Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici de Sept.-Oct. 2004 (11)


Recommended Posts

Bine v-am gasit, burtici de septembrie-octombrie 2004! Sa stiti ca desi nu ne-am bagat in seama pina acum, noi am citit tot ce ati scris pina acum.:) Am fost foarte bucuroasa sa va descopar; e bine sa stii ca nu esti singura si ca exista atitea alte femei ca tine, dornice sa impartaseasca din experienta lor. Eu sunt in saptamina 15 si nu am avut probleme deosebite pina acum. Am avut putina greata insa nu am [vom], intepaturi in burtica si mai nou niste dureri de cap [q] care se datoreaza probabil hipotensiunii. Saptamina viitoare am programare pentru triplu test si am emotii... Sonograma pentru determinarea sexului o fac abia in sapamina 17. Am citit ca voi faceti mai multe sonograme in Romania si mi se pare interesant ca aici se fac doar doua: una la inceput cind ti se confirma sarcina, si una prin saptamina 16-17. Cel putin atit acopera asigurarea medicala. Sa fie oare o chestiune de bani? Adeline, DPN 5 Oct
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ultima vizita la medicul ginecolog a coincis cu niste contractii puternice pe care nu le-am avut pana acum. Bebe este sanatos si se dezvolta in conditii normale. Ieri a trebuit sa stau numai in pat, am ajuns sa iau cinci no-spa dintre care una a fost injectabila amestecata cu papaverina si simteam ca toata sarcina se tine in firul de la cerclaj. De acum incolo va trebui sa stau numai in pat. Si ce dureri pulsatile am avut....azi sper sa-mi fie mai bine. Tensiunea mea era 8 cu 4.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ultima vizita la medicul ginecolog a coincis cu niste contractii puternice pe care nu le-am avut pana acum. Bebe este sanatos si se dezvolta in conditii normale. Ieri a trebuit sa stau numai in pat, am ajuns sa iau cinci no-spa dintre care una a fost injectabila amestecata cu papaverina si simteam ca toata sarcina se tine in firul de cerclaj. De acum incolo va trebui sa stau numai in pat. Si ce dureri pulsatile am avut....azi sper sa-mi fie mai bine. Tensiunea mea era 8 cu 4..... [zid] Daca cineva mai ia medicamente pentru contractii spuneti-mi ce anume v-a recomandat medicul. Eu am luat no-spa dar n-am simtit un efect relaxant.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata Eu pentru contractiile pe care le am iau tot no-spa 3/zi la nevoie chiar 4 si mai recent mi-a prescris si gynipral 2 pe zi. Sincer vorbind parca nici eu nu vad mare efect de la no-spa dar mergem mai departe. Trebuie sa fim optimiste ca alrfel nu e de bine! Geo DPN 06 oct.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mcm, ai mare grija, si tensiunea este cam mica, asa o am si eu 8 cu 4.. parca nici eu nu prea vad mare efect de la No-spa.. eu inca mai fac injectiile cu gravibinon, una pe saptamana, nu stiu daca este efectul psihologic, dar parca imi fac bine, relaxeaza.. Pufymic, se pare ca suntem cam in aceeasi situatie.. si cu placenta jos, si cu burtica tare.. ce sa-ti spun?? doar sa stai linstita.. adeline, bine ai venit si sa ai in continuare o sarcina fara probleme, ca si pana acum! nature, felicitari pentru fetita, garofitza pentru baietel! sa fie sanatosi! Cali, 16 saptamani si 2 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mcm stiu ca este greu sa stai numai in pat dar gandeste-te ca asta ii face bine lui bb. Citeste cat poti tu de mult, uita-te la TV, poate inchiriezi filme pe care doreai sa le vezi, muta-ti calc langa pat si nu stiu ce altceva sa te mai sfatuiesc. Este greu dar tie iti va trece - sunt persoane care asa stau toata viata ............... Cel mai important lucru este sa fii optimista (eu vorbesc care ieri am plans toata ziua). Ce tensiune mica aveti voi. Eu am 9 cu 5 si credeam ca-i mica dar cred ca e parfum pe langa a voastra. DAr nu va simtiti rau? Eu sunt de groaza pe cuvant: pana ieri am tot stat cu inima cat un purice ca nu-i bb sanatos (si mai stau vreo 3 sapt pana merg la eco morfologica de 20 de sapt) si am bocit, de ieri am mai adaugat una - ca-i bb baiat. Parca sunt nebuna fetelor. Ce este cu mine? Dati-mi voi vreo doua poate ma trezesc din starea asta. Pupici Mel 16 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fluturasi, Revin cu o intrebare: Voi faceti gimnastica sau vreun alt fel de miscare??? Eu m-am gandit sa incep, evident la un centru specializat. A incercat vreuna din voi Active Center? Am inteles ca au si gimnastica aerobica si gimnastica acvatica. [baie] M-am mai gandit la inot, pentru ca am inteles ca e recomandat in sarcina, dar nu prea stiu cam care sunt piscinele OK din Bucuresti.Poate cineva sa imi recomande ceva? Am citit ca si bicicleta medicinala [bicla]e ok, dar habar n-am, eu am niste rezerve. Eu am bicicleta acasa si anul trecut obisnuiam sa o folosesc foarte des numai ca atunci cand lucram pe pe ea imi amortea foarte tare perineul si restul zonei si presupun ca nu e chiar recomandata "intreruperea circulatiei" in zona in sarcina. Voi ce parere aveti? Adela [gravi](16 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Georgiana, si eu sunt paranoica cand e vorba de bebe! orice ar fi, numai el sa fie bine, de-asta ma ingrijoreaza si pe mine contractiile! Georgiana, tu mergi la servici?? repaosul ar fi indicat..dar eu din pacate sunt la munca, si stau si vreo 9 ore pe scaun.. Mel, cred ca ai starea asta pentru ca-ti doreai asa de mult fetita.. e normal sa-ti faci griji, dar totul va fi bine! Cali, 16 saptamani si 2 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...