Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici Iulie-August 2004(57)


Recommended Posts

buna dimineatza la mamici. Carmen, sa iti traiasca fetita.....sa o trec fetita?[:D] Lia, colul se poate vedea la ecograf daca e deschis sau nu, la fel ca si la tuseu. se poate deschide si singur, daca musculatura este slaba (fara contractii adica - se numeste col incompetent). si nu simti "cind" se deschide colul, ci doar contractiile -daca ele exista. se mai poate deschide de la efort, stat in picioare...stii tu povestea. daca medicul ti-a spus ca e ok, atunci asa e.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 177
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna dimineata fetelor! Iar am avut o noapte agitata - ma ingrijorasem pentru ca nu il mai simtisem pe puiut miscind de ceva vreme si evident m-am panicat. Toata noaptea m-am zvircolit si am stat concentrata sa-l simt - dar nimic... Spre dimineata am adormit si ce sa vezi - m-am sculat cind a sunat ceasul intr-un numar de rostogoliri si lovituri de parca vroia sa recupereze ca m-a ingrijorat atita aseara... Doamne, ce ti-e si cu paranoia asta... Adevarul este ca pentru mine aceste saptamini sunt deosebit de stresante - pentru ca este exact perioada cind am pierdut sarcina trecuta (primul bb a murit in jur de 24 de saptamini, iar al doilea bb deja dadea semne de suferinta fetala asa ca mi-au facut cezariana la 28 de saptamini...) pina nu trec cu bine de perioada asta nu ma pot simti cu inima usoara... Sper sa aveti o zi buna, mai ales ca incepe weekendul! Gabriela [gravi] saptamina 26 DPN 25 iulie 2004 Dr. Florina Mihalache - CFR2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Lia, la eco se vede daca este colul inchis sau deschis. Nu simti dureri in general. Ce a vrut sa iti spuna doctorul acela este ca daca nu ai avut contractii (asta inseamna durerile) nu avea de ce sa se deschida colul... Gabi, nu te gandi la lucruri rele acum... Mai bine incerci sa gandesti pozitiv... Andreea, 26 ani, DPN 4 iulie, dr Bogdan Marinescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata de la o burtoasa panicata! Aseara am avut impresia ca BB misca mult prea jos si ma intepa tare undeva in interior..stiti voi unde...Am stat in pat asa cuminte, mi-era frica si sa respir. Oare poate fi de la frig, ca ieri mi-a fost cam rece la birou?! Azi am revenit la ciocate ca nu mai tine! Si la dr. ajung abia vinerea viitoare... Va pup, o zi buna! Roberta + BeBe scump din burtica - 20 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata la mamici si bebici ! Afara este o zi frumoasa cu soare si parca un pic mai cald decit ieri, asa ca sa ne bucuram de inca o dimineata super de primavara, cel putin asa cum este ea, aici, in Bucuresti ... Lia, mie la ecograf, doctorul a cautat colul si l-a masurat - deci se vede foarte bine, chiar si eu am recunoscut imaginea pe ecranul televizorului, si a spus ca este competent, marime 3.6 cm. Probabil ca primul medic care ti-a spus ca nu se vede nu prea avea chef de masuratori ... cine stie ? Cit despre contractii, ginecologul meu nu mi-a spus nimic, nu mi-a dat nimic sa iau, o sa il intreb cu rpxima data cind am sa il vad ... eu am aflat despre contractii citindu-le pe fete, aici, pe site ... iar burtica mea se intareste citeodata in partea de jos, de sub buric, cind in stinga cind in dreapta pentru citeva fractiuni de secunda, de parca baietelul meu face ture de bazin ! Oricum de durut nu ma doare, ma mai inteapa si pe mine ca deh, ligamentele se tot intind ca sa sustina greutatea uterului, dar nu am avut pina acum (slava domnului !!!) dureri importante ! Betza devine din ce in ce mai fortzos - minca-l-ar mamica lui !!! - si loveste din ce in ce mai tare, ca mami sa stie ca este ok si se simte bine in bazinelul lui ! Asa ca Lia, stai linistita si nu iti mai face ginduri rele ... nu face efort si incearca sa te menajezi pe cit posibil, relaxeaza-te cit mai mult, pentru ca problemele mai "agitante", ca sa ma exprim mai plastic, or sa apara odata cu venirea pe lume a celui mic ! Oricum si eu am citit in toate cartile si in toate studiile e care le-am gasit ca nu se simte defel daca se deschide colul ... cind ai sa iti faci ecografia, intreaba-l pe medicul respectiv si iti va spune exact ce si cum ... sau pe ginecologul care iti urmareste sarcina ! Pina atunci, bucura-te de zilele acestea superfrumoase de primavara !!! Alice[gravi][hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata gagici. Gabi nu te mai gandi la ce-a fost, priveste inainte. De data asta totul va fi bine ai sa vezi. Si eu am pierdut o sarcina la 4 luni, dar am incercat sa nu ma gandesc la asta la a doua sarcina, la varsta de 4 luni, ma bucuram de bb care este acum in burtica si ma rog sa fie sanatos. Pupici kmy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, incerc sa gindesc pozitiv si incerc sa ma conving ca nu are cum sa se repete, dar intr-un colt al mintii mele tot ramine intrebarea... N-o sa fiu linistita decit dupa ce trec cu bine de perioada asta, dar credeti-ma ca fac eforturi! Si faptul ca va am pe voi aici, inseamna tare mult pentru mine, asa ca in caz ca nu v-am fost recunoscatoare pina acum, uite ca o fac: multumesc din suflet! Gabriela [gravi] saptamina 26 DPN 25 iulie 2004 Dr. Florina Mihalache - CFR2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...