Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (21)


Recommended Posts

Buna mamicile! Am facut ieri vaccinul, totul a fost OK! A plans foarte putin, cateva secunde, dupa care ne-am continuat plimbarea cu tati cu caruciorul, piticul s-a "autocalmat" [:)] sugandu-si degetul (nu stiu daca v-am zis ca asta e noul sau hobby, sper sa nu ajungem cu el pana la armata, nu mai vrea suzeta de nici o culoare)...... Acasa i-am pus 1/2 de supozitor Novocalmin, lamaie rece pe piciorus......a adormit mai greu, a fost destul de agitat in somn, s-a trezit putin pe la 4 noaptea, dar pana la urma m-am trezit la 7 si ceva ca cineva [:)] vorbea cu clownul din patut de numa-numa......un monolog a la Shakespeare!!! [:D] Mai fetelor, vin si va cer iar sfatul! Sunt necajita ca Markus nu pare sa agreeze nici o mancare solida. Am renuntat momentan la sucuri (desi alea le accepta), pt. ca v-am zis ce aciditate mare, voma etc. i-au produs. Am zis "hai sa fac cum zic aia de la Nestle si sa-i dau 2 luni numai cereale" (si asa nu e el super gras). Le-a papat 2 zile (cu mar+morcov de la Milupa) - dimineata 1 lingura mare plina (cu lingurita), seara in biberon. Dupa care N-A MAI VRUT! Ieri si alaltaieri a facut un scandal mare, cu plnas si tot tacamu'......I-am luat alte cereale: Humana - vanilie Bourbon si Bebelac -orez cu caise. Aseara i-am pus in bine cu vanilie. Scandal mare iar.......cu chiu cu vai, in 1/2 de ora a mancat vreo 100 ml...... Ce ma sfatuiti sa fac? Am 2 variante: 1. Continui sa tot incerc cu diverse chestii (in afara de mar ras, ca mi-e frica!), pana accepta ceva........si cu ce sa mai continui, in cazul asta? 2. Dupa cum scrie in "Mama si copilul" (btw, a aparut editia VI, revizuita, tocmai mi-am cumparat-o de la www. bebelusultau.ro), daca bebe pare sa nu invete nicicum sa inghita (ceea ce e cazul lui Markus), sa intrerupi incercarile 2-3 sapt. si apoi sa incerci din nou. PLEASE HELP! Dati-va si voi cu parerea, cum ar mai bine sa fac..........Nu ma trimiteti la dr. pediatru sa intreb, ca ieri ne-a facut vaccinul in 5 min., dupa care a sters-o la nu's ce inaugurare, n-am putut s-o intreb NIMIC!!! [}:)][:(!][haibat][poc] Alte [?] - mai ales pt. piticii de o varsta cu Markus: - scrie in "Mama si copilul" ca in luna a 5-a, ei ar trebui, daca stau culcati pe spate si le dai degetele, SA SE PRINDA DE ELE SI SA SE RIDICE SINGURI IN FUND.......... Ai vostri fac asta? Markus se prinde de degetele mele, dar le da drumul, nu stie sa mentina "priza", ca sa se ridice. Daca il trag eu de manutze, in schimb, se ridica direct in picioare uneori, nu numai in fund. - tot acolo scrie ca , culcat pe burta, trebuie sa se ridice pe maini la 90 grade. Ei bine, domnul Roth-Gross jr. NU VREA SA STEA PE BURTA!!! Si daca indraznesc sa-l pun, urla de numa, intinde mainile lateral in loc sa le bage sub el si sa se sprijine pe ele, si ridica in schimb picioarele, va imaginati ca-mi vine sa mor de ras cand il vad............dar ma tem ca n-o sa mearga in veci "de-a busilea" daca refuza asa categoric sa stea pe burta........Vikinga, stiu ca si voi aveati pb. asta?? Cum a mai evluat Aldito la cap. asta? Azi vine mama la mine!!! [bis] [bis] [bis] Sunt happy rau de tot! Hai ca m-am intins iar la romane....... Va rog sa ma ajutati cu sfaturi!! [pup] Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ven, hai ca am vazut mesajul tau si sa-iti raspund eu prima, ca si Stefi e undeva pe aproape de Markus. Cerealele eu i le pun lui Stefi in bibe(2 masuri, seara) dar de vreo doua zile nici el nu le mai vrea, nu stiu de ce - eu i-am dat Humana cu mar si Humana cu banane. - ma gandeam sa-l mai las 2-3 zile, s-o fi plictisit si el.[:D]Si apoi, cand ii dau, se trezeste la 4 dimineata si cere iar mancare - cand nu-i dau, doarme pana la 7. Marul ras il amestec cu banana si fie cu biscuite ras, fie cu branzica. I le dau cu lingurita aia minune, este de la Primii pasi, am dat 34.000 lei pe ea, dar e super. Are lingurita dintr-un plasic moale care se muleaza in gurita si inghite mai bine, nu mai scoate afara. E adevarat, ieri nici el nu a mancat decat 5-6 lingurite, nu stiu ce nu i-o fi placut - cred ca mai degraba vroia sa doarma ca se scarpina la ochi, si cand e obosit nu pot sa-l conving sa manance la lingurita. Nici Stefi nu se ridica singur daca ii dau degetele, trebuie sa-l ajut, sa-l trag eu. A, si in picioare nu se ridica, il sustin de sub umeri - el e mai puturos cred, ca nici nu se intoarce inca, decat daca il ajut, daca nu, doar jumate. Deci , se pare ca avem cam aceleasi probleme. Eu cred ca regulile nu se aplica la toti copiii, asa ca incerc sa nu ma mai impancientez. Eu am insa o alta problema - TINUTUL IN BRATE! Stefi nu adoarme decat tinut in brate, vertical, si-mi vine sa ma arunc de la balcon, uneori il plimb si aproape o ora asa.Daca il pun jos, urla! [bang]Cum sa-l dezobisnuiesc de obiceiul asta idiot care imi rupe spatele? Habar n-am , si uneori imi vine si mie sa urlu! Mai ales ca el are cam 4-5 reprize de somn pe zi. Voi cum ii adormiti pe puiuti, poate experimentez si eu alta metoda ca asta e cred, cea mai proasta! Va pupicim, ca tocmai l-am adormit, si merg si eu sa-mi fac un dus ca sunt leoarca! - cica mai vroiam fitnes cand am "haltera mea" acasa! Carmen si Stefi 4 luni jumate http://community.webshots.com/user/carmena092003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicutelor, Aparem si noi dupa un car de vreme. In mare PAtele acesta mi-a adus frumosul oreion, curios ca mie si nu prichiindeilor, asa ca a fost teroare. M-am umflat de numa, aveam temperatura si dureri incit nu puteam sa mininc nimic. Eram la un pas sa nu mai alaptez. Dar cu sucuri a trecut, nici Brian nici Melany nu au luat. Problema a fost ca Marcel a inceput serviciu asa ca eu trebuia sa o duc si sa o aduc pe Melany de la camin. Nici acum inca nu m-am obisnuit cu programul asta. Brian a devenit un baietel alintat de tati cind e acasa, il tine numai in brate. Teroare e ca dimineata cind sint numai cu el, eu trebuie sa fac si de mincare. Asa ca poate ca sint o mamaica mai rea, dar il mai las sa si plinga. In ultima vreme ii cint destul de mult si ii place. Adoarme in leganas dar numai dpa scandal. Va spuneam dat trecuta ca se trezeste noaptea din 2 in 2 ore. Asa ca am inceput sa ii dau cite 3 linguri de cereale(punind apa se face cam o canita) asa ca in ultimele 2 nopti se culca la 8 jumate si se trezea la 3 jumate, minca de la mamica si dormea pina la 5 jumate. De la aceasta ora e tragedie, nici cum nu mai vrea sa ma doarma. Ieri a trezit toata casa. Culmea e ca nu ami doarme nici ziua mai mult de 2 ore in vreo 3 reprize. Eu i-am introdus cite putin din dovlecel, cartof dulce, piure de cartofi, mar, piersica. Asta ii dau din borcanase. Vreau de saptamina viitoare sa inceput sa ii dau supica facuta de mine, dar inca nu mi-am cumparat zdrobitor sa fac pasta din legume. S-a trezit sefuletul asa ca termin mincarea si ma duc dupa celalalt sefulet, seful mare vine numai la 10 seara acasa. Pupici dracusorilor Delia, Melany(02.09.01) si Brian (31.10.03)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmena, hai ca m-ai distrat cu haltera ta....[:D] Mersi de sfaturi si pareri. Nici Markus nu se intoarce, sa stii, doar partial (adica pe o parte). Cu adormitul......he he he.......intr-o vreme el adormea doar leganat in brate culcat .......ma rupea de mijloc, dar cica face talie frumoasa [:D] Pe urma a urmat faza in care adormea doar leganat pe o perna pe picioarele mele, in pat......am facut o febra musculara de numa' !!! Acuma vad ca are alta perioada (ca Picasso!! [:D]): adoarme pus pe o parte, pe perna mare din patul nostru. Dar asta daca i s-au satisfacut toate nevoile (foame, distractie, sa nu-i fie cald sau frig) si daca e destul de obosit. Daca e prea obosit, atunci urla intr-una, si ori il legan, ori il pun iar pe perna pe picioare......[^] Asa ca sfaturi (in adevaratul sens al cuv. ) nu prea pot sa-ti dau........cam asta se intampla cu Markus..... Azi incerc alte cereale [:D], Bebelac cu caise. Sa vedem ce iese [^] Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! [s][s][s] pentru toti sarbatoritii!Sa cresteti mari si fericiti! Elena,"La Multi Ani!" (cu intarziere), multa sanatate si fericire! Ieri a fost my birthday...He,he...a facut fata 25 de ani! Asa de happy am fost ieri, toata ziua! Niciodata nu am fost asa de fericita de ziua mea. Am fost de dimineata la servici, apoi acasa cu Andrei, am stat in curte la soare. Si dupa-masa iar la firma, ca la noi e obiceiul sa dai de baut(ma rog, niste vin acolo, nu va imaginati betii crunte pe aici [:D]) si niste chestii pe langa, ciocolata, fursecuri....Apoi am fost in oras cu bebe si cu Luci. Ne-am plimbarit prin magazine si mi-am cumparat blender. Nu pentru acum, ca deocamdata e inutil..Da pentru mai incolo. Bun, si cu asta ajung la intrebarile Venerei. Ven, daca te consoleaza cu ceva, Andrei refuza ORICE altceva in afara de lapte. Am incercat mar...bleaks. am incercat morcov...double bleaks. Deci mar, 3 zile, morcovi 2 zile, ca mai lipsea sa mi-l scuipe in fatza...Ieri, banana. Am zis ca sigur o sa o accepte mai usor, ca doar e dulce, e buna.Tre sa fi fraier sa nu mananci asa ceva. Ei bine...suntem fraieri[:D] M-am chinuit de numa. Tanti care ma ajuta era in fatza lui Andrei, imita miscarea de masticatie [:D], iar eu pe langa Andrei, cu linguritza ii tot dadeam sa pape. Si i-am facut banana pe razatoare, ca si consistenta e similara cu chestiile din borcan. Concluzie: o problema e ca nu stie sa manance-> trebuie insistenta, rabdare. Stam cu linguritza si culegem de pe barbie[:D] A doua problema: nu le place gustul unor alimente-> aici nu insistam, dam altceva si revenim peste 2 sapt. la alimentul refuzat. Cam asa zic eu... Fetele cu experienta, in cat timp s-au prins bebeii cum trebuie sa pape solide??? Si apropos de borcanase, ieri m-am uitat dupa ele prin Billa, am gasi Nestle, tot felul de combinatii...dar am o intrebare: toate(sau aproape toate) au acid citric in ele. E ok???? Ca eu stiu ca e cancerigen, e un E->E330- acidul citric sau sarea de lãmâie, cel mai periculos adaos cancerigen (produce boli ale aparatului bucal) Next:ridicatul in fund. Andrei se ridica pana pe la 45 de grade, apoi nu mai poate si il trag eu de manutze pana ajunge in fund. Nu dispera, fiecare copil are ritmul sau. Pe la Parintii intreaba,.... era o mamica a carui bebe nu statea in funduletz nici la 7 luni...Asa ca nu comparam copiii ca ne apuca disperarea[:D]. Statul pe burta: Din nou, fiecare copil cu piticii lui la cap. Al meu a stat pe burta cand a fost mititel, apoi a refuzat cu incapatzanare. Acum se intoarce singur de pe spate pe burta, tot timpul. Nu apuc sa-i pun Pampersul, nu fac 2 pasi de langa el si e deja intors. Are o viteza de numa, mai ales daca e in fundul gol. Incearca sa-l lasi in funduletzul gol mai mult timp, se misca mai usor, la majoritatea copiilor le place asa. Oricum, face chestia asta cam de cand l-am dus la mama, inainte de Paste. Mama il tinea mai mult in funduletzul gol, eu asta cred ca a fost...Acum sta pe burta, isi ridica pieptul asa cum spuneai, dar e chestie recenta...Problema e ca, desi pe la 2 luni se intorcea de pe burta pe spate, ma rog, mai mult ajutat de gravitatie[:D], acum nu mai face asta. Si cand se satura de stat pe burta, urla sa-l intorc. E o distractie continua, ca odata ajuns pe spate, in 2 secunde e pe burta si o luam de la capat. Cam atat deocamdata, ma intorc la lucrul meu, ca am cam mult. Luni sau marti mergem si noi la vaccin, sper sa scapam ieftin. Oricum, daca e ca la primul, iar ma chinui cu papa. Si asa stam foarte rau, ieri a mancat cam 670 ml toata ziua.[:(] A fost cel mic "scor" din ultima saptamana. Nu stiu ce sa-i mai fac... O zi buna, oriunde ati fi...[:)] [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma pot abtine, DC da dependenta rau de tot...Am mai vazut o intrebare si tre sa raspund. Andrei adoarme in mare parte in bratele mele, cu capul lipit de san(deci tinut cumva pe o parte, cu burtica catre mine). Rar cand adoarme singur la el in patutz, in general dupa baie, daca e praf de oboseala. La verticala nu adoarme oricat de obosit ar fi, mai degraba urla de-ti sar capacele(timpanele). Solutie pentru treaba cu verticala: incearca sa-l tii deocamdata la orizontala si sa-i distragi atentia cu ceva jucarie, sa nu urle cand vede ca nu mai e sus. La mine mai tine figura. Andrei e dependent de plimbat prin casa, la verticala, lucru care ne rupe in doua pe amandoi(si pe mine si pe Luci), asa ca il punem pe pat si zdranganim o jucarie pana cand se potoleste..nu stiu exact de ce se potoleste si de ce doar la o anumita jucarie...Sincer, sincer...nici nu ma intereseaza de ce [:D], la cat de innebuniti suntem cateodata, facem orice doar sa mai taca si el un pic. Deci incearca cu jucarii, apoi fara jucarie si poate, poate renunta la dormitul la verticala. [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ellie uite eici cateva adrese pt cantecele sau poezii pt copii: http://www.parinti.com/modules.php?name=Content&pa=list_pages_categories&cid=4 http://www.prichindel.3x.ro/poezii. http://popsarang.cafe24.com/technote/main.cgi?board=englishchants http://database.cs.wayne.edu/marius/personal/theo/Cantece_Copii/ In legatura cu adormitul eu si sotul avem stiluri diferite. Cristi (sotul) cand o vede pe Iasmina cascand zice a saraca ii e somn si o ia si o plimba si o leagana de numa numa. Eu nu o pot tine asa de mult in brate si legana din cauza unei pb cu coloana. Deci eu o las sa se joace pana incepe sa planga ca ii e somn. Atunci o pun pe o parte langa mine si o mangai pe spate, pe ceafa, deasupra ochilor si in cateva min adoarme. Mai sunt si zile de exceptie cand adoarme singura dar numai daca nu e nimeni langa ea. Despre miscarile pe care le pot face copii nostri, eu zic sa nu le comparam caci fiecare copil se dezvolta diferit si pana la urma toti vor sta in fundulet si vor merge. De ex a mea are 6 luni si nu sta fara sprijin in fundulet si nici nu da semne ca i-ar place prea mult pozitia asta deocamdata. In schimb ii place enorm sa stea pe burta sa se joace, probabil vede si apuca jucariile mai usor, se taraste cativa centimetri, da din maini si picioare de parca ar inota. Cand e pe spate in loc sa ridice capul face tot timpul podul. Doar in carucior sau in scaunul da masina se chinuie sa se ridice. Iar despre mancare, aici e oful nostru cel mare. Nu ii fac bine de nici un fel fructele, legumele le papa fara pb iar cerealele oricat m-am chinuit nu le accepta. De doua zile i-am dat un biscuite zdrobit muiat cu f putin lapte - m-am gandit ca ii va abosrbi din acid si intr-adevar nu a mai varsat aproape deloc. Deci pt noi asta e o solutie. Maine am sa incerc din nou cu fructe dar de la borcan ca alea sunt pasteurizate si poate ca sunt mai putin acide. Pupici la bebei si mamicilor lor. Tutzi si Iasmina (28.10.2003) http://community.webshots.com/user/tutzica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele (Ven, Dana si Carmena), hai sa va zic si eu cateva chestii din experienta mea cu Matei. Deci, cu mancarea semi-solida s-a obisnuit cam in 2 saptamani (la inceput o sorbea mai mult din lingura, asa ca faceti-le o pasta mai lichida, si treptat-treptat ingrosati-o). Si evident ca si Matei a scuipat sucul de mere, apoi marul ras, dar eu, contrar parerii generale, am insistat si a doua zi, si a treia, si s-a invatat pana la urma. Acuma papa intotdeauna cu pofta masa de fructe (banana + mar ras + piersica sau pere + branza), iar masa de legume o papa cu pofta daca ii dau anumite tipuri de borcanase care ii plac (Nestle legume de gradina, Hipp cartoffeln+karotten, Hipp baby carrots, Hipp dovlecel+cartof ... in general combinatiile care au gust dulce). La masa de legume ii mai dau si putin lapte, ca papa doar 100-125 g pireu. In legatura cu intorsul de pe spate pe burta si invers, si eu imi faceam griji ca nici Matei nu s-a intors pana la 4 luni, dar si cand a inceput, fetelor, credeti-ma ca veti dori sa nu se mai intoarca ... ieri nu m-am uitat la el un minut si a zburat de pe canapea [bang]). Matei sta acum destul de bine in fund (cam 2-3 minute nesprijinit, si 15-20 cu sustinere). In concluzie multa rabdare, ca toate trec si vin altele si mai si [:D]. A, am imprumutata un aparat foto digital de la o prietena si am mai pus cateva poze proaspete cu Matei http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, sa nu uit ... despre adormitul in brate ... meeei, fetele, si Matei a avut tentative din astea ... solutia? una dura ... lasati-i sa mai si planga (nu mai mult de 10-15 minute maxim), si in maxim o saptamana veti avea copii cuminti. Stiu ca nu era poate chestia pe care vroiati sa o auziti, dar sa stiti ca din experienta mea si a altor mamici functioneaza! Si Matei e un copil super zambaret, linistit acum ... sa nu va faceti prea mari mustrari de constiinta ... evident nu ii lasati sa planga pana se invinetesc, mai mergeti la patut, ii mangaiati pe cap, sa stie ca sunteti acolo ... si in timp o sa se rezolve. Multa rabdare si nervi de otel! http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani sarbatoritilor...si lui Codrin a lui Adriana... Mersi Allya de complimente.Intr-adevar si-a pastrat aceeasi culoare albastra clara a ochisorilor si-mi doresc din tot sufletul sa nu se mai schimbe de-acum. Ven...nu stiu ce sa zic apropo de diversificare la tine. Andrea mi-a acceptat tot cu exceptia conopidei si a brocoliului pe care i le-am dat apoi in combinatie sau cu cereale sau cu alte legume. Nu stiu cum sunt cerealele in Romania..aici se incepe intai doar cu cereala propriu-zisa si pe urma cereale combinate cu un fruct sau mai multe sau cu legume.Incearca sa-i dai doar cereale simple si pe urma combinate cu mar sau altceva.Dar vad ca Markus are probleme cu inghititul din cate spui tu.Poate e bine sa astepti nu 3 saptamani..dar dupa o saptamana poti sa reincerci din nou.Ce bine ca mama ta vine la tine si mai scapi si tu putin...Nu vrei s ao trimiti si pe la mine???????Dar..mergem noi acasa....mai trist va fi cand o sa ne intoarcem inapoi. hai ca merg la Andrea ca s-a trezit..... http://community.webshots.com/user/sympa200 http://community.webshots.com/user/sympa2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...