Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici de Sept.-Oct. 2004 (11)


Recommended Posts

Buna dimineata la mamici si la burtici. Nu am mai postat de mult (dar va citesc aproape zilnic) pentru ca nu mai voiam sa ma mai plang de greturi si varsaturi. Acum, la 15 sapt si 2 zile e ceva mai bine, greturi am, dar varsaturile s-au redus mult (2-3 pe zi e suportabil). Bb al meu a miscat sapt. trecuta si de atunci se tot foieste, mai ales dimineata. Geo, eu am luat Gynipral la prima sarcina si mi-a fost de mare ajutor. Fetita mea voia sa se nasca la 34 de saptamani, dar cu Gynipral pus in perfuzie mi-au oprit contractiile si apoi am continuat sa iau pastilute (2/zi) si am mai dus sarcina 3 sapt., deci am nascut aproape de termen. In spital am vazut fete care luau gynipral-ul si de la 3 luni (tot din cauza contractiilor premature) si chiar in doze mai mari. Stiu doar ca se foloseste cu grija la pacientele care au probleme cu tensiunea, poate da variatii de tensiune. [pup] Vali
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Georgiana si eu iau Ginypral cate 1tb/8h. Mi-a fost recomandat pt durerile de burtica si spate care s-ar parea ca ar fi si din cauza uterului meu bicorn. In continuare iau si No Spa si Scopantil pt dureri. Fetelor, va multumesc la toate pt raspunsuri si pt sprijinul moral. Pufymic, mie doctorul nu mi-a zis ca am colul sters ci doar ca daca o sa stau in continuare asa mult pe scaun exista riscul sa mi se stearga colul. Doctorul nu m-a speriat deloc la ultima consultate si mi-a zis doar ca trebuie sa am grija de mine sa nu mi se scurteze si mai mult colul. Nu s-a pus inca problema cerclajului. Maine dimineata, la 9 am programare la ecografie si o sa aflu mai multe. Bebe meu e tare nazdravan, se joaca mai tot timpul. Azi dimineata pe la 5 el facea tumbe, de nu ma mai lua somnul..stateam sa vad ce face pe acolo [:D]. Durerile de burtica s-au mai redus, mai simt doar mici intepaturi dar spatele tot ma doare, mai ales cand trebuie sa ma ridic de pe scaun sau din pat. Sunt mai rau ca o babuta. Doxi, eu miscarile lu bebe le simt ca pe niste balonase care se sparg in burtica. Ce sa zic, e o senzatie extraordinara. Mihaela, 23 ani si puiul mic de 17 saptamani si 3 zile Dr Branescu, Polizu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fete cu burtici! Revin si eu la problema "col sters". Inteleg ca e un col foarte scurt si deschis? Nu cred ca apare brusc! Roandre tie cum de nu ti-a zis pana atunci macar ca ai un col mai scurt? Nu mai stiu, tu ai avut dureri de burtica suspecte (contractii)? Adica ceva care sa explice cumva colul sters?! Ca mie mi se pare ciudat ca doctorul sa-ti tranteasca asa tam-nesam asta! Numai de la stat pe scaun nu cred sa apara! Lamuriti-ma va rog si pe mine! [pup]Cristiana [gravi] cu bebe 17 saptamani si doua zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta nu apare de la statul pe scaun dar in cazul in care ai contractii o pozitie incorecta poate provoca mai mult rau. Oricum nici statul prea mult pe scaun nu e f bun si se recomanda miscare din ora in ora dar cine o face? Eu cu siguranta nu - imi este chiar lene sa ma mai ridic. Eu de la 3 mai cer program de 6 ore - mi se pare corect sa ma menajez - daca nu o fac eu atunci cine? Si daca se intampla ceva rau cei de la serviciu zic saraca ce a patit in nici un caz nu-si asuma ei vreo vina ca te tin prea multe ore. Asa ca fetelor aveti grija de voi!!!!!!!!!!!!!!!111 Pupici Mel 17 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici! Roandre, ma bucur ca nu e ceva de speriat in legatura cu coul tau.....dar totusi ai grija de tine!!! Eu am fost azi la medic din nou, si i-am spus de contractiile dureroase care nu cedeaza la No-Spa. Mi-a facut din nou o ecografie(cred ca e deja a 5-a), si mi-a spus ca bb e bine, normal dezvoltat pentru varsta lui, colul e lung si inchis(ceea ce e iarasi bine), singura problema ramanand placenta care e in continuare foarte jos inserata, marginal de col. Zicea ca durerile si contractiile ar putea fi si din aceasta cauza. Mi-a dat No-Spa in continuare 3*1 tb/zi si Utrogestan4*1 tb/zi, iar de maine iarasi sunt in concediu medical. Mi-a zis sa ma odihnesc si sa nu fac efort. Cam atat despre mine .....sper ca nu v-am plictisit foarte tare... Pupic, Ioana si bb mic(16 sapt. si 6 zile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici si BBici, Eu nu prea am mai avut timp sa scriu, dar recuperez eu [il] Draga Doxi, ai putina rabdare, cu siguranta in curand o sa il simti si tu pe BB. Poate chiar l-ai simtit dar nu ai stiut ca e el. Eu eram nerabdatoare sa il simt asa ca seara stateam intinsa in pat, linistita, cu mana pe burtica (evident mai jos de buric), foarte usor apasata si asteptam.....iar sotul meu radea de noul "sport" pe care il decoperisem. Pana intr-o zi (saptamana trecuta) in care am simtit o miscare usoara de tot. E ca atunci cand pui mana pe o patura si ceva sub ea se misca, dar o senzatie abia perceptibila. In acelasi timp am simtit o usoara miscare in burtica. Nu eram eu convinsa ca era BB, asa ca am repetat faza, iar a doua zi am simtit din nou, de data asta un pic mai tare. Vineri insa l-am simtit pe BB dimineata: am simtit ca atunci cand ti se zbate un muschi: o miscare mult mai evidenta, pe care de fapt nu o poti controla, in zona uterului. A fost super!!! E mult pana iti dai seama ca e BB, dupa care il recunosti de fiecare data. [copil] Adela, 17 saptamani (DNP 26 Sept)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor, bun venit si noilor burtici.. pufymic, ai grija de tine! cat de aproape de col este la tine placenta? la mine, la ultima eco de acum 2 saptamani era la 1 cm de col, deci destul de aproape..colul era inchis, din fericire! si eu stau pe scaun 8 ore, chiar 9 cateodata..seara de-abia astept sa ajunga casa, sa ma intind.. bine zici tu Mel, cu miscarea din ora in ora, dar..cine s-o faca.. sper sa nu afecteze totusi.. si eu sunt nerabdatoare sa-l simt pe bb. Cali, 16 saptamani si 6 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burticlor! Georgiana, se pare ca nu numai ca avem cam aceeasi DPN dar mergem si acelasi doctor - Horhoianu, nu? Eu o sa nasc la Municipal si probabil ca si tu. Ce bine![cool] De fapt eu am mers pana acum la o alta doctorita, cu care ma simt foarte confortabil pentru ca o cunosc de mult timp si am mare incredere in ea, dar necazul e ca nu mai lucreaza la nici un spital, asa ca ar fi trebuit sa nasc cu un necunoscut recomandat de ea. Pentru ca nu vroiam asta si toata familia ma batea la cap sa gasesc un doctor de spital am apelat la Horhoianu, la care nu am fost decat o data pana acum. Tie ce impresie iti face? Fetelor, am citit undeva ca e bine sa folosesti crema antivergeturi din timp, inainte sa apara. Ce parere aveti? Voi folositi?[?] Raluca DPN 8 oct.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, fetelor, Naty, eu folosesc crema pentru prevenirea vergeturilor inca din momentul in care am aflat ca sunt insarcinata. Fac operatiunea asta cel putin o data pe zi (seara). Acum am burtica destul de mare si sanii mi-au crecsut si ei destul de tare, iar vergeturi nu am deocamdata. Oricum, pericolul ca acestea sa apara inca nu exista, doarece doar in ultimele luni de sarcina creste burtica foarte tare, suprasolicitand pielea mamicii. Daca pielea nu e de ajuns de elastica, atunci apar vergeturile. Tocmai acesta e rolul acestei creme, de a face pielea mai elastica sau de a mentine elasticitatea ei. Crema mea se numeste "Body Striae/Body vergetures" de la Dr. van der Hoog. E o crema olandeza si nu stiu daca se gaseste la tine in oras. Oricum, exista si alte produse pe piata. Ideea e ca o astfel de crema ajuta la prevenire, deci nu la combatere. Asadar, e recomandat sa o folosesti din timp, de acum inca poti sa incepi sa o folosesti. Mai incolo se recomanda combinarea ei cu un exfoliant corporal. Asa scrie pe flaconul meu. Georgiana, si eu nu mai pot de somn. Am o multime de treburi de facut si nu ma pot concentra nicicum. Mai rau, dimineata ma trezesc foarte greu daca uit sa pun desteptatorul sa sune. Dar macar am noroc ca eu nu trebuie sa ma prezint nicaieri cu noaptea-n cap, imi organizez timpul in functie de bebe. Aveti grija de voi, fetelor si bucurati-va de burtici. Pupici, Daniela Veuger si bebe mic din burtic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...