Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bicicleta medicinala sau eliptica???


Recommended Posts

Dragele mele, cum in iarna care a trecut am pus cateva kg(nu multe, din fericire) , m-am gandit sa cumpar o bicicleta, pentru ca la sala nu prea am timp sa ajung[bang]. Ajunsa la o firma care comercializeaza echipamente pentru fitness mi-am dat seama ca nu stiu ce vreau:bicicleta medicinala(sunt unele care afiseaza distanta parcursa, nr. de calorii, etc.) sau una eliptica(de-aia cu brate, se misca in acelasi timp si mainile si picioarele).Voi ce ziceti?? Stiu ca cel mai bine ar fi sa alerg sau sa pedalez pe o bicicleta obisnuita, dar nu am timp..cu cea de camera pot sa urmaresc si stirile, sa raspund la intrebarile copilului meu:) [pup] Missiday
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Missiday, eu folosesc zilnic bicla reala... deci cand ma duc la gimnastica nu merg la bicla. Dar ca sfat. Ia-ti de-ti permiti una pentru cardio-fitness. Grasimile nu se ard cand iti dai duhul facand sport, ci corespund fiecarei varste unui anumit gen de efort ridicat, dar de uzura totusi. Toate aparatele de cardio-fitness au si programe... unele al naibii de eficiente, masoara si cate calorii pierzi. A doua chestie constata din sala. Un aparat pe care nu-l poti folosi simplu, nu vei fi tentata sa-l folosesti. Bafta in lupta cu kilogramele, Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as opta pentru una eliptica. Nu ma intreba de ce, dar am observat ca bicicleta medicinala nu prea da rezultate la slabit. Cu cealalta cel putin iti antrenezi toti muschii. Poti sa-mi spui si mie ce preturi au la firma unde ai fost tu? M-ar interesa si pe mine una, caci peste 2 luni ne intoarcem in ro., si chiar vreau sa-mi cumpar! Pupici si spor la slabit! Laura, mama lui Andrei http://community.webshots.com/user/tcatlaura http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Missiday, Din experienta mea la sala, eficienta aparatelor cardio as evalua-o (de la max la min) masinatiune de alergat (treadmill, nu stiu cum se cheama in romana), stepper (stairclimber), eliptical trainer, bicicleta. Intre o bicicleta medicinala si una eliptica, as alege una eliptica, mi se pare mai eficienta la consumat calorii si lucreaza si mai multi muschi, cum spune Laura. Daca ai posibilitatea, cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu cineva de specialitate, un instructor care isi cunoaste meseria si, in functie de ceea ce vrei tu sa realizezi, de conditia ta fizica actuala etc. iti poate recomanda ce te poate ajuta cel mai mult. Spor la treaba! Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am cumparat de curand o bicicleta( cred ca medicinala)afisaza caloriile, distanta, timpul si viteza. Am cuparat-o de la Carrefour cu vreo 4 milioane. Din cate am inteles eu sunt mai bune cele magnetice. In plus are si niste manere de care poti trage. Mai are un buton cu care o poti regla, mai greu sau mai usor de pedalat. De luat am luat-o dar mai mult de 5 min. intr-o repriza nu pot pedala![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te felicit pentru vointa! Si eu ma chinui de multa vreme sa-mi cumpar o bicicleta... Sunt [grasa] si mincinoasa. Ca mereu zic gata de maine ma duc la sala, gata de maine tin regim, asa ca pentru prietenele mele sunt "grasa si mincinoasa" [:D] Ca sa-ti dau un sfat: ia-ti orice bicicleta doresti DAR: sa fie magnetica si nu mecanica. Sunt mai scumpe ([bang] "mai scumpe" = dublu ) intr-adevar dar mult mai durabile. Cele mecanice sunt antrenate de o banda textila care in timp se toceste si bicicleta devine inutila. Mult succes! [bicla] Victoria este de partea celor care cred in ea cel mai mult! Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci,bicicleta medicala este ok, daca esti perseverenta ... eu am slabit cu un asemenea monstru" si dieta. IMPORTANT este sa fii constanta, sa-ti faci timp zilnic, cel putin 20min. , asta inseamna cca.10km, se consuma cam 230calorii, nu este mult insa este un inceput. incearca sa incepi cu 10km , dupa cateva zile inca 2km s.a.m.d. nu-ti spune niciodata nu am timp sau nu am chef, nici macar in weekend. pe langa mersul pe bicicleta poti sa faci si ceva exercitii pt.abdomen sau zonele cu probleme. cea eliptica este IDEALA! insa, daca nu esti genul sportiv si nu ai un organism pregatit este extrem de obositor, in general au toate un comp.care masoara distanta, caloriile consumate si pulsul. ai sa vezi ca pulsul o va lua razna si vei resimti asta. arderea ideala de calorii se face la un puls de 100-120. deci, eu personal te sfatuiesc sa i-ei o bicicleta normala pt.inceput daca nu esti genul sportiv. si inca ceva, recomand rolele, sunt ideale pt.picioare, abdomen, popo, dar neaparat cu genunchiere/cotiere(eu una mi-am luat o lectie serioasa !). sau pur si simplu plimbarile. si nu uita dieta! bafta! ari&celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ari, eu am fost genul sportiv...am fost la sala de fitness sau aerobic foarte multa vreme, insa acum nu am timp , fir-ar sa fie, chiar daca e una langa mine.Cu dieta deja am inceput(am reluat Montignac), nu vreau sa slabesc decat 4 kg(sau 5), insa voiam bicicleta mai mult pentru miscare ; azi am vazut si-o banca abdominala, asa ca o sa-mi fac sala de fitness acasa:)).Trec azi iar pe la "First bike" si cred ca o iau pe cea eliptica... [pup] Missiday
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...