Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Hernie De Disc -avansata


Recommended Posts

am intrat in panica! stiam de vreo 8,9 ani ca am hernie de disc. atunci cand am fost diagnosticata ,astfel am suferit vreo luna de zile ,timp in care am facut tratament injectabil apoi m-am simtit chiar bine. intre timp am ramas si insarcinata, am dus sarcina cu bine ,dar am nascut prin cezariana.aproape ca nu am mai simtit prezenta acestei boli, ba chiar uitasem de ea. saptamana trecuta am cazut pe sezut de pe pat si avand-o pe micuta in brate nu m-am gandit nici o secunda sa ma protejez pe mine .am protejat-o in schimb pe ea care s-a speriat doar de tipetele mele. eram sigura ca mi s-a rupt noada . azi am fost la radiografie si surpriza :doctorul mi-a zis ca in afara faptului ca am hernia de disc foarte avansata nu am nimic. a fost foarte mirat cand i-am zis ca eu nu am dureri. dupa spusele lui, la ce am eu adica "pensarea completa a spatiului articular L5-S1" ar trebui sa nici nu ma pot misca de durere. bineinteles ,de cand am venit de la radiografie ,stau pe net si caut orice fel de informatie care mi-ar fi de ajutor. poate o sa radeti dar dintre toate cate le-am gasit cea mai la indemana, mi se pare povestea unui morar din Bistrita gasita in Formula As.http://www.formula-as.ro/articol.php?nrrev=443&&idart=1979&&numecap=Medicina%20naturistã&&cc=hernie%20de%20disc Cum sa va spun , mi-e frica de tot soiul de tratamente care intr-un final te conduc tot la operatie. Banuiesc ca cine intra pe subiectul asta are probleme cu coloana. Ce parere aveti de "morarul care repara oase"? cici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Cici, sotul meu are 2 hernii de disc dintre care una ca a ta la L5-S1.In urma cu aproape 2 ani din cauza acestei hernii avea dureri f mari si a ajuns la pareza piciorului stg.Eu sunt asistenta medicala asa ca prima data l-am dus la un fizioterapeut nestiind ca are hernie de disc, crezand ca e o lombosciatica(atunci pareza era f usoara).Acesta dupa ce l-a examinat a spus ca are hernie de disc si trebuie operat.Am fost cu el la un neurolog(fiind sectia in care lucrez) care a recomandat radiografia.Atunci s-au vazut herniile.Acesta a spus ca se poate face tratament pt ameliorarea simptomatologiei dar ca oricum trebuie sa se opereze.L-am dus si la un neurochirurg care in 2 minute a spus operatie.Eram disperati.Am facut tratament antialgic si antiinflamator si dupa o saptamana l-am dus la noi in judet intr-o comuna unde este un om la vreo 65 de ani care pune tot felul de oase la loc.Ne-am luat inima in dinti, mai rau nu putea fi, sotul meu schiopata rau, pareza se accentua.Acesta i-a pus discul la loc si a spus ca daca cumva mai simte ceva durere sa mergem inapoi peste o saptamana.Ne-am dus peste o saptamana dupa care sotul meu multumesc lui D-zeu a scapat de dureri iar puterea i-a revenit la normal in picior cam intr-o luna. Tratamentul pe care l-a luat in acest timp a fost 3x2tb mydocalm pe zi, tenoxicam fiole 1 pe zi intramuscular, 1 tb diazepam seara(pe post de decontracturant nu ca si somnifer). Multumesc lui D-zeu e bine si in zi de azi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cici ufff... sanatate multa! Trei de zis 1. Locul subiectului este dupa mine la clinica sau generale unde vreunul din medicii de pe site te poate lamuri. 2. Care oase de pus la loc, Maggda? Ca eu nu pricep.... ma uitai si eu la site oficial cu desene... pe frantuza. Eu zic ca la hernie de disc... nu ai ce sa mergi la oase de pus la loc... Dupa mintea mea faci o confuzie intre "herniated disc" si "slipped disc". Care sunt termenii romanesti nu ma bag... dar slipped e alunecat. 3.Cum nu-s medic... pana muta moderatorii topic-ul, uite ceva surse: in engleza... discuta si de tratament si se pare ca in 90% din cazuri nu-i de operatie: http://www.neurosurgery.org/health/patient/answers.asp?DisorderID=37 http://www.cinn.org/isc/herniation-lumbar.html Asta-i super: http://www.aafp.org/afp/990201ap/575.html Iti arata si cum sa-ti relaxezi coloana... In franceza explicative: http://www.chirurgie-vertebrale.com/Pathologies/HDLomb/hdlomb.html www.medecine-et-sante.com/maladiesexplications/herniediscale.html http://www.infogym.com/fr/html/article.php?sid=78 http://www.doctissimo.fr/html/sante/encyclopedie/sa_1091_sciatiques.htm Nu vreau sa fiu rea... dar zau Maggda... ai niste idei cateodata. Sanatate multa Cici. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand da o boala peste tine sau peste cineva din familie cauti in toate partile informatii despre aceasta. Eu am avut un caz in familie, mama mea, care nu stia ca are hernie de disc si s-a trezit cu o durere puternica de spate, care s-a accentuat in cateva zile si a tinut-o la pat. Intr-un final a ajuns la operatie, dar pana atunci unii spuneaua ca este o criza de reumatism, caci durerea se lasa pe picior, altii ca ar fi altceva. pana la operatie a ajuns si la " morarul care repara oase", o femeie care facea un fel de masaje, dar fara nici o ameliorare. Cine stie daca nu o fi facut mai rau! Din tot sufletul iti recomand sa prinzi curaj si sa faci operatie, caci daca vei ameliora cu fizioterapie sau altceva, intr-un tarziu tot la operatie vei ajunge. Si inca ceva: doctorul a spus ca daca tratezi cu alte mijloace nu faci decat sa invechesti boala si apoi si vindecarea va dura mai mult. Intradevar nu-ti va fi usor, caci va trebui sa nu mergi decat f. putin, iar apoi recuperarea medicala iti va ocupa timpul ( cred ca te gandesti la familie, casa si alte probleme). Am vazut oameni la 60 de ani, care au operatie de 10-15 ani si care acum fac aproape orice munca. Organismul se reface! Multa bafta si curaj! CriXia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CriXia are perfecta dreptate!!! Hernia de disc nu trece!! Mai ales daca e veche, ca a ta, Cici...... Ce morar din Bistrita, mai maggda??? Eu sunt din Bistrita, si iti spun sigur ca nenea ala "pune oase la loc" si cam atat.....ori hernia de disc, dupa cum au spus fetele, nu e os de pus la loc.......eu una nu pot sa cred ca esti chiar asistenta medicala la neurologie......ma rog, irelevant..... Ideea, cici e ca si eu cred ca ar trebui sa te operezi, soacra mea s-a operat acum 5 ani, si acum e PERFECT ok, munceste foarte-foarte mult, si greu, ridica cu grija, dar e complet refacuta. Si a facut operatia la 50 de ani. Multa, multa sanatate! Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor eu nu confund marfa cu ambalajul, dar voi cititi printre randuri.Cel la care am fost noi nu pune doar discul vertebral la loc ci si rotule si tot felul de oase deplasate din articulatii.N-am scris de nici un morar ca dovada ca scrieti doar sa va aflati in treaba nu pt ca ati citit ce s-a scris. Nici nu stiu de ce m-am obosit sa scriu cand e plin de somitati pe aici. Cici draga insanatosire grabnica si te invata doamnele ce sa faci. PS Una e sa sti ce scrie pe diverse situri si una e sa treci personal prin diverse situatii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am o colega care a fost sfatuita in urma cu 12 ani sa faca operatie de hernie de disc dar nu a facut-o si e okm si in zi de azi.Cate cazuri stiti de operatii de hernie de disc in urma carora bolnavul nu a fost bine???Nefiind in bransa sigur nu stiti prea multe dar nu ma pot pune cu "stie tot"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ven si AC voi nu stiti dar de f multe ori in medicina teoria e una si practica cu totul alta.Daca tot sunteti atata de studioase cum de nu lucrati in domeniu?Ati fi extraordinare!!! AC draga ideile mele sunt din practica nu din teorii de pe net! In privinta pregatirii mele sunt asistenta de pe vremea cand se invata si putine faceau liceul sanitar avand in vedere concurenta care era.Unde erati atunci?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca as avea aceeasi problema as alege si alte metode pana la operatie.Eu cred ca sunt oameni fara studii medicale care stiu sa puna oasele sau ligamentele la loc.Eu am facut mult sport si faceam des entorsa(binenteles nu se compara cu problema ta), mi-au pus picioru in gips ca lig. erau slabite si degeaba ,de cand am fost la o batrana si mi-a masat cam doua sapt. la rand piciorul nu am mai avut probleme .Cam ce fac si chiropracticenii fac si oamenii astia,dar conditia e sa gasesti unul bun.Eu zic sa incerci totusi si altceva pana la operatie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma corecteze cineva daca gresesc cumva! Fetelor, osul lui Cici nu este de pus la loc! Nu este un os oarecare, este un inel al coloanei vertebrale, in interiorul caruia se afla nervii spinali! Daca prin aceasta deplasare se atinge un nerv spinal se declanseaza niste dureri ingrozitoare. Mama mea nu se putea ridica in sezut, era imobilizata la pat ca si o leguma, de la talie in jos nu se putea misca. Treptat durerea s-a localizat in picior si asta a facut sa nu-si mai simta piciorul de la genunchi in jos. Dupa operatie doar talpa piciorului o simtea amortita. Printre metodele noi am auzit ca se poate face si interventie cu laser. Daca cineva stie un pacient care a fost operat asa, s-ai spuna si lui Cici cum se simte acum. CriXia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...