Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (21)


Recommended Posts

Iesim si noi la raport, unul scurt ca avem de lucru azi. Alex mananca nou piure de mazare cu carnita de pui, dar punem si un pic de mar in el, ca sa nu fie trecerea asa de drastica si sa-l accepte mai usor. Ii mai dau supa de pui, piure de legume (asta din borcanas) cu 1/4 de galbenus de ou, asta doar o data pe satpamana (oul), seara ii dau si eu 2 linguri de cereale amestecate cu lapte de la mine, si vreo 150ml de lapte mai bea, dupa care se culca in jur de 9:30pm si doarme pana la 6:00 dimineata. Doamne ce binecuvantare ca nu se mai scoala noaptea, cred ca as fii lesinata de oboseala, mai ales ca merg si la serviciu. Nu se intoarce inca cu totul, doar pe o parte, ii place baia, da din manute si picioare ne face leoarca. Cand il scot cu caruciorul afara adoarme imediat. Si apropos, de dormit, si eu l-am lasat sa planga cand era mai micut, acuma sta singur in patut si adoarme fara multe chitaituri. N-am vrut sa repete greseala care am facut-o cu fratele mai mare, care adormea numai in brate si in pat cu noi, cand se facuse mai amre.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
"La multi ani Dana!!!"...am reusit acum sa termin de citit ultimele mesaje...multa sanatate, fericire si bucurii....Ce-ai primit frumos de ziua ta???Elena..nici tu nu ne-ai spus..sau nu mai retin eu.. Laura..fericita esti.....Andrea mea mai nou cand o scot la plimbare in carut sta cu ochii cat cepele si nu mai vrea sa doarma, nu vrea sa rateze nimic. Si cand se plictiseste incepe sa urle..si-atunci trebuie sa fac o pauza si sa o i-au in brate.Dormea asa de bine inainte in carut ca eram o fericita.Curiozitatea asta feminina!!!!!!!! Carmen..ti-am vazut pozele...ce mare si frumos s-a mai facut Matei..de-abia astept sa veniti incoace... Gata ca s-a plictisit Andrea..imi da liber asa cate 5-10 minute...acum la povesti si cantat si jucat...sa vedem de ce are ea chef. Pupici...Andrea 25.10.2003 http://community.webshots.com/user/sympa200 http://community.webshots.com/user/sympa2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!! mai, copilul asta ma solicita non stop, deja vrea joaca toata ziua, daca e cald stam mai mult pe afara si uite asa trece ziua si nu mai apuc sa ies la raport... Mai, la noi e pe bune ca s-au umflat si maselele... Iar am luat-o de la inceput cu circul de noapte sa stiti. Dar macar am dormit 4 nopti. [:D][:D] Sympa, inceputul este greu sa stii, dupa ceva vreme de somn agitat noaptea te inveti si ti se pare normal. Pai cum crezi tu ca am reusit sa slabesc atatea kg??? [:D] Of, Ven, grea problema cu diversificarea asta... Solutia mea e mai radicala: SCHIMBA PEDIATRA!!!! Nu se poate sa nu apuci sa stai de vorba cu ea. Nu mi se pare normal. Eu sapt asta am fost la pediatra de 3 ori (verificat gat, vaccin si iar verificat gat). Azi am stat de vorba vreo 30 de minute, m-a intrebat tot felul de nimicuri, inclusiv ce cosmeticale folosesc pt Luca, daca ii dau coltz de paine sall roada, etc. Nu mi se pare ok sa nu poti vorbi. Ceea ce pateste Markus de la diversificare nu mi se pare normal deloc si sincera sa fiu nu ma vad in masura sa dau astfel de sfaturi... Poate ar fi bine sa faci pauza vreo 3 saptamani... Carmena, noi cu adormitul avem deja un history adevarat. La inceput in brate, apoi leganat pe picioare. Pur si simplu il tai de la portie si adopti alta metoda. Daca ai nervi sa=l asculti urland... Eu am avut. Dana, La multi ani!!!!! Sanatate, fericire si copil cuminte! Daca perseverezi, o sa invete sa manace solide cam in 2-3 saptamani. Iti vand un pont: faci piureul mai moale, il pui in lingurita si ii pui lingurita intre buze sa suga el continutul. Nu te chinui sa-i vari lingurita in guritza. In timp se invata sa caste gura si tu sa bagi la ghiozdanel. [:D] Carmen, abia acum am vazut ca si tu ai dat fetelor aceleasi sfaturi pt papatul cu lingurita. Scuze fetelor ca m-am repetat. Gata, ma car de pe CD ca azi am avut copil marait. Pupi http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adriana ,La multi ani si baieteluilui tau 19 aprilie ! iar in legatura zodiilor sa sti ca eu sunt tot timpul botoasa [:D]dar imi trece repede ...iar Ellie are drepatate ca baieti sunt altfel [:D] [bum][bum]dpintilie [bum][bum]La multi ani mey mititica "25 de ani" [s]si sa ai parte de fericire si sanatate ! sympa[:D] pai ... varbiuta Ciko care a murit...[popa] ... Al mi-a cumparat cu 2 luni inainte cadoul si eu l-am gasit in casa cind am facut curatenie de Pasti si eu am crezut ca ala este alt cadou care la pus el asa sa ma impresioneze cind dau de el,,,si l-am deschis bucuroasa [wow]un ceas COACH albastru modelul cel mai nou[wow]si eu repede[9cer] il sun pe Al si ii spun ca ii multumesc mult de surpriza [olala],,,lui Al cred ca ia cazut tavanul in cap [zid]...si inainte cu 1 zi de ziua mea nu sa mai putut abtine si mi-a spus adevarul....asa ca de ziua mea un buchet cu 28 de trandafiri galbeni si rosii , mincat afara la restaurant si cam atit ...dar ca sa nu fiu rea ,marti ma dus la cuparaturi si mi-a reinoit cite ceva prin haine si am intrat si la Victoria's si nu am ratat cei 50% reducere de ziua mea !!!!!...asa ca am primit mai multe decit sa astepta el....apropo Soacrela cind a vazut chiloteii de la VS ma intreba ca de ce nu au mai mult material ....[:0]... Alvaricaeste un golan face numai tumbe prin patut si aseara ma tinut treaza de la 3 de dimineata si acum a adormit plingind ca daca il iau in brate urla si mai rau....in rest este bine si tot ce ii dau acum este laptic si foarte rar putina banana sau mar ... Multa sanatate [mamica]Elena [bonjovi]Alvaro [copil]Alvaro-Daniel http://community.webshots.com/user/elenalove27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileana..ce sa zic??Tot raul spre bine, nu??Mi-ar place si mie sa slabesc ...dar nu asa mama sa fiu cheauna de somn!!!!!Daca s-ar putea...sa ma trezesc cu vreo 20kg in minus...nu stiti vreo reteta de-asta asa mai usoara???hahahaha....Te inteleg, Ileana.....spre norocul meu Andrea s-a trezit o data azi-noapte, doar sa pape si-a adormit la loc, asa ca sunt si eu mai fresh azi.E tot mai maraita...a inceput si ea sa faca figuri la dormit..pana acum dormea in timpul zilei in patul nostru dar acum nu pot sa o mai las ca imi e frica sa nu cada iar ...asa ca o pun in patut si nu-i convine.Aseara am lasat-o sa planga vreo 10 minute de mi se sfasia inima...apoi a adormit. Azi la fel....cum o iau in brate cum rade si e fericita si se freaca pe la ochi de somn ce ii e, cum o pun in patut cum urla. Asa ca n-am avut incotro si-am lasat-o si azi sa planga cele 10 minute de rigoare si-a adormit. Frumos cadou ai avut Elena...(nu ma refer la saracuta vrabiuta....chiar de ziua ta a murit???) Merg sa-i pregatesc piureutul lui Andrea pana nu se trezeste. Andrea 25.10.2003 http://community.webshots.com/user/sympa200 http://community.webshots.com/user/sympa2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost ieri la plimbare si Simona si Codrin si am vazut in parcul Botanic un merisor inflorit care era suuperb, si azi am luat copilul si in aparat digital imprumut si am facut poze ... le-am pus in albumul de 6 luni, sa vedeti si voi ce frumos e prin Timisoara ...[q]... si noi plecam de aici peste o luna. Dar nu disper, poate ca in Montreal e si mai frumos [il]. http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, am incercat sa-ti vad pozele dar n-am reusit. Poate trebuie sa mai astept o jumatate de ora.....La noi inca n-au inflorit pomii asa ca ai toate sansele sa-i vezi infloriti si aici.Lasa ca si aici e fain!!!!Ai sa vezi tu! http://community.webshots.com/user/sympa200 http://community.webshots.com/user/sympa2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

VEN, Alex de pe la 4 luni jumate s-a ridicat singur de mainile mele, nu am facut exercitii pt asta si cred ca s-a ridicat ca sa bage mana mea in gura si apoi a tot repetat gestul ca i-a placut.... Cu mancarea eu zic sa mai astepti ce e atata graba pe tine? sunt copii care incep abia de la 6 luni sa manance solide. [pup][flo] DANA, LA MULTI ANI! sa fii fericita, sanatoasa si f iubita! mai ce tanara esti![:D][pup] CARMEN inca nu am apucat sa ma uit la poze ca Alex face concert...si aicea e o primavara superba, culmea e ca e cea mai frumoasa si mai indelungata de cand is aicea... nici nu am apucat sa citesc tot, asa ca o sa revin...[:D] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani tuturor bebelusilor si sa fie binecuvantati! Multumim de urari, Maia are 5 luni si este o bucurie de copil. Ven - Nu te necaji cu diversificarea si nici cu alte lucruri legate de personalitatea copilului tau. Incearca sa-i dai doar cereale simple cu lapte fara fructe si arome. Daca nu le vrea nici asa, mai lasa-l cateva saptamani. E inca mititel. Mai tarziu incerca-l cu piureuri usoare de fructe, legume, amandoua, cu sau fara cereale, cate un pic. Pana vezi ce-i place. Chiar daca nu vrea mancare solida nici pana la sase luni nu e o problema. Laptele e baza. Nu te intrista, bebe stie bine ce-i trebuie. E important pentru amandoi ca sa fiti veseli. Toate cartile si sfaturile sunt orientative. Copiii sunt unici. Un pediatru bun te-ar putea sfatui ce sa faci mai incolo. Succes. Sympa - cand mergi in tara si in ce zona ? cu ce companie zbori? Imi fac si eu planuri de plecare chiar daca mi-e un pic teama cu bebe asa mic la drum. Allya- poti te rog sa-mi spui daca ai idee cat de buna este branzica organica de vaci pentru bebe? O lingurita amestecata cu banana, de pilda. Nu prea-mi vine sa fac branza in casa ca nu am nici calciu lactic, nici tifon. Si ma gandesc ca asta pare buna da' as mai cere un sfat. Voi fetele care dati deja branzica la bebiti ce credeti? Multumesc, Z. Miruna 5 ani, Maia, azi, 5 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ZEEVA draga, fiind organica trebuie sa fie buna, eu zic sa alegi branza dulce, ca nu constipa asa ca si cealalta si nici nu are sare. La noi ii spune farmer's cheese. Si daca e facuta cu lactobacilus (ca si iaurtul) e f buna. VEN, Zeeva are dreptate, nu te lua dupa carti cu ce face bebe si ce mananca sunt orientative, asa-i fiecare copil e unic! el deja face f multe si daca nu tolereaza acum mancarea nu-i nimic, s-ar putea sa se si suprapuna cu un iesit de dinti si de aia sa fie marait si sa refuze sa manance si nu-i o problema daca astepti laptele e de baza indiferent ca e praf sau de mama! iar sfatul lui Sympa e f bun, da-i cereale simple! fara fructe, fara nici o aroma! vezi cum le tolereaza si ai mare rabdare, incearca un fel cateva zile, uite la tine se pare ca merge diversificarea ca la carte adica ca trebuie sa astepti, la alti bebelusi merge si cu deviatii si daca incep mai devreme... stii planul acela ce l-am postat mai demult? incearca ca si acolo, acela era facut pt ca multi copii sunt alergici sau nu tolereaza bine solidele si atuncea e mai sever... ELENA, pai ce o intereseaza pe socrela chiloteii tai de la VS? sau ce e invidioasa ca ea nu mai poate purta?[:D] na ca is si io rea cu socrela...da de cate ai povestit tu de ea eu nu o mai pot suferi... CARMEN f scump Matei e tare fotogenic, eu nu stiu cum de sta asa sa fie pozat si zambeste, ca al meu prunc cand ma vede cu aparatul se opreste din zambit si se incrunta la mine sau sta serios si nicicum nu-l prind in cele mai faine faze...! da unde is pomii? ca io nu i-am zarit la albumul de 6 luni![:D] unde trebuie sa ma uit? in legatura cu dormitul il puneti in patut si liniste totala pana ce adoarme in cateva minute..., sa fie proaspat schimbat si mancat... trebuie pus in patut ca acolo se doarme si daca adoarme in alta parte il duceti de acolo in pat, iar daca nu merge asa cu frumosul, la noi a mers, si eu cred ca trebuie lasat sa se autolinisteasca...si mangaiat pe caput... a si daca are ceva preferat, Alex adora prosoapele mari de corp (pt bebelusi) i-l dati sa-l tina langa el pana adoarme si daca nu e deranjant il puteti lasa acolo si cand se trezeste se va trezi f fericit cu "bucuria" in brate. La el v-am zis prosoapele fac miracole...[:D] va pupic, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...