Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viza pentru America


Recommended Posts

Eu si sotul meu vrem sa facem o vizita nasilor nostri in America si am vrea sa stim cam care sunt conditiile in care se acorda o viza turistica pentru America. Cand nashii nostri locuiau in Canada si am vrut sa-i vizitam nu am primit viza de la ambasada Canadei. Nu vrem sa ne apucam sa aplicam pentru viza, sa cheltuim bani sa pierdem timpul si sa patim la fel. Multumiri, Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns
e foarte posibil sa nu va dea viza, daca sunteti tineri. Eu cu sotul meu am vrut sa plecam in interes de afaceri. Ar fi fost suficient doar unul din noi, dar pt ca partener de acolo locuia langa Las Vegas, am zis sa mergem impreuna. Am dus un act de casa, un extras de cont de la banca, o balanta de firma. Le-a rasfoit in treacat si ni le-a dat inapoi spunind ca toate astea se pot transfera acolo. Singurul lucru care ne-ar putea tine legati sa ne intoarcem ar fi un copil. Pe care la vremea respectiva nu-l aveam. Deci asta e piesa de rezistenta, un copil care sa ramina in Ro. In rest, fii 100% sigura ca va vor respinge. Simona & BB Eugen http://community.webshots.com/user/simonabb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma intereseaza subiectul.Tatal sotului este in America, a vrut sa plece odata la el cand nu era casatorit, dar l-au respins. Acum ar vrea sa incerce din nou, acum avem si un copil.Credeti ca are vreo sansa, mai ales daca l-au respins o data ? A fost cineva de curand sa ne spuna cum a fost? O sa plece doar el , sa raman eu cu bebelul acasa. Monica si bebe Albert ( 19.ian.2004) http://community.webshots.com/user/monica1816
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi am vrea sa mergem, avem un bebe dar situatia e mai complicata si nu cred ca avem sanse...Socrii mei sunt in Los Angeles, au plecat in urma cu 4 ani jumate cu viza de turist, dar nu s-au mai intors...asa ca nu sunt legal fata de Ro. Ne-ar depista usor ca avem neamuri care nu au actele in regula(nici macar green card[bang]). O sansa ar fi sa incerc sa merg doar eu la viza...dar nimic nu e sigur. Din cate am inteles daca astia de la Ambasada te resping o data...a doua oara e mai greu[bang] Anda141 sunt ff curioasa daca sotul tau reuseste sa plece, si eu as incerca...dar cred ca mai astept(cel putin pana rezolva socrii cu actele acolo) Dana&bb Andy(1 an si 2 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by SIMONABB In rest, fii 100% sigura ca va vor respinge.
Simona, nu cred ca ai dreptate. criteriile in functie de care se acorda vizele raman, pana la urma, complet necunoscute publicului larg. este doar o supozitie faptul ca un copil ramas acasa le-ar asigura viza de america, caci si copilul se poate "transfera" la fel de bine, pentru reintregirea familiei de exemplu. casele, banii in banca, joburile excelente acasa ...sunt doar ceea ce credem noi ca are importanta. totul depinde de functionarul de la consulat care iti proceseaza dosarul si de cel care iti ia interviul. plus regulile lor interne, pe ratiuni diplomatice. obisnuim sa zicem ca acordarea vizei depinde daca s-a sculat nenea ala cu fata la cearceaf sau nu. adevarul e ca nu se stie clar pe ce criterii se dau aprobarile. cand am primit eu viza era un grup de foarte tineri clujeni la coada, cre ca vreo duzina, numai unul n-a luat viza, si, se pare, cel cu dosarul considerat imbatabil. poftim de explica paradox. asa ca Maria, raspuns sigur n-ai sa primesti aici, ci la consulat, prezentandu-te pur si simplu, cu dosarul pregatit. interviul costa 45 de dolari parca, abia daca primesti viza mai platesti nu stiu cat. succes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu va poate da un raspuns sigur, cert este ca dupa 11 septembrie s-au imbunatatit lucrurile cu primitul vizei de catre romani. Totul depinde de ofiterul consular si de voi cat de convingatori si modesti sunteti, mergeti simpli si relaxati. Stiu multe persoane care au primit pe 10 ani si altii nu au primit deci e relativ si subiectiv... da viza de afaceri se dau mai greu, sau nu se prea cere viza de vizitor in scop de afaceri e batator la ochi, daca nu este sponsor american. faptul ca sunteti invitati de nasi si nu de rude mai apropiate poate fi un motiv in plus de dubiu, dar in legatura cu asta nu pot exprima o parere decat subiectiva. acum, eu am primit viza de student acum 3 ani dupa a doua incercare....deci merita sa incercati... sotul meu a luat-o dupa 11 sept fara interviu....si si-a si scihmbat viza si statutul tot fara interviu.... noi nu aveam copii, acum avem unul nascut aicea... deci incercati, dar nimeni nu va poate garanta 100% reusita... noi suntem f optimisti si de aceea i-am facut acum invitatie la socru meu si apoi la maica-mea. succes! allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem un copil asa ca s-ar putea sa ne creasca sansele. Sper sa conteze si slujbele noastre. Acum am aflat ca ceilalti fini ai lor au primit deja viza si au aproximativ aceeasi situatie ca si noi. Si ma intreb daca ne mai lasa si pe noi........ Vedem noi, oricum interviul e mai ieftin, se pare, decat la canadieni. Multumesc pentru raspunsuri. Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, pai atuncea mergeti cu incredere! [bis][flo] merita sa incercati si eu nu cred ca, copilul o sa aiba vreo legatura, adica il puteti lua si pe el cu voi, dar evident daca nu-l luati e o legatura trainica cu tara.... succes! allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc patania tatalui meu! Mentionez ca are 54 de ani! Se intampla anul trecut prin februarie parca. A plecat la ora 1 noaptea ca sa prinda loc pe lista de asteptare la poarta amabasadei ptr ziua respectiva, el fiind din provincie. A ajuns acolo, nebunie la poarta, agitatie, bucuros ca era al douazecilea si ceva (nu mai retin) a stat si a inghetat pe trotuare acolo...In sfarsit ii ajunge randul. Mentionez ca platise taxa de 100 de dolari la banca... (care taxa de 100 de dolari mi se pare o jignire la adresa poporului roman), avea chemare de la fratele lui, diferite extrase, acte de proprietate...certificatele de nastere ale copiilor... Se astepta ca interviul sa fie interviu, in adevaratul sens al cuvantului. dar interviul a fost inmanarea dosarului printr-o crapatura de geam...cateva intrebari scurte, dosarul rasfoit in mare graba si...in cinci minute era cu refuzul inapoi in strada! Si de atunci a zis ..PAS eu nu ma mai duc sa isi bata joc de mine! Au facut si un memoriu la Ambasada SUA ptr modul cum a fost tratat si vorba aia ...ptr o suma destul de importanta tinand cont de veniturile lui, dar si ale romanilor in general! Oricum succes celor care spera in "bunavointa" functionarilor de la Amb. SUA! Before judging somebody, walk a mile in his moccasins.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clopotzel, exact de asta ne este teama si noua pentru ca am patit ceva asemanator la ambasada Canadei. Si noi am cerut atunci dupa ce am fost respinsi sa ni se spuna macar motivul respingerii. Raspunsul a fost ca nu corespundem criteriilor lor.......care criterii numai ei stiu. Si nici nu mai vrem sa contribuim la bunastarea functionarilor cu inca 200 de dolari.....mai bine ma duc si ii joc la loto. Mi-e groaza de dispretul si nepasarea functionarilor. Ma simt de parca as cersi ceva, de parca as fi miloaga si ei atotputernici. Si nu ma duc acolo sa fur sau sa muncesc la negru. Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...