Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (21)


Recommended Posts

Hello world! O noua zi a inceput...si se pare ca va fi o zi frumoasa...hehe..sunt bine dispusa azi. [s][s][s] pentru toti sarbatoritii!!!Sa cresteti mari si frumosi, sanatosi si destepti! Lena, felicitari pentru botez. Sa-ti traiasca crestinutza! M-am uitat iar pe poze, mai, frumosi copilasi aveti! Sa va traiasca, dragele mele... Vreau sa le iau iar la rand pe toate, dar trebuie sa gasesc un pic de timp, sa le savurez pe toate, pe indelete. Sunt la servici, fiu-meu doarme la el in patutz, linistit. Mai, asa de bine e ca doarme pana pe la 9:30-10. Sunt linistita ca nu-mi simte lipsa pentru prea mult timp. Apropos de servici, pentru cine vrea sa se intoarca, e mult mai usor cu doar 4 ore pe zi. Ma rog, asta daca va lasa seful. Apoi, cand bebe e deja mai maricel, o sa ma intorc si eu cu 8 ore. Ieri a papat suc de morcov. Mai, da e scarbos la gust. M-am uitat pe continut, are zahar...[:(] Trebuie sa caut altceva. Nu prea i-a placut, dar a baut cu chiu cu vai vreo 15 ml. Azi iar o dam cu morcovul, maine la fel si pe urma banana. De cand cu diversificarea, Andrei face kk cam de 2 ori pe zi, dar mai putintel de fiecare data. Cum stiti ca are diaree, cum arata kk? Ca fiind cu Pampers-ul care absoarbe umezeala, presupun ca ramane doar o pasta pe scutec, nu? Io nu stiu cum sa-mi dau seama daca are diaree, in afara de faptul ca ar face de mai multe ori pe zi. Imi pare rau pentru problemele cu burtica. Dar trec ele, uite, Luca a Ilenei a trecut cu bine peste necaz. Pupici pentru toti bebelusii! Sa va treaca repede,pui micutzi... Hai ca o iau de la sfarsit... Allya, spuneai de TV...Hmmm, fetelor, io spun sa nu-i mai lasati pe bebelusi in fata televizorului. Nu e bine, ultimele studii releva faptul ca una dintre cauzele ADHD-ului(Attention Deficit Hyperactivity Disorder) este televizorul.E o boala psihica nasoala. Cat sunt mici nu e chiar un dezastru, dar cand vor merge la gradinitza sau scoala,e nasol tare. Nu poate fi atent la nimic, nu se poate concentra. Cautati pe google, o sa gasiti o gramada de informatie despre ADHD. Cat sunt bebelusi nu e voie sa se uite DELOC. Apoi, cand sunt mai maricei putin, au voie dar cu limita, o ora pe zi, hai, o ora si jumatate, impartita in portii mai mici. In principiu e vorba de succesiunea de imagini rapide pe care o vad, asta e problema. Daca ar fi o chestie statica, nu ar fi nimic. Legat de alaptat, nu va pot ajuta cu nimic...Experienta mea a fost mai mult un esec pe care il resimt si acum. [:(]Am mai incercat eu sa dreg busuiocul, da degeaba. Andrei nu a mai vrut sa pape tzitzi de nici o culoare. Ce pot sa va spun e ca atata timp cat aveti lapte si bebe vrea sa suga, trageti de timp, lungiti cat mai mult perioada de alaptat.Nu va lasati pagubase, o sa va para rau. Va spun din proprie experienta. [:(][q][q][q] Cat despre alergii, eu sustin sus si tare diversificare unul cate unul, adica doar un singur aliment odata. Daca nu se poate si nu se poate(nu gasiti doar fructul/leguma respectiva) mai bine amanat. O alta solutie e asta. Sa zicem ca vreti sa-i dati mar cu para. Daca nu se poate intai mar, apoi para si apoi amestecat, atunci merge si intai mar apoi mar cu para, ca doar daca face alergie, prin excludere iese clar ca de la para a facut, daca de la mar nu a avut nimic inainte, nu? Zic si eu, sper sa nu spun prostii... Premargator: Luci e impotriva, eu nu stiu ce sa zic inca. O sa vedem cand ne va veni randul, cat ne tine spatele[:D] Mai fetelor cu 2 copii, eu va invidiez tare. Ma uit la pozele voastre, sunt superbe. Sa-i vezi pe amandoi unul langa altul, ce mai, o placere totala. Ma uitam acum la pozele Laurei. Doamne ce frumosi copii ai...Sa-ti traiasca. Si baietii tai, Ghizela...Sunt frumosi de numa. Si ce ochisori are cel mic, superbi...Liliana, fata si baiat, ce mai, visul meu...Sunt asa de scumpi... Lasa, peste cativa ani fac si eu o fetitza. Nu stiu exact cum o sa fac sa iasa fetitza, dar ma interesez pana atunci...[:D][:D][:D] Uite ca m-am intins cat o zi de post. Gata, ma apuc de lucru. Pupici la mamici si bebici... [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dana [:D], cand o sa aiba diaree, iti dai tu seama, garantat!! [:D] Believe me! Bucura-te ca n-ai avut ocazia sa-ti dai seama inca......... Cu sucul de morcov: de care i-ai dat? De la borcanel? De ce nu incerci sa-i faci tu, eu ma gandesc ca cel putin sucurile sa i le fac eu in casa. Dai 1 morcov mediu sau 2 pe razatoarea de sticla (btw, si a mea e de plastic!! [:D], acum nu se mai fabrica de sticla), il storci bine printr-un tifon pus in 2-3, si gata! Si de la piata alegi morcovii cei mai nasoli, ca sa zic asa [:D], adica sa nu fie perfecti, curati, spalati si umflati, ca aia nu-s buni.......Sa stii ca si eu sunt cam "maniaca" cu chestia asta, dar incet - incet invat de la care oameni sa cumpar de la piata )ma orientez dupa oamenii care se vede clar ca-s tarani adevarati, care au acolo o gradinuta, si n-au bani sa dea cu diverse chimicale pe straturile de zarzavat). O sa vezi ca in timp ajungi sa-i recunosti usor, si eventual te axezi peo 1 persoana, doua, si vei cumpara mereu de la pers. aia (eventual afli si cam in ce zile vine in piata). Eu una m-am bucurat tare ca am reusit sa fac rost pentru Markus (pt. viitor) de o sursa de mere nestropite, deci perfect naturale, si sunt foarte frumoase si gustoase. Colega lui Cristi , farmacista, are la tara cativa meri, si de acolo. Sunt convinsa ca si ai tai gasesc la Bistrita pe cineva care sa va furnizeze in fiecare toamna mere nestropite, sunt atatea livezi pe aici....... Cu premergatorul, nu's ce sa zic, acuma zic ca nu, dar cand o sa fiu rupta de spate, parca vad ca alerg sa cumpar unul fuga-fuga......Markus e un copil taaaaaaaaare activ (adica n-are stare o clipa - Carmen a vazut [:)]), se plictiseste foarte repede de tot, vrea mereu plimbat prin casa sau pe afara........in fine, n-o fi el unicat, sunt convinsa ca mai sunt si altii ca el (Andrei, banuiesc [:)]), dar ideea e ca eu nu garantez ca-mi mai permit s-o chem pe tanti sa-mi faca de mancare pana implineste el 1 an , si cum acuma nu ma pot dezlipi 5 min. de el, ca ma cheama, incerc sa-mi imaginez cum va fi mai incolo, cand voi fi nevoita sa fac mancare (si pt. noi si pt. el).........asa ca, pus in premergator, banuiesc ca mai poate si mama face ceva pe lnga el, daca copilu' are ocupatie (citeste: ceva oale, cratite, capace de la bucatarie cu care sa se joace [:D]) Ei, vb. si eu acuma, cine stie ce copil cuminte voi avea in viitor [:p], de nu va fi necesar sa-l pun in premergator....... Hai ca m-am intains cu 2 idei cat o zi de post. V-am tzucat! Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun, deci ma prind eu daca are diaree, e chestie evidenta...[:D] I-am dat suc de morcovi Hipp si nu-mi place ca are zahar in el. Trebuie sa merg in piata, faza ii asa: Luci nu stiu daca se descurca sa aleaga el nu-sh ce de prin piata, iar cu bebe eu nu merg acolo ca e plin de lume mai mult sau mai putin atenta la cei din jur si un cot in cap la Andrei e cat se poate de neavenit. Da de exemplu azi, inainte de a merge acasa, trec prin piata. Deviatie maaare, ia timp, da mai bine un morcov sanatos dat prin razatoare decat suc cu zahar. Deci ideea ta se adopta. [:D] Mere...are socrul livada [:D], dar acum merele de anul trecut sunt dezhidratate rau de tot, nu cred ca mai au multe vitamine. Plus ca el le stopeste ca is de alea care fac multi viermi. Nu-s prea bune, zic eu. Da ne descurcam noi cumva. Asa am zis si eu de premergator, deocamdata nu, da vedem noi cand nu ne mai simtim spatele ce o sa zicem. Frate-mio o umblat mult in premergator si cica si eu , si suntem ok acum. Vom vedea... Da, si Andrei e spirt curat. Nu sta locului o clipa, doar cand doarme. Si aia nu-i sigur. Azi dimineata vroiam sa-i dam de mancare inainte de a merge la servici. Ii era foame, dar se agita intr-una, asa, prin somn. Dadea din maini si din picioare ca un iedutz. Asa ca Luci ii tinea biberonul,eu ii tineam mainile ocupate cu mangaieri ca asa sta cuminte. E de groaza...[:D] Nu-sh cu cine seamana asa activ, ca io si Luci suntem niste putori adevarate, nu ne-am misca dosul nici pana la gunoi, daca s-ar putea.[:D] [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm ... m-am uitat si eu pe site-ul de la Medela, si intr-adevar ei zic ca se poate induce lactatia si la mamele adoptive ... e drept ca asta inca nu am auzit-o. Si eu inca am regrete referitor la episodul cu alaptatul, Matei a reusit sa suga 4 luni, as fi vrut mai mult, dar nu a mai fost ... eu am pompat cu o pompa de la Avent (Issis), dar nu mai ieseau mai mult de 20 ml sub nici o forma. Sau poate am renuntat eu prea repede? [:(]. E drept ca dupa ce Matei nu a mai vrut sa suga, eu am mai pompat doar vreo saptamana, si am vazut ca doar atat iese, si m-am lasat pagubasa. Oare daca as fi continuat ar fi fost bine? Oricum, acuma e inutil sa imi mai pun problema ... la urmatorul bb o sa fiu mult mai inteleapta! Si cu toate astea (ca nu a fost alaptat decat 4 luni), pana acum Matei nu mi-a racit niciodata si nici probleme nu am avut cu el (decat acum cu diareea, dar si asta pana la urma eu cred ca e de la dinti si e pe trecute). O prietena care e doctor imi spunea ca anticorpii materni sunt mai multi cam in primele 4 luni ... dupa aceea cantitatea lor devine nesemnificativa ... daca spunea ea prostii, spun si eu [ups]. Haideti ca m-am lungit destul. Am incercat sa vad si eu pozele lui Laura, dar imi spunea ca site-ul e momentan in maintenance ... mai incerc mai tarziu http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Am lipsit o saptamana si mi-a luat o seara intreaga sa va citesc[:D], voi ori nu scrieti deloc, ori nu va mai opriti. Noi am fost plecati saptamana trecuta la Resita(suntem de-acolo) cu masina, David s-a comportat excelent in scaunel, n-a plans deloc, si-a facut de lucru cu jucariile, a dormit. Miercurea trecuta i-a iesit primul coltisor care acum e deja dinte, mic inca. Se pregateste al doilea si se pare ca cineva acolo sus ne iubeste pt. ca in afara faptului ca face kk de doua trei ori/zi, ca baleste si-si roade hainele n-as spune ca am suferit prea tare.Cand ma gandesc prin ce-a trecut Ileana cu Luca, pai la noi a fost floare la ureche. Tot de vreo saptamana si-a scos singur si masa de la ora 6, acum doarme ne-ntors pana la 9-9,30 dimineata. In legatura cu alaptarea, eu zic sa nu va mai culpabilizati atat, cat a fost a fost bine, mai departe cresc ei si cu formula.Pana la urma nu stiu exact cat de mult ajuta alaptatul sistemul imunitar si cat e istorie.La noi, amandoi au fost prematuri cu greutate foarte mica, nici unul n-a fost alaptat nici macar o zi, au crescut cu formula si, sa bat in lemn, n-am avut niciodata nici o problema cu nici unul, pe urma au papat borcanele, stiu ca nu sunt tocmai mama ideala(din cauza asta) pt. multa lume dar s-au dezvoltat absolut normal,habar n-avem cum e sa aiba diaree, David a trecut peste iarna fara sa-i curga nasul macar o data si iesea afara indiferent de ger, fara fular si fara sa fie infofolit. Premergatorul, noi l-am folosit la Laura si mi s-a parut a fi foarte comod, ii dadea libertate de miscare si n-am avut probleme cu mersul in nici un fel. cu siguranta il vom folosi si la David ca altfel te zapaceste de spate. La Laura am mai folosit si ham(au la chicco), la fel de practic si bun pt. spatele parintilor. Adriana, ce-i bazaconia cu legatul capului? Lasa-i caputul in pace, cred ca forma lui nu depinde numai de pozitia in care sta, David a dormit numai pe spate si pe o parte pana acum o saptamana si are caputul rotund dar chel la spate unde se freca de cearsaf.Lasa-l ca-si revine el. Hai ca s-a trezit si trebuie sa papam. pupici, http://community.webshots.com/user/lilianacsaki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor... Uite, m-am mai gandit si eu sa va scriu.... In legatura cu pompa de la Medela... Eu am asa ceva, e super buna, 'naturala' pot spune... M-am folosit foarte mult de ea, pt. ca vroiam sa stiu sigur cat anume mananca bebelusa mea si bineinteles sa manance regulat. Am inceput cu 6-7 mese, iar acum are 4 mese pe zi. Mamanca in jur de 250-270 ml. la o masa si acum am inceput sa-i dau la masa de pranz legume, completata cu 160 ml. lapte (o sa-i mai maresc cred, ca a inceput sa ceara mai mult, sau o sa-i dau legume mai multe). M-am gandit ca si la masa de seara sa-i dau o masa de fructe, completata cu lapte... Si in curand as vrea sa-i inlocuiesc complet o masa de lapte... Am cerut sfatul si lui Allya.. ;-) Am alaptat doar o luna, pt. ca mi s-a terminat laptele (chiar si Medela n-a reusit sa mai scoata ceva... Vedeam asa.. 200ml., 100ml., 80ml., etc. pana cand nimic....). Asa ca, Yael a mea, de la o luna, e crescuta cu lapte 'praf' si multumesc lui Dumnezeu creste mare, frumoasa si sanatoasa... Chiar daca as fi avut lapte, n-as fi vrut sa alaptez (EXCLUSIV) mai mult de 3-4 luni sa zic... Trebuie invatata si cu altceva... Trebuie facuta si diversificarea... De ce copii alaptati (exclusiv) sunt mai slabuti, mai putin puternici decat ceilalti care mai mananca si altceva decat alaptat? Nu va suparati pe mine, zic si eu... Aici in Israel e ceva de genul, sa alaptezi EXCLUSIV pana la 6 luni, fara suzete, fara biberon... Daca plange sa-i bag degetul in gura... Mi-au spus ca daca eram in Africa ce faceam!? MULUMESC LUI D-ZEU ca nu sunt in Africa... Of... Voi ce ziceti? Izzy si Yael (sambata 5 luni!)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, pana la 6 luni cand nu digera bebelusul ia din laptele de mama anticorpi si celule imunitare, intre 4-6 luni ia tot mai putin deci CARMEN are dreptate. Nu va mai tot culpabilizati atata, eu stiu ca voi ati facut tot ce ati putut. Mai ales ca stiu cum sunt pompele manuale, eu am si una din asta de la Medela si una electrica (f scumpa 316$ si eficienta) si cea electrica nu se compara cu cea manuala, daca as fi avut-o numai pe cea manuala efectiv imi pierdeam de mult laptele, unde mai pui ca eu am acces la La Leche Lique, in spital m-au ajutat asistentele timp de 4 zile sa invat sa alaptez, a venit apoi una acasa la 2 saptamani sa ma ajute... am luat cursuri de alaptat si ingrijit copilul, am avut acces la f multa informatie, m-a ajutat si o prietena care a alaptat 13 luni... Medicii m-au innebunit sa alaptez, mi-au dat si o pompa in spital si l-au lasat pe copil cu mine cand am fost internata numai ca sa continui sa alaptez... si s-au ocupat de mastita mea ca de ceva serios si mi-au dat si pt acasa comprese calde pt san... de asta am facut subiectul acela cu alaptatul ca sa ajut pe cine nu a fost atat de norocoasa ca mine. YAEL si aportul de lichide pe care il iei tu e f important, nu numai pompatul la cate 30 de minute, o ora si si pusul la san al copilului f des (copilul stimuleaza cel mai bine lactatia, mai bine decat orice fel de pompa), deci liniste-te si tu. LILIANA draga cum sa fii o mama rea? Doamne! pai nu crede nimeni asa ceva![pup] fiecare isi creste copii cum stie si cum poate si cum vrea! Eu personal sunt un copil crescut pe lapte praf (si inca din acela de pe vremuri) si nu cred sa fiu mai proasta decat unul crescut cu lapte de mama....[:D] asta va zic pt ca se zice ca laptele de mama creste IQ-ul (asta este un mit dupa parerea mea...), eu m-am imbolnavit f mult, dar maica-mea este asistenta medicala, ea deci era si este purtatoare de virusi si microbi clasa intai, asa ca eu am fost expusa la cele mai nasoale varietati si deci nu m-am putut apara... in cazul meu mi-ar fi facut bine un aport de anticorpi de la ea....si apoi o mama da si ea din ce are, deci daca sunt tulpini noi atunci copilul oricum este fara aparare... eu alaptez pt ca pot si pt ca nu vreau sa treaca si copilasul meu prin ce am trecut eu, plus ca toata viata am strans o groaza de anticorpi pe care de ce sa nu-i dau lui? doar macar atata bine sa faca si faptul ca eu m-am chinuit toata copilaria... si cred ca il ajuta pt ca si cand a fost bolnavior s-a refacut f repede, la fel si sotul care a fost alaptat 8 luni, pe cand eu am bolit de nici acum nu-s bine... evident fiind in alta tara este expus altor feluri de virusi de exemplu decat am fost eu, deci se va imbolnavi mai des decat in Romania, insa faptul ca l-am alaptat il va ajuta sa se vindece mai repede, asa cred si sper eu.... in orice caz depinde extrem de mult in ce mediu traieste copilul si la ce este expus, astfel ca sunt copii care nu se imbolnavesc pt ca nu au de a face cu virusi si microbi nasoli, deci indiferent de cum au fost alaptati nu se vor imbolnavi.... va pup si imi cer scuze daca v-am necajit aducand vorba despre alaptat, nu a fost intentia mea catusi de putin si in nici un caz nu va critic ci va inteleg si imi pare tare rau daca voi va culpabilizati acum si aveti remuscari, nu are rost, linistiti-va si acceptati lucrurile asa cum sunt, bine ca, copilasii sunt sanatosi si frumosi! si asa vor si fii! stati mai, linistite![flo] eu am vrut doar sa ajut pe cine mai alapteaza inca si mai vrea sa mai alapteze! [pup] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!!!!!!Hai ca indata se fac 2 saptamani de cand n-am mai reusit sa va scriu.Mi-a luat mult sa va si citesc...am avut probleme cu net-ul si pe urma zana mea numai de scris nu m-a lasat.Acum....nu stiu cum se face ca doarme.De cateva zile ma innebuneste, ca se trezeste la 6:30 si refuza sa mai adoarma. Aseara am observat ca i-a spart gingia de jos...deci, se pare ca o sa avem si noi un dintisor. iesim la plimbari lungi in sfarsit, ca a venit si la noi primavara.Andrea refuza sa mai doarma in carucior, sa nu cumva sa piarda ceva nou.E o scumpa...sa o vedeti cat e de satisfacuta si ce mai zambeste cand o baga lumea in seama, si cum se mai uita dupa cei care trec pe langa ea fara sa o admire.Incepe sa zambasca la jucariile pe care le vedeprin magazine..dovada ca mama nu se poate abtine si ii tot cumpara.Nu stiu pe unde sa i le mai pun ca mi s epare ca am tot mai putin spatiu prin casa.Cred ca la balansoar trebuie sa renuntam cat de curand ca stiti ce face????Se prinde de barele lui si se opreste singura..dupa care incepe sa urle ca nu se mai leagana.Eu ii dau drumul la balansoar, ea se opreste..si tot asa.Despre premergator..ce sa zic??Eu n-am vazut deloc pe-aici...si tocmai am citit ca Allya zicea ca e interzis in Canada..Hai ca s-a si trezit Andrea...mai scriu mai incolo... Pupici....Andrea 25.10.2003 http://community.webshots.com/user/sympa200 http://community.webshots.com/user/sympa2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...