Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Avort dupa cezariana?


Recommended Posts

Se poate asa ceva? Am o prietena super disperata care are 2 copii pe al doilea l-a nascut acum 7 luni si efectiv nu mai vrea inca unul! Ce sa va spun ca este in pragul disperarii! Eu i-am spus ca nu este nici o problema caci a trecut destul timp de cand a facut cezariana. Ce parere aveti? Pupici Mel 16 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ce parere avem despre ce? Ea e insarcinata,are doi copii,cel mai mic are 7 luni si e nascut prin cezariana. De ce e disperata? Ca nu vrea copilul? Sau ca nu stie daca nu e periculoasa o sarcina dupa cezariana? Daca e disperata ca nu stie daca poate fi insarcinata dupa cezariana eu cred ca cel mai bine ar fi sa intrebe doctorul ginecolog, noi nu cred ca o putem sfatui sa pastreze sau nu sarcina,nu? Ar asculta de ce zice x si y pe forum? Daca e disperata ca nu vrea copilul,si vrea sa faca avort, atunci iarasi nu prea avem noi ce sa raspundem,fiecare stie ce probleme are in casa si daca isi "permite" inca un copil. Laura si papusica din burtik (37 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mel dupa o operatie de cezariana nu este voie sa ramai insarcinata decat dupa 2 ani de la operatie...asta pentru ca nu e refacut uterul... Parerea mea ca cel mai bine e sa consulte un medic ginecolog! http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am patit la fel. Numai ca eu voiam copilul. Am facut cezariana exact acum 8 luni si am un super superb copil. Pentru ca am un ditai fibrom uterin nu se putea pune problema sa nasc normal. Asa ca ... Am inceput sa iau excluton si am luat AC cu o regularitate si punctualitate fantastica, in fiecare zi la ora 10,00 era ora de Fe pentru bb si de excluton pentru mine. Asa ca, sa ma invat minte sa mai iau vreodata AC am ramas insarcinata. Eram superfericita, si speram sa fie bine, copilul avea 7 luni si jumatate, dar, din pacate, fericirea mea a durat exact 8 ore, pana l-am sunat pe dr., care m-a intrebat doar atat: esti nebuna? Pe 2 aprilie am facut prima intrerupere din viata. Daca ar mai fi trecut doar 5 luni, adica 1 an intre cele 2 sarcini, as fi putut poate duce sarcina. Nu poti duce sarcina dupa cezariana la mai putin de 1 an. Se recomanda 1 an jumatate sau 2 ani. Eu cum am 36 de ani voi incerca sa fac o medie convenabila si apoi cu D-zeu inainte. Exista riscul de ruptura uterina si orice dr. responsabili nu va incuraja o astfel de sarcina. Deci fii pe pace, prietena ta poate sta linistita. Nu va putea duce sarcina si i se va recomanda intreruperea. Cu DURERE in suflet, Carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E periculos ptr. mama in primul rind sa se gindeasca asa de repede ca ar mai putea face un copil!Si eu am nascut cu cezariana si mi s-a spus ca cazul in care ma hotarasc trebuie sa astept cel putin doi ani !7 luni sint prea putine , eu una nu m-as risca...dar cum decizia apartine fiecaruia, mi-am spus doar parerea.Numai bine si multa sanatate prietenei tale! [bis] simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey, ce tot ii dati inainte cu pastrarea bebeului, numai eu am inteles care e de fapt problema? Fata nu vrea sa stie daca poate pastra bebeul avand in vedere ca un urma cu 7 luni a facut cezariana, ci vrea sa stie daca e ok sa faca avort la asa de scurt timp dupa cezariana. Vrea sa fie sigura ca nu-i va afecta ei sanatatea sau starea uterului. are deja 2 copii si nu-l mai vrea si pe al treilea, nu cel putin atat de repede. Dupa cum vezi mel, carmen a facut avort la 7 luni dupa cezariana, deci se poate. Si daca vrea si daca nu vrea sa pastreze bebelusul, tot i se va recomanda avort. Nici un medic nu va da sanse unei sarcini atat de repede dupa o cezariana. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 11 sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Claudelu
Mel dupa o operatie de cezariana nu este voie sa ramai insarcinata decat dupa 2 ani de la operatie...asta pentru ca nu e refacut uterul... Parerea mea ca cel mai bine e sa consulte un medic ginecolog! http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
na, ca eu facui un cupil la fix 1 an si 9 luni, adica la 1 an dupa operatie am ramas graviduta. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tina, tu esti exceptia de la regula [:D] Ideea era ca macar un an sa treaca, ori prietena lui mel e la 7 luni de la cezariana. Bine-nteles ca depinde foarte mult de capacitatea de recuperare post-operatorie a fiecaruia. Dar riscurile sunt mari sub un an, iar pentru a scapa de orice risc e bine sa astepti 2 ani. Asa nu inseamna ca totul e batut in cuie, astea sunt doar indicatii. O alta ca si tine, dupa un an de zile, poate avea probleme si nu poate pastra sarcina. Tu ai fost in procentajul celor fara probleme. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 11 sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...