Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cine e de vina??


Recommended Posts

Dumnezeu sa-l aiba in paza pe bietul om ! Femeia aia nu e medic, e criminal. Dar ce ma intriga pe mine este faptul ca o gramada de oameni si-a revarsat furia pe ambulanta aia privata nenorocita dind chiar si cu picioarele in ea, dar nimeni nu s-a gindit sa dea telefon la serviciul public de ambulante. Nici macar farmacistii de la Sensiblu care am inteles ca erau de fata. Nu avea nimeni un telefon mobil la el, nu avea farmacia un telefon fix la indemina ? A trebuit sa se astepte o jumate de ora pina a venit politzistul si abia el a chemat ambulanta ? Sau cum zicea Ariadne, n-a putut nimeni sa-l suie intr-o masina sau un taxi si sa-l duca la spital ? Sigur, a fost mai simplu pentru oameni sa gaseasca tapul ispasitor si sa-si reverse furia asupra lui, scotindu-l vinovat de tot ce s-a intimplat iar ei sa ramina cu constiinta impacata... Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu ma mai gandesc la o chestie...oamenii care erau acolo...in loc sa sara pe masina salvarii private si sa o implore pe dna Pepenel juma de ora...n-ar fi folosit timpul mai judicios daca ar fi luat un taxi sau l-ar fi urcat intr-o masina personala sa-l duca la spital? la momentul respectiv ei au considerat ca responsabilitatea salvarii bietului om o poarta doar cei de la salvare, chestie total aiurea. cum spunea si Andreea, toti am fost scoliti pe la PTAP sau la cursurile de sanitarii priceputi sa acordam primul ajutor, de ce nu a miscat nimeni nici un deget? toata lumea s-a implicat in confruntarea cu doctora Pepenel. okay, au sunat la salvare si l-au cooptat si pe politistul cu motoreta...dar nimic altceva...daca era vorba de tatal lor, tot asa ar fi procedat? l-ar fi lasat pe caldaram, ocupati sa se certe cu Pepenel???!![bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita, nu stiu cum e in Romania, dar aici este interzis prin lege sa iei pe cineva cazut in strada si sa-l duci la spital. Asta pt ca e greu de stiut ce are cu adevarat, si exista boli la care este absolut interzis ca pacientul sa fie miscat. Numai un cadru cu pregatire speciala stie ce are de facut. Iar daca moare in masina ta, familia mortului te poate da in judecata si castiga procesul, oricat de bune au fost intentiile tale. Absurd, dar asta e. In concluzie, tot medicul de pe salvare a fost vinovat. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pisi-pis, tu ai dreptate si aici este la fel, numai ca nu cred ca se ajunge in situatii asemanatoare prea des. eu spuneam ca asta as fi facut chiar daca nu ar fi fost cea mai fericita actiune, insa atunci cand ai de ales intre nesimtire si o speranta cat de mica nu mai te gadesti la eventualele plimbari prin tribunale sau poate si mai rau... ari&celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si inca ceva, chiar mi-am amintit , aici intra de asemeni sub incidenta legii neacordarea primului ajutor in cazul unui accident( chiar daca esti vinovat sau nu)si inca destul de rau! adevarat ca nu esti obligat sa acorzi un prim ajutor intr-un caz asemanator insa atunci cand tot ai facut un curs in care esti invatat sa acorzi un prin ajutor( apropos si doamna farmacista cu siguranta avea cunostinta de asa ceva )faci tot ce poti pentru Dumnezeu!!!! scuze pt.revolta, insa ma gandesc ca in aceeasi situatie poate fi sotul meu oricand, ma linisteste (?) faptul ca are un deffibrilator implantat, altfel.... ari&celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea este , oare va plati doamna doctor pt faptele ei sau se musamalizeaza usor totul . Raspunsul : va da oricum socoteala in fata Celui de Sus ... Prea trist ca sa mai adaog ceva ... Nimeni nu e perfect ! Diana .http://community.webshots.com/user/deborah_debby
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ai sta si ai judeca, in mod clar doctorita de pe Salvare e vinovata ca nu a facut tot ce putea in situatia data. Nu avem de unde sti daca acordarea primului ajutor sau BLS (Basic Life Support) ar fi schimbat cu ceva deznodamantul, dar sa te inchizi in masina si sa te uiti cum moare omul sub ochii tai mi se pare de neconceput! Iar motivatia ca, draga-Doamne, e ambulanta privata mi se pare strigatoare la cer! Eu am convingerea ca nu numai la noi se intampla asemenea magarii, dar ceea ce ne diferentiaza de altii e modul de reactie al autoritatilor in fata lor. Convingerea mea personala e ca doctorita in cauza nu va fi trasa la raspundere de nici o instanta omeneasca, asta pt. ca la noi nu exista responsabilitatea actului medical. Am mai vorbit despre asta si cred ca atata timp cat in Ro nimeni nu intreaba doctorii de sanatate, indiferent de cat de grave sunt greselile lor, o sa ne mai revoltam noi mult si bine si situatiile astea vor curge garla! Totusi, nu mi se pare ca dr. e singura vinovata. Cel putin la fel de vinovati mi se par oamenii care s-au nimerit sa fie langa batranul cazut. Sa stai tu si sa te certi cu niste oameni care era evident ca daca aveau de ajutat o faceau din prima, nu asteptau sa fie rugati cu cerul si pamantul, in loc sa chemi naibii o ambulanta publica sau sa dai o fuga pana la Coltea (care am inteles ca era la trei minute distanta) sa chemi un doctor!... Adevarul e ca ne-am cam invatat sa vina cineva si sa ne dirijeze, sa ne spuna ce avem de facut si daca asta nu ne implica prea mult, sa facem ceea ce ni se spune. Hai sa va zic alta poveste: acum vreo cativa ani ma aflam in tramvai. Vatmanul loveste o batrana, ea cade, oamenii coboara din tramvai. Batrana, intinsa pe jos, aparent fara suflare. Ce credeti ca fac oamenii din jur? Ei bine, o iau la intrebari: ca de ce nu "casca ochii", ca umbla pe drum cand moartea o cauta pe-acasa si alte comentarii de un prost gust inimaginabil. Unul nu a intrebat-o daca-i ok si nu s-a aplecat sa vada daca mai sufla. Ma gasesc eu mai breaza sa ies ca paduchele-n frunte si sa zic ca-s medic; o consult sumar, spun unuia sa cheme ambulanta, desi nu parea sa fie nevoie, spun altuia sa caute un pahar cu apa... Stiti ce mi-au raspuns? Ca-i treaba mea, doar eu sunt doctorul! Ce naiba si-or fi inchipuit, ca am puteri miraculoase? Pe urma, sfaturi binevoitoare: ca vezi-ti fato de drumul tau, ce, ai nevoie sa te ia familia la intrebari daca moare baba? Ti-i de procese si anchete pe la politie? Intre timp, batranica isi mai revenise; parea sa nu aiba nimic rupt, pulsul ok, in masura in care poate fi ok dupa ce-a dat tramvaiul peste tine, nu sangera pe nicaieri, o intreb cum o cheama, daca stie unde se afla si in ce an suntem, trece cu brio examenul, se ridica cu chiu cu vai in picioare si da s-o ia cuminte spre casa. Eu zor nevoie ca nu, hai femeie la spital ca nu stii ce-ti rezerva ceasurile urmatoare. Femeia consimte in cele din urma sa o insotesc la un spital din apropiere. Rog din nou unul din martori sa cheme un taxi, desi era aproape, dar imi era frica sa merg cu batrana pe jos. La care tipul imi zice ca el nu se baga, ca are familie si nu vrea sa-l cheme nimeni pe la tribunal; eu, daca n-am ce face, sa ma duc sa-i chem taxi! Si m-am dus, cu o senzatie de greata cum de putine ori in viata mi-a fost dat sa simt. Cand m-am intors cu taxiul, nu mai era nimeni prin preajma, toti o stersesera englezeste, inclusiv vatmanul care provocase accidentul! Si-n ziua de azi imi pare rau ca in vartejul evenimentelor nu am retinut numarul de identificare al tramvaiului, ca zau ca ma duceam si la politie. Am mers cu batranica la spital si am insotit-o in camera de garda, la consult. Se parea ca nu patise nimic, dar au oprit-o sa o supravegheze 24 de ore. Nici azi nu stiu cum o cheama si nici ea nu-mi stie numele. Sper sa fie ok si sa-si creasca nepotii. Asa ca, lumea se imparte in oameni si ne-oameni, indiferent de pregatire si profesie...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...