Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

alcoolul la inceputul sarcinii


Recommended Posts

Sunt noua aici si in sfarsit mi-am facut curaj de a spune ce ma doare... In primele saptamani de sarcina, nestiind ca sunt insarcinata ci banuind o mica intarziere de ciclu am consumat cam mult alcool, mai exact cateva beri pe zi, in fiecare zi, iar in ultima zi si ceva vin cu ocazia unei petreceri. Asta pana la sfarsitul saptamanei a 5a, cand am facut testul si am aflat ca sunt insarcinata. De atuci absolut nimic, nici nu mai vreau sa aud de alcool. Ce ma framanta acum e daca bebelusul va fi afectat de nesabuinta mea. Stiu ca primele saptamani sunt foarte importante, am citit fel si fel de opinii, ba ca in primul trimestru o cantitate fie cat de mica poate afecta fatul, ba ca doar abuzurile si consumul constant de alcool de toata durata sarcinii aduc prejudicii... As vrea un sfat, o parere, poate a mai fost cineva intr-o situatie ca a mea... Multumesc mult!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu zic sa stai linistita. Si eu am mai baut cite o bere sau un pahar de vin in timpul sarcinii… Mara s-a nascut l atermen cu 3.5 kg, acum are 2 ani jumatate si pina acum nici o problema. Oricum poti sa te duci cind vei avea 10 saptamini la o ecografie tridimensionala care in mod sigur te va relaxa un pic, Sarcina usoara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De regula nu este indicat consumul de alcool mai ales in primul trimestru de sarcina.Dar exact ca si tine,in prima luna nu am stiut ca sunt insarcinata (mi-a venit ciclul peste)si am baut cate un pahar,doua de ceva,iar bebe al meu este bine sanatos,am facut toate analizele posibile si ecografii si totul este OK.Totul este sa nu abuzezi.Nu cred ca un pahar de vin curat iti poate dauna,mai ales ca il bei din cand in cand.Chiar si acum mai beau la ocazii cate un pahar mic de vin diluat sau bere. Sarcina usoara si un bebe sanatos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistita. Nici eu, in prima luna, nestiind ca sunt insarcinata, nu m-am ferit nici de alcool (in cantitati mici e adevarat pentru ca nu am fost niciodata consumatoare) si nici de tigari. Bebe e mai mult decat ok acum, si sa stii ca in timpul sarcinii, nu m-am ferit sa mai beau din cand in cand cate un pahar de bere. Insa nu e bine sa faci exces! Dana si bb Matei http://www.geocities.com/bebe_matei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de Anika
Sunt noua aici si in sfarsit mi-am facut curaj de a spune ce ma doare... In primele saptamani de sarcina, nestiind ca sunt insarcinata ci banuind o mica intarziere de ciclu am consumat cam mult alcool, mai exact cateva beri pe zi, in fiecare zi, iar in ultima zi si ceva vin cu ocazia unei petreceri. Asta pana la sfarsitul saptamanei a 5a, cand am facut testul si am aflat ca sunt insarcinata. De atuci absolut nimic, nici nu mai vreau sa aud de alcool. Ce ma framanta acum e daca bebelusul va fi afectat de nesabuinta mea. Stiu ca primele saptamani sunt foarte importante, am citit fel si fel de opinii, ba ca in primul trimestru o cantitate fie cat de mica poate afecta fatul, ba ca doar abuzurile si consumul constant de alcool de toata durata sarcinii aduc prejudicii... As vrea un sfat, o parere, poate a mai fost cineva intr-o situatie ca a mea... Multumesc mult!
Fetelor,care i-ati raspuns la Anika,voi ati baut cate un pahar pe zi iar Anika scrie ca a baut cateva beri pe zi,in fiecare zi.Nu sriu daca i-a "picat" chiar bine la bb atata bere.Cel mai bine e sa te duci la medic,sa-ti faci o echografie performanta care iti arata daca ar fi probleme cu bb.Poate sa nu fie nimic,dar nu mai bea de-aici inainte,mai sigur. alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey... uite eu marturisesc. Am aflat fff. tarziu ca-s insarcinata. In a doua sapt a lui bebe ne-au iesit vizele pentru State si am dat un chef monstru. Pentru prima oara in viatza mea am baut destuuul de mult. In plus ne-am tot luat la revedere de la diversi prieteni din Frantza unde lucrase al meu sotz multa vreme... si refuz sa ma gandesc ca am baut cred aperitiv, vin , digestiv pe la fiecare pe acasa. Am considerat pb. pe toate partile. Din cauza unui risc de ruptura uterina puteam opta pt. avort terapeutic. Am disperat si un prieten ne-a dat ideea de a suna la un centru anti-otrava in . fr si ne-au spus ca: "Orice alcool e in plus, dar ca sanse reale de a avea probleme corespund parintilor alcoolici. Alcoolul in prima luna poate duce la o intarziere de crestere a bebe-ului, dar nu are un efect teratogen decat la parintzii alcoolici. Evident fa-ti ecografiile cat mai atent, spune-le care-i baiul, dar eu nu cred sa fie o problema... Daca te-ai imbatat, deci limitele cantitatilor normale de alcool au fost depasite bine... nu stiu ce sa zic. " Am fost foarte fericita sa completez pe foile lorde sondaj: zero probleme. Bebe s-a nascut mai devreme din cauza unei infectii vechi si de frica rupturii uterine, dar are azi noua luni si e o gagalice foarte dulce si normala, taman scapata dintr-o raceala. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns! Intre timp dupa cercetari pe internet am dat peste unele informatii care m-au mai linistit, nu ca e exact ceea ce doream sa aud, dar cred ca au dreptate cei care au scris asta... Deci, in cateva parti am dat peste informatia ca devreme in primele saptamani, placenta nefiind inca formata, elementele nutritive (si ne!) de la mama nu ajung la embrion pentru ca nu exista cale de comunicare. Placenta incepe sa se formeze in a treia saptamana de la conceptie, deci exact cand eu[:(] am incheiat chefurile... Asta e adresa, daca va intereseaza, am gasit unele lucruri mai interesante fata de alte site-uri cam "sablonizate" http://www.paternityangel.com/Interactive_zone/Questions/QA22.htm (aici ei considera prima sapt. de sarcina incepand de la data conceptiei si nu de la ziua ultimei menstruatii)Merita vazut week by week si pozele. Apoi, altceva in alta parte.. In afara faptului ca peste tot se spune ca alcoolul trebuie evitat chiar dinainte de a ramane insarcinata, intr-un loc am citit ca ".....chiar si atat de devreme ca la cateva saptamani dupa conceptie alcoolul poate avea efecte dezastruoase...." Of! Si sunt perfect constienta de toate astea! De atunci nu am mai baut absolut nimic, nu sunt o persoana cu probleme cu alcoolul, doar ca asa s-a nimerit atunci... offf!! din cauza unor prieteni reveniti in tara pentru putin timp, si tot asa,iesiri in oras, hai azi ce mai facem unde mai mergem etc... Bine ca s-a terminat! Sper ca nu v-am plictisit cu chestii care ma privesc atat de personal... M-am mai calmat acum (sper sa fie intemeiate motivele!) si astept un bebe frumusel si sanatos! Sarcina usoara la toata lumea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...