Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici Iulie-August 2004(58)


Recommended Posts

Adevarul e ca, desi faptul ca citim cu disperare tot ce prindem ne alimenteaza temerile si starile de panica, e mai bine sa fii informat, sa stii ca daca faci una si alta, poti sa-i faci rau lui bebe. O matusa de-a mea a pierdut o fetita (acum 27 de ani) la opt luni pentru ca statea cu spatele lipit de soba sa-i treaca durerile de oase. Daca ar fi citit atatea chestii ca si noi, ar fi stiut ca nu e bine sa faci bai fierbinti sau sa te lipesti de soba incinsa! Era un exemplu, eu una prefer sa-mi fac griji, dar la o adica sa stiu despre ce e vorba cand ma doare spatele, ce se intampla in burtica, etc. Ecograful nu dauneaza bebelusului mai mult, sa zicem decat cuptorul cu microunde. Nu zic unii doctori sa eviti sa stai in fata cupt. cand functioneaza, sau sa nu stai mai mult de 6 ore in fata monitorului? Eu sunt convinsa ca ar trebui sa ne facem griji in privinta E-urile si a poluarii din marile orase, nu din cauza ecografiilor! Fetita Strumfita - 21 de saptamani in Burtica DPN 30 august, Sp. Municipal
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 254
  • Creat
  • Ultimul răspuns
nu se supara nimeni, eu asa cred. Lia, corectie: nu luam medicamentele ce au efecte adverse, ma refeream doar la faptul ca, oricit de mici sau insignifiante ar fi acestea, sunt cunoscute si trebuie mentionate, asta in contextul in care Robi vorbea de efecte "nestiute". da', multi doctori au aceasta atitudine, Monica....cu toate ca ar trebui sa se bucure totusi ca trateaza niste oameni ce au ceva in cap si nu sheeps (hahahaah, azi am luat-o pe filozofie). ieri vorbeam cu Mani pe msn si ii povesteam cum ma gidila ghindu'...voua vi se intimpla? are un chef de joaca, da' nu da tare, scormoneste cu miinile si picioarele concomitent in ambele parti ale burtzii...tare zapacit mai e. Danaaaaa.....cum fuse la eco? raportul!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca ducem prea la extrem informatiile pe care le primim din stanga si din dreapta si rezultatul este un stres inutil pe care ni-l creem singure.Nu ca as fi eu lupul moralist acum,dar de multe ori ma cert singura,vreau sa aflu cat mai multe si pe urma ma panichez. Chestia cu ecografia este 99% sigura,singura problema "negativa" care s-a descoperit pana acum (citire de la dr. Iosup) este faptul ca daca medicul tine prea mult timp eco indreptat deasupra urechii fatului ii poate afecta timpanul si auzul(dar mi-a mai zis ca orice medic ecografist stie acest lucru si evita si cazurile sunt extrem de rare). De asemenea,mai toate medicamentele au si reactii adverse si contraindicatii ca ar trebui sa nu luam nimic. Iarasi,toate rezultatele eco morfologice le intoarcem pe toate partile ca nebunele,parca nu mai avem incredere in medici. Eu am ajuns la concluzia ca nu vreau sa stiu mai multe decat este cazul (desi sunt extrem de tentata [}:)]). Morala asta de fapt mi-o tineam mie ca am cam luat-o si eu razna,am disperat internetu' cu tot felul de cautari medicale,in loc sa ma relaxez cu ceva cultural,cu glume acre sa ne creasca moralul(si asa hormonii isi fac ei de cap iar noi le dam turbo gaz). Sper ca nu se supara nimeni.Hai sa fim mai relaxate si sa ne bucuram de tot ce ni se intampla,ca e unic.[bis][:D] Monique
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mare dreptate aveti! Eu stiu ca despic firul in 20 si ca intru usor in panica atunci cand e vorba de copilul meu. Poate insa exista o explicatie: am 34 de ani, e prima sarcina pe care o consider minune de la Dumnezeu si am fost foarte vesela si optimista pana cand mi s-a spus ca am iminenta de avort. Daca pierd acest copil, nu voi mai face altul- verdict dat de doctori. Iar echo le-am facut pentru ca am trecut prin mana a trei doctori pana acum. Scuze daca uneori sar calul... Roberta + BeBe scump din burtica - 21 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by iren
Beeyy, mi-a venit soata cu papica!! Da n-a gasit sorici... [:D] Iren burticoasa & Bogdanelu nazdravanu
Cum nu?? Inseamna ca nu a fost la Obor sau la Minis ca acolo au in permanenta, imi cumpara si mie al meu sot. Cel mai bun e de la Obor. Ultima data am luat de la Minis cu 150.000 kg. (mi s-a parut cam mult si nu a fost asa grozav ca cel pe care mi-l aduce din Obor).[8**] DNP- 29 aug. - 20 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roberta, pai nu ai de ce sa iti ceri scuze, ca doar de aia scriem acilea pe forum, ca ne intelegem una pe alta...parerea mea!..:)) Roxana, ba nenea doctorul al meu am impresia ca se bucura ca citesc asa mult. Cred ca ii e lene sa explice!..:)...Mie cel putin imi face placere cand se apuca si imi spune cu grafice si diagrame si din astea despre ce e vorba...:) Se cheama ca ne intelegem...:) Oricum vorbim in dude, ca majoritatea lucrurilor importante eu le-am citit dinainte.[:D] Monica [gravi] 27+ saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...