Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamica de mai-iunie (36)


Recommended Posts

Buna "Burticutze" dragalase!!! Eu tocmai m-am intors de la un control la ginecolog si sunt cam dezamagita ... sa nu spun chiar ca am draci. M-a controlat iar vaginal dupa ce i-am povestit ce mi-a spus moasa, ca sa-mi spuna ca am colul putin sters si ca ar fi doar in afara dilatat ... ce-o insemna la el in afara? ... ca copilul nu-i jos de tot si ca mai coboara el ... dar sa nu-mi fac griji ca daca vine acum e voinic si la termen, nu mai trebuie sa stea la incubator. Asta stiam si fara sa-mi spuna el ... si uite asa, nici o vorba de "cele doua saptamani" - care de fapt s-au dus - de care vorbea data trecuta ... ca sa astept. Vreau si eu sa stiu o data acolo ... ca incep s-o iau razna. Stiu ca sunt groaznica, dar zau daca nu mi-ar face bine sa stiu o data! Am din nou lipsa de fier si cum am acum alt doctor cu alte idei, nu mai mi-a dat injectii intravenoase (ca are el experiente proaste cu cele intravenoase, ca pot omora oameni ... ma intreb de ce mai traiesc eu cand am facut deja atatea?!) ci intramusculare ... asa ca acum ma doare curisorul. Barem sper ca ajuta! I-am povestit ca de doua zile am dureri de mijloc ca la ciclu - chiar azi noapte au fost graoznice ... de abia am dormit - ca sa-mi spuna ca e lipsa de mg, am "tonusul" slab ... si ca mi-ar trebui perfuzii ptr. ca nu rezista colonul la pastile ... dar ar trebui facute ambulant. Asa ca i-am garantat ca le pot suporta, nu vreau perfuzii ... asta mai trebuia, sa mai stau acum si prin spitale ... placerea mea! Asa ca Irinel, vezi poate asta e si la tine motivul ptr. durerile de mijloc ... eu una nu mai inteleg nimic! Gata, mai m-am calmat ... saru'mana fetelor ca ma suportati ... pe mine si pe vaicarelile mele ... barem asa ma mai "usurez" si eu. Sa trecem la teme mai frumoase!!! Nally, frumos ai mai povestit!!!! Si asa sa nu ne facem griji! Mii de multumiri! Chiar mi-ai facut curaj! Esti o dulcica!!! Milioane de pupicuri ptr. minunea mica pe nume Sebastian! [:)] Irinel, ce ma bucur ca esti bine ... si tu si bb-le!!! Tine-o tot asa ... dar incearca sa te odihnesti mai mult ... lasa treburile pe alta data si relaxaza-te!!! Poate si de la prea multa munca se trag toate! Pupicuri!!! Iuliana, frumos mat mai ai! Sa-ti traiasca!!! Boris suna super ... are si o fata asa de smecher mic! Sa ai grija sa-l cresti bine sa nu ti se urce in cap ... ca asa face motanul mamei mele si ea nu zice nimic ... vin eu din cand in cand, fata rea, sa-l pun la punct. Dar tot de pomana! :) Laurina, tu intrebai oare de dioptrii? Ca si eu sunt ochelarista si am observat si eu o schimbare in rau. Nu m-am controlat la doctor, dar dupa cum vad eu asa, zic ca-i mai rau. Sper insa sa-mi revin dupa nastere - parca asa am citit ... daca nu, imi fac la vara (daca ajungem) in tara alti ochelari. Mai vedem! Mona, mai, dar tu chiar mai ai putin ... si dupa DPN! Ce te invidiez! Ca eu una nu mai am rabdare deloc ... nu prea mai rezist. Si cand te vad si pe tine asa linistita, fericita si deloc grabita, mor de ciuda ca nu pot fi si eu asa. Dar de fapt asa-mi este firea, trebuie sa fac totul in graba, rabdare n-am deloc ... sunt groaznica!!!! Lauraa, sa inteleg ca ai "colul" tot asa de frumos ca pana acum [:D] ... Daca asculti la vorbele batranesti "fetele sunt mai puturoase", poate de aceea nu se grabeste printesa ta! Burta mea creste, insa greautatea stagneaza ... poate asa-i si la tine! Gata, sper ca nu am uitat pe nimeni!!! Va pupic dulce si va doresc o zi minunata!!! Irinusha - cu minunea "surpriza" de 37+ saptamani din burtica [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nally, ce frumos ai povestit, mi-a dat si mie curaj, cum zic fetele. Ca uneori nici nu-mi mai vine sa mai citesc sau sa vad ceva despre nasteri, ca mai mult ma sperii, mai bine stau linistita si cand vine momentul asta e. Sa-ti traiasca si sa fie cuminte si mancacios si baftos! Voi n-aveti ganduri din astea, sau toane, cand nu mai puteti de nerabdare sa vina bb, cand va panicati ca ce-i sa faceti cu asa un bb mic,si care va schimba viata? Monet parca tu ziceai asa ceva deunazi, si ca apoi te gandesti la lucruri frumoase, asa si eu, si l-am intrebat pe tati, si el la fel, deci cred ca-s sentimente normale inaintea unui asa eveniment. Iuliana, ce pisic dragut, am si eu 2 acasa in Ro, si mi-e dor de ei, ii mai aud prin casa cand fac miau cand mai sun :)) Fetele carora nu va fac control vaginal, asta inseamna ca nu va fac nici teste de secretie,sa vada de totul e in regula acolo?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu raspund pe bucatele,ca-mi face figuri calculatorul asta,se intrerupe conectarea brusc. Irinusha, stai calma, te cred ca te enervezi ca si eu de fiecare data cand merg la doctor is nemultumita si ma enervez, plus condusul pana acolo si starea de rau. Lasa ca mai e putin,si gata, asa imi zic si eu. Daca nu mai ai rabdare incearca ce-am zis c-am citit,de bitterul suedez, cica grabeste nasterea daca il iei cu 2 sapt inainte de termen, o lingura dimineata.una seara, in ceai sau apa. Eu as incerca, dar dupa controlul urmator,sa vad cum stau, si apoi de la controlul ala pana la termen ar fi fix 2 sapt.,deci n-as grabi nimic prea mult, e drept ca n-as vrea nici sa mi se provoace nasterea, ca am inteles ca nu-i prea placut. Eu stiam ca baietii is mai lenesi,se zice?! Irinusha, pt lipsa de fier, de ce nu te duci sa-ti iei Krauterblut, un fel de sirop sau elixir de plante, facut de nemti, pe care il gaseam si-n Dk, si era recomandat in revistele pt gravidute de acolo, aici nu l-am gasit si mi l-au trimis din Dk, ca frantujii, contrar a ce credeam, nu-s prea naturisti - in fine, si bauturile oricum se asimileaza mai repede si mai bine decat pastilele,de ex., eu nu ma omor dupa pastile,nu-mi place sa le iau,prefer alternativa daca am, iar un sirop chiar mai rau la gust, luat o doza de un capacel-20 ml - zilnic, e de preferat. Va pup.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinusha,ce spuneam si eu pe aici de moase? Vorbesc cam mult aiurea. A mea zicea ca-mi sta fata intr-o pozitie aiurita si cand colo fatuca mea sta bine mersi cum trebuie,doar ca nu e coborata. Asa si cu colul tau. Mai bine iti pui ca tinta data DPN-ului decat sa te tot gandesti ca acusica vine bebe ca te innebunesti de cap. EU am tot citit la alte mamici mai mari si am vazut ce greu suporta asteptarea si de aceea mi-am propus sa nu ma gandesc ca voi naste mai repede,ci mai tarziu.Si functtioneaza. Ieri am fost la strand,a fost tare fain afara, m-am balacit in apa ca o ratusca. Pacat ca nu a venit nimeni cu mine si a fost putin plictisitor de una singura dar totusi super. Se uita lumea la burta mea ca la avioane :)))) Poate merg si azi ca iar e cald. Inotul imi face tare bine, toata sarcina am fost la apa :) :Poate-i place si bebelinei apa ca si mie ar fi super! Laura si papusica din burtik (38 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nally, felicitari [flo], povestea ta ne da curaj, noua , celor care vom avea in curand aceasta experienta. Monet, se pare ca si tu te apropii de termen. Iti doresc sa ai si tu o nastere usoara si sa un bebe sanatos. Laura, ce pofta mi-ai facut cu mersul la bazin. Eu nu am fost deloc, cu toate ca imi place apa dar mi-e jena sa apar cu burta asa de mare si in costum de baie. Cristina , nu-ti fa probleme cu soacra. Vei avea un ajutor langa tine si vei vedea ca o sa-ti fie mai usor. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clau,dar de ce sa iti fie rusine? Mie nu imi e rusine absolut deloc.SUnt multe gravidute la bazin,cel putin aici. IEri mai erau doua,erau impreuna, au venit inainte sa plec eu ca daca nu intram in vorba. Cat despre costum de baie mi.am luat doua, din luna a 7-a nu am mai purtat costum in doua piese ci pe astea doua speciale, intregi. Unul din ele (ccel cu care ma fost ieri) este aici in imagine: [img]http://www.bonprix-shop.de/bonprixbilder/varianten/artikel_klein/var1/nt132x06[/img] Nu-i asa ca e dulce? Laura si papusica din burtik (38 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi vine sa arunc calculatorul, tocmai am pierdut tot ce am scris. Si nu era putin. Nally, felicitari pentru nastere. Multa sanatate tie si lui Sebastian. Spune-mi cu ce dr. de la Municipal ai nascut? Cum ti s-au parut conditiile de acolo? Au fost multumiti de tarifele pe care la-ei practicat? Sorry, pentru atatea intrebari dar sunt curioasa sa stiu ce ma asteapta. Anacami, am vazut aseara emisiunea de la Prima. Mi s-a parut super interesanta. Cam sadic cum a deschis-o pe tanti aia cu cezariana, dar se pare ca nu a avut mare lucru. Sper sa dea si in seara asta. Vreau sa iti spun ca am plans la fiecare nastere pe care au aratat-o. Mi s-a parut super emotionant momentul cand le punea bebele in brate. Marti am fost si eu la control. Totul e bine, dar mi-a spus sa am grija sa imi controlez tensiunea. Cate dintre voi ati facut vaccinul antitetanos? eu l-am intrebat pe dr. si mi-a spus ca sa vorbesc cu dr. de familie si daca e sa imi faca el. Nu mi-a spus ca ar fi ceva obligatoriu, dar ca in general gravidele il fac. Voi l-ati facut? In rest suntem bine. Daca nu ar fi durerile de spate ar fi totul perfect. Usor, usor ma cam sperii ca se apropie momentul, oarecum. Iar eu vreau sa va zic ca nu am cumparat absolut nimic. Nici pentru mine, nici pentru bebe. O sa ziceti ca sunt inconstienta. Probabil ca aveti si dreptate. Sper sa incepem weekendul asta sa achizitionam si noi cate ceva. Va pup dulce pe toate si pe toti. Cady si bimbirica baietzel 34+ saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor iubite, bine va gasesc pe-aici, ati scris ceva si-mi place tare sa va citesc [il]. am dormit 11 ceasuri, e drept cu 'pauze' de mers la pipi - cred ca m-am trambalit de vreo 6 ori! azi spal asternuturi de paturi si aerisesc pe-aici, mi-am luat zi libera! v-am ascultat:). miine are si sotu' meu liber, asa ca iara nu ma duc. dar saptamina viitoare sint niste chestii urgente de rezolvat la universitate asa ca, daca bebe nu vine, luni sint inapoi la lucru (sper ca nu pentru mult! [;)]). afara e tot o mindrete de vreme, asa ca o sa ma instalez din nou, cu picioarele si, mai ales, cu burta-n sus, sa citesc pe sezlong. irinusha, scumpa si draga, ca bine zice lauraa. nu te gindi ca azi-azi sau miine-miine, pune-ti ca tinta DPN-u tau normal si-abia dupa el, te lasam sa mai devii asa nerabdatoare [pup]. pentru fier, bea suc de cranberry, nediluat. lauraa, vai ce fain de tine, sa mergi la bazin!! si ce costum de baie super ai!!![olala][olala] o zi frumoasa si azi, iti doresc [flo]. claudia, multumesc de urari! si tie, la fel!! desi si eu stiam ca babele zic ca baietii-s mai lenesi, cre' ca fata mea e o lenesuta, nu ma agit. pina-n 2 mai mai sint 10 zile! iu-huu. si dup-aia, om vedea... piatra lunii, nu te gindi la ceva rau. gindeste-te la bine, de ce fie rau cind poa' sa fie foarte, foarte bine, nu?[;)] du-te afara, prin gradina ta frumoasa si inflorita si 'vorbeste' cu frumusetile naturii din jurul tau. bebelica e doar parte din ele! iuliana, pisi al tau, boris - ca bine i-ati zis!:) - e un scumpel! sa-l maninci, nu alta! sa va traiasca!![olala] christina, nu-ti mai fa ginduri cu anestezicul. o sa vezi, asa cum se va derula 'filmul'. momentul e unic si e doar al tau. doar tu poti simti ce si cum. asigura-te doar ca medicii iti vor oferi medicamentul in caz ca te hotarasti sa il ai. asta-i tot! bucura-te de fiecare clipa, om trece noi si de durerile alea de ne dau lacrimile.... nu?[pup] eryka, ma bucur ca ai trecut peste starea de incomfort de dimineata. si ma bucur ca nu te mai supara scarmanelile si nici macar durerile de cap. vezi, e frumoasa viata!!![pup][pup] mai revin. pupilici. mona (cu lia mica in burtica - "38+" saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor multumesc pt urarile voastre,va [pup]si Boris, motanelul, va transmite un mieunat [:D] Irinusha,mai este putin de tot si o sa iti ti comoara in brate [il] Lauraa,ce dargut, ai fost la balaceala! Cady,ce bine ca la control este totul in regula! Mona,harnicuta,harnicuta ca o [biz]. iuliana & [cavaler]din burtica (30+ sap.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, mi-e tare ciuda, va scrisesem un mesaj lungut si din greseal inchisei fereastra :-( Sa vedem daca mai stiu ce si cui voiam sa scriu. Irinusha, fruntea sus si incearca asa cum zice Laura sa te gandesti ca nasti la 40 de saptamani sau dupa. Mai da ce silueta o sa fii tu dupa nastere daca acum n-ai pus deloc pe tine, ba chiar din contra ai dat jos. Eu sunt cam balenuta deja. Monet, lasa ca iti prinde bine un pic de relaxare. Ce frumos ca o sa fii si cu sotiorul acasa. Iuliana e dragut foc pisoiasul. Stie sa se duca la tavita sau trebuie sa ii pui si lui pampersi? Piatra Lunii, doar la inceputul sarcinii mi-au facut niste analize, Papanicolau si nu mai stiu ce. De atunci nu mi-au mai recoltat secretie. Laura ce dragut e costumul, parca e o rochicioara si burtica se vede chiar frumos. Atat imi mai aduc aminte :0( Pupici la toate Irina, burtica cu baietel 33+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...