Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Hernie De Disc -avansata


Recommended Posts

Tata a avut acum 23 de ani operatie de hernie de disc si acuma, la 72 de ani, e super-OK, Doamne-ajuta sa fie in continuare! Am inteles ca e un "zgirci" care creste intre doua vertebre, si ala trebuie scos cu o operatie. Dar, cici, daca hernia ta n-a prins nici un nerv "la inghesuiala", nu te panica. Ia intreaba-l pe doctor ce se intimpla daca lasi hernia in pace, daca si-asa n-ai dureri si te poti misca fara probleme.. (si zi-ne si noua). Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak http://home911.servebeer.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dupa mine Crixia ai dreptate, dar eu intre vertebre nu cred ca e un os, e un altceva... poate zgarci cum zice Parpalak... vad ca francezii ii zic inel fibros. Si la hernie... daca nu pricep eu bine... se desumfla pernita asta, nu e o deplasare neaparat. Pot gresi in mod evident. Tratamentul nu este operatoriu in cele mai multe cazuri. Deci Anto.. site-urile indica destul de in detaliu diverse aspecte. Si cred ca imbogatesc imaginea prin comparatzie cu formula As. Evident Maggda ca nici o pagina oficiala de web nu se compara cu studiile in medicina! Mi-am expus clar sursele si limitarile si sper, pentru Cici, sa se gaseasca si altcineva mai competent decat noi doua. OFF Topic ----------- Atacul la persoana nu se poarta pe acest site. Dar daca tii sa afli ce faceam pe vremea cand se dadea examen la liceele sanitare, intram cu brio la un liceul de mate-fizica 1 din Buc. (asta in 88). Nu cred ca are sens sa discut de concurentza. Consider ca o minte logica si o dorintza de a invatza te tin tanar si nu contest dreptul nimanui de a ma corecta in orice domeniu. Daca-mi vei spune ca ai dat examen inainte de 88... imi pare rau eram un copil studios si fumuri artistice. Total nepregatita pentru atacuri bruste. Si inca ceva. Morarul lui Ven venea din articolul citat de Cici. Eu l-am citit si articolul si postul. Ca-s studioasa. Andreea Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, va multumesc tuturor pentru ca imi raspundeti ,incercati sa ma incurajati,imi dati exemple. nu faceti o polemica din subiectul asta:este ultimul lucru de care am nevoie pentru ca de ieri sunt cu moralul la pamant. eu sunt deschisa tuturor sfaturilor si sunt destul de matura pentru ca la sfarsit sa iau decizia cea mai buna. de asta mi-e drag forumul asta, pentru ca ,e extraordinar ,sa stii ca la orice dilema ,problema ,primesti raspuns si nu numai unul. deseori plang cand vad cata solidaritate si cat altruism s-a adunat aici. sunt convinsa ca din sfaturile voastre ,din experientele pe care le-ati avut voi sau familiile voastre am de invatat si evident voi trage niste concluzii si evident ma vor ajuta sa ma hotarasc intr-o directie su alta. singura problema e ca pe langa faptul ca sunt foarte fricoasa vizavi de interventii chirurgicale sunt si ghinionista in sensul ca la mine intotdeauna mai apare o complicatie . pana si la cezariana am avut ghinionul ca doctorita ,din exces de zel,si ca sa-i dovedeasca rivalei de sectie cat e de buna,mi-a smuls pansamentul ca si cand m-ar fi epilat cu ceara,lucru care m-a durut de am trezit tot spitalul pentru ca facusem si alergie de la lipiciul leucoplastului iar automat operatia s-a desfacut. urmarea ?in loc sa plec atunci acasa,am mai stat 2 zile si nu mi-a fost deloc usor pentru ca mi se declansase si depresia post-natala cici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragutzelor, frana va rog![q] Haideti sa o convingem pe Cici ca trebuie sa faca operatie, sa nu stea asa( chiar daca nu o doare) si sa ajunga la o varsta la care rezultatele vor fi minime. Cici, te rog sa nu mai fii asa prapastioasa! Gaseste un neoruchirurg cu care sa poti vorbi despre problema ta, care sa-ti dea curaj si incredere in tine. Conteaza mult sa pleci impacata dupa o discutie cu doctorul. Imi aduc aminte cat de multumita era mama mea de medicul ei, care venea sa o controleze dupa operatie si ii explicat tot ce se intampla cu ea, ca sa nu intre in panica. CriXia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt total de-acord cu tine,Crixia.Finalul va fi tot operatia.Altfel va trebui sa aiba o viata plina de menajamente.Si asta nu-i viata!... Sora mea (27 ani)are tasare de vertebra,in criza face tratament de ameliorare,are o perioada buna,dupa care la efort reapare.Finalul il stim amandoua. Cici,incurajata de cei dragi vei trece peste operatie.Cele descrise de tine cu cezariana au fost un accident.Asa trebuie sa gandesti! Succes si multa sanatate! July
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Cici, Am indraznit sa postez un raspuns la subiectul tau deoarece am doua cazuri operate in familie. Mama s-a operat in octombrie 1993 la Iasi, spitalul de neurochirurgie. A fost un caz dificil, deoarece avea si osteoporoza foarte avansata, iar acele zgirciuri straugulau nervii spinali la maxim. Multumesc lui Dumnezeu si doctorului Dimov, in acest moment mama mea tine singura o gospodarie imensa la tara, cu animale, camp si toate cele, deci munceste cat doi si nu are nimic. Al doilea caz este sotul meu, care anul trecut in august dupa o petrecere unde a dansat toata noaptea a ajuns direct la spital. Diagnosticul a fost de haernie de disc. La mielografie s-a vazut ca discul dintre vertebrele 4 si 5 este rupt si bucati din el au migrat be canalul spinal riscand sa sectioneze maduva spinarii. Asa ca in zece zile a fost operat. Operatia a fost un succes. In octombrie, la nici 2 luni de la operatie, ne-am casatorit, si el chiar a dansat vals cu mine :), in ianuarie a inceput serviciul si chiar a ajuns la performanta de 120 kg :( desi i s-a spus sa slabeasca. Asa ca sa nu-ti fie frica de operatie. Nu e joaca dar nici extraordinar de grea. Sotul meu a fost operat la Municipal de doct. Dragan Romeo. E un medic foarte bun. Sanatate multa! Elly
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Discul este intr-adevar un "zgirci" intre doua vertebre. In 90 % din cazuri, chiar cind este foarte dureros, se rezolva de la sine fara nici o interventie, in 1-2 luni ( partea herniata se micsoreaza ). Daca durerea si amorteala sint insotite si de slabiciune musculara, se opereaza imediat. Daca nu, se asteapta. Un disc herniat nu este totdeauna dureros. Depinde ce nervi adiacenti comprima.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea/AC, eu am tot zis ca nu mai scriu nimic pe subiectele unde apare maggda (am mai facut-o pe sub. cu cainii, cu diversificarea, si n-a fost bine), dar tot nu ma pot abtine cand citesc ce scrie....... Cat despre faza cu admiterea la Lic. sanitar, hai sa fim seriosi.........atata puerilism nici c-am mai vazut.....pai ce, ne apucam acum sa ne dam mari cu studiile noastre, ca sa fim mai credibili, sau ce??? Ma face sa rad!!! Stai linistita, maggda, exista pe situl asta oameni cu studii "mai adevarate" decat ale tale, ca sa zic asa..........nu ca studiile ar fi dovada priceperii IN TOATE. Si eu, ca si Andreea/AC, imi recunosc limitarile, si MA MANDRESC cu faptul ca ma informez de pe internet (deh, n-am avut nici mama, nici soacra langa mine de cand am nascut, ASISTENTELE DE LA NEONATOLOGIE erau varza, nu m-au invatat nimic, asa ca tot ce stiu despre cresterea copilului meu stiu de pe internet, si stiu deja multe!!!). Plus ca am langa mine pe sotul meu, care e farmacist, pe care tot mereu il intreb daca e ceva din domeniul asta, si vreau sa ajut o persoana de pe DC cu un sfat, asa ca, in general, nu vorbesc neacoperit!!! Ceea ce tu faci de multe ori, dand sfaturi care n-au nimic de-a face cu medicina....... Moderatorilor: stiu ca pe site nu se combat persoane, ci idei!! Incerc aici sa combat ideile maggdei si sa le apar si argumentez pe ale mele. (vorbesc in calitate de Stan-patitul [:)])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ven draga nici sa citesti nu mai ai rabdare numai sa sari sa improsti cu noroi?Doar atata poti?Daca citeai atenta sesizai ca eu nu i-am pus sa mearga unde am fost noi ci i-am povestit ce am facut sau nu poti sa faci diferenta dintre aceste doua lucruri?Tu care te documentezi tot timpul de pe net nu stii ca sunt tari unde nu se mai fac operatii de hernie de disc ci se pune inapoi discul vertebral manual fara interventie chirurgicala de catre medici??? Nu mai poate sa povesteasca omul nimic ca tu sari in sus?E situl tau personal si nu stiu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...