Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (21)


Recommended Posts

Elena, uite aici un link, incearca sa comanzi de la ei online, poate iti livreaza repede. Smecta e unul din cele mai naturale antidiareice si rau nu are ce sa ii faca ... numai bine. Sau intreaba direct la farmacie, poate au. Sanatate. http://www.mypharmacy.com.sg/product.asp?sku=560800002C&dept%5Fid=146&exceed=0 http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragele mele nu disperati cu div la bbei. Cele la care bb varsa nu le dati suc de fructe cu toate ca asa se incepe. La fel ca voi am patit-o si eu. Iasmina oricum a varsat f mult de la nastere si cu miros acru de voma, de spalam toata ziua dupa ea si la un mom dat si gurita ii mirosea doar a voma. Cand am vazut ca sucul de fructe nu ii face bine i-am dat cereale dar nu prea ii plac[q] asa ca am inceput cu legume pe care le-a acceptat si dupa care nu varsa pana la urmatoarea masa de lapte. Dupa aia varsa de cateva ori lapte branzit cu legumele ce le-a mancat inainte nedigerate. Si eu m-am gandit ca ii dau degeaba legume dar o parte din ele este digerata se vede si in kk. Dintre legume morcovul singur nu ii face bine-ii sporeste varsaturile. Si dupa ce i-am dat legumele am inceput cu banana fiarta si mar copt amestecate cu cereale si nici macar asa nu i-au facut bine (plans f mult si vomat puternic si in jet). Am intrerupt fructele, am asteptat o sapt si acuma incerc din nou (si Iasmina are 6 luni peste o sapt!) dar numai suc de mar cu cereale de orez si se pare ca nu mai are asa efecte neplacute de la ele. Daca totul merge bine peste doua zile ii dau si pulpa de mar si mai incerc si cu banana desi o constipa groaznic si pot face si eu ca Vikinga iau kk cu mana si scutecul ramane curat. In concluzie si eu m-am stresat f mult cu vomatul asta, v-am mai povestit prin cate am trecut si am plans ff mult dar acuma m-am mai linistit, am citit si pe internet despre reflux si intr-adevar in majoritatea cazurilor se vindeca de la sine pana la 12 -18 luni. Trebuie doar avut grija la regimul alimentar si evitate alimentele ce produc aciditate sau trebuie date cu un aliment tampon: cereale sau biscuiti mai tarziu. Diversificarea in cazul nostru o sa fie facuta mai incet si cu mai multa grija dar pana la urma dovedim noi varsaturile. Elenalove sper sa nu te superi dar iti spun cum am scapat noi de diaree. Se face mucilagiu de orez dupa cum urmeaza: 2 linguri cu varf de orez spalat bine se pun la muiat intr-un litru de apa si se lasa aprox 12 ore. Dupa aia pui orezul la fiert in apa in care a fost, pe foc mic pana se desface orezul (completezi tot timpul apa pana la un litru). Dupa acea strecori fiertura care va avea un aspect ingrosat si in aceasta apa ii face laptele praf pe care il folosesti de obicei. Copilul nu accepta apa de orez goala pt ca nu ii place gustul. Acuma poate ca formula speciala de lapte pe care o folosesti pt diaree are acelasi efect cu apa de orez. Eu ti-am spus numai cum am procedat eu si in cateva zile am scapat de diaree. Kk cu mucus este clar diaree si stomac dernjat! Nu are cumva si bilute alburii in kk? Despre noi ce sa va mai spun? Iasmina este o mare strengarita. Am trecut si noi la imbaiatul in cadita ei pusa in vana in baie pentru ca altfel uda tot ce e in jur si ii place sa plescaie in apa de numa numa. Desi ma plangeam ca nu ii place pe burta mai nou se invarte si sta si cate o jum de ora pe burta si se joaca. Nu prea ii place in fundic inca, dar daca o ridic in picioare face ca si o maimutica, vorba Vikingai. Deasemenea se lupta cu somnul de parca ar taia-o cineva si nu adoarme dacat dupa ce o pun pe pat langa mine, pe o parte si o mangai pe spate, pe ceafa, pe frunte... Va doresc o zi buna si bbi sanataosi si cuminti. Tutzi si Iasmina (28.10.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, fetele, uite ca ma tot laudam eu ce bine mananca Matei si se pare ca nu mai e chiar asa: a inceput si el cu mofturile, sau poate o fi de la burtica: azi dimineata mi-a baut doar 100 ml lapte! Si el inainte de faza asta cu diareea bea linistiti 200ml! Nu stiu ce sa mai zic, in ritmul asta nu mai creste deloc! Macar bine ca a pus pe el pana acuma, ca de acum incolo vremurile nu se arata prea promitatoare. Macar e linistit si chiuie cu taica-su in dormitor, nu pare sa il doara burta sau sa il deranjeze ceva. Mai scriu mai tarziu ... acuma ma duc sa fac micul dejun pentru mine si sot ... macar noi sa mancam [bang] http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tutzi, mersi de incurajari [:)] Dar e intr-edevar frustrant sa vezi ca, dupa ce ca diversificarea asta e ceva nou, stresant (pt. mine), nici nu le prieste mai nimic unor copii [q] [q] [q] Azi vreau sa-i dau banana zdrobita cu faina de orez. Incerc. Daca inghite ceva bine, daca nu, nu. Mai incercam maine. Vilma, nu ma uita cu info de la dr. vostru, please! [flo] Azi o sun si eu pe-a lui Markus, parca vad ca zice sa-i dau mar +biscuite [:D] In dimineata asta era bine Markus, vesel, a papat f. bine lapticul.Kk nu a mai facut. Sanatate la toti bebelasii! Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Morcovul nedigerat din kaki nu e nici o problema, tin minte ca si Anca elimina in scaun firisoare nedigerate si cand am intrebat pediatrul mi-a zis ca e normal, pana invata organismul sa produca acele substante care sa digere fiecare aliment in parte tot asa o sa gasesc. Numai ca la Anca nu am avut probleme sa nu accepte ceva, la ea, orice ii dadeam era bun primit. Si nu a vomat, nici macar nu recurgita! Ba mai mult, ma chinuiam sa-i scot aerul din stomac. Pe cand la Tudor, nu numai ca iese mult aer din stomac, dar iese cu tot cu lapte.... Mai vedem... Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In speranta ca va vedea cat mai multa lume anuntul de stergere a subiectelor vechi de genul "Mamici de..." si "Bebelusi de...", va "intrerup" si aici pentru a avea posibilitatea sa va salvati daca aveti ceva din acele subiecte. Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Of, imi pare tare rau ca aveti probleme cu bb-ii, chiar m-am speriat putin, ma gandeam azi sa incerc supica la Stefi, dar cred ca mai astept. Mi-e teama sa nu pateasca si el cine stie ce nazdravanie! Eu dimineata i-am dat suc de mar cu pulpa, o lingurita mica de branzica de casa amestecata si sucul de la o mandarina. I le-am dat in biberon, ca din lingurita imi scuipa totul si urla. Se pare ca i-a placut, a mancat cam 50 ml. Maine dimineata ma gandeam sa-i amestec in blender, ca acum branzica era cam mare prin amestec. Oricum, nu stiu ce i-o fi placut ca avea un gust...[xx(] Greu cu diversificarile astea...ma consoleaza gandul ca n-o manca lapte Humana pana s-o insura. Rabdare si iar rabdare...[:D] I-am introdus si noi Humana 2 si parca nu mai este asa constipat, face kk dimineata si galben ca mustarul, cum facea cand era micut. E adevarat ca nici ceai nu a mai baut foarte mult, nu cred ca-i mai place, sau bea doar cand ii este sete, nu stiu ce sa zic. Eu il cam las sa-si aleaga preferintele, si Humana este pe primul plan - de cateva zile mananca seara un biberon plin (250 ml) si 2 masuri de cereale si dimineata se trezeste la 6 si mai mananca 170 ml! Apoi peste zi cam cum are chef, dar in general mai mananca 3 mese de lapte de 170 ml. -a, si pe la 9.30 dimineata fructele[:D], sau in fine, ce se poate din fructe... Lui Stefi ii place sucul de morcov, e singurul pe care il accepta fara maimutareli din partea mea, dar eu nu prea ii dau, ca il cam constipa - noi mergem in general pe mar cu mandarina. Vikinga draga, cum mai spuneam si in alte randuri, eu sunt economista si habar n-am de termeni astia stiintifici, de obicei retin esentialul dintr-un articol pe care il citesc, cred ca sunt cam indolenta.[:D] Poate ne ajuta Allya cu ceva explicatii suplimentare, pana atunci stai sa-ti spun ce am inteles eu, si daca gresesc, corectati-ma va rog. Laptele de baut poate fi pasteurizat in doua moduri - unul la temperaturi inalte( UHT-habar n-am cum se traduce...), rezista in timp foarte mult,sigilat, chiar daca nu este in frigider(gen Parmalat, Dorna etc) si in alt mod,prin care se distrug deasemenea bacteriile periculoase, dar nu este atat de rezistent chiar si sigilat, trebuie pastrat in frigider( in Romania este Cedra si Brenac). Prin prelucrarea la temeperaturi inalte apar in lapte nu stiu ce " organisme" care ar dauna stomacelului imatur al bb-ilor. Asa ca esenta ar fi sa se foloseasca la prepararea branzicii lapte cat mai putin prelucrat si cat mai proaspat. Ca sa elimin toate aceste probleme din care chiar ca nu mai inteleg nimic[alcool] eu i-am facut lui Stefi branzica cu lapte praf de bb-i BEBELAC - am pus la fiert 120 ml apa plata, cand a dat in clocot am pus 4 masuri de lapte praf, -l-am mai lasat sa clocoteasca cam jumate de minut, l-am tras deoparte, am adugat sucul de la un sfert de lamaie mica(cam 5 - 6 picaturi) am amestecat, si s-a format branzica. Am pus in strecuratoare o bucatica de tifon, am turnat amestecul, s-a strecurat si a ramas branzica - a iesit ca o lingura mare. Am gustat-o si eu, nu este acra deloc chiar daca am inchegat-o cu lamaie, e chiar putin dulceaga, foarte buna[pofta] Mai poate fi inchegata cu pastile de calciu lactic ( o pastila la 100 ml) sau cu iaurt(200ml la 1 litru de lapte). Data trecuta am facut-o din lapte Cedra, dar pe reteta data de doctora mea spune ca trebuie fiert un litru de lapte 10 min, si evident ca l-am afumat putin...nu a iesit asa buna ca azi... A si branzica nu poate fi pastrata in frigider mai mult de 24 ore. Iar ma-m intins cat o zi de post![:D] Sanatate multa la toti bb-ii si la mamicile lor. Va pupacim, Carmen si Stefi 4 luni si 10 zile http://community.webshots.com/user/carmena092003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Ileana pentru modificarea listei! Ce mai face Luca si-a revenit cu burtica? Vad ca au aparut o gramada de probleme legate de diversificare. Noi deocamdata in afara de 1 litru de lapte, 60ml suc de portocala pe care il bea de la 3 luni (si vad ca ii prieste)si un mar sau kiwi fara seminte cu 1 biscuite Hero altceva nu papam. Maine va implini 5 luni si am sa incep cu supa pe care vreau sa o fac din multe legume nu doar radacinoase in care am sa pun si un strop de sare. Lui Leonard asa i-am dat si s-a dezvoltat bine si fara absolut nici o problema legata de digestie. Acum la 8 ani are 135 cm si 31kg si are un trup foarte armonios. Acum fiecare dintre voi a tatonat si probabil ca stiti ce e mai bine pentru bebeii vostri. Intr-adevar sucul de portocala e mai acid, dar lui Luca ii face bine, mai ales ca lui ii plac fructele mai acrisoare. Probabil ca in supa am sa pun cateva picaturi de lamaie. Elena Alvarica cum se simte azi? Andrei mai tuseste?Si noi ma fost raciti (Luca)si doctorita i-a dat Ospamox,Ambroxol, Eurespal si pentru nasuc doar ser fiziologic. Se pare ca vantul a fost de vina. Ma duc sa-i fac sucul de portocale si apoi il culc .Am sa revin.Va pup si va doresc multa sanatate! Ghizela,Luca si Leo http://community.webshots.com/user/ghizela100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragele mele. Va multumim pt urarile cu ocazia implinirii a 5 luni de catre Fabian.[bis] Chiar daca nu am mai scris de mult asta nu inseamna ca nu am intrat sa citesc ce se mai intampla cu voi. Imi pare rau ca aveti probleme cu bb-ii vostri, dar sa stiti ca si eu am avut probleme cu Fabian. Dupa vaccinul de 4 luni, cam la 4 luni si jumatate a facut febra de 38,5 si parea racit. Am fost la doctor si mi-a dat sa-I dau niste antibiotic si paracetamol. Si….surpriza! Dupa 3 zile de febra, cand eram fericita ca i-a scazut in cele din urma…cand ma uita pe ceafa lui vad niste bubite care in cateva ore s-au intins pe tot corpul. A doua zi dau fuga la doctor sa-I spun ce s-a intamplat. Cand imi examineaza baiatul diagnosticul cade ca o lovitura…RUBEOLA(Pojarelul)!!!! [q] Cred ca suntem primii care am facut o boala a copilariei…. Acum suntem bine…parca nici nu s-ar fi intamplat. In legatura cu mesele si noi am inceput sa mancam si altceva decat lapte de la tzitzi. Programul nostru este: - 6.30-7.00 – alaptat. - 10.30-11.00 alaptat - 14.30-15.00 legume pasate sau mar + branzica + 1 masura de cereale. - 17.30-.18.00 alaptat - 21.00-21.30 alaptat + 90 ml cereale(Milupa cu mar si morcov) - 3.00-3.30 alaptat Acum la 5 luni avem 7,450 kg si 63 cm. Mi se pare ca este cam mic de inaltime la varsta lui…Voi ce parere aveti?[?] Baiatul meu nu prea mai doarme ziua..Poate reprize scurte de cate 30 min. Seara insa adoarme singur in patutul lui. Am descoperit ca atunci cand este agitate daca ii cant sau daca ii pun muzica lenta se linisteste si chiar il ia somnul. Am vazut ca I s-a umflat si lui gingia de jos si este albita. Sta numai cu manuta in gura . Tot ce are in mana baga in gura…chiar imi ia mie mana si incearca sa muste din ea. I-am mai facut masaj cu degetul pe gingie si vad ca-I place. Cred ca o sa ii dea si lui dintisorii. Am reusit sa scap si eu de vechile probleme cu sanatatea….Adica doctorul mi-a scos in cele din urma firele de la operatie la care facusem intoleranta si cu care m-am chinuit 4 luni.Am incercat sa las organismul sa lupte si sa le elimine dar daca am vazut ca ma chinui degeaba am rugat doctoral sa mi le scoata cu o pensa si acum totul este OK…mi s-a inchis in sfarsit operatia. A doua problema erau unghiile incarnate. In sfarsit am terminat cu infectiile la ele..Le-am lasat sa creasca fara sa le mai tai colturile si am pus rivanol la degete si dupa 4 luni de chin au crescut si coltuirle si au razbit prin carne la suprafata…Acum am niste unghii mai late la degetele mari dar nu conteaza…nu mai imi tai colturile niciodata…le las sa creasca cum vor ele…. Hai ca m-am intins cat pomana tiganeasca…Asa se intampla daca scrii mai rar. [:D] Sanatate la mamicute si bebei. Mai avem si noi poze noi!!!!!!!![foto] Magda si Fabian (17.11.2003) http://community.webshots.com/user/pagurschi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...