Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

pensionar RO in California


Recommended Posts

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Initial creeata de ili
Daca ma stabilesc in California ,primesc ceva pensie ? am lucrat in Romania 37 de ani,
pensia va fi data de tara in care ai contribuit la ea. Adica in cazult tau, din Romania. Pentru a primi pensie de la guvernul US, trebuie sa fi lucrat aici. Acum, depinde cum vi aici, banui ca sunt tot felul de asistente sociale. eu nu am ajuns la virsta respectiva, deci nu as putea spune 100% ca cele afirmate de mine sunt adevarate, dar asa mi se pare mie logic. -- mn..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ili, hai sa te lamuresc, pt ca mama a fost in situatia ta. A lucrat vreo 30 si ceva de ani in Ro, apoi acum 17 ani a venit aici. La 65 de ani i-a dat Social Security Supplemental Income, unde fel de welfare pt batrani, $400 pe luna, reducere la abonamentul de telefon, si Medicaid. Si daca nu era tata care sa lucreze ii mai dadea si pt chirie. Mentionez ca mama n-a avut cei 10 ani lucrati pt social security benefits care se dau in mod obisnuiti, a avut doar vreo 8 cred. Daca locuiesti cu cineva care are income, respectiv sot, iti reduce cei $400 in functie de cat castiga. Daca esti singura cuc, iti da cei $400 (asta e si in functie de statul unde locuiesti) o parte din chiriem reducere la telefon si asigurare medicala (Medicaid). Bineinteles, trebuie sa ai cel putin green cardul. La 65 de ani, daca sotul e in pensie, primesti jumatate din pensia lui. De ex, daca sotul primeste $1000 social security, tu primesti $500, deci $1,500 impreuna. Sper ca ti-am ajutat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda, absolut! Ai mei sunt in Ro, SSA au adresa lor de acolo, si acolo le trimit toata corespondenta, mai putin banii, pt ca ai mei au ales sa ii tina aici- se face direct deposit. Tot diresct deposit se face in foarte multe tari, cu exceptia Ro, bineinteles, acolo se trimite check, care dupa cum stim se mai si poate si pierde.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andrada
Dar daca cetatean american fiind dupa 30 de ani de munca in USA, ma hotaresc sa ma retrag in sudul frantzei, de ex, mai primesc pensie? A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Banuiesc ca da, o fi in functie de tara; nasa mea din Cluj tot ajuta pe un batranel care a lucrat in armata in US si dupa ce a iesit la pensie s-a dus in Romania si isi primeste pensia acolo. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...