Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce parere aveti despre reincarnare?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns
De ce atingeti subiectul numai din perspectiva religiileor crestine? Hindusii de exemplu cred in reincarnare, si scrierile lor legate de reîncarnare sunt foarte frumoase. Am sa incerc sa traduc din Engleza un poem sanskrit. Imi cer scuze pentru caliatatea traducerii dar am fost atentionat de Talibanii puritatii lingvistice ca trebuie sa postez in Româna. Priveste Ziua de Azi, pentru-ca ea inseamnã Viatã Ieri este deja un Vis Si Mâine este numai o Viziune Dar Astãzi Trait cu adevãrat, transforma fiecare Ieri Intr-un Vis de Fericire Si fiecare Mâine Intr-o Viziune a Sperantei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"caci Eu, Domnul, Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc, si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce ma iubesc si pazesc poruncile mele" (Exodul, 20) Cred ca ce ai citat tu Elena e o exceptie de la regula generala. Citatul din Exodul este in cele 10 porunci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haide mey... se poate discuta si civilizat... nu? Atacurile de nici o parte nu va aduc nimic. Pentru toti cei realmente credinciosi nu se poate separa credintza religioasa de nici o alta discutzie sau idee. Deci Xeno si Basilisk... nu putetzi modifica nimic... credintza implica, ca orice ai face in viatza de zi cu zi, nu poti face abstractie de credintza ta. Iar credintza majoritara pe acest site este cea crestin-ortodox. In acelasi timp... nici ateii sau cei de alte religii, daca nu cred... nu cred. Iar convertire cu fortza... zauu? Parerea mea... nu cred in reincarnare, dar citind diverse scrieri... m-am hotarat sa reinvii in felul meu. Nu vreau sa fiu ingropata, vreau sa fiu arsa si dusa undeva pe munte...Poate o zi un clopotzel se va hrani cu mine... si voi reinvia in surasul unui copil care il va culege. Asta ca sa recunosc ca ideea poetica a reincarnarii m-a sedus. Desi religios vorbind chestia cu arderea nu prea e acceptata. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by AC
Parerea mea... nu cred in reincarnare, dar citind diverse scrieri... m-am hotarat sa reinvii in felul meu. Nu vreau sa fiu ingropata, vreau sa fiu arsa si dusa undeva pe munte...Poate o zi un clopotzel se va hrani cu mine... si voi reinvia in surasul unui copil care il va culege. Asta ca sa recunosc ca ideea poetica a reincarnarii m-a sedus. Desi religios vorbind chestia cu arderea nu prea e acceptata. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Andreea, si daca te ingroapa ai parte de reintegrarea in circuitul natural in aceeasi masura. [:D] D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by AC
Deci Xeno si Basilisk... nu putetzi modifica nimic...
Hé-hé... am trecut de vârsta când am crezut ca se poate modifca ceva... Mi-am exercitat numai dreptul democratic de a-mi exprima opinia, si anume ca existã si alte puncte de vedere. Acceptate sau nu, nu-mi pasã, sincer sa fiu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...