Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cine e de vina??


Recommended Posts

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am ramas masca ca sa zic asa. Atatia oameni si nici un rezultat? Stiu ca a mai fost un caz asemanator, la stiri, daca va aduceti aminte cu un batran care statea pe strada. Salvarea/asistenta l-a abandonat pe scarile din fata unei case si numai a doua zi parca a fost acceptat la spital dupa "furia" oamenilor si aparitia presei. Si a mai fost un caz tot asa, cand un batran abandonat de Salvare pentru ca era "homeless" a murit inghetat pe strada. Explicatiile in ambele cazuri din cate imi aduc aminte erau de genul: nu au acte, nu au asigurari, etc. [xx(] Deci precedentul exista. Acum chiar ma intreb, legal se poate face ceva impotriva unor astfel de oameni?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ar trebui sa existe o lege contra acestor oameni. Sotzul meu facuse cursuri de prim ajutor si mirata am intrebat de ce?Si a zis ca oricum era o lege privind obligativitatea acordarii primului ajutor si macar sa stie ce sa faca. Adica, eu cetatean neavizat de pe strada daca trec pe langa cineva si-l las sa moara... ma ia de guler legea! Tipa merita puscarie pentru crima. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oribil, intr-adevar! Din pacate, un caz asemanator a avut loc anul trecut, parca, aici, in Quebec (prin Laval), unde, la un colt de strada unui om i s-a facut rau, mai incolo, o ambulanta cu doi tehnicieni in ea (aici doctorul nu umbla pe ambulanta ci niste infirmieri, numiti tehnicieni ambulancieri care au pregatire de a acorda primul ajutor in orice situatie). Cei doi indivizi mincau linistiti cite un doughnut si isi beau cafeluta. Lumea striga la ei ca unui om i s-a facut rau citiva metri mai incolo, iar ei stiti ce au replicat? "Am iesit din tura acum citeva minute...." Asa ca oameni fara constiinta sint peste tot. Despre astia stiu ca si-au pierdut munca in urma acestui incident si nici drept de a-si practica meseria nu mai au. Asa ca...ar trebui urmat exemplul. Tanti "doctor" ar trebui sanctionata sa o usture. Ca medic pe salvare ai o raspundere, nu poti sa-ti bati joc de oameni !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bang]E groaznic ce s-a intimplat si inadmisibil.Acestei tanti fara inima asa zisa doctorita ar trebui sa i se traga licenta si sa fie f bine sanctionata.Ce inima poate sa aiba femeia asta de fier???[xx(]Saracul om abandonat pe caldarim ?Unde este dreptatea?Au crutat viata bietului nefericit.Sa speram ca nu se vor mai repeta aceste drame.Imi amintesc de multi ani a fost un scandal asemanator cu un om care a fost aruncat pur si simplu din masina Salvarii si abandonat pe strada ,ca spitalele nu l-au primit (motivind ca nu sint locuri)[alcool] http://community.webshots.com/user/catya106
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

huoooo!!!!!!!!!!!!!!!! asa am ajuns? sa primeze banii mai mult decat o viata de om? din pacate multi medici au uitat ca au depus un juramant. pacat. pacat de sufletul lor care e sters. din pacate se intoarce roata, sa nu ajunga doamna doctor sa implore in genunchi pentru viata parintilor sau a copiilor dumneaei! Adina si dragalasii ei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cand aud sau citesc chestii din astea imi este rusine ca sunt cadru medical.este inadmisibil ca un medic sa treaca sau sa se uita ca ...la poarta noua cand un OM se zbate intre viata si moarte.oare ce a invatat aia la facultate?dar oare a invatat ceva?oare stia ce inseamna sa dea primul ajutor?eu nu cred.stiu medici care cred ca administrarea unui medicament pe cale injectabila este prea injositor pentru ei:"este treaba asistentei ,nu trebuie sa fac eu",cred ca madama nu avea asistenta si nici macar nu stia sa faca o intravenoasa.rusine![V][:(!] LORI http://www.babiesonline.com/babies/s/sebipac
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am citit, am ajuns la concluzia ca singurul vinovat este medicul de pe salvare (indiferent ca era privata). Acordarea unui BLS pina la sosirea ambulantei dotate cu un defibrilator i-ar fi putut salva viata batranului. Sau, cel putin, transportul pina la spitalul din preajma. In legatura cu juramintul lui Hipocrat, la care toata lumea nemultumita face apel : acesta nu are nici o valoare (nici juridica, si nici macar morala) - cei care l-au auzit, stiu despre ce vorbesc. Este o simpla traditie ca absolventii facultatii de medicina sa rosteasca acest juramint, pe care sunt convins ca multi nici nu inteleg ce jura. Daca vreti, (poate este o analogie nefericita) este similar cu juramintul pe care il depune un parlamentar, ministru, demnitar la investirea in functie. Medicul nu poate raspunde decat in fata a 3 instante : - constiinta lui (daca are!!) - tribunal (in afara) sau colegiul medicilor (la noi). - in fata lui Dumnezeu (unde trebuie sa dam toti socoteala). Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i odihneasca sufletul ! Lasand la o parte creatura care se numeste doctor si care va plati intr-un fel sau altul, stau si ma intreb ce as fi facut eu intr-o asemenea situatie... l-as fi urcat cu siguranta in masina pe bietul batran, sau intr-un taxi, sau in propria-mi spinare si l-as fi dus la cel mai apropiat spital....care nici macar departe nu era.... asta ar fi fost rectia mea, poate nu cea mai fericita ,insa sincer nu as fi putut sa stau sa vad cum nimeni nu ii poate veni in ajutor in ultimele clipe ale vietii lui, dinainte programate.... ari&celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...