Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (21)


Recommended Posts

Buna, dragele mele mamici! Tare mult mi-ati lipsit! Nu am mai apucat nici sa va citesc, cum faceam odata, nu mai stiu ce se mai intampla prin vietile voastre, ce va mai fac bebeii...[?] sper din toata inima ca sunteti bine! Eu nu am mai intrat din lipsa TOTALA de timp. acum lucrez 6 ore, vorba vine, ca mereu stau cate 7 cel putin. imi este atat de dor de fata cat sunt plecata, dar este extraordinar ca imi place ce fac, altfel mi-as lua campii cred. Iulia Maria creste incetunel, dar creste. papa acum si carnita, s-a mai obisnuit cu piureul de legume, doar cu supa nu ne intelegem deloc. ce-mi pare nespus de rau este ca imi scade laptele, nu mai imi ajunge nici seara sa-i dau numai de la mine, am tot incercat vreo saptamana de cand mi-am dat seama, dar mai mult am chinuit copilul, ma trezea din 3 ore in 3 ore sa-i dau sa pape. acum ii dau intai un bibe de 170 din care ia vreo 150 cu lapte si 2 masuri de cereale, dupa care san. sta in fundulet de ceva timp sprijinta de perne(nu imi mai aduc aminte acum exact, mi-am notat in caietelul ei), se ridica tinuta de manutze, iar in scaunul de masina se ridica singurica. pe burtica, se taraste ca un viermisor [:D] vorbeste toata ziua si canta ca un canarus, de nu mai putem de drag. rade tot timpul, asta daca nu plange de dureri de gingii.[bang] inca nu i-a dat primul dinte, si o chinuie de nu mai putem nici noi, nici ea. am mai pus cateva poze pe webshots, daca vreti sa ne mai vedeti. nu pot sa le pun pe toate, nici macar o parte, imi ia atata timp, si sa le fac mai mici (aparatul nostru le face rezolutie mare), si sa le urc pe site... sper sa va placa, eo ca o floricia in unele dintre ele... pe curand, sper! Bianca si bb Iulia Maria (7 nov.2003) http://community.webshots.com/user/happysaphire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cristina (Buburuza99), sa stii ca si eu am observat ca seamana amandoi!! Sigur ca ne incuscrim si asa isi sarbatoresc si zilele impreuna! [:D][:D] Multumesc mult! Intr-adevar, este dulce foc si acum ca a descoperit buzita de jos... Tare-i incantat! Credeam ca doar el are mania asta, dar vad ca si la alte case se intampla! [:D] Pupici, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor ne pare rau ca aveti probleme cu bebeii,nu prea stiu ce sfat sa va dau,stiu ca ceaiul de menta este f bun pt diaree si orezul.Va dorim multa sanatate. In legatura cu diversificarea eu zic sa nu va grabiti,sa lasati sa mai treaca timpul si sa incercati din nou. Si eu am avut prob cu printesica,azi am fost la dc,a facut alergie,i-au iesit numai bubite pe fata,git,minute si burtica,eu cred ca este de iaurt(danone natural).Ne-a dat dc calciu gluconic si inca ceva care nu aveau la farmacie si mi-a dat desteapta aia altceva in loc,noroc ca am citit acasa prospectul si am vazut ca nu este indicat copiilor sub 1 an,dar cred ca asa ceva numai in Rom se poate intimpla. Printesa de 2 zile este cam miorlaita,cred ca iar ii iese vreun dintzisor,are gingia f umflata si rosie dar tot jos,nu sus unde ar trebui sa iasa acum,sau poate o fi de la bubite,poate o maninca sau ustura pielea. Bine ai venit Uki,eu zic sa nu te grabesti cu diversificarea,poate dupa 4 luni sa incepi cu suc de mar si morcov. La multi ani pt sarbatoritii de azi. Julia23 http://community.webshots.com/user/julia062003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julia , de curiozitate, ce ti-a dat dr. si cu ce ti-a inlocuit farmacista? Adriana si Cristina, m-am bucurat ca nu e numai Markus maniac, sa-si muste (vorba vine, ca n-are cu ce!) buza de jos...... Sa ne anuntati din vreme, sa punem bani deoparte de nunta!!! [:D] [il] Markus a fost mai bine ieri, numai seara , cand a avut stomacelul incarcat, l-a durut iar burta dupa ultima masa, a plans , dar a vrut sa bea ceai, si treptat i-a trecut, n-a mai vomat. Kaki a facut o sg. data, mai moale, dar nu chiar imprastiat [:)] Am incercat ieri cu banana + crema de orez......esec total!!! [:D] Apoi, dupa masa, inainte de masa de la 5, i-am dat o lingura mare de cereale Milubrei cu mar + morcov. Pana la urma le-a papat pe toate!!! [cool] [bis] Si a baut si lapticul aproape toata portia........Doamne, da, sa-i placa macar cerealele, ca astea-s bune la stomacul lui super-acid [:)] Noi mergem luni sau marti la vaccin, mi-e groaza, mai ale ca Cristi pleaca in Germania si suntem singurei [q] ....poate vine mama mea, dar asa m-am obisnuit cu el, ca el imi inspira cea mai mare incredere, indiferent ce se intampla......... Am vazut si eu aseara pozele, aveti copii super-frumosi, dar m-am suparat pe Ileana, Carmena (ca n-au pus pozele de la intalnire) si pe Vikinga (ca n-a pus poze noi) [:)] Va [pup] acum, ma duc sa-mi beau [cafea] Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neatza! Mai, ce de bebei kkcioshi!!![:D][:D] Noiam rezolvat problema, gata. Elena, vad ca si voi aveti probleme mari. Hai sa-ti spun cum am rezolvat noi. L-am tinut juma de zi doar pe ceai de menta (indulcit cu foarte putin zahar). Apoi 24 de ore a mancat orez fiert cu morcov, pasate la blender si puse in bibe. Daca e putin infometat o sa manance fara probleme. Si i-am mai dat si piure de morcov fiert si pasat. Apoi, dupa ce face 2-3 scaune de morcov (adicasunt portocalii si pastoase la consisitenta) am inceput sa-i dau lapte de la Milupa HN 25, plus piure de morcov. In 12 ore a facut deja kk normal la consistenta, chiar tare as putea spune. De azi noi avem voie banana cu branzica si supa cu carne de pui, orez si morcov. Plus laptele de la Milupa. de manine incep sa-i fac trecerea treptata la laptele lui normal. ca tratament medicamentos i-am dat Smecta (un pliculet pe zi in 3 reprize si un antibiotic (Colistin se numeste, la 6 ore). Problema e ca noi am dat-o din una in alta, adica am fost ieri la dr si are si rosu' in gat, asa ca ii dau si Amoxicilina 5 zile... Dar in rest toate bune, adica in 2 asptamani a mai luat in greutate 350 de grame. Si se pare ca am mai luat o pauza la dinti. Carmena, branzica eu o pastrez in frigider 24 de ore, dar restul o congelez in portii separate. Magda, nut-i mai face probleme cu somnul, Luca doarme reprize de 30 de minute de pe la 2 luni jumate, dar ne-am invatat. Sunt mai mari si au mai multa activitate ziua, asa ca nu-ti mai face probleme. Carmen, ce idioti astia cu Sanepidul lor... Numai in Ro se intampla asa ceva. Si pe mine ma batea gandul sa merg sa-i fac o analiza la kk, dar vad ca si-a revenit cu burtica, asa ca renunt. Uki, bine ati venit, o sa va adaug imediat la lista! Mie mi se pare ca papa cam putin late, tinand cont de faptul ca nu are nici o masa diversificata. Nu stiu ce sa zic... Iar cu diversificarea cred ca ar fi mai bine sa astepti pana face 4 luni. Ve, nu te supara ca n-am puse poze de la intalneala, dar daca n-am camera digitala, tre sa astepti pana developez filmul. :)) Si cum am avut probleme cu Luca, numa' de poze nu mi-am mai adus eu aminte. Va pupam, Ileana si Lu6 luni si 18 zile) http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata Am o intrebare : cam cit lapte beau bbii vostri pe zi ? Al meu obisnuia sa bea cam 500 ml, repartizat in 3-4 mese, insa de citeva zile refuza laptele cu toate ca ar fi ora lui de masa. In rest maninca normal fructele si legumele, doar laptele parca nu-i mai trebuie. [pup] Simona & BB Eugen http://community.webshots.com/user/simonabb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, Matei bea cam 500 ml lapte/zi, asta in conditiile in care papa 2 mese diversificate: una de fructe la ora 12, si una de legume la ora 4-5. Si el mai face mofturi la lapte, mai ales de cateva zile de cand i-am dat un lapte special de la Milupa care era tare bun la gust, iar acum cand l-am trecut din nou pe Nan nu mai e asa de innebunit dupa el ... dar o rezolvam noi [:D]. Matei ma innebuneste cu kk lui, nu mai face diaree, dar face 4-5 scaune pe zi, pasta. Nu stiu daca e chiar bine, dar in rest el pare vioi si alert ... ma gandesc numai ca nu o sa mai creasca nimic, ca tot ce baga in gura scoate pe ... in fine, oi vedea eu, sper sa nu fie decat o faza trecatoare. http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicile, Ne-am adunat si noi de pe drumuri.Am fost in Italia cu masina iar printesica s-a comportat admirabil si la drum lung (aprox 20 ore) si acolo,a mancat bine,a dormit bine dar a ramas cu rasfat deoarece acolo era tot timpul cu cineva,bagata in seama,gadilata...acum cum plec de langa ea chiar si pt 1 min cum incepe sa planga...sper sa-i treaca. De ieri m-am apucat si eu serios de Montignac caci am terminat cu alaptarea,parca nu ma mai suport asa grasa acum ca le-am vazut si pe italience ce suple si elegante erau.Apropo,stiti ce mare hit e in Italia?! O-zone cu "Dragostea din tei" ,e pe locul 2 in top 10,sunt toata ziua difuzati la radio. O sa pun si niste poze in album,pe mine m-a impresionat frumusetea zonei (lacul Como),ceva de vis. Multa sanatate, Fleur & Rose http://community.webshots.com/user/fleu1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca ne-ati primit printre voi. Ma amuz teribil cand vad ce fac bebelusii vostri... kk, etc. Intr-adevar Mariuca mananca putin laptic 600-650 ml in zilele ei bune, acum mai nou cu 1/2 mar ras si suc de portocala, dar chiar daca papa putin, eu o vad destul de fericita, asta conteaza enorm, nu? Inainte, pe la o luna jumate-doua faceam crize de plans cand vedeam ce putin manca atunci-cam 550 ml. Mama si sotul meu Marcel imi spuneau mereu sa n-o fortez, de altfel eu nu prea aveam incredere in ei. Daca Maria manca doar 40-50 ml ei o lasau asa. Eu insa insistam-nu agresiv, si reusea sa pape cam tot=110 ml. Imi crestea inima. Si chiar si doctora mi-a spus ca s-a dezvoltat bine pt. varsta ei comparabil cu cat avea la nastere. As mai avea o problema. Cand am nascut - pe 31 dec 2003 dimineata totul parea sa fie Ok pt bebe dar dupa amiaza cand m-am dus in salon (la Elias) Maria avea in dreptul nasucului o sonda cu aer cald sau cam asa ceva mi-au spus ca nu putea respira bine... In spital de altfel nu au fost probleme, nu a facut nici icter, dar de cand am plecat acasa si pana in ziua de azi, are tot timpul nasul infundat. Nu este racita, poate sa manance si sa doarma, dar uneori se trezeste noaptea deranjata ca nu mai poate respira, se mai ineaca. Doctora a fost pasiva, da-i cu ser fiziologic, da-i cu Vibrocil, du-te la spital la orl, degeaba, nu are polipi cum am crezut. Ce ar putea fi si ce sa-i mai dau in nas ca acum folosesc Nazomer, se desfunda pe moment si apoi la fel. Help ca nu-mi place sa o aud horcaind ca un porc mistret noaptea. Multam si ne mai auzim. Gabi si Maria (31.12.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...