Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ian-feb 2004 (11)


Recommended Posts

Helen, de ce nu te duci si la un alt pediatru sa-l vada pe Cosmin? Si eu credeam la inceput ca-ti faci probleme degeaba, dar daca zici ca e in continuare la fel...Du-te macar sa te linistesti. Poti sa-i faci si o ecografie, eu i-am facut lui Moti la 1 luna sa vad ca totul e in regula in interior. Lia, bine ai revenit! Sa-ti traiasca Alexutu! Mai tii minte cand ne-am intalnit, credeam ca e fetita![:D] Adriana, of, cu nesimtitii astia. Daca nu calculeaza corect...tot tu trebuie sa suferi. Eu intru mai greu, ca nu-mi mai car laptopul dupa mine (m-am obisnuit sa nu mai car nimic!) si de la birou ...ce sa mai zic...Doar trebuie sa muncesc, sa-i fac fetei zestre, nu?[:D] Maine mergem la Azuga. Sper sa-i placa lui Moti calatoria. Ne intoarcem seara (mi-e frica sa raman peste noapte cu ea acolo, poate data viitoare daca totul e in regula). Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 188
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Helen - eu am in casa bonisan pe care il dau cum imi trasneste mie, mai mult cand sughite ca sa nu ii mai dau lamaie (vorba lu bunica-mea ca daca ii dau lamaie ii fac branza de vaci in burtika si uite asa il trec pe diversificare[alcool]). Si pe ambalajul lui scrie "regleaza digestia copilului nou nascut si favorizeaza cresterea in greutate prin stimularea apetitului..." bun cica si pt. colici, gaze, contripatie sau diaree. ARE IN COMPOZITIE ulei de marar in principal si alte marunte plante. Suna si tu pediatra si intreb-o daca poti sa ii dai si dim asta - fiind din plante ma gandesc ca nu are ce sa fie rau dar intreaba totusi. Vezi ca s-ar putea sa faca kk verde de la el. didi@ si bb Iulia Eleni (06.02.2004) http://community.webshots.com/user/didica1974
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana - pune o intrebare cu modul de calcul la topicul legislativ ca poate gresesc astia si acum! Nu poti vorbi cu ei sa iti retina pe o perioada mai lunga acesti bani? didi@ si bb Iulia Eleni (06.02.2004) http://community.webshots.com/user/didica1974
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] Am aparut si noi. Dupa ce am facut bagajul sa iesim la plimbare, am constatat ca pe aici plouase si nici soarele nu vrea sa se arate. Asa ca frumusel am desfacut bagajul si gata, am ratat si ziua de azi. Important pe ziua de azi este ca ne-a vizitat nasa si am stabilit botezul[cool] pt data de 08 mai. A fost sora mea sa se intereseze daca e liber (lucreaza chiar langa manastire) si este. Dar ghici cat e avansul pt fiecare copil?! 9oo.ooo lei! In total e cam 3.ooo.ooo pt fiecare copil!!! ?Mi se pare incredibil de mult. Crestinarea nu ar trebui sa fie gratuita iar fiecare nas sa dea cat crede?! Plus ca se face botezul in PARALEL (nu ca stai la coada si intra pe rand) la mai multi copii!!! 4,5, 6 sau cati or fi! Arturicii au intrat si ei in greva. Au amandoi 37.5 si nu mananca. Maine la pranz vine pediatrul. Ioana, [copil] YANN & [copil]PHILIP _______28.01.2004_______
[foto]http://community.webshots.com/user/yannphilip
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut gashca! Multumesc, Adriana, ca ai intrebat de mine. Asa e, am cam fugit de pe baricade, asta si pentru ca ma simt nemaipomenit de obosita tot timpul si cred ca asa va fi in toata perioada cit alaptez pe "puiu' mic", Erica acum. Si sa nu credeti ca dorm sau muncesc din greu, pur si simplu n-am energie decit sa-nvirt fetita pe toate partile ca sa fie multumita iar cind ea doarme, mai citesc cite ceva sau ma invirt nauca prin casa pretinzind ca fac ordine, desi niciodata nu e cum ar trebui. Acum am mai si racit si e un frig in casa de cind ne-au oprit caldura, incit stau mai mult in dormitor, unde un calorifer electric e mereu in priza. Joia trecuta, in Saptamina Luminata, Erica a fost botezata (pozici aici: http://community.webshots.com/album/135307369BLgbyb) si mi s-a parut cea mai frumoasa zi de cind am nascut fetita. De aceea sint foarte emotionata cind citesc ca unele dintre voi si-au botezat sau isi vor boteza in curind bebeii. Felicitari! In cazul meu, nu s-a perceput nici o taxa, e adevarat ca nasii au platit preotului si dascalului o suma, dar aceasta nu a fost impusa. Iar botezul a fost exclusiv al copilului meu, adica nu s-au mai botezat si altii la ora respectiva. Cine a inceput sa dea sucuri de fructe la copii, cum reactioneaza dragalasii si daca nu vi se pare prea devreme sa le dam altceva decit lapte? Pupici la mamici si bebici, Elena si Erica (6.februarie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani! pentru toata lumea care serbeaza Sfantul Gheorghe! Eu am fost ieri la doctorita mea de familie (am ceva probleme cu ficatul se pare) si am rugat-o sa o cantareasca si pe bebita. Are 6,800 kg si 65 cm. Mi-a facut calculul si a zis ca la 16 ani o sa aiba 1,72 cm (eu am doar 1,64). Am intrebat si de mancare, intrucat si eu am avut ceva probleme cu ea, si acum cu greu vrea sa ia biberonul, si mi-a zis sa stau linistita, se mai intampla. E adevarat ca nu ma chinui asa rau ca Helen. Am incercat sa vad ce are si m-am gandit ca nu-i place pozitia in care ii dau sa manance, asa ca acum ii dau in scaunelul ei, ca vad ca acolo nu refuza. In brate e durere, plange cand ii dau! Helen, ai incercat sa-i dai altceva din biberon, ceai, apa, ceva, sa vezi daca suge? La mine se pare ca problema ei e cu suptul din biberon, brusc nu-i mai place! Am intrebat pe doctorita de diversificare si mi-a zis ca la 4 luni sa incep cu cereale de orez, apoi cereale de altceva( dar nu din alea mixte) si de pe la 5 luni sa incep cu sucuri de fructe si supe. Mi-a zis ca ficatul ei inca nu e pregatit pentru alte alimente. O sa merg si la pediatru la 4 luni sa-i fac vaccinele si o sa-mi mai zica si el, dar sunt sigura ca acelasi lucru. Fetelor, ziceti-mi si mie de botez, ce se cumpara, cine ce face (nasii, parintii, etc), ca eu aici nu prea stiu pe cine sa intreb! Catalina si Laura (12 ian 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost la plimbare prin Poli si tare ne-a placut. Bb a dormit dus, iar eu mi-am calmat nervii. Asta este. Sanatosi sa fim. Didica , nu am ce intreba la "Legislatie" pentru ca este vorba de niste bani (ceva gen bonuri de masa). In armata se da u suma de 3 milioane pe luna pentru hrana. Civililor din armata s-a dat suma asta din ianuarie, adica de cand am intrat eu in concediu de maternitate. Despre acesti bani este vorba. Mi i-au dat si acum au constatat ca nu trebuia. Asa ca patru luni trebuie sa-i dau inapoi.[bang] Fetelor, cum va imbracati copiii pe afara ca eu m-am socat cand am vazut cativa copii (mai mari ca Rares) imbracati ca de iarna: salopeta groasa, caciula ca de iarna. Eu ii dau lui bb peste hainutele de casa (body, pantalonasi, botosei si bluzita) inca un costumas mai grosut si o caciulita. Iau mereu cu mine o paturica si daca mi se pare mai racoare il invelesc. Voua vi se pare ca il tin prea subtire imbracat? Vad ca nu mi-a racit deloc pana acum. Adultii de pe strada erau si in maneca scurta in zona noastra. Deci era f. cald, ceva peste 20 de grade. Ioana, ce inseamna ca Arturicii au amandoi 37,5??? Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004) http://community.webshots.com/user/ad_risnov
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

El il scot afara peste bady si pantalonasi subtiri , de casa, inca un costumas nu gros, din bumbac si pe cap un fes atat.Fara patura. Astazi s-a bronzat. Nu a fost deloc racit!! Si ei sunt oameni, daca noua ne e cald le e si lor. Monica si bebe Albert ( 19.ian.2004) http://community.webshots.com/user/monica1816
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...