Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

NU mai suport boala asta !


Recommended Posts

[url="mailto:"] MProdan@personal.ro[/url] Si eu sufar de Psoriazis de 2 ani de cand am dat examenul de capacitate..., dar am mai auzit de problema cariilor si eu am probleme cu maselele si am sa incerc sa le tratez sunt fff disperat eram un copil care nu suportam sa stau inchis in mine sa fiu prietenos aproape de cei din jur, dar akuma sunt fff retras...din cauza acestei boli va garantez ca nu se ia ! Nu am avut nici un neam de al meu care sa sufere de aceasta boala... Deja am ajuns la momente de criza nu mai suport la inceput a aparut pe cap mai sus putzin de frunte din partea stanga pana in partea dreapta a capului :( iar urmatoarea faza a aparut la picioare mai exact intre genunchi si glezna pe tibie cum ar veni ...la ambele picioare iar mai tarziu la coate apoi la sprâncene si urechi NU MAI SUPORT sunt disperat am un tratament dintre zecile de tratamente de pana akuma de la institutzii de medicina pana la ultimul doctor...acum am un tratament de la doctoritza mea de familie o crema atat cu care ma dau pe zonele afectate...a inceput vizibil sa treaca, dar am inteles ca ar trebui sa am rabdare...rabdarea asta ma omoara...sunt distrus mi-a distrus jumatate din copilarie prietenii mei se feresc nu vizibil, dar simt eu ... ca nu le ie tot una...sper ca intr-o buna zii sa rasara soarele si la noi cei cu problema PSORIAZIS de la cel mai mic pana la cel mai batran om care sufera de aceasta boala sa ne ajute daca nu altcineva si spun altcineva ma refer la medicina daca nu medicii atunci Dumnezeu ! Nu sunt pocait ! As vrea si eu sa stiu daca este vreun tratament SIGUR care sa ma ajute sa scapt de aceasta boala....daca nu de tot sa scap de ea !
quote:

m4ri4n
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
m4ri4n, Bine ai venit pe acest forum si dupa socotelile mele cred ca esti cel mai tanar mebru de pe aici. Despre boala ta nu stiu sa-ti zic mai nimic, dar am postat pe acest subiect doar ca sa -ti doresc sa ai parte de o vindecare a bolii tale cat mai rapida, si daca vezi ca acum crema ta da rezultate, mai pune-ti la incercare vointa pentru a reusi! Ma inchipui ca este greu de tot pentru tine, sa simti izolarea colegilor tai, dar trebuie sa gandesti pozitiv, sa fii optimist si poate sa-i faci sa inteleaga cu adevrat ca nu au de ce te ocoli.Fii sigur ca o fac din nestiinta! Succes mult si multa rabdare9chiar daca crezi ca nu mai ai!)! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca esti timisorean, ma bucur si eu am rude in Timisoara, .AM POSTAT AICI CA SA-TI ARAT CA INTRADEVAR NU ESTI SINGUR, ca aici ai multi prieteni virtuali care cu siguranta iti vor fi mereu aproape.Ma gindesc ca nu ti-e usor dar trebuie sa gasesti in tine acea putere de a merge mai departe, ai o viata intreaga inainte, si cu siguranta se va rezolva si problema ta.Trbuie sa gindesti pozitiv sa fi optimist si sa ai RABDARE! De asta ducem lipsa multi dintre noi, dar vine odata cu trecerea timpului, nu dispera!Iar din cite am aflat in timp despre aceasta boala , ai nevoie de timp si incredere ca se va rezolva si problema ta.iti tin pumnii, si sa auzim de bine! [canada] simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marian, uite niste discutii pe aceasta tema: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=22891 din ce povestesti, pare ca psoriazis-ul a aparut in urma unei situatii de stress (examenul de capacitate). e cunoscut faptul ca unul din factorii importanti care declanseaza boala este consumul nervos, deci incearca sa eviti situatiile care te-ar putea aduce in astfel de stari. spui ca ai devenit retras - ei, nu e bine, iti faci mai mult rau asa. spui ca prietenii se feresc - asta e problema lor, nu a ta. poate ca ar trebui sa reevaluezi relatia cu ei... din pacate, nu exista tratament de vindecare pt. psoriazis (nu se cunoaste exact cauza aparitiei), dar, cu rabdare si stil de viata adecvat, situatia poate fi tinuta sub control. eu nu sufar de psoriazis, ti-am scris din ce-am mai citit, sper sa te fi ajutat un pic. la clinica lui Pavel Kozak ai incercat? se pare ca a "rezolvat" cateva cazuri, dar printr-un regim alimentar foarte strict... multa sanatate si Doamne ajuta! http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga Marian iti doresc multa sanatate! fruntea sus! pai ce prieteni sunt astia? eu zic ca nici nu merita sa le dai importanta! relaxeaza-te, tine o dieta vegetariana si incearca sa nu fumezi, sa nu bei cafea, alcool si foloseste crema in continuare! eu as incerca si la Cozac. Sotul meu are aceeasi boala din adolescenta si il iubesc asa cum este si nu ma deranjeaza deloc, asa l-am si cunoscut cu boala asta, nu s-a ascuns de mine, deci mi se pare ridicol ca niste prieteni sa te ocoleasca pt asa ceva! nu meriti prietenia si compania lor! boala nu se ia in nici un caz...dar probabil din cauza aspectului de eczema unora mai superficiali le e frica de ea. inca odata f multa sanatate! boala nu se vindeca din pacate fiind ereditara si autoimuna, cauzata de mai multe gene mutante, dar se poate AMELIORA f bine si reduce la minimum prin dieta stricta fara carne, relaxare si extern cu creme cu hidrocortizon si acid salicilic. Si anumite saruri si uleiuri ar merge pt ca elimina straturile de piele crescute in exces si scad inflamatia locala cauzata de cresterea celulara excesiva a keratinocitelor (celulele stratului superior al pielii). Uleiul de jojoba si de sambur de prun sunt f bune, alifia cu calendula, uleiul de masline. Sunt si ceaiuri de curatire a organismului la Plafar. Ia si multe vitamine si extracte de plante care stimuleaza imunitatea. Expunerea la soare (razele ultraviolete) e f benefica. muuulta sanatate si succes! nu dispera aicea esti printre prieteni adevarati![flo][pup] a! si gandeste-te ca tu ai si un avantaj fata de altii riscul la tine sa faci cancer este f scazut! tocmai din cauza acestei boli, care paradoxal e cauzata tot de mutatii si de cresteri aberante ale celulelor epiteliale! allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca sa te relaxezi si sa beneficiezi din plin de efectele benefice ale soarelui du-te la munte, singur! asa vei invata sa apreciezi frumusetea clipelor de singuratate si sa te te autocunosti si apreciezi! deasemenea accepta-te asa cum esti si gusta fiecare clipa a vietii! nu suferi de dureri ingrozitoare, nu e o boala fatala e doar un pic neplacuta. e f bine ca nu ai facut artrita (e o complicatie a psoriazisului) si daca faci o tratezi ca pe un reumatism. imagineaza-ti ca te cufunzi zilnic intr-o baie de lumina binefacatoare, albastra care te calmeaza te mangaie iti unge parca pielea si te vindeca. Roaga-te daca esti credincios si toate astea te vor ajuta f mult psihic si iti vor ameliora si conditia automat. te pup, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Marian, multa sanatate si curaj! Doamne ce prostie sa nu ai prieteni din cauza psoriazului! Bine-inteles ca nu se ia! Sunt convinsa ca vei intalni pana la urma prieteni adevarati. Fetele spus deja ce e o boala genetica si autoimuna, si ti-au dat multe sfaturi utile pentru boala ta: sa evisti stressul, sa nu fumezi, sa eviti alcolul, sa mananci cat mai sanatos. O sa mai adaug doar unul, sa incerci sa elimini infectiile din organism. Din experienta unei bune prietene, "crizele" ei s-au rarit pina la disparitie dupa ce s-a operat de amigdalita, se pare ca infectia pe care o purta pe amigdale ii slabea sistemul imunitar. Nu zic ca tu ai amigdalita, ce vreau de fapt sa-ti spun e sa faci analize sa descoperi daca nu vreo infectie in organism (asa cum bine spuneai, carii, amigdale, etc.). Multe nu prea mai stiu despre boala asta, dar daca intelegi engleza poti citi cate ceva si la: http://www.emedicine.com/derm/topic365.htm#target3 Mult noroc si sanatate. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marian, Nu sunt foarte in domeniu, dar am niste studii simple de medicina si din ce stiu eu, una din cauzele psoriazisului-asa cum ti s-a mai zis-este STRESUL! Incearca sa te relaxezi, am vazut disperarea si incordarea in mesajul tau, incearca sa nu mai fii asa, considera-te fericit ca ai doar aceasta problema si incearca sa o tratezi cu seninatate pentru ca daca ii vei acorda atentie mai putina si nu te vei mai gandi zi si noapte la ea si o sa folosesti si crema de la doctor vei vedea ca incet incet iti va trece... Eu stiu ca e greu sa ai rabdare la aceasta varsta dar vei constata ca este foarte important SA AI RABDARE in viata! Incearca sa te acoperi(basma , sapca, maneci lungi)acolo unde exista o problemuta, lasa-le descoperite doarin casa, citeste mult, lasa-ti prietenii sa te caute ei si nu le mai cauta tu compania in mod expres(daca-ti sunt prieteni adevarati te vor cauta, daca nu , uita-i) si ... rabdare. SANATATE! NU MAI FI STRESAT!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...