cu raceala asta a ei; ieri dimineata mi s-a parut ca se simte mai bine, a mancat, a dormit la pranz vreo 4 ore (va dati seama ce obosita era dupa 18 ore de nesomn!) si de pe la ora 4 dupa amiaza a reinceput circul: plans, nervi, fara mancare, nas infundat la maxim ... asa ca a adormit cu greu pe la 12 noaptea si s-a tot foit si invartit de-ti era mai mare mila de ea. Azi dimineata era iar veselandra si a adormit acum vreo ora, sa vedem cum evolueaza astazi. Azi noaptea am inceput sa ii dau antibiotic, poate o ajuta. Vreau sa va spun ca glas nu prea mai are, este atat de ragusita... Tare mi-e teama ca nu o sa putem veni maine la intalneala. Daca o ratez si pe asta, chiar ma supar! Voi ce ziceti? Este ndicat sa ies cu ea afara daca are mucisori? In alta ordine de idei: Sara este tare frumusica si cateodata stau si studiez bebeii nostri si nu-mi vine sa cred ca s-au schimbat atat de mult si ca au crescut atat de repede. Sunt atat de frumosi cu totii!! Si ca noutati domnisorica mea a luat-o de-a busilea! In sufragerie eu am doar un covoras mititel si evident ca in 30 de secunde este pe parchet si aluneca de nu se poate. Este fascinata de papuci, de picioarele noastre care atarna de pe canapea, de ciucurii de la covoras si de toate scamele de pe jos. Gata! Am super-aspirator! [pup] pentru dulcica de Emma! Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si bine ne-am regasit dupa Sfintele Sarbatori! danat Noi facem iaurtzel de casa si ii place simplu fara nici un fruct. Am descoperit intr-o zi cand nu mai aveam banana in casa si ii era fomitza si pana a coborat tati i-am dat asa un bibe si am descoperit ca ii place tare mult. Daca vrei sa ii faci cu un fruct atunci poti sa pui mar sau banana sau caise, piersici... Orice fruct pe care poti sa il faci piure. Parerea mea este ca ar trebui sa eviti la inceput citricile pentru ca au un gust acrisor... craluca Incearca si cu Vick Vaporub pentru bebelushi. Ii faci seara o frectie buna (dupa baitza eventual)pe piept si gat si un pic pe spate, o infofolesti bine. Contine eucalipt si are un miros puternic si poate ii despunda nasucul... Am descoperit si noi ca Andra are inclinatii spre "surubareala". Tot ce are roti, cabluri, se rotesc, se aprind beculetze sunt preferatele ei. Cred ca o sa fie o adevarata inginera (ca tati [:D]). Azi am luat si noi primul cap de marginea patutzului. Noi inca nu am pus grilaj in fata patutului, avem o chestie frumos lucrata cam la jumatate din dim. unui grilaj. Am inconjurat-o de pernutze si am lasat-o sa se joace un pic singura pana ma imbracam eu sa plec la servici. S-a intins dupa o masinutza si [bang] si [B)]. A[pup] mami si s-a potolit dar cucuiul a ramas. Acum este randul meu sa [bang][bang][bang] ca nu am pus pernutza cum trebuie pe margine. Am frecat-o in locul respectiv si sa vedem daca este vanata cand ma duc acasa ca daca ramane semn imi trage tati o cearta...[bruta] La voi fetelor, cand s-au anuntzat dintocii 3,4,5...(dupa incisivii de jos)? Noi avem jos 2 inca de pe 12 feb. si nu s-au anuntat altii cu toate ca toata ziua roade tot ce prinde. Va doresc sa aveti maine o zi frumoasa pentru intalnire si asteptam vesti de la voi, poate si poze. Luati cu voi camerele, aparatele foto! Sa va admiram si noi! Liliana&[copil] Andra-Maria http://community.webshots.com/user/liliac1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s]pentru Emma Ana,multa sanatate si sa cresti mare, frumoasa si desteapta. Mihaela S - ce de mancaruri pregatesti, de unde ai luat retetele. Vreau si eu reteta de brocoli cu cartofi. Am copiat si eu niste retete de la Lumea Piticilor si maine vreau s-i fac lui Andrei cateva surprize de ziua lui. Ii vrem si noi pe Emma si pe Andrei iepuras. Adresa noastra este: andreiutu17@yahoo.com Multa sanatate copilasilor raciti. Cu drag Nicoleta si [copil] Andrei Catalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

raluca "aspiratorul tau" cu mucisori poate fi scos la plimbare daca nu tusesti si are febra. Dar daca ii dai antibiotic inseamna ca are una din astea? nu? lipsa poftei de mancare de la nasul asta cu mucisori e de vina. Ma mir ca Colargolul nu are efect. La mucoasa umeda asta e cel mai bun. Alexei ii mai trece cu el si cu ser efedrinat. Dar de cand am descoperit medicamentul de care ti-am spus intr-un post anterior .. numai pe ala il folosesc. Oana, am patit-o si eu la botez... lista era de 45 de invitati si incet incet au renuntzat (le era frica ca tre sa dea plicul.. desi le explicaser-am ca nu vrem sa ii pridem cu chestii de genul asta, ca nu e nunta). Oricum, in total am avut vro 30 de invitati, si surpriza a fost ca unii la biserica nu vroiau sa mai vina, dar au venit pana la urma si ne-am trezit si cu altii care initial ziceau ca numai vin. Va las ca am de facut curat. Freia si bebe Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Freia: asa imi trebuie daca nu am vrut petrecere in cerc restrans, dar eu cum nu am avut parte de nici o petrecere cu nici o ocazie am zis sa nu il ratez pe fiu-miu, ca eu tare-s frustata din cauza asta. Om trai si om vedea ca tare ma enerveaza chestia asta mai ales ca am vorbit cu toata lumea ca nu am pretentie decat sa isi plateasca tacamul si atat si daca nici pe asta eu nu ma supar, macar sa fim onorati cu prezenta...din pacate nu imi permit sa fac 100% fara dar, asa mi-ar fi placut, dar putinta nu este dupa dorinta. daca mai erau niste sarantoci si daca tacamul era exagerat de mare pt calitatea mancarii mai ziceam sa iasa discutii, dar asa...in fine, nu mai povestesc, sa fie sanatosi eu m-am straduit sa fac astfel incat sa se simta lumea bine, cine vine bine si cu asta basta, eu ma voi distra si ma voi simti bine ca o data isi boteaza mama puiul... mihaela_s esti ca o [biz] in bucatarie, bravo! in fiecare zi ii gatesti? eu spre rusinea mea ii fac pt. vreo 4-5 zile piure, pe care il congelez si gata...tare-s puturoasa![:I] craluca: cand erik a fost racit, pediatra m-a pus sa ii dau antibiotic de la bun inceput. stiu ca sunt multe discutii pe tema asta, dar nu am avut parte decat de 3,4 reprize de plans din cauza mucilor si s-a facut bine foarte repede. si noutati: erik a facut azi primii pasi in premergator, dupa 3 zile de premergator, pt. ca in sfarsit mi-a dat prin cap sa ii pun sosetele antiderapante! nu stiam de ce nu paseste copilul, aluneca pe parchet. e foarte incantat de premergator, ar sta toata ziulica in el, dar nu pupa decat mazim 20 min dimineata si 20 de minute seara, ca eu sunt speriata de bombe sa nu ii fac rau cupilului... Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand HRISTOS A INVIAT! si bine v-am regasit. Dar stiu ca aveti o viteza la scris, nu pot sa cred ca deja ati trecut la subiectul nr.18. [s]pentru Ema si cu intarziere[s] pentru Sara Andreea! Sa creasca mari si frumoase si sa-si bucure parintii. Ancuta M-am uitat pe pozele cu Sara la 8 luni, este o dulcica de fetita. Am vazut ca nu are cercelusi in ureche, nu i-ai facut gauri? Iuliana Multumim pentru felicitarea de Paste. Ai un epuras foarte frumos care astazi a implinit 9 luni. Iti vine sa crezi ce repede au trecut lunile?, parca ieri cu emotie sotul tau ne anunta ca ai nascut o fetita. Despre noi ce sa spunem, Maria nu prea mai vrea sa stea in brate, vrea sa mearga pe jos ( bineinteles tinuta de manuta) iar noi consideram ca totusi este prea devreme pentru asta, cu toate ca, sambata am intalnit in parc la noi o fetita de 8 luni si 1/2 care mergea sustinuta de mamica ei cu ajutorul hamului. Inca nu am ajuns la controlul de 7 luni si nu mai stiu ce sa-i introduc nou in alimentatie. Pana acum i-am dat supa de legume ( cu toate legumele posibile la noi pe piata), branzica de vaci, carne de vitel, de pui, ficatel de pui, cereale,iaurt. Apropo de iaurt: am auzit ca foarte multi bebelusi au avut probleme digestive de la iaurtul danone, asa ca de cateva zile ii dau iaurt cu fructe de la Covalact. Voi ce parare aveti? Ati auzit si voi zvonul asta? Nu mai stiu ce sa-i introduc nou in alimentatie, potrivit varstei ei? In luna iunie vreu sa mergem cu pitica la mare. Voi va duceti bebeii la mare anul acesta? Daca da, in ce statiune? Poate ne intalnim acolo. La ce ora a ramas ca va intalniti maine? si unde? Incercam sa ajungem si noi la intalnire. Roxana si [copil]Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...