Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (21)


Recommended Posts

Mai, dar multi bolnaviori pe aici! Multa sanatate si aveti grija de voi! [pup] Noi suntem bine, mancam cat de mult se poate si ne place teribil piureul de mar cu banana si, uneori, cu suc de morcov. Nu stiu cat anume papa, dar ii pun 2/3 banana, 1 mar maricel ras, 1 mar suc sau 1 morcov suc. Reuseste sa inghita mancarea acum, desi scotea cu limbuta sau cu mainile [bang] ce-i dadeam cu lgta! S-a facut baiat mare! Maine mergem si noi la dr. si o sa trecem pe supa de legume; sper sa nu-mi faca probleme, mai ales ca-i place piureul de fructe atat de mult... Vedem noi! Aseara a reusit sa adoarma singurel in pat la noi, desi a marait ceva timp dupa masa. Azi a adormit in bratele mele, fara sa il legan sau "sa-l dau cu avionul"! [:D] Poate incet, incet va vrea sa adoarma singur in patutzul lui... Azi de dimineata am inregistrat un mare record: baiatul meu s-a ridicat in poponet stand in car-seat, fara nici un ajutor!!! [:D][:D] Nu a tras de nimic, nici macar de hamurile carutului... Dupa vreo 2 ridicari, a obosit si tragea intai de pantalonasi sau de hamuri si apoi se ridica! Minca-l-ar mama pe el!! [mamica] I-am facut si fotografii in momentele de mare realizare! Sa-l vedeti ce dulce este!! Am adaugat si alte fotografii de la 5 luni; acum avem camera foto digitala si sa te tii poze![:D] Sa nu uitati sa ne vedeti! [foto] Hai ca vorbesc numai de noi... Imi aduc aminte ca si Mihnea a avut diaree, dar cand era micut (avea 1 luna si ceva). Mancasem eu ciorba de salata verde si saracutzul suferea de colici oricum... Dr. mi-a recomandat Humana HN, fara sa-l mai alaptez si un pliculet de Smecta la vreo 40 ml ceai (el nu vroia sa bea ceai, asa ca-i dadeam 1 varf de cutit Smecta diluat intr-o lgta de ceai, inainte de masa). A mers foarte bine, deci incercati cu laptele antidiareic si cu Smecta; sunt sigura ca totul va reveni la normal. Bafta multa! Uf, mult m-am intins. Asta e daca scriu mai rar, dar sa stiti ca va citim mereu! Sanatate multa, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mai, Magda Pagurschi, dar Fabian al tau - tare precoce este!! E mai mic cu 6 zile decat noi si sta deja in poponetz?? Al meu nici macar nu si-a descoperit piciorusele... De unde ati cumparat voi cadita aia, ca tare-i misto! Ii permite lui bebe sa stea cat mai comod in apa. Este dulce foc; seamana cu tati, nu? Pupici, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicilor, Va scriem si noi pentru prima data si vrem multe sfaturi pentru ca vedem ca deja sunteti avansati. Maria, fetita mea s-a nascut pe 31 dec 2003 cu 2900 Kg si 48 cm, cam micuta dar si eu mamica sunt micuta. Acum are 3 luni jumate si nu prea am idee daca se dezvolta asa cum trebuie,doctorita la care sunt este foarte zgarcita la vorba, doar o masoara, o cantareste si pa... Maria are acum - de fapt pe 31 martie cind am fost la control avea 5900 Kg si 59 cm. Sa spunem ca maninca in medie cam 600 ml laptic Vitalact, si cam de 2 sapt am inceput sa-i dau suc de la 1/2 portocala si i-a placut. Cu lingurita. Toti cei din jur imi spun sa-i incep diversificarea dar eu totusi cred ca e prea devreme si nu vreau sa o fortez. Nu prea are un program ordonat, cind vrea sa manince nu prea te intelegi cu ea, chiar daca a trecut o ora sau trei, maninca si noaptea... nu stiu, spuneti-mi cum ar fi mai bine sa fac cu ea pentru a putea usor usor sa trec pe altceva, cam la ce ore sa manince alta papica, ca n-as vrea sa refuze laptele dupa aia. Hai ca astept ceva de la voi, cu scuze ca am scris mult,revin pentru ca avem multe de invatat! Va pupacim, Gabriela si Mariuca (3 luni 19 zile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmena, mersi de informatie. Am cumparat azi lapte la punga si voi incerca cu asta sa fac brinzica. Desi sotul meu zice ca trebuie fiert si apoi lasat la cald sa se acresca singur. Dar in ritmul asta cred ca imi ia o saptamina [:D] Mai bine fac cum imi ziceti voi. Imi pare rau pentru bebelusii bolnaviori si pentru cei cu probleme la diversificare. Ce-i drept, nu-i usor sa fii mamica... Codrin a renuntat la una din mese, acum papa doar de 4 ori pe zi cite 200 ml, iar seara ii dau 250 ml lapte cu o masura sau doua de cereale. In rest mai papa cite o jumatate de mar ras inainte de a doua masa, adica pe la 10. Din fericire a invatat sa pape si ii place marul fara sa-i faca probleme la burtica. Singura problema am avut-o cind i-am dat desert de fructe din borcan, cred ca erau prea multe fructe deodata si mi-a plins la masa de seara de mi se rupea sufletul. Dar a trecut si asta. Nici banana nu-i mai dau, ca am incercat doua zile si l-a constipat. Dar de mincat o minca. Azi vreau sa mai incerc cu legumele (morcov si cartof). De dormit doarme cite 2-3 ore legate dupa amiaza, dar mai trage cite o jumate de ora de atipeala si dimineata si/sau seara. Bine ai venit Gabriela (uki). Eu zic sa mai astepti cu diversificarea, uite ce probleme au fetele [bang] Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo]carmen77[q] iti multumesc mult de link , comenzile se primesc doar pentru Singapore tutzi[flo] , nu am de ce sa ma supar si din contra iti multumesc mult pentru raspuns , azi o sa procedez asa cum ai spus tu si sper sa ii fie mai bine[flo] ghizela, Alvarica este la fel, adica are dureri de stomac si face kk mult...multumim ca va ginditi si la noi[flo] [mamica]Elena [bonjovi]Alvaro [copil]Alvaro-Daniel http://community.webshots.com/user/elenalove27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, incearca combinatia banana+mar ras sau banana+piersica din borcanas de la Nestle. La Matei a mers bine, nu s-a constipat. Iar la legume, incearca de la Hipp morcov+cartof, Matei le papa cu placere. http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, hai sa va povestesc ce magari sunt astia din sistemul sanitar. Azi m-am plimbat o ora si nu am reusit sa ii dau kk lui Matei la analiza. Pediatra mi-a dat trimitere sa merg la Sanepid si sa ii fac analiza ... bun, merg la ei dimineata si aia imi spun ca ei nu mai fac analize decat pentru inscrierea la gradinita, sa merg la un laborator privat de analize. Iin injur in gand si mai duc la privati. Acolo, surpriza, imi spun ca din cauza ca pana acum Sanepidul facea analiza asta, ei nu pot sa faca analiza pana la 1 mai, din cauza ca nu au nu stiu ce autorizatie! [bang]. Si i-am intrebat: bine, si eu ce fac, stau cu bb cu diaree pana la 1 mai?! La care au ridicat din umeri [bang]. Mi-a venit sa ii bat! Maine merg la pediatra (iar!) sa o intreb poate cunoaste pe careva la Sanepid si sa ii fac totusi analiza lui Matei, daca trebuie, imping ceva ... e incredibil! Va las ca s-a trezit Matei si ma cheama [:D] http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmena [pup], mi-a iesit brinzica [bis] Am pus doar o pastila de calciu la 200 ml lapte, dar am fiert 10 min. Intr-adevar, dupa 10 min de fiert s-a ales cum trebuie brinzica din lapte. Nu mi-ar fi dat prin scafirlie sa fierb atita la laptele ala [batcap] Carmen, mersi de info, intr-adevar banana o accepta, la fel si marul, doar ca se constipa de la banana. Crezi ca de la banana din borcan nu se va constipa ? I-am dat azi pireu sau mai bine zis supa de morcov cu cartof si a papat tot. Mai greu, dar a papat pina la urma. Am facut asa : am fiert un morcov si un cartof apoi le-am bagat in blender impreuna cu apa in care au fiert de mi-a iesit o supa crema. Am pus 100 ml din crema asta in biberon si am completat cu 4 masuri de lapte si restul apa fiarta pina la 200 ml. A papat cu biberonul ca era destul de subtire sa iasa prin gaura tetinei. Dupa vreo doua ore l-a durut un pic burtica, de fapt a miriit un pic, a tipat, dar nu a plins. De fapt, nici nu stiu daca chiar l-a durut sau era doar obosit si voia sa doarma. Voi vedea eu deseara daca face sau nu scandal la ultimul biberon. Sper sa fie ok. Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...