Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamica de mai-iunie (36)


Recommended Posts

'neata fetelor!La multi ani pt cele sau cei care poarta numele Sf.Gheorghe !!! Nally odihnestete ca sa-i faci fata lui Sebi [pup]. Albinutza iti urez vreme frumoasa la munte si distractie placuta! Lauraa,hai ca mi-ai placut cu mingea de baschet [:-)))] iuliana & [cavaler]din burtica (30+ sap.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fete .
Nici eu nu am facut nici un vaccin si nici nu mi sa spus de asa ceva ,si nici test de diabet nu mi sa facut ,cum spunea si Lauraa nici la mine nu se aude de toate cele ce se fac prin Romania ,pe mine de ex. niciodata nu ma palpat pe burtica sau sa se uita la sani sau alte kestii va mai auzeam ca se uita la col ,la mine nu sa uitat niciodata la col ,cel putin asta daca e sa se faca vaginal .Altfel nu stiu .Daca nu se face vaginal ,atunci so fi uitat si nu stiu eu?
Azi e mai racoare si la mine ,in skimb ieri au fost 30 grade afara iar azi noapte nu puteam sa dorm de caldura ,a trebuit sa dorm cu aerul condiniot deskis si imi era cam teama sa nu racesc ,sau teama de burtica.Insa se pare ca deocamdata sunt ok.Am mancarea pe foc ,va las si daca am timp vb. mai tarziu.Pupici.
Eryka & sufletzica din burtica (36 sapt.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna "Burticutze" frumoase!!! Nally, inca o data: Sa-ti traiasca puiul! Mai ales ca-i asa cuminte si mancacios si nu-ti face probleme. Dar vorba Iulianei, odihneste-te cat poti de mult! Pupici! Albinutza, petrecere faina la munte! Odihna cat cuprende si mult aer curat!!! Pup-o si pe Raluca din partea noastra! Si ai grija de burtica! ... sa nu te obosesti prea mult! Mai fetelor, voi mai aveti probleme cu arsurile? Eu pot spune ca am scapat usor cu greturile de la inceput, dar arsurile astea nu m-au lasat aproape niciodata ... iar acum sunt din ce in ce mai rele. Ieri seara mi-a facut mama pizza ca muream de pofta, a fost buna si chiar daca as mai fi mancat, m-am oprit la timp ca sa nu-mi faca rau ... Si de unde, am suferit azi-noapte ca un caine. Niste arsuri groaznice ... ba chiar imi venea acidul gastric in gura. Am mestecat vreo doua pastile de Rennie, dar de pomana. Nu stiu ce sa mai fac ... indiferent ce si cand mananc, daca ma asez la orizontala incep pacatoasele astea ... Voi ce naiba mai faceti impotriva arsurilor, daca aveti? Noroc ca m-au mai lasat durerile de spate ... sau poate ca m-am obisnuit eu si nu le mai bag in seama ... Altfel nimic nou la noi ... ma bucur de soarele asta ... stau pe balcon si citesc. Ce viata! :) Va pupic dulce si va doresc de acum un week-end minunat si odihnitor! Irinusha - cu minunea "surpriza" de 37+ saptamani din burtica [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uitasei: La multi ani ptr. toate "Gheorghitele"! [:D] Nici eu nu am facut vaccinul ... nici macar nu am auzit aici de asa ceva in timpul sarcinii! Stiu ca in caz de accident (si in caz de pericol de infectie) il primesti pe loc ... de aceea poate. Pupici!!! Irinusha - cu minunea "surpriza" de 37+ saptamani din burtica [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor!! LA MULTI ANI!!!, pentru cele si cei care-si serbeaza azi ziua de nume, mamici bebici si tatici[flo] Lauraa, ce costum dragut ai, auzi minge de baschet, [:D], oricum bine ca te duci la inot, ce mai m-as balaci si eu, dar aici, numai la o clinica speciala se poate unde este foarte foarte scump in rest la piscina obisnuita nu ca mi-ar fi jena, dar nu am incredere Albinutza, bravo ca te duci la munte, sa te relaxezi bine, sa profite de liniste si peisaje, este absolut superb acolo. Mona, ce de treaba, bine ca stai pe acasica, tu si Lia sunteti foarte zglobii:)) Irinusha, cum sa ne enervezi, dimpotriva, mie mi se pare ca ramai destul de tonica pentru cate iti mai spun moasele alea si injectii, ih brrr, mai fetele alea ar trebui trimise la specializare, ca nu sunt bune de nimic. De greutate las' ca esti gigea si frumoasa asa cum spui tu, la sfarsit nu se stie cine zice de cine:)), ca uite cate kg am slabit:) Nu eram eu cu dioptriile, dar am citit despre asta, ca exista o crestere a acestora datorata sarcinii si dupa se revine la dioptriile avute inainte sigur. Iuliana, ai papalit fulgii??? bun, bun cum s-a descurcat Boris singurel?? Sa stii ca am uitat sa ma uit la prima la emisiune[V], sunt ramolita rau, eram asa obosita aseara si am stat mult sa-l astept pe tati ca a avut mult de lucru. Ce crezi ca m-a intrebat, daca sa-si ia marti liber ca dimineata mergem la doctor si poate vine cu mine marti la curs, hihihi, parca il vad alb ca varul cazand pe acolo[:p], mai vedem pana atunci, era bine daca vedeam impreuna emisiunea, dar de... Nally, sper sa nu aiba colici asa repede, poate scapa usor, am inteles ca puiutii mici alaptati nu au colici asa rau ca cei care se hranesc la biberon. Multumim pentru raspunsuri si asteptam toate sa ne mai povestesti de Sebastian cat mai mult. [pup] si normaal[foto] Maria, sper ca te simti si azi bine si ca nu ai mai stat la masina asa mult ca data trecuta. Ne-am facut un pic incalzirea ieri cu plansetele nu:) pupici Laura cu bebita[hagi], sapt 30+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinusha, mie mi-a fost si rau primele 5 luni si am arsuri din luna a-2-a. Acum sunt mai rare, dar le am. Eu i-au mallox, cand nu mai pot, mi l-a recomandat doctorita, am inteles ca este la fel si rennie. Doctorita m-a avertizat ca in luna 9 imi vor reveni mai puternic arsurile si sa ma pregatesc sufleteste ca altceva...Trebuie sa maninci putin si des, sa eviti prajeala si mancarurile in general grele. Nici nu vrei sa stii ce regim am eu:(, branza si cascavalul sunt baza alimentatiei la mine, cred ca o sa devin alergica la ele[:D] pupici Laura cu bebtia[hagi], sapt 30+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, n-am mai intrat de-un car de ani pe forum desi mi-am mai aruncat cate un ochi din cand in cand. Am fost ocupata la birou si seara eram deja prea obosita ca sa mai intru sa vorbesc. Irinusha pentru tine am scris in mod special. Stiu ce urate pot fi arsurile. Eu le-am invins cu lapte fierbinte baut in pat inainte de culcare. Nu un pahar, ci o cantitate suficienta. Eu la un moment dat am baut si trei cani. La mine a fost ca o descoperire miraculoasa. Sfat dat de mama care s-a chinuit foarte mult cu aceste arsuri cand era insarcinata cu mine. Draga Nally, te felicit pentru nastere. Abia astept sa fiu si eu in pielea ta. Va urez toate cele bune la toate mamicile. Sper sa ma mai eliberez si eu si sa scriu mai des. V-am pupat Geta si bb Andrei de 32 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!!! Nally - ce bine ca tu si puiutul sunteti bine!!! Nu-ti face probleme in privinta colicilor ca o sa treaca. Si Ioana mea a avut cam o saptamana, dar nu a plans, doar a fost agitata. Pana la urma o sa treaca.[pup] Iuliana - ce frumos nume i-ai pus pisicului tau. Eu ma gandeam la Tomitza, dar Boris este mai frumos. Albinutza- iti tinem pumnii pentru 9 mai. Eu cred ca o sa fie bine!!! Lauraa - ce costum frumos! Mi-ar place sa pot sa ma duc si eu sa innot, dar.... Irinusha- tu ai un reflux de sarcina (arsuri). Stai linistita ca si eu am. La prima sarcina nu le-am avut, dar acum, daca nu sunt atenta, mi-e rau dupa ce mananc. Va pup! Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei (4 ani) si a Mariei din burtica (31+ saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetele, si la multi ani celor ce se sarbatoresc azi! Irinusha, uite si eu am dat o cautare pe google sa vad de arsuri la stomac- ca m-a ferit Dumnezeu de asta,da' imi pot imagina de nasol te simti- si am gasit : "Cum scapam de arsuri la stomac? Oamenii care sufera de arsuri la stomac au prea mult acid gastric.Pentru o alinare imediata, in conditiile in care ficatul si bila functioneaza bine, trebuie sa mincati o bucata de brinza grasa, fara piine, sau o bucatica de slanina tot fara piine. Brinza cu continut mare de grasime sau slanina absorb acidul gastric in exces. Mincate cu piine produc chiar mai mult acid gastric si arsurile se inrautatesc. " si am mai gasit ca sa eviti prajeli,grasimi,condimente, cafea,cacao,alcool, si produse pe baza de rosii, si dupa ce ai mancat sa nu te intinzi in pat inainte de 2-3 ore. Acu, poate ce zice Getuta e mai de efect, macar a fost incercat :)) oricum iti doresc sa ai parte de cat mai putine arsuri, daca nu deloc! Nally, mai povesteste cand si cand despre bebe Sebastian, ca-mi place! Si sa ne pregatim si noi! de vaccin nu stiu nici eu, deocamdata nu mi s-a zis nimic. Albinutza, iti tin pumnii, ce data faina de nastere pt bebe, 9 mai- mie imi place cifra asta,9, poate unde si eu is nascuta tot pe un 9 :)) Aici azi e vreme naspa, si mai rece, innorat, ieri a plouat toata ziua, te trage la somn- asa ca Monet, uite de-aia cre' ca aveam ganduri mai panicoase ieri, de la vreme,ca n-am putut sa ies in gradina la soare :)) va pup!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saru'mana fetelor de sfaturi si griji! Mi-am propus ca de la 18.00 sa nu mai mananc - sper sa nu fac foamea, ca de vreo 2 saptamani au tabarat "poftele" pe mine ;) - si poate o sa dorm mai bine. Getuta, tie in special mii de multumiri :) ... mai ce bine m-am simtit ca ti-ai facut special ptr. mine timp sa scrii. Esti o dulcica. O sa incerc si eu cu lapte ... oricum beau prea putin. Daca esti Getuta presupun ca iti serbezi ziua azi, asa ca iti doresc din suflet tot binele din lume, mai ales un bb sanatos si frumos! Pupici! Piatra Lunii, se pare ca ploaia de la voi o sa vina la week-end si pe aici ... si asa ma oftic! Dar tot mai sper sa fie frumos mai mult timp ... poate in mai. Cat de somn, sa stii ca eu sunt franta ... de vreo saptamana as dormi non-stop. Chiar m-am invatat sa dorm dupa-amiaza ... ce eu nu faceam niciodata. Pur si simplu mi se inchid ochii ... O fi tot de la sarcina? Laurina, sorry ca te-am confundat. Suntem cam multe, iar eu cu capul in nori [:I] Exact asa am citit si eu, ca ochii isi revin dupa nastere ... barem tot mai sper. Sper sa citeasca mesajele noastre si fatuca care a intrebat ... si sa nu se supere ca am confundat-o. Ma duc sa pregatesc masa ... ca acum se face 2 si vine sotiorul. Lu' tata (un Gheorghita si el ;)) i-am facut o ciorbitza de legume de primavara ... ca si-o dorea de mult, asa cum doar fii-sa o face [:D] ... si de abia astept sa pap branza de burduf adusa de ai mei. [pofta] Va pupic si va spun si voua : Pofta buna! Irinusha - cu minunea "surpriza" de 37+ saptamani din burtica [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...