Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici de Sept.-Oct. 2004 (11)


Recommended Posts

Bine ai venit Andrada, o sarcina usoara si un bebe sanatos! Pt listuta cu burtici, poti sa ne spui cand ai DPN-ul? Mada, nu trebuie sa te necajesti din cauza asta. Cel mai important e ca bebe e bine si maricel. Lasa ca aflam si noi ce o sa fie bebe. Si eu m-am dus ieri sigura la doctor ca o sa aflu ce e bebe si n-am aflat....ba din contra mi-a dat alte vesti mai putin bine. Fetelor, revin cu intrebarea: ce inseamna "col sters"? Mihaela, 23 ani si puiul mic de 17 saptamani si 2 zile Dr Branescu, Polizu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mihaela nu stiu ce e colul sters dar cred ca mai bine postezi intrebarea direct la Interzis barbatilor pt ca nu se poate sa nu fie vreo mamica din alta luna care sa nu aiba aceeasi problema. Eu cred ca este col scurt nu de dimensiunea obisnuita dar e numai o presupunere. Pupici Mel 17 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici! Mihaela( roandre) intrebai de colul sters. Stergerea colului se produce in mod normal in travaliu, si odata cu stergerea se si dilata, ajungand la 10 cm, dilatatia ideala pentru nastere.Problema ta e ca ai 17 sapt si ai colul sters(daca am inteles bine), sau in curs de a se sterge. trebuie sa te odihnesti cat mai mult posibil (la orizontala e ideal), si ar fi bine sa vb cu medicul tau daca nu se impune cerclajul, inainte de a se sterge prea mult colul, deoarece, acum, in trim. 2 si 3 de sarcina, un col sters poate duce la perderea sarcinii. Nu vreau sa te sperii, dar vorbeste cu medicul tau si intreaba-l ce poti tu sa faci in aceasta situatie, si daca el te poate ajuta cu ceva(cerclaj). Oricum, pana atunci stai cat mai mult posibil intinsa si odihneste-te! Pupic, Ioana si bb mic(16 sapt. si 5 zile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:

Noi avem 17 sapt. La 16 sapt si 5 zile am dat prima oara din picioruse mai tare. Acum vad ca ne-am trezit din nou. Eram ingrijorata ca ieri nu l-am simtit. Dar vad ca este bine. cum are el chef. De fapt, cred ca e o ea. Sotul meu isi doreste foarte mult o fetita.Eu parca tind sa vreau baietel(nu stiu de ce).Dar oricum sarcina asta a adus mare fericire in sufletul meu asa ca,fie baiat sau fetita, o sa-l iubesc la fel de mult. cali si eu sunt in aceasi situatie ca si tine, cate o data am dureri in zona burticii, si ma mananca(vreau mai tot timpul sa ma scarpin).O sa merg si eu la doctor joi si sunt ft fericita ca o sa-mi vad[mamica] Sarcina usoara fetelor [bis] Elena_a (DPN 24oct.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, fetelor, Bine ati venit Naty si Andrada! Deja suntem o multime de mamici de sept.-oct. Eu ma simt bine in general, doar la anumite mirosuri mai am tendinta de a vomita, asadar stiu de ce sa ma feresc. In plus, nu ma simt prea bine in masina, am dureri groaznice de cap cand fac o calatorie mai lunga de jumatate de ora. Ieri am fost la Frankfurt (400 km distanta de orasul in care locuiesc)si va puteti inchipui ca la un moment dat simteam ca-mi explodeaza capul. A, si inca am parte de vesnica problema cu locurile inchise si aglomerate. Dupa 2 ore si jumatate de stat prin aeroport ieri aveam impresia ca o sa lesin daca nu iau o gura de aer. Asa ca am fost nevoita sa-mi iau rapid ramas bun de la sora-mea si sa ies in cea mai mare graba afara la aer curat. Roandre, sper si eu ca un al doilea medic sa-ti poata da o veste buna. Oricum ar fi insa, nu intra in panica, ci incearca sa afli masurile pe care le ai de luat pentru a-l ajuta pe bebe sa se dezvolte bine in partea de uter in care se afla. Iti urez multa bafta si iti tin pumnii ca totul sa fie bine. Si eu am niste senzatii ciudate in burtica, dar inca nu le pot defini, nu sunt dureri in nici un caz. Nu le pot asocia insa nici cu fluturasii, nici cu alte senzatii descrise de voi. Asa ca ma intreb: sa fie oare intestinele mele (ma cam indoiesc deoarece ele sunt cam lenese in ultima vreme, eu fiind cam constipata in ultimul timp) sau sa fie bebe care inoata de zor? Sper sa aud numai vesti bune de la voi in zilele urmatoare. Eu o sa sciu mai des, deoarece o sa am mai mult timp; de fapt o sa fiu mai des prin preajma calculatorului. Va pup pe toate, Daniela Veuger si bebe mic din burtic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata Am ajuns la serviciu si mi-e somn de mor. A trebuit sa ma trezesc la 5.45 pentru ca azi am venit cu metroul si fac mult de acasa pana la lucru,noroc ca am gasit loc pe scaun. Hai sa va zic ce mi s-a intamplat azi! Moarta de somn in metrou, pe scaun , am atipit, nu pot sa cred, eu care nici in masina sau avion nu pot dormi. E clar, BB e stapan pe situatie si pe mine (dar e tare bine). Geo DPN 06 oct.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi am postat subiectul " Gynipral" la clinica virtuala de cateva zile, vad ca nu mi-a raspuns nimeni asa ca va intreb si pe voi. Ia cineva acest medicament? Stiti ceva despre el? Mie mi-a fost recomandat de un alt medic ginegolog ( nu al meu) pentru reducerea contractiilor si a durerilor de burtica in momentul in care i-am spus ca nu mi se pare ca no-spa-ul isi face efectul Geo DPN 06 oct.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doxi e o senzatie unica ce greu poate fi descrisa : cineva spunea ca parca simte un fluturas inauntru , altcineva o broscuta - cert e ca daca simti miscare mai jos de buric este clar ca este bb pt ca uterul a crescut deja pana acolo. Eu la prima sarcina nu l-am simtit pana la 20 de sapt poate chiar 22 asa ca nu te ingrijora pt ca va veni momentul. Pupici Mel 17 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doxi, la mine sunt ca niste falfaieli in burtica, parca ar zbura un fluture prin burtica mea. Cel mai bine iti dai seama daca stai in pozitie orizontala si se spune ca daca bei inainte un suc de portocale reusita e garantata pentru ca lui BB nu-i place acru si se revolta[;)] Geo DPN 06 oct.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...