Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de august-septembrie 2003 (18)


Recommended Posts

Yasmin, am glumit cu vopsitul lemnelor, e bine ca mai poti sa te ocupi de hobby-urile tale, eu sunt deja dependenta de forum, mi-am pus si net pe cablu numai sa pot intra mai repede! iuliana si eu sunt diperata cu laptele, erik papa la fel de putin ca si iepurasul necucuiat si acu fara mucisori! daca papa branzica si iaurt mai completeaza la calciu, iar fontanela se inchide pe la un an si vreo 2, 3 luni! uneori si mai devreme, dar numai un pediatru poate sa iti spuna exact ce si cum...unii copii se nasc cu ea inchisa reby: multumim mult de urari, asa mai aera si erik marait cand vedea prea multe persoane in jurul lui. liliana ne pare rau tare pt pitica ta. poate se amelioreaza si fara niste tratamente chinuitoare pt ea. multa sanatate si [pup][pup][pup] Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetele..dupa cum am promis..iata ca revin cu niste fotografii de-ale lui bebe Matei... Ne-am cam chinuit pana sa le facem..ca era cam marait... Oricum: http://community.webshots.com/user/bogux1973b Sper sa va placa... Bogux - un tatic de marait..dar totushi fericit :O)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mei, am zis ca in dimineata asta imi fac eu timp sa mai citesc din mesaje... ca ieri dim am aranjat ultimele poze, dar cum situl de la bebelusi e plin, acum trb sa muncesc sa vad ce linkuri schimb pt primul "rezervor" de poze. yasmin cum e chestia cu dusmanul??[:D] si asli tine la silueta? ce ti-e si cu fetele astea... am vazut ca andrei a inceput sa alterneze, o zi cu 4 mese cu una de 5 mese. dar cand sunt 4, primeste baiatu' si desert dupa masa normala. apropo, ieri i-am dat iaurt cu visine. am dezghetat congelatorul si am descoperit o cutie cu visine, am scos cateva si i le-am dat in iaurt. pai asa da iaurt cu fructe! incep sa cred ca la vara nu-mi va ajunge congelatorul pt cate fructe vreau eu sa bag in el... cat despre criptograme, ai grija sa nu adaugi nimic, toate prepozitiile sunt puse si cuvinte sunt doar cate litere ai. iuliana, fontanela pe la 2 ani ar trebiu sa fie inchisa. si la noi tot de 2 degete e... dar cum mergem lunar la control, i-o cerceteaza si nu zice nimic, inseamna ca deocamdata e bine. de mancat... pai la noi cele doua biberoane cu lapte ajung la 550ml/zi. in rest, cam la fel, dar un singur iaurt. cucuiul... eu nu zic nimic, ca ieri l-am lasat dormind in pat si spalam vase la bucatarie. la un moment dat am auzit un urlet, si am crezut ca iar e copilul de deasupra... dar parca nu era acelasi stil de urla... dau fuga in casa si andrei era jos in patru labe. si acum ma chinui sa-mi explic cum a putut sa cada in pozitia aia, dar cred ca s-a rasucit si jos... mi-e groaza, parca pe cat ma chinui mai tare sa-l feresc, parca cu atat gaseste noi "solutii"[q][q]. iar in patut nu prea mai are chef sa stea, din piscina evadeaza si il gasesc pe covor... of, nu mai invata odata sa mearga??? cu zgomotele din burtica ne distram si noi seara, caci, daca nu adoarme dupa ce a ras un biberon pli, il mai iau la leganat... si ce ma amuz ... se aude in burtica de parca as legana o sticla jumatate plina! auzi, da' mamica aia cu gemenele e vacuta olandeza de scoate productia asta! pai eu trageam in disperare de mine si daca scoteam 50ml[q][q][q] fericite bebeluse are! sisi ce va invidiem... noi am vrea daca s-ar putea o vacanta fara bebe [:D]. mama ar fi incantata, caci andrei ar sta la ea. dar cum bb plange daca eu ies din camera si ramane cu altcineva, mi se rupe sufletul sa plec doua zile fara el. tati saracu', cand se gandeste ca va sta 3 luni fara el anul asta... mi-a placut faza cu unde sunt borcanasele... si mi-am adus aminte de povestile cu praslea cel voinic, cand iesea in spatele pajurei de pe celalalt taram, si pt ca nu i-a ajuns carnea in a 12 zi si-a taiat o parte din pulpa sa-i dea sa manance... tati al vostru e intreg[:D][:D]? mihaela stiu ca-ti era teama de rubeola de acum cateva luni, dar cum nu ai mai zis nimic credeam ca ati scapat... se pare ca nu... asta e, sunt bolile copilariei... eu lesinam angro cand am facut-o, caci imi dadea cu o pasta mentolata pe basicute si nu stiu de ce, dupa ce ma ungea pe juma' de corp, lesinam... sper ca diana sa treaca repede peste, iar silvia sa fie cuminte si sa nu ia exemplu de la surioara ei. dana ma bucur ca nu v-am blocat adresele... am trimis programul si la mihaela. ati dibuit cum merge audiocatalystul? daca aveti un .wav, atunci folositi "File/Encode files...", daca e un cd de muzica, "Grab!" trebuie sa aveti bifat in casuta de "MP3", si daca dati pe mp3 puteti seta calitatea mp3-uiui. daca va mai pot ajuta cu ceva, spuneti. lunea sau martea viitoare ma duc iar la net, daca mai vreti sa trimit ceva... reby nici noi nu prea mai stam la imbracat. cel putin culcat nici nu se mai discuta. in fundulet mai merge sa stea la bluzite, iar pantalonasii trebuie musai pusi din picioare. inca nu se ridica singur, dar se rasuceste in disperare. dar, daca din fundulet pica pe spate, urala pana se gaseste un fraier sa-l ridice. am vaut in schimb ca, daca e culcat in carut, se prinde de copertina si se ridica singurel. roisin ai dreptate, zambaretul avea 350km la bord, si sculat cu noaptea in cap doua zile... da' ne luam noi revansa. ghinionul lui ca ma-sa e cam ticnita si l-a sculat.[:D] pai cum mai, poze fara noi [:D][?] chiar daca mai adormiti si mai putine, dar acolo, cateva... pai alea cand suntem insirate pe banca e super! noi am inceput sa mergem incet-incet, mai ca melcul, cate o lungime de patut. se tine de margine si se deplaseaza. dar daca se gaseste cineva sa-l tina de manute, apoi pleaca la cercetat toata casa. kk in pat am facut si noi ieri. l-am luat de pe olita si l-am pus in pat sa-l sterg. numai ca maimutica nu terminase "livrarea" si mi-a mai facut un covrigel in par. noroc ca era destul de tare... si eram acolo [:D] liliac cum adica sa ne plictisesti cu problemele andrei? ca doar asta e loc de vaitat... iti tinem pumnii sa puteti rezolva problema cu masaj. getutele de gips nu sunt dureroase, dar sunt incomode pt tine la spalat. noi ii dorim andreei sa ajunga fotomodel, cu cele mai frumoase picioare! mih am si eu o intrebare... pe lista pe cine trecem, pe tati sau pe mami??[:D] ca acum vad ca e tati. uitam... tati al nostru daca tot e in campanie electorala, a descoperit pe cineva la o fabrica de tricotaje. ei o sa faca pentru partid tricouri imprimate, si i-am zis sa intrebe si pentru noi daca nu ni le poate face. asa ca va rog mult sa va pronuntati cine vrea, si daca facem numai cu "bebelus de aug-sept 2003" sau facem si cu "mamica de aug-sept 2003" pt bebelusii care nu sunt din buc si vor, le trimitem prin posta![:D] si mai aveam o [?] pt mamicile din buc... in cazul in care tati al nostru e pe lista la consilieri municipali, il votati[:D]? nu de alta, dar e un vot pentru andrei... ca si eu din acelasi motiv il votez, ca o partidul nu ma convinge. (cica in campania lui electorala eu sunt responsabilul cu imaginea, asa ca m-a pus sa-mi fac timp sa mergem la cumparaturi sa-si ia toale)
"cantece pentru prescolari": cristinamh, dana_ene
[b]Cristina [baietel] si [copil]Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana, fontanela trebuie sa se inchida dupa un an, in general pana la un an jumate. Nu-i nici o problema daca nu e perfect inchisa nici la un an jumate, si nu inseamna musai ca bebe nu primeste suficient calciu. La mine ambele pediatre sunt foarte linistite, ba chiar bucuroase ca fii-mea are o fontanela asa mare (tot cam 2 doua degete pe ambele laturi): "ah, se va inchide pe la 1 an jumate". Ultima oara cand am fost cu ea la doctor am intrebat-o pe pediatra foarte clar daca copilul nu e rahitic, ca dinti n-are, fontanela e mare, ba incepusem sa o vad cracanata si cu coastele evazate (io nici nu stiu cum arata exact coastele alea evazate, da' paranoia... [bang]). Mi-a zis sa stau absolut linistita, la rahitism exista multe alte manifestari si nu e cazul. Acuma, voi oricum veti merge in curand la pediatru, mai ai putintica rabdare si intreaba-l pe el. Oricum, la cat soare e la voi, eu zic ca nu ai de ce sa te ingrijorezi. Noi am trecut prin iarna, e posibil sa avem carente de calciu, dar la voi nu cred ca se pune problema. Oana Noemi, ma tot tin si mereu uit sa zic: felicitari, sa va traiasca puiul de crestin! [:)] Ma bucur ca ti-au trecut temerile cu statul in fund, si mie mi s-a parut ca premergatorul a stimulat-o pe fii-mea, dar am crezut ca-s subiectiva. Si noi tot ca broscutele ne miscam. [:)] Yasmin, bine ca ne mai dai un semn, ma bucur ca Asli e ok, chiar daca face mofturi la papat. De fetita care tot facea febra ce ne mai spui? Cum se mai simte? Bai, Irinuca, ia vezi ca ne faci geloase cu papusa si vanzatoarele! [:)] Raducu e un scump, ce-as vrea eu sa ma pupe fii-mea asa, da' dumneai s-a invatat sa fie numai ea linsa pe obraji. Ca io toata ziua o smotocesc si sta ca un pasa, da capul pe spate si ranjeste extatic. Gata, ca nici n-am facut bine ochi si m-am si postat la calculator. O zi buna tuturor! [pup] http://community.webshots.com/user/r0isin http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand: [s] pentru tigrisorul Horia Stefan Vreau sa va multumesc pt. cuvintele incurajatoare... Azi trebuie sa mergem la ortoped sa vedem de verdict imi da. Am emotii...Sa ne tineti pumnii! Si sa ma laud si eu...ieri parca ar fi spus "ta-ta" numai ca usor pocit si doar o singura data. Apoi oricat am insistat nu a mai vrut sa spuna nimic.Doar vechile "bu-bu, ghi-ghi, ghe-ghe..." Am trecut-o la alimente cu mai putin calciu...si deja face nasoale... Sa vedem cum o sa mai variem mancarurile astea! Noroc ca am notat toate retetele de la voi! Liliana&[copil] Andra-Maria http://community.webshots.com/user/liliac1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mih si cu bogux v-am vazut puiul: e frumos fooooc! in unele poze are si aerul lui erik, de zici ca-s frati...iar in poza in care e la nasi in brate zici ca au o papushica albastra! sa va traiasca si sa va fericeasca! Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor. Nu stiu ce sa ma fac cu Andreea ca nu vrea sa manance nimic altceva decat lapte simplu sau cu orez instant. I-am facut piure de fructe, de legume, sucuri, nimic nu vrea. I-am cumparat borcanele de la Nestle, crezand ca poate sunt mai bune si mananca fata mea, degeaba. M-am chinuit sa-i bag lingurita in gurita dar tine maxilarele atat de stranse ca nu reusesc. Le-am diluat si i-am pus in bibe, degeaba. Ia 2 inghitituri si apoi da cu limba tetina afara. Nu mai stiu ce sa fac sau cum sa fac. Imi trebuie mai multa rabdare. Am tinut-o flamanda (fara lapte)ca sa manance fructele, legumele. N-a mers. A adormit cu mana in gurita ca suzeta nu serveste. Maine dimineata o iau de la capat. Poate usor, usor se obisnuieste dar mi-e teama sa nu slabeasca (ca oricum e slaba). In schimb se misca tot timpul. N-are stare deloc. Se intoarce pe toate partile, si pe burta si apoi incearca sa se ridice, sare in pat (se sprijina in umeri si calcaie si sare minute in sir). Nu stiu de unde are atata energie la cum mananca. Si vorbeste, tipa non stop. Hai ca mi-am spus of-ul. Ma duc la treaba. Pe curand. Iuliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinuca, Raducu chiar e asa de pupacios? Ce frumos, oare mai sunt si alti bebelusi pupaciosi? Totusi ce inseamna pupat, cum face? A, si inca ceca, ce ai facut cu ...inghetata? Mai e in conge?[:D] Pozele cu Raducu sunt tare tare reusite. Dincolo de cele elegante care sunt fantastice(de unde i-ati luat costumas cu papion???), cea cu papadiile este suuuuuuuper! Sa va traiasca frumuselul! Cristina, tati e intreg, cel putin in partile esentiale...[;)] Liliana, sper si eu sa fie totul OK, abia astept sa ne povestesti. Nici nu am apucat sa urez bun "aparut" lui Bogux si Mih da' m-am uitat pe poze si tare e scump Matei. Iar daca mami este cea cu par lung si corp de adolescenta, eu intru in greva foamei! Asa ceva nu se poate! Ma obisnuisem eu cu Freia, cu Roisin, cu Oana si alte fete care nu zici ca sunt mame, dar deja nu mai suport! Glumesc bineinteles, sper sa nu se simta nimeni nici omis nici "atins". http://community.webshots.com/user/sisi03
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa vedeti, andrei mi-a mostenit prima alunita! la coada ochiului drept... si tati e gelos de vede rosu in fata ochilor, a inceput sa caute copilul pe piept sa vada daca nu cumva mosteneste si alunita lui [:D]... da' am inceput sa rad de el, ca nu-i nimic, pe-aia o s-o mosteneasca fi-sa si o sa i-o caute altii[:D]. si a inceput sa scoata flacari, cum adica, ce sa caute altii la fi-sa in san [:D]. ei ce ziceti, frumos, nu? uf, ne-au dat sus trei dinti, ca atat am apucat azi sa pipai pe gingie... la al patrulea nu e chip sa ma lase sa vad! si ma scoate din minti copilu' asta cand incepe sa scrasneasca din dinti. mi se zbarleste pielea pe mine, si pana acum , in afara de suzy, n-am gasit alta solutie... probabuil mai dureaza pana se obisnuieste cu "chestiile" cele noi din gurita. dar nu stiu ce sa-i fac, caci impinge dintisorul de sus in afara!
"cantece pentru prescolari": cristinamh, dana_ene
[b]Cristina [baietel] si [copil]Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trei dinti deodata?? Cat despre uitatul in san, ehe, sa vezi ce haiosi suntem noi doi (adica noi doi parintii) cand stam de vorba "ca doi oameni mari" si ne intream ce o sa ne facem cand o sa fie Petra mare, cum o sa putem oare sa ne abtinem, sa o lasam libera si sa nu o terorizam... Uf si cate ganduri negre ne vin ... DEJA! Ne apuca rasul dupa aia, ca de', e usor de ras acum, cand nici macar nu a invatat sa mearga![:D] http://community.webshots.com/user/sisi03
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...