Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici Iulie-August 2004(58)


Recommended Posts

Roxi, eu una nu ma supar defel, ba chiar sint de acord cu tine ... Era o vorba din batrini ceva de genul - omul cind nu are probleme si le face singur, dar in cazul femeilor insarcinate, pe undeva este de inteles - noi toatele vrem ce este mai bun pentru bebitzii nostri ! Alice - [hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 254
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna dimineata fetelor! Bravo Roxana, ai dreptate cu ecografiile si motivele de ingrijorare! Eu am fost ieri la doctorita mea pentru controlul periodic, injectia vietii (respectiv Gravibinomul - uraaaa, mai am doar UNA de facut, la sfirsitul lui mai!) si evident ecografie. Bb e bine, isi pastreaza ritmul de crestere (adica are 1 saptamina avans) si se tot contorsiona prin burtica la mine. Pe mine ecografiile ma linistesc la "mansarda" asa ca departe de mine sa fie subiect de stres!!! Sunt acum precum cei din armata cu AMR-ul - numar zilele cit mai vin la servici - mai am o saptamina afara de asta si gata! Adevarul este ca nu ma mai pot concentra deloc - imi zboara mintea numai aiurea si vin degeaba la servici... Gabriela [gravi] saptamina 26 DPN 25 iulie 2004 Dr. Florina Mihalache - CFR2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata la toata lumea! Eu nu am o dimineata buna ca nu am dormit prea mult azi noapte ( nu am patit nimic, am avut de luat pe cineva de la aeroport si a intarziat avionul vreo 2 ore). Va rog si eu sa nu mai cautati motive de ingrijorare. Dupa cum va spuneam ieri, sunt atatea motive sa ne bucuram de perioada asta ca e pacat sa stam si sa analizam chiar totul. Nu va fac nimic ecografiile, nu va mai faceti griji! Eu am facut cate una la patru saptamani si am avut doua luni in care am facut cate doua si nici nu mi-a trecut prin cap ca bebe are sau o sa aiba probleme din cauza asta. Andreea, 26 ani, DPN 4 iulie, dr Bogdan Marinescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi hai ca ai fost super simpatica cu "injectia vietii"!!![:D][:D][:D] eu sincera sa fiu le-am pierdut numarul....cred ca au fost vreo 20 pina acum dar ce mai conteaza? aaa, sunt individioasa sa stii, doar o saptamina mai ai? ce bineeee.....eu inca 6!!!![xx(] Andreea imi pare rau de somnelul tau.....eu sincera sa fiu m-am mai refacut aseara, ca picam de oboseala dupa noaptea de duminica. noroc ca m-am odihnit si m-a trezit individul care se juca cu ta-su...spuneti si voi la ei!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roxi ai dreptate...partial. E adevarat ca luam medicamente chiar daca pe prospect scrie despre efecte adverse si despre ceea ce inca nu s-a observat.Alegem sa le luam sau nu, functie de ceea ce conteaza mai mult in acel moment. La fel e si cu eco: pe de o parte conteaza sa ne linistim la "mansarda" ca bebe e ok, ca nu sunt probleme, pe de alta ne gandim si la binele lui si la efectele necunoscute ale ultrasunetelor. Nu pt. ca am avea chef sa ne scoatem hainele si sa ni le pazim ca si cand altceva nu am avea mai bun de facut...ci ca si cand ne preocupa sa facem lucrurile in cunostinta de cauza si de aia incercam sa facem schimb de idei, de informatii auzite si citite. In mare parte iti dau dreptate...la urma urmei nu ne ia nimeni cu arcanul sa ne duca la eco...mergem ca asa alegem noi sa facem. Mergem pt. ca ne pasa de copiii nostri. Apoi impingem preocuparea mai departe si ne intrebam daca e bine ca facem ce facem, ne facem analize peste analize, teste peste teste, etc. Cu cat femeia stie mai multe cu atat ii apar mai multe intrebari si mai multe griji implicit...vorba mamei lui Dana..."si nu innebunim stiind atatea?" Raspunsul il stie fiecare dintre noi, cele de pe aici. Cam asta e mecanismul prin care zilnic ni se "nazare" cate o grija. Logica are fiecare si fiecare stie ca medicul nu e Dumnezeu si ca numai Dumnezeu in cele din urma ne poate ajuta sa fim bine...dar e nevoie de un efort constient de vointa si credinta ca sa ne reamintim acest lucru...deci, merci roxi si andreea ca ne-ati "scuturat" putin inainte sa o luam razna, fara rea intentie desigur, faceam schimb de informatii, doar am zis :) lia 25 sapt de la UM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am o prietena care a nascut in Germania...nastere naturala a zis ea...Asa au zis si medicii...Dupa o saptamana de chinuri, avea contractii dar nu se rupsese apa, nu stiu chiar exact dar cam asa, s-a ajuns la cezariana de urgenta... Ea ingrijorata tot timpul, daca se intampla aia, daca se infecteaza (evident ca la fel de panicoasa si in timpul sarcinii). Nemtii dupa ce a scapat cu bine i-au spus "stiti ce?! cititi prea mult!"...hehehe Monica [gravi] 27+ saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...