Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (21)


Recommended Posts

Pot sa va spun si eu cateva lucruri despre premergator avand in vedere ca pe Leonard l-am pus tot de la 5 luni in el si s-a dezvoltat foarte, foarte bine si absolut fara nici o problema. De mers a mers singur la 9 luni si jumatate (am sa mai pun cateva poze si cu Leonanard in care sa iasa in evidenta in special corpul). acum faceti si voi cum credeti.Acum inchei ca ma roaga si Leonard sa-l las la calculator. Norocul meu este ca dimineata el este la scoala si pot sa vascriu deoarece Luca doarme din 2 in 2 ore cate 1 ora si jumatate si sunt linistita. In plus reusesc sa scriu foarte repede deoarece candva am facut unncurs de steno-dactilografie si as putea sa ma intind mult. Dar sa va mai las si pe voi! Ghizela, Leo si Luca http://communit.webshots.com/user/ghizela100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[q][q][q][q] Dupa ce ca ma bucuram ca de trei zile i-am dat Iasminei suc de mar cu cereale de orez si nu a avut manifestari neplacute, azi iar a plans, n-a mancat lapte si a varsat ca in vremurile de demult. Nu stiu ce sa mai fac, o sa manance toata viata numai legume? Daca as sti ca nu-i fac lipsa de vitamine nici nu m-as chinui sa-i dau si altceva decat ce-i dau acum. Da' fructe nu ca nu-i fac bine, iaurt si branzica parca vad ca si astea sunt acide mai ramane doar carnea[bang] In fine trebuie sa am rabdare, dar e asa de greu cand vad ca nu ii prieste mai nimic. Cu toate ca are probleme cu burtica Iasmina a luat bine in greutate. La nastere a avut 3400g si acum la sase luni fara o sapt are 7600g. cu statul in fundic nu ne laudam in schimb reuseste sa se tarasca pe burta cativa centimetrii pana ajunge la jucaria dorita. Allya chiar e posibil ca dupa ce nu mai alaptezi prin stimularea adecvata a sanului sa revina laptele? Eu mi-am dorit f mult sa alaptez, dar n-am reusit decat trei luni. Vikinga suntem alaturi de tine, sa nu ne faci de rusine[:)] Sanatate si pupici bebeilor si mamicilor lor. Tutzi si Iasmina (28.10.2003) http://community.webshots.com/user/tutzica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

He he he! Si iata cum Fat Frumos jr. al fam. Takacs seamana din ce in ce mai mult cu mami!!! [il] Si e un scump si jumate! Foarte serios si cool.......[cool] Sa fie sanatos, voinic, voios!! La fel si toti bebelasii nostri, de altfel!! Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Ven, cu tati a semanat in primele saptamani. Da' oricum e mandru de el, si are o personalitate de numa' numa'. Nu am mai urmarit daca tu ai inceput diversificarea sau nu, dar al meu acuma mananca de 2-3 ori pe saptamana piure de morcov (in sfarsit!) amestecat cu supa de pui si carnita de pui, 1/4 de galbenus pe saptamana, iar in rest in fiecare zi piure din mere, piersici si suc de mandarina amestecat cu o lingura de cereale (asta dupa ce bea laptele), iar dupa masa doua linguri de gris de la Milupa cu lapte de la mami. Inca il mai alaptez si la serviciu ma mulg o data pe zi. Conditiile nu-s tare grozave, trebuie sa ma duc la toaleta de handicapati (fetele de aici stiu cum arata, sunt mai mari decat cele obisnuite). Bine ca nu sunt handicapati la birou, decat mintal, asa ca am liniste cat imi fac treaba. Chestia asta o fac din februarie. Ocazional ii mai adaug la lapte si putina formula 30-60ml, depinde cat lipseste pana la 210ml cat bea el de obicei. Mi-a scazut productia de lapte, dar deocamdata e suficient, doar in cate o zi nu am destul pt o masa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tutzi draga, lasa nu mai fii suparata. E drept ca Iasmina e mai marisoara, dar sa stii ca n-a ramas nici un copil sa bea NUMAI lapte toata viata...[:)] Sa stii ca si eu m-am hotarat s-o iau incet de tot. Adica fara sucuri si fructe pana la 6 luni, daca se poate. Markus a papt ieri si azi cereale. De dimineata cu lingurita (ne straduim sa invatam sa inghitim) , iar dupa - masa in biberon. S-a strambat el, dar am insistat si pana la urma a papat. Asa ca mi-am mai comandat si alte sortimente (cu banane, cu caise, cu vanilie), sa le mai schimb, ca astea cu mar + morcov nu-s rele, dar nici sa mori dupa ele [:D]... Ca urmare a meniului de azi, n-a mai regurgitat copilul DELOC, in schimb n-a facut kk, sper sa nu se constipe [bang] Concluzia: fiecare mama incearca cu de toate, pe rand, si da copilului ce vede ca ii prieste, doar n-o sa-l chinui sa-i nenorocesc stomacul de pe acuma (mai ales ca e sensibil taaaaare) doar pt. ca scrie nu stiu unde, sau a zis nu's ce dr. ca la 4 luni el trebuie sa bea suc de nu stiu care..... Azi ne-am plimbat mult pe afara (si cu tati), si in marsupiu si in carucior, am papat in parc, a fost tare frumos.....[il] La vaccin (ne-a sunat azi asistenta), mergem joi dupa-masa [bang] Va dorim o noapte linistita! Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult fetelor pentru raspunsuri. Allya [flo][asia] Am pus poze noi de la botez daca vreti sa ne vedeti...am botezat-o doar noi si nasii, ce zicetzi in ce club restarns am fost, am pastrat lumanarea de la botez pentru prima impartasanie, am inteles ca te duci si acolo cu ea sa arda! A noastra lumanare nu a fost cea traditionala de botez caci nu am gasit aici asa ceva, asa ca am improvizat noi cu nasii una alba cu floricele adevarate albe prinse in jurul ei...[:D] si nasa care este o tipa foarte finutza, desteapta si mai putzin traditionala i-a luat hainutze gen hippie, deloc albe. Allya sa stii ca si a mea copilitza e slabutza, dar doctorul mi-a zis ca asa e genul ei si sa nu ma mai stresez atat, mai ales ca e o tampenie sa fortezi copilul sa manance mai mult decat vrea, pentru ca ei ar avea cica un sistem mult mai bun ca al adultilor, cand s-au saturat, resping mancarea, deci stiu exact cat trebuie sa manance. Alergica trebuia sa-mi inchipui ca este caci cica la copii care provin dintr-un cuplu alergic au 50% sanse sa dezvolte si ei o alergie, si cum la noi amandoi am fost alergici asta e, ce pot sa fac [bang]!!!! aici suntem la botez: http://community.webshots.com/user/poekie22 [pup] lena&freya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ALLYA si eu mai alaptez si sunt adepta alaptatului. Am inceput vinerea trecuta cu cateva lingurite de piure de morcovi de la borcanasi si dupa ce a mancat (cu mare pofta) i-am mai dat sa suga. Am mai crescut cantitatea, azi a ajuns la 1/2 dintr-un borcanas mic (cam 60 g) si am mai pus-o si la tzitzi. Oricum ii place la nebunie. Aveti idee cam cat trebuie sa-i dau cand inlocuiesc complet o masa (deci fara tzitzi la final)?? Pupici, Cristina + Luana Carla (11.11.03) http://community.webshots.com/user/buburuza99
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LAURA esti mortala, am ras de m-a durut burta ca la voi sunt numai handicapati mental la servici...[:D] mai astia nu au gasit o alta incapere sa-ti ofere? ce nasol! tare ma tem ca o sa ajung si eu la buda sa ma mulg...o sa vedem...ce nesimtiti! TZUTZI asa am citit eu la www.medela.com si am mai auzit de asa ceva si din alte surse, insa iti trebuie un dispozitiv special, eu am gandit o incropire la domiciliu pt cine nu isi permite sa cumpere de la Medela...vezi pe subiectul de care i-am zis si la Willa! eu nu am incercat dar daca se ziceca se poate de catre o firma respectabila, inseamna ca asa o fi! am inteles ca si mamele adoptive pot ajunge astfel in timp sa alapteze, dureaza insa... WILLA cred ca te inteleg caci si mie imi e groaza ca in max 2 saptamani merg si eu inapoi la munca, si nu 8 ore pe zi ci mai mult... deci nu stiu daca voi reusi dar o sa fac tot posibilul sa ma mulg si la munca... CARMEN tare as vrea eu sa fie asa! ILEANA am achizitionat periuta! mai cu premergatorul parerile is impartite, eu l-as incerca, de ce nu? l-as combina cu modul natural de a invata sa mearga asa tinut de manute... desi aicea se recomanda sa nu se foloseasca (insa se gaseste pe piata), iar in Canada s-a dat o lege prin care se interzice folosirea lui...nu stiu dar se poate si sa ma razgandesc... va pup, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ven dc mi-a dat ceva cu C,nu mai tin minte cum se numea,iar la farmacie mi-a inlocuit cu Flonidan. Lena felicitari pt botez. Allya si Lena si printesa mea e slabuta,la 5 luni si 2 sapt are 7 kg,dar eu nu imi fac prob atita timp cit e vioaie,arata bine,nu plinge de foame.Ea seamana cu noi ca amindoi sintem slabuti,ca majoritatea din familie. Lena parca tot tu spuneai ca a facut fetita alergie,eu cred ca de la morcov ca si a mea a facut prima data cind i-am dat. Vikinga felicitari si mult succes,sa faci poze sa te vedem si noi. Cred ca nu de la iaurt a facut printesa mea alergie ci de la cerealele cu orez si mar de la bebelac,ca azi i-am dat iar citeva lingurite si i-au aparut bubite acum pe spate. Julia23 http://community.webshots.com/user/julia062003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LAURA ii tare dragut bebe Alex! imi place cum se uita in prima poza in special! e dulce! si aveti un gazon pe cinste in curte! BUBURUZA eu personal o sa-i inlocuiesc o masa dupa 6 luni. Pe mine ma enreveaza la culme ca trebuie sa merg la munca ca as mai sta acasa cu bebe sa pot sa-i dau tzitzi, dar nu am incotro... LENA draga pai 7 kg la fetita e normal nu e slabuta, insa Alex la 6.5 kg si 70 cm e cred ca cel mai slab copil de aicea, dar il las in pace nu am ce sa-i fac inafara de a-i da cu preponderenta cereale, ca in legatura cu tiroida, medicii zic ca ar fi normal (imi e greu sa ii cred caci nu am inceredere, dar totusi poate ca in baza experientei stiu ce zic...), mie de asta imi e frica sa nu aiba hipertiroidism (ca atuncea oricat si orice mananci nu te ingrasi... chiar daca face multe scutece ude si mult kk). mai la Alex al meu ii place hip-hop-ul sta si se uita siderat la televizor pe mtv...[:D] va pup, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...