Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

va rog ajutati-ma!!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
cred ca stiu de ce una din fete a zis ca e sf. si mie imi venea sa cred asta pentru ca mi se pare inacceptabil sa traiesti asa. sper insa ca iti vei reveni si ca intr-o buna zi nici tie n-o sa-ti vina sa crezi ca ai "iubit" o asemenea persoana. am pus "iubit" in ghilimele pentru ca mie asta nu mi se pare dragoste, ci un fel de dependenta bolnavicioasa (scuza-mi, te rog, franchetea). in opinia mea dragostea nu poate exista fara respect, prietenie, intelegere si sinceritate. inca o data, imi cer scuze daca am fost prea transanta, dar cred ca trebuie sa pleci si sa inchizi bine usa in urma ta. Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004) http://community.webshots.com/user/ancutza124
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gabiuk
Multumesc din suflet pt. incurajari.Tot citindu-va mesajele m-am simtit foarte puternica de ieri incoace, in sfarsit am atata lume care imi da dreptate , care imi spune ca NU E VINA MEA.
Draga Gabi, daca ai stii cum te inteleg! Eu sunt ceva mai "coapta", adica am 35 de ani, dar crede-ma ca am avut si eu 20, 22, 24 si din nefericire am cunoscut si eu barbati parca "fabricati" in exact acelasi tipar ca "eroul" din povestirea ta! Cunosc foarte bine genul, de altfel la un moment dat imi pierise complet pofta de maritis, credeam ca toti barbatii sunt la fel... Vestea cea buna este ca m-am inselat, exista foarte multi barbati seriosi si iubitori, soti si tati excelenti! Uite ca eu pina la urma tot mi-am gasit "omul meu". Sa stii ca si eu am fost studenta, si eu am intrerupt facultatea cuprinsa de iluzii efemere si de sperante desarte, am intrerupt 3 ani, dar primul an s-a considerat repetat (din cauza absentelor) iar urmatorii 2 au fost considerati "inghetati", noroc ca am avut macar atita minte incit sa depun o cerere de intrerupere de 2 ani pe motiv de "contract in strainatate" pentru cazul in care m-as fi razgindit. Acum sunt in Franta si diploma de inginer nu-mi foloseste la NIMIC, intr-adevar. Incearca totusi sa reiei studiile, stiu ca uneori cu o "atentie" se pot rezolva multe. In rest, cred ca ai inteles totul... Tipul e un mitocan ca multi altii si incearca sa impace si capra si varza... Si doamne cit de usor e sa rasucesti capul unei tinere fete de 20-22 de ani!!! Nici nu-i nevoie sa fii Fat-Frumos!!! Trebuie sa fii doar putin manipulator, vicios si sa-ti placa sa duci o viata dubla! Sincer, eu nu-i inteleg! E asa de grozav sa ai o viata lipsita de complicatii! Eu sper ca te vei maturiza cu aceasta experienta si vei lua cea mai buna decizie, care desigur nu este aceea de a ramine cu el! Esti tinara, frumoasa, poate ca si desteapta (asta numai daca pleci!) iar pe lumea asta din fericire exista si barbati minunati, unul este facut numai PENTRU TINE si poate ca te asteapta pe undeva, in drumul tau, tu trebuie numai sa-l descoperi... Stiu ce inseamna sa fii in strainatate, sa cauti de lucru, sa n-ai casa... Am trecut si eu prin toate, este greu dar nu IMPOSIBIL. Iti doresc multa intelepciune si multa bafta! [flo] [flo][flo] Tine-ne la curent! ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by buli
cred ca stiu de ce una din fete a zis ca e sf. si mie imi venea sa cred asta pentru ca mi se pare inacceptabil sa traiesti asa. sper insa ca iti vei reveni si ca intr-o buna zi nici tie n-o sa-ti vina sa crezi ca ai "iubit" o asemenea persoana. am pus "iubit" in ghilimele pentru ca mie asta nu mi se pare dragoste, ci un fel de dependenta bolnavicioasa (scuza-mi, te rog, franchetea). in opinia mea dragostea nu poate exista fara respect, prietenie, intelegere si sinceritate. inca o data, imi cer scuze daca am fost prea transanta, dar cred ca trebuie sa pleci si sa inchizi bine usa in urma ta. Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004) http://community.webshots.com/user/ancutza124
Dumnezeule, cum e posibil? Anca a spus inaintea mea tot ce as fi vrut si eu sa spun. Fugi mancand pamantul!!! Asta nu e dragoste! [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 7 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viata este scurta, nu te asteapta , asculta sfatul fetelor care te-au indrumat ff bine , si fugi de el, si de mirajul a ceea ce ti s-a parut ca ar putea sa-ti ofere!Totul e o minciuna si din cite am inteles tu in tara ai lasat o facultate-ai amintit ca erai studenta!!Iti convine sa fii sclava si sluga cuiva si sa fii nefericita, DECIT SA-TI TERMINI FACULTATEA SI SA TI SE DESCHIDA ALTE ORIZONTURI ACASA ?Esti prea tinara sa te gindesti sa stringi bani de pe acum, fa-ti facultatea(pe care zici ca ai inceput-o) si traieste-ti viata dupa cind vei avea siguranta ca poti fi pe picioarele tale...timp sa faci bani prin tari strine ai timp dupa scoala! Ptr. mine scoala ar fi pe prim plan, apoi nu uita ca asa cum ai zis si tu la inceput ai avut o viata frumoasa, erai iubita-studenta-aveai prieteni-...si acum nu mai ai nimic decit SUFERINTA!!!!!Sfatul meu, daca nu te superi:traieste-ti viata frumoasa de student ca de aceste probleme ai timp mai tirziu! Timpul nu sta pe loc, si e pacat! Atit am avut sa-ti spun.Iti urez multa bafta si numai bine.Cu prietenie [bis] simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FETITOOOOO revino ti! Coboara cu picioarele pe pamint! Da l in m… de mitocan! Cum poti accepta sa fii astfel umilita, injosita? Esti cumva masochista? Cum altfel sa poti accepta un asemenea tratament? Cum sa nu ne gindim la un subiect sf, cind nu ceea ce traiesti tu este de domeniul fantasticului ci simplul fapt ca te consideri vinovata de nemernicia acestui om! Mai fato, baga ti mintile in cap si pleaca, vezi ti de viata ta, “caci nu i totuna leu sa mori ori ciine inlantuit”... tu accepti de buna voie sa fii chinuita! Poate chiar iti place! Scuza mi duritatea, dar iubitul tau nu ti a propus sa te imprumute si prietenilor lui? Ori sa te prostituezi pentru el? Spune mi, cita bataie ai mincat de la el? Cite zile a trebuit sa rabzi de foame, el vazindu si de viata lui de Don Juan? Ce anume iubesti tu la el ? « burtica lui rotunda si paroasa » [vom]? Egoismul lui? Mitocania? Felul in care te manipuleaza? CE anume IUBESTI!!!! Eu nu vad nimic de iubit la un asemenea specimen! Nu pomenesti nimic despre familia ta! Spre exemplu ce s a intimplat cu tatal tau? Ce relatii au existat intre tine si tatal tau ? Pentru ca nu te supara reactiile tale ma duc cu gindul la ideea ca ai avea nevoie de un medic psiholog ! Si ca autoblamarea ta isi are radacinile undeva in copilarie ! Considera timpul petrecut alaturi de el ca un experiment (groaznic experiment!!!!!) si vezi ti de viata ta! Nu taia acest “timp” din calendarul vietii tale! Ci invata ceva din aceasta experienta, pentru a nu o mai repeta! Variante la 22 de ani sint multe, fetele ti au dat citeva! Si exista cu mult mai multe! Important este sa vrei sa ti schimbi mizeria in care traiesti si pe care tu o numesti “viata” si o numesti “iubire”... Fa ti bagajul nu miine, nu peste 2 zile, ci ACUM!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

trezeste-te, si fugi cit poti de repede. nu privi in urma, ca nu ai nimic interesant sau important de vazut. cred ca relatia ta e mai nociva decit cel mai puternic drog... brrrr... bafta[flo] ____________________________________________ oriunde ati fi, fiti uniti, dragi romani... http://community.webshots.com/user/atomskin-date
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Gabi! Imi pare rau ca a trebuit sa treci prin toate acele lucruri de nedescris, totusi sper sa urmezi sfatul fetelor, sa pleci cat mai repede si sa nu te uiti inapoi. Eu iti scriu in legatura cu studiul din Ro. Ai spus ca ai plecat anul trecut in primavara, din Ro. Asta inseamna ca a trecut un an (exact un an!!) de cand ai plecat. Crede-ma ce iti spun: daca timp de un an nu te prezinti la facultate, nu te exmatriculeaza nimeni. Practic daca te-ai prezentat in sesiunea din febr 2003 la examene, acum tu figurezi ca o studenta cu multe restante. Presupunand ca nu ai sustinut sesiunea aia de examene, daca te-au exmatriculat (desi ma indoiesc), examenele pe care le-ai dat pana atunci iti sunt in continuare recunoscute si tu poti sa iti continui facultatea din oct 2004, din anul in care ai ramas, eventual la cu plata. Deci exista sansa sa iti continui studiul in Ro si sa termini facultatea acolo. Ai grija de tine si incearca sa capeti ceva mai multa incredere in tine, ca esti puternica si poti trece de aceasta perioada mai trista din viata ta. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e-mi suna clar a poveste de adormit copiii. O tanara la 22 de ani si trecuta prin juma de facultate care poate rabda atatea de la un om nu poate sa aiba mintea prea destupata, ori mesajul tau e unul ce nu denota asta. In al doilea rand nu vad nici o lipsa de coerenta in mesajul tau lucru care ar fi trebuit sa-l caracterizeze avand in vedere "statea psihica" precara in care te descrii. O persoana cu tentativa de sinucidere nu judeca atat de limpede ca tine. Stiu ca multe cititoare raman cu indoiala "dar daca totusi o fi adevarat!??!?" si nu au curajul sa ti-o spuna direct, dar.... nu stiu... sunt multe lucruri nelegate aici. Toata povestea ta se reduce la momentul cand ai parasit facultatea si totul este un trio: tu, el si nevasta-sa. In rest nimic, nici un alt element, nimic de parintii tai, nimic de prietenii din Rormania (pe care pretinzi ca-i aveai), nu exsita alte elemente in mesajul tau. E doar o simpla insiruire de atrocitati care au scopul de a sensibiliza cititorii creduli si bine-voitori prin natura lor. Trebuie sa intrerup aici caci plec catre casa, eventual o sa continui maine. Dar... deschideti ochii oameni buni si nu mai credeti chiar ca tot ce ce zboara se manaca. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 12 sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit TOT mesajul Gabrielei (desi este cel mai mare mesaj pe care l-am vazut vreodata pe un forum[:0] ) si ici colo mesajele de raspuns din prima pagina. Va rog sa nu va suparati ca indraznesc sa-mi dau cu parerea fara sa citesc toate paginile. Eu cred ca e un subiect FALS, un subiect capcana. Nu sunt psiholog, dar mie imi este INEXPLICABIL CUM o persoana atat de constienta de TOT RAUL din acesta "relatie" (daca este omeneste posibil sa numesc asa ce exista intre aceste doua personaje) poate sa se comporte precum ea. Asadar le rog pe fetele care au raspuns cu empatie si sinceritate sa ma scuze daca parerea mea le va supara. Eu insa cred ca un comportament ca al ei nu poate avea decat o persoana INCONSTIENTA de cat de ERONAT decurge acesta "relatie". Or ea este mult prea CONSTIENTA. A doua explicatie care imi vine in minte ar fi ca probabil exista ceva paranormal la mijloc, in toata povestea asta, sau cum se spune in folclor, fata are "farmece facute". [:0] Numai bine va doresc tuturor.[flo][flo][flo] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...