Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce parere aveti despre reincarnare?


Recommended Posts

Descintec, asta chiar imi aduce amintiri vechi, de copil atomic, cand la bunica la tara m-am trezit dimineata in zori sa adun carabusi in punga, sa le arat si parintilor la Bucuresti cat de dragalasi sunt... Si dupa ce am dat grijulie 2 noduri la punga, i-am bagat in geamantan printre rufe - sa fie protejati. Iar dupa o zi, a gasit mama ciorbica de carabusi, de-a crezut ca face atac de cord. Stefan e un scump ca te intreaba inainte... [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Basilisk [flo] eu personal sunt curioasa din fire.... Deci daca mai stii si alte puncte de vedere... lasa mirarea si zi-le! Cat despre acceptare... in familia mea nu-si vorbesc. Eu vorbesc cu toti pentru ca sunt curioasa! Nu trebuie sa accept tot ce vad, dar pot sa inteleg ca altul are motive sa gandeasca diferit. Desc si pisi-pis...haidi mey ca sa fiti doar partial OFF Topic si decat sa radetzi de mine si aversiunea fata de viermusi [:D] dati cu parerea... Punga de viermi si cimitir ecologic... Bineeee[:D][:D][:D]. O sa tin minteee![duel][duel] Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce e dupa moarte, nu stiu. Nu exclud posibilitatea reincarnarii. Oamenii nu sunt nici foarte buni, nici foarte rai. Toti gresim si toti facem fapte bune. Ca sufletul sa mearga in iad, sa nu aiba posibiliatea sa invete din greseli, sa devina mai bun, parca e o pedeapsa prea grea si pare a nu fi izvorata din iubire. Pedeapsa vesnica ? Ce rost are? Doar asa, ca sa te invete minte, pentru o demonstratie de putere? Si sa zicem ca te-ai invatat minte, la ce iti mai foloseste, daca nu poti schimba nimic? Mai degraba, cazna vesnica, poate initial aduce dupa sine cainta, dar daca tortura nu se termina, apare ura. Nu cred ca Dumnezeu poate condamna la ura vesnica. Dumnezeu e dragoste, dragostea nu renunta niciodata, spera si nadajduieste. Sa mergem in rai? Asa cum suntem, cu angoasele, orgoliile si neputinta noastra? Pai ar insemna ca raiul sa nu mai fie rai. Oricat de minunat ar fi, daca nu te ridici la inaltimea lui, nu poti sa te bucuri de el. Majoritatea oamenilor nu merita chin vesnic, dar parca nici de rai nu sunt. Inclin sa cred ca mai au de invatat, traind, pana cand se desavarsesc, ca sa poata intra in rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oare de ce multi dintre noi credem ca detinem adevarul absolut? Din iubire crestineasca este izvorat "saritul la gatul cuiva"? De ce ne-a inzestrat Domnul cu gandire si puterea de a comunica? Omul este "blestemat" sa se teama si sa nege ceea ce nu poate intelege... Pacea cu voi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by pisi-pis Nu mai stiu pe unde am citit (vazut?) despre un cimitir ecologic, in care persoanele erau ingropate fara haine si sicriu, in mijlocul unei paduri. Nu prea rau.
pai si daca nimeresc cu vacile la pascut in zona, mai e ecologic? o sa beau lapte morbid :) bey, unii si in moarte vor sa fie mai egali ca altii[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Basilisk Am sa incerc sa traduc din Engleza un poem sanskrit. Imi cer scuze pentru caliatatea traducerii dar am fost atentionat de Talibanii puritatii lingvistice ca trebuie sa postez in Româna.
tu o sa te reincarnezi intr-un martir, pe pariu? adica unul cu mania persecutiei [alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am si eu niste nelamuriri. de ce vreti sa traiti mai multe vieti? astept raspuns de la cei care cred ca in vietile urmatoare li se va da sansa sa-si repare greselile. caci nu inteleg un lucru, daca tot nu iti amintesti ce greseli ai facut, atunci ce posibilitati reale ai sa le repari constient? apoi, aflam de aceasta varianta a lumii dupa moarte in timp util sa ne reparam greselile in viata prezenta, de ce ne-am lasa la mana hazardului si nu le reparam acum? mai e ceva, pentru cei care aduc in discutie credinta in Nirvana. si acolo exista o predeterminare, mort-copt, dupa 7 vieti (deci difera doar numarul fata de una singura bucata data crestinilor), tot in Nirvana sfarsesti. iar daca nu stiti, Nirvana este un mare nimic, o topire in inexistentul creatiei, unde nu mai ezista nici durere, nici iubire, nici ego. cei care au ca tel Nirvana refuza vietii ce-i al vietii, aproape ca o urasc si o dispretuiesc: binele pentru ca e inselator, raul pentru ca aduce suferinta. deci, de ce sa ma pomenesc cu 7 vieti in care sa fug de viata? n-ar fi mai omenos fata de bietii nirvanisti sa li se dea doar una? cine le-a stabilit destinul in felul asta a fost un sadic, parerea mea :)) apoi, cica daca ai omorat in viata nr.n+1, in n+2 esti omorat la randul tau, daca ai furat, o sa fii jefuit, cu alte cuvinte exista si posibilitatea involutiei, oamenii se incarneaza in animale, carabusi, verze, morcovi, salate. sa fie asta singura competie existentiala? ori 7 vieti de chin ca sa devii nimic, ori lipsa de constiinta ca leguma? care e sensul unei astfel de credinte care se neaga pe sine? nu pricep si basta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vieti Anterioare Evelyn Grecu Am fost ce am fost, ºi sunt ceea ce nu mai sunt, Voi fi ceea ce nu vreau ªi totuºi cine sunt? Trãiesc în acest univers pentru a crede, Credinþa sau speranþa cã dincolo de sunt mai e ceva, Dar oare ce e dincolo de mine? O lume? un alt univers? sau doar un infinit rotund... Speram la nesfârºit ca vom descoperi ce am fost Dar enigma acestei vieti nu ne e data spre a fi descoperitã, Trãim fãrã a ºti spre ce ne îndreptãm spre un infinit Sau spre un sfârºit? Trãim mereu în entropia vieþii, Adunãm principii, Facem ecuaþii, Lansãm demostraþii, Dar acestea nu sunt decat recunoºterea faptului cã ne e fricã, Fricã sã nu descoperim cine suntem, Frica de a mai fi trãit undeva, cândva, cumva, altcumva. ªi totuºi universul e rotund si infinit, Ne ducem ºi venim, Dar totuºi încã nu ºtiu cine sunt?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, ati auzit, ati citit ce-a scris Bernard Werber? E francez, tradus, banuiesc in engleza, nu si in romana (se pare), din pacate. Are baiatul asta niste idei, lanseaza niste ipoteze care te pun pe ganduri. Nu incearca sa dovedeasca nimic, dar de fiecare data cand termini de citit ultima pagina iti zici: "si daca ar fi adevarat?..." Pentru cine are ocazia si n-a facut-o inca, incercati "Les Thanatonautes" (cei care calatoresc dincolo de moarte) si "L'Empire des anges" (imparatia ingerilor). Vi le recomand nu pentru a va convinge de ceva, doamne fereste! Ci pentru ca sunt scrise "altfel". Nici pe mine nu m-a convins de nimic, dar la sfarsit mi-am zis ..."si daca ar fi adevarat?..." Cand aveti putin timp, dati o raita la [url]http://www.bernardwerber.com[/url] « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...