Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ian-feb 2004 (11)


Recommended Posts

Monica, si eu de fapt tot costumas de bumbac ii dau, dar e mai gros decat hainele de casa, evident, iar pe cap fesuletul de la costumas. Si mie mi se pare suficient, dar mi-am pus intrebarea cand am vazut invariabil copii imbracati ca de toiul iernii. Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004) http://community.webshots.com/user/ad_risnov
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 188
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ioana, mi se pare tare mult ce ti-a cerut pt botez. Noi il facem la o biserica langa soacra-mea (pe Colentina - prima de la intersectia Bucur Obor) si ne-a cerut 700.000 taxa de botez, (am platit avans 200.000). Uite ca n-am intrebat daca vom fi singuri, dar am sa intreb. Mi-a facut molifta si nu a cerut nici un ban, i-am dat eu 50.000 si a zis multumesc si ca ii pune pentru biserica. Catalina, nici eu nu stiu de cele necesare pt botez; poate ne zice cineva care l-a facut deja. Ca tot aici am aflat ca trebuie cadouri pt nasi, habar n-aveam. Bine, nu ca tare am respecta noi regulile...dar totusi... Adriana, tot asa iese si Moti. Cu un costumas de catifea (nu subtirel, ceva mai grosut ca nu are body pe dedesubt).Atat. De vreo 2 zile, de cand e cald, nu-i mai pune nimic deasupra, ca are geci si subtiri, si groase, tar se incinge in ele. Si o inveleste cu ceva maica-mea cand o scoate(dupa caz, paturica mai subtire sau mai groasa).Si cu caciulita pe cap (fes). Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e , Adriana, si eu am vazut unii copii care erau super infofoliti, de si eu m-am intrebat daca nu cumva sunt eu pe dos, ca al meu e imbracat prea subtire. Lunea trecuta, era un cald afara de am stat in tricou si am vazut un copil cu fas din acela gros de iarna cu caciuli in cap plus gluga de la fas![bang] Ma intreb cum s-ar simti bietii copii , mi-e mila de ei! Si mai rau racesc daca ii imbracam gros ca transpira . Pupici!! Monica si bebe Albert ( 19.ian.2004) http://community.webshots.com/user/monica1816
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara si de la noi La multi ani tuturor sarbatoritilor!!! Helen nus experta dar cred ca micutul tau a facut incurcatura de mate...iai bagat prea devreme masa solida si l-ai fortat sa pape tot...mai intai trebuie zeama de la supa...iar dupa o saptamana ai pasezi un pic de ,morcov si un pic de ceapa....maru ras si breza de vaci i le-ai dat mult prea devreme ......iar dupa supa se da un pic de ceai nu lapte.Acum cateva zile i-am facut supa lu fimea un pic mai groasa ca de obicei mi-a mancat doar 50ml si imediat a vomitat tot.Asa ca de atunci nu i-am mai dat pasata ci doar zeama.Multa sanatate lui Cosmin.[pup] Amuleta cum se simte Alma? Elena felicitari ptr botez!!!Erica e o scumpica [pup]Sa-ti traiasca! Maine o crestinam pe Rachella ........mama si ce emotii am.....sper sa fie totu ok.A apropo aici nu se cumpara cadouri la nasi ci nasi trebuie sa-mi cumpere mie un inel[:D] Fetelor am si eu o intrebare: ce se mai pune in cadita cand i se ia miru.....eu stiu asa...bani(monezi si hartii) florile de la lumanare aur,argint si mai ce?........... [pup] Anita si Rachella -17.o1.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

saliu de la noi pe ziua de azi! Tot citesc ca va preocupa botezul.Tinand cont ca am si botezat eu un bebe, si Phillip a fost deja botezat, poate va pot ajuta cu cate ceva. Ane...la baita lui Phillip noi am pus asa:verigheta nasei(aur), argint, flori de la lumanare,sare, piper(boabe), un ou, ciulini, papadie, nuci(pt baietei-ca sa nu faca coitele mari), miere, putin sampon de baie de la mine-ca miroase frumos si sa miroasa bebe bine:)-), orez, si nu in ultimul rand, dupa ce a fost botezat,am luat din putina apa, si am mai pus si din uleiul cu care l-a sfintit(nasa a dus o sticla de ulei, pe care apoi a lasat-o la biserica pentru candela)-in cadita lui.saracul Bubu, atatea avea pe langa el ca nu stiai unde sa te mai uiti. Nasa il spala ca de obicei(trebuie sa ia sampoane si tot ce trebuie pentru bebe), si ii ureaza:sa fie frumos, destept, bogat, sa aibe noroc etc.Ca un fel de ursitoare as spune eu-nasa fiind a doua mama.In tot timpul baii se tine lumanarea aprinsa, iar la sfarsit, dupa ce copilul este imbaiat, imbracat, tot, se da mamei peste prag, iar lumanarea se stinge de tocul usii. Daca am omis ceva, intrebati-ma, ca nu e bai.Cat stiu spun.Noi am luat nasilor un cuptor cu microunde(m-am orientat cam ce le-ar trebui pentru casa, dar le-am facut si cadouri extra si copiilor-pentru ca asa am vrut eu.Nu e musai sa iei ceva, asta daca vrei.La biserica noua nu ni s-a perceput taxa, fiecare da cat poate, iar preotul oricum trece suma ca donatie, cu chitanta-deh, asa e la noi.Ah...cand termina nasa baia trebuie sa-i torni apa cu o cana, sa-i dai sapun si sa se stearga cu un prosop pe care i-l vei darui(de fapt, sapun si prosop).Apa nu se arunca, ci se duce la un copac-pom- pentru a purta noroc copilului.Era si aici o semnificatie cu felul pomului/copacului, noi l-am pus in gradina, la un nuc, ca de-asta avem. Am fost si noi astazi la biserica, si am fost profund surprinsa de faptul ca au fost invitati 3 preoti din Maramures, si un cor din Baia Mare.Erau imbracati toti(50 cu totii, femei, barbati) in costume populare, si nu mai puteam de bucurie.Au cantat dumnezeieste, nu cred ca am cuvinte.L-am impartasit pe Phillip, i-a citit putin preotul dupa slujba ca tot tresare la zgomote-de la meseriasii astia si acasa.preotul nostru m-a sfatuit ca de cate ori am ocazia sa-l impartasesc pe Phillip.Duminica trecuta nu am fost, nici duminica nu putem merge la slujba, si am mers astazi de Sf.Gheorghe.Sa stiti ca Bubu nu a racit, nu a fost bolnav-dupa ce am inceput sa-l impartasesc.Este cu mult mai linistit, chiar i-a priit sfantul botez. In ceea ce priveste imbracatul.Fiind afara 22-24 grade, ii pun numai body, bluza subtire, eventual o vestuta cu gluga, pantalonasi(blugi sa raiati), sosetute subtiri si ghetute.Ii pun pe carut o paturica usoara si oricum nu l-am infofolit niciodata.Il calesc dupa cum spune mama... Va pupam, fug ca-mi apare sotul peste jumatate de ora.....si cum il vad prima data dupa 3 saptamani...va dati seama..:))) 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html Iubi si Phillip (6.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vine Vio acasa! Ce bucuros cred ca este dragul de el, atat de departe ce voi doi[mamica]! Ce de minunatii se pun in cadita la baia de mir! Habar nu aveam, Babee! Ce bine ca ne-ai spus. O sa-i trimit mesajul tau Alinei, nashica lui Rares, sa studieze[:D]. Adina, noi i-am intrebat pe Alina si Codrut ce cadou vor. Eu sunt mai pragmatica la astfel de ocazii si-mi place sa-i iau omului exact ce-si doreste. Asa ca noi o sa le cumparam un cort. Asta vor, asta le luam[pk]. Doar sa fii adus la magazinul Himalaya modelul pe care-l vor ei. Ane, ne gandim la voi maine! Este un moment atat de special[:)]! Sa ne povestesti cum au decurs lucrurile si va asteptam cu poze[foto]. Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004) http://community.webshots.com/user/ad_risnov
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...