Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

va rog ajutati-ma!!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Aseara dupa ce am postat m-am gandit si eu ca ar fi un posibil SF. Parca e prea mult,parca e povestit un film. Pe de alta parte daca povestea e adevarata ,cred ca Gabiuk ,nu e prima oara pe forum ,ci este destul de veche ,doar ca si-a schimbat nick-ul pentru a-si putea spune povestea. Parca mi-ar conveni mai mult sa fie SF decat sa stiu ca romancele sunt asa umile![mariaj] cici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una nu cred ca-i sf. Si nici nu cred ca ceea ce are nevoie Gabi acum e critica. S-o lasam pe alta data, pentru alta situatie. Sunt momente in viata cand faci lucruri pe care mai tarziu nu ti le poti explica, si pe care inainte nu ti le-ai fi imaginat niciodata! dar le faci si parca nu te poti desprinde, cu toate ca vezi ca e gresit. [bang] Cate dintre noi n-au intalnit scenariul asta in viata??? Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca e SF,si ar fi bine ca cele care credeti ca e SF sa treceti pur si simplu mai departe inainte sa semanati indoiala in toata lumea. E o situatie care are foarte mult de-a face cu realitatea, nu toti "strainii" sunt lapte si miere.Multe fete naive cad in asemenea plase si nu e rau ca unele dintre ele isi povestesc problemele,poate altele invata ceva... Gabi,eu zic sa pleci.Incearca sa iti gasesti u loc de munca si o locuinta (pe la spatele lui)si cand nu banuieste nimic,dispari! Si sterge orice urma.Incearca sa scapi de influenta lui macar 3-4 luni si o sa vezi ca o sa te vindeci.Nu ai ce sa iubesti la ramolitul ala cand atatia barbati tineri,curati,cinstiti,etc,ar putea sa se uite la tine ca la o regina nu ca la o menajera. Ma bucur ca est i tanara si ai timp sa te trezesti.Sa nu cumva sa ramai gravida cu insul! Laura si papusica din burtik (37 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, departe de mine gandul de a o critica. Ceea ce am spus despre schimbarea nick-ului nu a fost in ideea de a o judeca , ci poate pentru ca si-a descarcat sufletul aici la primul mesaj al ei. Refuz sa cred ca cineva care n-are nimic de pierdut,rabda asa ceva. Pentru ca tipul ,asta este ,un nimic,nu? Scuze daca nu am fost destul de clara.[pup] cici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as inclina sa cred ca este putin sf. in toata chestia, doar pentru simplul motiv ca mi se pare imposibil ca o fata cu educatia ta, chiar daca ai numai 22 de ani, sa se preteze la asa ceva! ce iubire, ce dragoste, unde vezi tu toate astea din partea lui? Nu te supara pe mine, sunt un pic rea, e adevarat, dar cand am citit povestea ta mi s-a ridicat parul in cap de nervi! Esti foarte tanara, de abia acum iti incepi viata, ai un viitor inainte (care poate fi minunat, numai de tine depinde), ce mai vrei? Oricum se va sfarsii povestea mai devreme sau mai tarziu, oricum vei suferii, oricum va ve-ti despartii! Acum depinde de tine sa pleci de la el cu fruntea sus, mandra de tine, sa te mai poti privii in oglinda; sau aruncata in strada de el, cand nu v-a mai avea nevoie de tine. Dar, pentru Dumnezeu, nu mai accepta asa ceva, nu te mai umilii in halul asta, oare tu nu reprezinti nimic in ochii tai? ; intoarce-te cel putin pentru o perioada in tara, iar acolo, ajutata de prieteni si familie, vei putea trece mai usor peste despartire. Nimic nu poate fi mai rau decat prin ce treci tu cu acel... nici om nu-i pot spune! Asteptam vesti de la tine, aici ai sa gasesti mereu un sprijin, si un suport moral, si chiar daca nu-ti plac unele raspunsuri sa stii ca sunt critici constructive, si sa le iei ca atare. Nu vrem decat sa te ajutam. daca putem si altfel, spune-ne cum, si vom incerca. Pupici si numai bine! Sper sa auzim in curand vesti bune de la tine! Laura, mama lui Andrei http://community.webshots.com/user/tcatlaura http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc din suflet pt. incurajari.Tot citindu-va mesajele m-am simtit foarte puternica de ieri incoace, in sfarsit am atata lume care imi da dreptate , care imi spune ca NU E VINA MEA.Stiu ca trebuie sa plec cat mai departe, imi spun asta in fiecare zi,dar nu ma pot urni din loc, ma trage ata inspre el tare de tot.In Romania nu ma pot intoarce, nu ma mai asteapta nimic acolo, scoala am pierdut-o pt ca in loc sa depun cerere de inghetare a anului universitar am lasat-o balta(la sugestia lui Mark ca oricum diploma din Romania nu ajuta ci mai bine urmez o scoala aici),si am fost exmatriculata din cauza absentelor.La Londra nu pot duce, cu cele 9 tari care intra in Uniunea Europeana o sa fie Londra plina de straini, se vor gasi locuri de munca muuuult mai greu ca acum in Italia.Asa ca voi pleca in Romania in concediu peste vreo 2 saptamani si ma voi intoarce aici in iunie, timp in care sper sa mi se mai inchida ranile.O sa imi caut al doilea serviciu -part time- voi inchiria o camera mica mica si....mai departe nu mai stiu.Mi-e frica de mor de singuratate, de ce-o sa fac serile, ce-o sa fac singura in weekenduri....Totusi, o sa rasara soarele si pe strada mea,trebuie sa rasara.Asta e planul meu, il am in minte, ramane de vazut daca o sa fiu destul de puternica sa-l pun in aplicare.In privinta lui nu stiu ce sa zic, poate ca totusi nu e totul vina lui, poate ar trebui sa vada un psiholog, poate raneste fara sa vrea.Intr-adevar il iubesc, nu e amagire, chiar il iubesc, sper sa ramanem macar prieteni, nu pot sa concep ca va disparea din viata mea ca si cum nu a existat.Dar GATA, serios, sunt hotarata sa o iau de la inceput. Criss spunea ca povestea mea e SF ieftin.Recitind-o nici mie nu-mi vine sa cred ca e adevarata, ca eu, care am avut atata mandrie in mine am ajuns o carpa in fata lui.Va spun cu mana pe inima, nu am mintit, nici macar nu am exagerat, dimpotriva, nici nu am scris toate detaliile mizere ale vietii cu el. Cu voi aici chiar ca sunt mai puternica, vad lucrurile mai clar.Ce mama masii, e doar un barbat!!!!o sa mai bocesc cateva luni bune dar apoi gata, no more nightmare multumesc din toata inima P.S.''Exista cate un capac pt fiecare borcan'' , spun englezii.Asa ca de azi inainte ma apc de cautat capacul meu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa trebuie sa faci, sa cauti capacul, dar sa-l gasesti cat mai repede, si sa nu-l mai ridici niciodata, nici macar prieteni sa nu mai ramaneti, caci asa cum ai facut o data greseala de a te intoarce la el, desi stiai in strafundul tau ca un om ca acesta nu se poate schimba niciodata, este un caracter imposibil de schimbat, o poti face si a doua oara. Nu am vrut sa te jignim, numindu-te carpa, dar daca tu ai spus-o si nu iti place ceea ce esti, du-te in Romania si in iunie nu te mai intoarce cu gandul de a-l mai revedea iar, nici macar din prietenie, nici macar o data. Daca priveai din afara aceasta poveste a vietii tale, daca nu erai tu acea implicata, pun pariu ca spuneai: "cum poate fi asa de naiva o fata?" Nu am zis-o in nume de rau, ci iti spun realitatea, poate te-au durut multe cuvinte care le-ai citit aici, dar poate e mai bine sa te doara tare acum (desi nu cred ca se poate compara deloc cu durerea produsa de acest monstru), si sa ne spui la vara ca nu te mai gandesti deloc la el, ca ti-ai gasit un baiat asa cum ne dorim toate, nu un print, dar un om care sa te iubeasca! Nu stiu daca iti imaginezi ce bine este sa te simti iubita, sa fi implinita! Daca nu sti, eu te sfatuiesc sa incerci sa-ti imaginezi, ca poate este o terapie buna asta, de a vedea ce inseamna viata cu o persoana care te iubeste, si care nu stie cum sa se poarte cu tine sa nu te raneasca nici macar cu un cuvant! Si te sfatuiesc sa citesti asta si aici, caci este un bun exemplu:http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=24382 Te pup si "calculeaza" cu capul situatia asta, lasa inima deoparte! oana-cannes "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, Un lucru sa iti fie clar: NU ESTE VINA TA. Daca tii musai sa-ti cauti o vina, e faptul ca ai acceptat aceasta situatie atata timp, dar e de inteles ca te simteai fragila, vulnerabila, ca erai in cautare de dragoste, toti cautam asta, doar ca acest om nu are dragoste de daruit, nici tie, nici copiilor lui, nici macar lui insusi, daca ar avea nu s-ar complace in starea asta de decadenta.. Nu te subestima insa, Gabi, nu esti doar tanara, frumoasa si desteapta, dar esti si puternica, ai avut puterea sa privesti lucrurile la rece, puterea sa ne spui povestea ta si sa ceri un sfat, ai puterea sa te desprinzi de el, stiu sigur ca o ai si in adancul sufletului tau stii si tu asta, si nu e prea tarziu, se poate sa o faci acum, si o vei face, fa-o!.. Asa cum iti spunea si Oana insa, nu pastra legatura cu el, nici ca prieteni, pentru ca inca esti vulnerabila si vei fi o vreme de aici inainte, e normal, cei mai multi dintre noi am fi la fel in situatia ta, deci nu te baza pe faptul ca vei putea sa ramai stana de piatra atunci cand el, ca prieten, va reincepe cu rugamintile sa te intorci si promisiunile ca totul va fi bine.. Si daca ti-ar spune ca se casatoreste cu tine, si daca ar face-o intr-adevar, sa nu crezi ca s-ar schimba ceva, dimpotriva, probabil ar simti ca are si mai mult drept de proprietate asupra ta. Esti generoasa cu el, ai o inima mare si ti-e greu sa crezi ca el ar putea fi atat de rau, ii cauti scuze - Gabi, intotdeauna exista o explicatie pentru rautatile pe care le fac oamenii, si pentru un criminal exista explicatii, are probleme psihologice cauzate de cine stie ce frustrari, traume din copilarie sau o suta de mii de alte posibile motive.. Asta nu inseamna ca e bine ce face si ca tu trebuie sa stai sa se sparga in capul tau toate oalele problemelor lui. O fi avut el probleme, cu siguranta a avut, dar felul cum se poarta acum, asta e alegerea lui, e responsabilitatea lui, si, in mod evident, e o alegere proasta, iar tu nu ai de ce sa fii calul nimanui de bataie si sa stai sa suporti consecintele. Iti doresti pe undeva sa fii salvarea lui, sa fii tu aceea care il va readuce pe un drum mai bun.. Gabi, nu o sa poti face asta niciodata, nu pentru ca nu esti tu suficient de buna ca sa o faci, ci pentru ca, oricat de buna ai fi tu, numai el poate alege sa se schimbe, dar nu o va face, pentru ca nu vrea, pentru ca nu poate.. E frumos sa sustii pe cineva care are probleme, e generos, dar: exista un moment in care trebuie sa fii egoista, sa te pui pe tine mai intai, gandeste-te, vrei ca viata ta de acum inainte sa fie un calvar, vrei sa devii o martira care se sacrifica alaturi de el, pentru ce, nu il vei putea salva, se va distruge pe sine insusi si te va distruge si pe tine, increderea in tine pe care deja a ciopartit-o (dar inca se poate remedia), va ajunge facuta bucati, si atunci nu vei putea ajuta pe nimeni. Ajuta-te pe tine mai intai, plecand de langa el! Sigur iti va fi dor de el, dar nu pentru ca il iubesti, ci din obisnuinta, si, cum spui si tu, din teama de singuratate. Asa cum spunea cineva mai sus, tu nu il iubesti pe el, iubesti ideea de a fi iubita, dar el nu te iubeste, chiar daca ti-o spune, vorbele nu inseamna nimic daca nu sunt sustinute de fapte, iar faptele la el lipsesc cu desavarsire. Gabi, cu siguranta vei gasi pe altcineva si, chiar daca prin absurd asta nu se va intampla, sau oricum pana se va intampla, mai bine singura decat cu el! Cel putin te vei regasi pe tine insati, asa langa el, nu il ai nici pe el, si, putin cate putin, te pierzi si pe tine. Eu ma gandesc sa reiei legatura cu prietenii tai din Londra, macar sa stii ca-i ai ca suport, chiar daca decizi sa nu te duci acolo din cauza situatiei cu piata de munca, sa-ti iei lucrurile importante de unde stai acum si sa le trimiti lor si/sau sa le iei cu tine in Romania, si, cand pleci in Romania, lasa-i lui sa inteleaga, fie inainte, fie dupa ce ai plecat, ca ai plecat definitiv in Romania; astfel, daca te intorci in Anglia, sa creada ca nu te mai poate gasi. Imi dau seama ca ti-ar fi greu sa faci asta, dar, dupa parerea mea, ar fi cel mai bine. Tu insa stii cel mai bine care e maniera cea mai fezabila in cazul tau, insa orice ai face, nu te intoarce la el! Mai bine in Romania, mai bine singura, mai bine oricum, dar nu cu el! E vorba de viata ta, nu alege o viata de calvar, nu ai de ce, chiar daca incepi de la zero, chiar daca te vei lovi de multe greutati, tot vei reusi sa iti cladesti o viata mai frumoasa decat cea alaturi de el. Sta in puterea ta! Noi suntem alaturi de tine. [pup] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma alatur celorlalte opinii exprimate pina acum…. Fugi pina nu te afunzi mai rau in “mocirla” in care esti deja. Am trait si eu 2 ani jumatate in anglia (intr-adevar in alte circumstante!!!) dar crede-m ape cuvint ca nu merita. Iar despre iubire nu poate fi vorba!! Poate ca il iubesti, dar el in mod sigur nu este capabil de asemenea sentimente! Gindeste-te ca ai doar 22 de ani si o viata intreaga inainte.. Putere multa si success.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...