Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici de Sept.-Oct. 2004 (11)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 157
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna burtici! Am aparut si noi de curand pe forum.[dual] Mel, Ordonanta de Urgenta 96/2003 privind protectia maternitatii prevede ca gravida care nu poate indeplini durata normala a timpului de munca are dreptul la reducerea cu 1/4 a duratei normale de lucru. Pentru asta e obligatoriu insa sa ai recomandare de la medicul de familie. Vreuna dintre voi are niste dureri ca niste intepaturi puternice in zona genitala si pelviana? Eu am asemenea dureri din sapt. 12, iau no-spa si utrogestan, dar nu mi-a spus nimeni prea clar care e cauza si sunt foarte speriata. Raluca DPN 8 oct.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mel, in Ordonanta de urgenta nr. 96 din 14 octombrie 2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca scrie: "Art. 13. - În baza recomandarii medicului de familie, salariata gravida care nu poate îndeplini durata normala de munca din motive de sanatate, a sa sau a fatului sau, are dreptul la reducerea cu o patrime a duratei normale de munca, cu mentinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementarilor legale privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale." Daca vrei iti pot trimite pe e-mail toata legea. Blue77, o sa incerc sa merg zilele astea la medicul de familie si sa-mi dea trimitere la un alt medic. E greu sa obtii o programare asa repede. Mihaela, 23 ani si puiul mic de 17 saptamani si 2 zile Dr Branescu, Polizu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici! Bun venit noilor burtici printre noi! Sa aveti sarcini usoare si bb-i sanatosi! Ce mai faceti fetelor? Zicea una dintre voi de sangerari nazale.....si mie imi curge sange din nas, dar nu trebuie sa ne panicam din cauza asta ca e normal in timpul sarcinii. Eu maine ma duc la medicul meu ca ma doare in continuare burtica si se intareste f. tare.....sper sa fie bine bb , sa nu-i faca rau contractiile astea.... Voi mai aveti probleme de genul asta? Azi m-am cantarit si am ajuns la 59,5 kg, dar nu stiu unde am pus kg astea ca numai burtica e mare, in rest nu m-am ingrasat deloc(poate a crescut bb) Pupic, Ioana si bb mic(16 sapt. si 5 zile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cristina78
[quote]Originally posted by adeline26 A, mi-am amintit acum ce vroiam sa va mai intreb. Vi se intimpla vreuneia sa aveti nasul infundat tot timpul? Ce ciudatenie o mai fi si asta ca eu am ajuns sa nu prea pot dormi noaptea. Am citit undeva ca e normal sa se inflameze mucoasa nazala in timpul sarcinii. Ma bucur pentru cele care ati simtit deja miscarile lui bebe. De-abia astept sa le simt si eu. Va pupici Adeline [gravi] si bebita de 15 sapt
Adeline, Nasul infundat e o problema frecventa in timpul sarcinii. Eu una am rinita cronica, asa ca am in permanenta nasul infundat. Doctorul mi-a spus ca picaturile de nas nu sunt periculoase pentru BB, ele raman in mucoasa nazala. Oricum, iti recomand un spray numit Marimer, care nu are nici o contraindicatie la sarcina, ba chiar se da si la bebi. Raluca DPN 8 oct.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor! In sfarsit am reusit si eu sa scriu, de citit am citit tot...sunt cu temele la zi, doar ca nu am reusit sa scriu nimic din cauza calculatorului meu care are ceva probleme...si imi blocheaza frecvent accesul pe internet...dar sa nu lungim vorba! Noi suntem bine, adica eu cu BB inca nu stim ce avem acolo, fetita sau baietel...mai asteptam un pic... Dureri de burtica am avut si eu si uneori ma sperie si pe mine, eu nu am luat niciodata No spa nici alceva, dar nu imi fac probleme, bebele meu misca foarte des, o data la jumate de ora, si uneori la o ora, nu mai rar, azi noapte m-a tinut treaza pana la 12...nu am putut dormi pana nu s-a linistit :) La multi ani Giorgiana!si multa sanatate tie si la BB si sa stii ca si mie mi-a fost greu sa ma dezobijnuiesc de dormitul pe burta... acu dorm intr-o parte, incerc sa dorm mai mult pe stanga, ca asa e mai bine. Bun venit fetelor noi, si multa sanate si bebelusi sanatosi! Marcela, sa ai o casa de piatra!si un bebelus sanatos!distractie maxima duminica!si dansul face bine cica la sarcina...asa ca... cred ca daca ai unda verde de la medic...o sa te distrezi de minune! Elena, cu dormitul pe spate cica nu e bine ca apasa bebele pe coloana ta vertebrala si pe alte treburi pe acolo...acuma e mic..dar daca te obijnuiesti asa...ce te faci cand e mare? :) al meu sot ma cearta ca imi mangai burtica mereu, zice ca nu las puiul sa doarma destul ca el saracu cum se simte ca tot aude hrs-hrs-hrs...cum mangai eu burtica... :) si ma cearta ca zice ca-l zahaiesc si nu-l las in pace ca mai mereu sunt cu mana pe burtic... :) Durerile de spate ma omoara si pe mine, chiar ieri parca eram de 80 de ani!ma doare ba intr-o parte ba in alta, ingrozitor, raman itzepenita in pat si abia ma misc...dar ma tin cam o zi maxim doua... si apoi o vreme imi trec, sigur sunt de la modificarea oaselor, mi se latzeste bazinul sa incapa bebelusul...mai incerc cu cate un masaj desi nu ma prea ajuta... asa ca suport ca nu am ce face... Cristina (Blue77), astfel de dureri de picioare si eu am avut, cu carcei la picioare, ma trezeam din somn cu crampe si picioarele foarte incordate dar cam de 3 saptamani nu am mai avut, poate e ceva trecator sau e din cand in cand...pe mine m-au tinut cam o saptamana...si imi era frica sa imi intind picioarele in pat seara..... cred ca v-am zapacit cu atata mesaj lung...sper sa-l cititi sa nu va plictiseasca...si va pup pe toate!cine stie cand mai pot intra cu alte noutati.... A venit primavara si la mine in curte!am doi visini minunati infloriti, zambile, panselutze, ciubotzica cucului si toporasi!!! si sunt minunati!astept sa imi infloreasca lalelele si narcisele...care se pare ca au intarziat!E asa de minunat ca s-a incalzit afara!!!am trecut la hainitze de gravidutza ca eu am burtic MARE!si sunt tare sfatoasa cu el!am intrat in saptamana 22 deja...avem 5 luni si un pic! hehe... pupici !!!! Ana si puiutul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele Vreau sa le spun celor interesate de program de 6 ore ca eu deja lucrez 6 ore. Deci... medicul de familie va da o adeverinta prin care recomanda reducerea programului avand.....trebuie trecut diagnosticul (la mine a scris placenta preavia). Aceasta adeverinta se duce la voi la serviciu la resurse umane si asta-i tot , din ziua urmatoare beneficiati de program de 6 ore. Geo DPN 06 oct.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluca (Naty) avem aproape acelasi DPN! Tu unde o sa nasti? Intepaturile de care vorbesti tu sunt subiect permanent pe forum, o sa vezi! Si eu le am si exact ca tine iau no-spa 3/zi si utrogestan 2 seara si mai nou mi s-a recomandat si 2 gynipral pe zi pentru a evita contractiile care se pare ca le am din cauza placentei jos inserate (asa mi-a zis mie nenea dr.) si mai zicea si ca se intind ligamentele, etc, etc. Geo DPN 06 oct.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, bun venit noilor burtici, sa aveti sarcini usoare si bebei sanatosi! Roandre, si eu sunt de parere ca ar trebui sa mai consulti un dr, sa afli parerea lui! pufymic, si eu am dureri si mi se intareste burtica.. sper sa fie bine pentru bebei, si eu trebuie sa merg saptamana asta la dr.. Cali, 16 saptamani si 4 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...