Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici de Sept.-Oct. 2004 (11)


Recommended Posts

Draga Mel, Eu cred ca dezamagirea ta nu e atat de mare ca BB este baiat, pentru ca am inteles ca mai ai unul si presupun ca il iubesti la nebunie. Cred ca mai degraba dezamagirea vine din lipsa de rezonanta a celor din jur, din faptul ca ei nu ti-au inteles dorinta si nu au fost aproape de tine ba mai mult sotul tau topaia prin casa de parca ar fi castigat un concurs. E normal sa plangi si sa reactionezi asa, si poate e mai bine, daca tineai in tine si nu exteriorizai ceea ce simti in timp reactiile tale negative s-ar fi amplificat si reactiile s-ar putea sa fi fost si mai puternice. Ai un pic de rabdare cu tine, plangi daca simti nevoia sa plangi, spune-le celor din jur ce ai de spus si ai sa vezi ca in cateva zile, cand te vei obisnui cu ideea, totul iti va parea minunat. [;)] Adela si BB-ul cu sex neidentificat inca [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Neata burtici! Mel nu mai plange si nu te mai stresa ca zau ca nu-i frumos! Pai cred ca stai mai bine decat multe alte mamici si viitoare mamici: la varsta ta ai deja un baietel reusit si esti pe cale sa mai faci unul si mai si!Si apoi de ganduri paranoice nu cred ca scapa nimeni. Bine, bine unele dintre noi sunt campioane - tre sa recunosc ca si eu sunt aici - . Deci nu esti singura care boceste si se necajeste si-si face idei bizare cu privire la un bebe care de altfel e bine merci numai ca n-are deocamdata cum sa te convinga de asta. Capu' sus si peptu' inainte ca esti o fericita! Pentru fetele cu dureri de buurtici si burtici tari: eu am re-descoperit un remediu minunat: Extraxt din mladite de zmeur (Rubus Idaeus) facut de Plantextrakt Cluj.Pe mine m-a ajutat extraordinar inainte de sarcina si mi-am adus aminte ieri ca-i extrem de bun si in mentinerea unui tonus foarte bun a uterului pe parcursul sarcinii. Si am gasit si pe acest site recomandari facute acestei plante de o mamica (de la medici si de pe internet):"tonic al uterului din luna a 4-a de sarcina, in timpul nasterii si in perioada postnatala (actiunea relaxanta a fragarinei asupra muschilor uterului), combate diarea, anemia, obosela si starile de slabiciune. Previne starile de greata in perioada sarcinii. Uzitat de-alungul vremii pentru a preveni avortul, a asigura o nastere sigura si eficienta si a stimula productia laptelui." Adresa de internet utila: http://www.naturalark.com/herbencr.html Eu l-am incercat si zau ca m-am simit mai bine (adica nu mi-am mai simtit burtica incordata). Sanatate maxima! Cristiana cu bebe de 17 sapt in burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor si eu sunt panicata rau de tot.Azi dimineata pe la 5 , cum dorm eu pe o parte mi-am pus mana la burtica si era tare! intr-o parte numai, m-am intors imediat pe cealalta parte si butica nu mai era tare , deci cred ca a durat cateva secunde si numai intr-o parte.Nu m-a durut deloc , acum nu stiu era bb oare? sau a fost o contractie nedureroasa dar doar pe jumatate de burta?Offf Mcm imi pare rau ca ti-a spus sa stai in pat insa gamdeste-te ca totul va fi bine pana la urma , vorba fetelor profita de odihna asta fortata ca dupa ce vine bb o sa vezi tu miscare!! Mie inca nu mi- a venit raspunsul la testul de trisomie- trplu test - si o sa sun eu sa ma progr si o sa intreb...un exemplar sigur e la doc si trebuia sa-mi trimita si mie...dar ma gandesc ca daca era ceva suna el. Adeline bine ai venit si sarcina usoara! Pe mine m-ati bagat la ganduri cu luatul asta de kg. eu am aproape 10 in plus deja!! se pare ca nu mai e nimeni ca mine , nu stiu ce sa fac , o sa vb cu doc , dar chiar nu fac excese mananc de 3 ori pe zi si nu mananc dulciuri...vad ca mai intru in pantalonii vechi , bine vb de picioare. Cristina [gravi] 18 sapt.UM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna tuturor, imi cer scuze ca nu am mai scris nimic, am fost foarte ocupata, oricum burtica mea creste am luat 3 kg in greutate si sunt in 14 saptamani..... Ma inteapa burta, am dureri de cap de imi vine sa ma urc pe pereti, de vomitat nu vomit, si pe la pranz in fiecare zi simt ca nu mai am putere nu mai pot face nimica sunt sleita, asa ca ma intind in pat, dar nu dorm. Sper sa se termine totul cu bine. Fetelor voi cum aveti burtica? Ca a mea mi se pare cam mare pt 14 saptamani, la mine se vede chiar bine, sau mananc eu ca nesatula????[:D] Nu stiu ce vom avea, fetita sau baiat, cert este ca si eu si Dim vrem fetita. Saptamana viitoare vom merge la doctor, sper sa ajung, si sa vedem ce o fi bebele meu???????? va pup pe toate ralucule
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce fac burticile? Ii spun si eu bine a venit adelinei26 si o sarcina fara probleme! Mi-am mai revenit fata de cum eram ieri, dar in continuare ma "apasa" burtica. Fetelor, simt ca si cum o mana m-ar strange de uter. Il simt incordat. Ce sa fie asta? Sa fie vorba de contractii? Si eu iau No Spa si simt ca nu-si mai fac efectul. Am uterul retrovers si ma asteptam sa ma mai doara cate putin, dar nu asa continuu. Mihaela, 23 ani si puiul mic de 16 saptamani si 6 zile Dr Branescu, Polizu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fetelor! de astazi dam militaria jos din pod!! gata cu gandurile negre! o sa avem niste bebelusi stresati cu asa mamici ingrijorate! va rog frumos sa incercati sa fiti mai optimiste. daca doctorii ne-au spus sa nu ne facem griji, sa avem incredere in ei, ca doar au mai vazut sute de gravidute inainte! hai, fruntea sus si bucurati-va de sarcina, cu starile ei mai bune si mai rele. eu am de raportat greturi in continuare, intepaturi in burtica si dureri de spate care ma trezesc noaptea din somn. bebelusha misca din ce in ce mai des. aseara am facut mici "teste" intinsa in pat - de cate ori am pus mana pe burtica am simtit miscare acolo inauntru. cand a pus tati mana nu a mai vrut... dar tusisem eu inainte, poate s-o fi speriat [:D] si cred ca il mosteneste pe taica-su cu trezitul tarziu de dimineata, sa vedeti ce lupte o sa duc cu ei, ca eu ma trezesc la 6 jumate dimineata!! va pup, marcela si [copil] alexandra din burtica - DPN 5 sept - dr. nayel cfr2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vrabiuta, acum observ ca i-ai pus numei bebitei tale.Imi place Alexandra. Eu daca voi avea fata o va chema Alexia, deci pe aproape. Dar tu cand iti iei concediu pt nunta? Ati terminat cu pregatirile? Mihaela, 23 ani si puiul mic de 16 saptamani si 6 zile Dr Branescu, Polizu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici! Haideti sa nu ne mai panicam atat , fetelor, ca nu face bine la bb-eii nostri!Vrabiuta, ai dreptate: sa avem incredere in medicii nostri, ca doar nu suntem primele gravidutze pe care le vad ei[:D]. Nici eu nu ma simt minunat, inca am dureri puternice cu contractarea uterului, si cateodata dureri de cap(de la hipotensiune) si de spate.......dar vor trece si astea. Eu am emotii cand ma gandesc cum va fi cand voi simti primele miscari ale lui bb[:D]....visez la asta impreuna cu Ovi... Pupic, Ioana si bb mic(16 sapt. si 2 zile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos nume alexia. noi avem trei bunici pe care le-a chemat alexandra, asa ca numele a venit de la sine.[:)] de luni suntem amandoi in concediu. pregatirile inca nu s-au terminat, mai sunt pe ici pe colo de stabilit mici detalii, dar incet-incet le rezolvam. rochia mea este inca in lucru, mi-o modifica monica de fiecare data cand merg la proba (adica mai schimba si modelul pe ici pe colo, nu numai dimensiunea, ca sa arate fetele frumos [olala]). verigheta deja ma strange ca mi se cam umfla mainile, asa ca o dau la marit cu un numar (au iesit tare frumoase, cu aur alb si galben). ce ma cam supara este faptul ca desi am dat carduri de confirmare si ieri a fost data limita, nu ne-au sunat multi sa ne spuna daca vin sau nu, asa ca trebuie sa ii luam pe rand si sa ii sunam. ai grija sa iti lasi cam doua saptamani de la data confirmarii pana la data limita pentru restaurant, ca sa ai timp. eu mi-am lasat doar una si nu stiu daca o sa fie suficient (ca mai am si aranjatul la mese, care se definitiveaza abia dupa ce stiu exact cine vine). dar in rest toate bune. marcela si [copil] alexandra din burtica - DPN 5 sept - dr. nayel cfr2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...