Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamica de mai-iunie (36)


Recommended Posts

Buna burticutze! In sfarsit am reusit si eu sa ma conectez la net! De cand sunt in concediu incerc sa intru pe net prin dial-up dar seara dupa ora 10 nu merge deloc iar ziuae cam scump! Insa astazi nu am mai rezistat! Inca nu am gasit nici o varianta de internet prin cablu care sa ne convina dar inca mai cautam. Am fost luni la eco si ghinion: aparatul era stricat si cica dureza vreo 2 saptamani pana il repara (asteapta o piesa din Olanda). Nenea doctorul ne-a consultat doar manual si a zis ca totul e OK, dar eu vroiam sa-l vad pe bb!!!!!!!!!!!! Nu mai am rabdare inca 2 saptamani! Mai ales ca in ultimul timp e foarte activ, iar jucaria lui preferata e ficatul meu (uneori ma doare de-a binelea cand ma loveste). In seara asta mergem si la oftalmologie, pt. ca am impresia ca nu mai vad bine si ca mi-au crescut dioptriile la ochelari. Daca mai poarta cineva ochelari spuneti-mi si mie cum stati la capitolul asta? Piatra Lunii se plangea pe aici de pofta de mancare. Eu as devora orice, la orice ora, mai ales friptura de pui cu cartofi si salata. Incerc sa ma limitez la fructe, mai ales seara, dar e tare greu………. Si asta cam de vreo doua saptamani. Oricum am deja 16kg si imi spun ca mult nu pot sa mai cresc. (oare?!) Cert e ca nu mai am carcei si nici nu mi se mi umfla picioarele de cand stau acasa si iau calciu si acid folic. Dar tot ca o balena arat si ma simt, iar cu moralul nu stau prea bine. Ma apuca uneori panica ca nu o sa ma descurc, ca nu o sa pot sa nasc, ca bb nu o sa fie bine! Am citit prin carti ca e cat de cat normal sa ma simt asa iar medicul m-a asigurat ca o sa fie acolo si ca o sa aiba grija de noi insa eu tot ma port ca o ciudata (uneori). Nally, povesteste-ne si noua cum a fost nasterea! Mona, tu care mai ai asa putin, cum stai cu moralul? Iuly, bine ai venit! Oanna si bb Codrin, dpn 5 iunie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[bis][bis][cri][disco] NALLY!Sa-ti traiasca Micul Print, sa fie sanatos si norocos,sa-ti aduca numai bucurii si clipe minunate iar tu sa te refaci cat mai repede si bine! Si eu vreau sa te intreb de ce banuti ai dat pe acolo,unde ai nascut,te descurci cu alaptatul, de cate ori mananca BB, daca ii dai sa suga "la cerere" sau dupa program fix?Te-am ametit?iarta-ma!!!! Sa ai grija de tine, ca am citit ca n-are voie nimeni si nimic sa te deranjeze, trebuie sa nu-ti faci nici o grija, sa vezi totul in roz, sa nu asculti nici o poveste urata si, mai ales, NU TE UITA LA STIRI!!!! Te pup mult si sunt tare emotionata pt.tine...ma imaginez si eu cu Pufuletul meu...abia astept! pupaceala!!!! loredana &raducu din burtica de 35 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nally, acum, ca ai revenit printre noi vreau sa te felicit inca o data! Ce mamica harnicutza ai fost tu! Flacaul tau a vrut neaparat sa fie berbecutz dar sa stii ca e o zodie foarte buna (si Ioana mea e tot berbecutza...) In privinta sentimentului matern inaltator, eu nu l-am simtit imediat dupa nastere, ci a venit treptat. In ziua a 3-a cind au vrut sa o ia pe Ioana din rezerva si sa o puna la lampa (a facut in maternitate icter fiziologic) am inceput sa urlu la asistente "Copilul meu, unde imi duceti copilul!", de parca fugeau cu el undeva. Cred ca au zis ca sunt nebuna. Nally, cum au fost conditiile in spital? Catusha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Nally,bine ai venit!Sa fiti sanatosi si sa va bucurati de bebe Sebastian![cheers] Irinel te asteptam cu vesti bune! Laurina,daca pana acum ti-a placut de doc,nu cred ca trebuie sa te indoiesti de ea... Iuly,bine ai venit!Te-am trecut in listute...[:D] Irinusha,ai grija de tine! Maria ai grija de tine cu raceala si stai cumintica sa stea bb acolo la caldurica cat trebui. Oanna hai ca il vezi tu pe bb Codrin peste 2 saptamni... Catusha parca te si vad cum tipai la asistente[cool][:D] iuliana & [cavaler]din burtica (30+ sap.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetici cu burtici si mamica nally! ce mai faceti voi? ati scris o gramada, am citit si incerc sa va dau un scurt semn - ca peste o juma' de ora tre' sa plec sa ajung pe ora 10 la control. si-o sa va mai scriu dup-aia. si io, ca si lauraa, cre' c-o sa trec de termen pentru ca nu simt nimic-nimic. si data trecuta m-au intrebat de ceva dureri, ceva... io, ca pupaza, nimic! mai ales de cind ma odihnesc pe rupte si merg pe jumate de zile la servici sau chiar deloc (ca ieri), ma simt foarte in forma. uneori deschid ochii dimineata si trebuie sa ma pipai pe burtica sa vad ca-i acolo sau imi da semnalul bebelina - deja asa m-am obisnuit cu mormo acolo inauntru, ca mi se pare absolut normal sa ma tot impinga si traga [:D]. nally, draga, atita mi se pare ca-i de fain de tine si atita ma tot gindesc cum te iubaresti tu cu puiu' tau..... felicitari, inca o data; ce bine ca a venit repede sorocu', ai trecut usor si acum totul e per-fect!! [bis] iuly26, bine ne-ai gasit. o sarcina usoara si un bebe sanatos si voinic! sa ne mai scrii despre tine... sau orice! oanna, noroc si bafta cu oftalmologia, sper sa fie 'productiva' vizita:). ma intrebi cum stau cu moralul. sa fiu sincera - si cum altfel pot fi eu cu voi?[:D] - am zile cind simt ca sint 'gata', alte zile cind imi smulg perii din cap de griji si ginduri.... nu mai stiu nici eu pe unde-o sa scot camasa, dar incerc sa ma las in cursul natural si sa ma simt cit de bine pot. cind imi vin ginduri negre in minte, le dau la o parte si-mi imaginez numai 'povesti' senine si frumoase, ca-n filme:):):). maria, mai sint si nopti din-alea mai nasoale. dar treci tu peste toate, stiu eu [pup]. nu, sper sa nu ma trezesc cu teza in sala de travaliu. nu sint eu chiar asa de dedicata, mai-mai [:D]. eryka, simt din cum scrii ca esti bine si scarmaneala pielii de pe burtica nu te mai deranjeaza, iar cu intepenelile si durerile de oase te-ai obisnuit, asa-i? [:D][:D] irinusha, pai cum, nu te lasa colita in pace nici acuma? of-of... stai cumintica ca toate-o sa fie bine. laurina, nu fi trista, poate ii place doctoritei de tine si-atunci n-ai de ce sa-ti faci probleme. plus ca il ai pe descurcaretu' de sotu' linga tine! sa-ti traiasca!! iuliana, laureta, maria, mai ce mindre sinteti in poze, ptiu pe voi sa nu va deochi - mamici frumoase sinteti si ce fericiti o sa fie puii vostri!![pup] irinel, cind ai timp, spune-ne si noua cum a fost ieri! va pupilez si va mai scriu mai incolo - de la doctor ma duc direct la universitate, da' nu stau mult. planuiesc sa fiu pe la 2 acasa (deja va fi 9 seara la voi, da' nu-i nimic, ca va bombardez eu cu ce am de spus si cititi voi cind apucati:)). [pup][pup][pup] mona (cu lia mica in burtica - "38+" saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru incurajari, m-am mai gandit si eu ca nu trebuie sa-mi fac griji chiar asa, dar ce sa zic, asa sunt mamicile[:)], dar marti cand ma duc o sa incerc sa aduc vorba de controlul de dupa nastere sa vad cum reactioneaza. Irinusha, nu te mai grabi asa ca mai ai pana in mai destul:). Imi pare rau de durerile de la colita, dar poate daca iei pastilutele nu or sa mai apara. Spor la cumparaturi si ai grija de voi acolo. Ai dreptate si cu tati al meu descurcaret,multumesc.[pup] Mona, asteptam vesti de la control, poate, poate se pregateste si Lia, daca nu, inseamna ca ii place la mami in burtik ceea ce este bine. Oanna, te cred ca nu mai ai rabdare, ca nici eu nu mai pot de nerabdare, dar tot e bine ca ti-a facut controlul si este ok. Lauraa, cred ca este doar o impresie, am citit ca din sapt 38, nu mai depunem kg[:)], stagneaza greutatea, poate de aceea. Iuliana, ce frumos[pis], negru hihihi, trebuie sa vin sa-l vad, na ca m-am si invitat acum[:p], ce zici de 'negrut', o sa ma mai gandesc, il intreb si pe tati. Cum se mai simte 'baiatul tau cel mare' si iarta-ma ca ieri nu am intrebat, dar eram cam dusa de val cred[:I], cu povestile lu' tanti moasa:)Sa-i faci poze, sa-l vedem toate[:X] Laura cu bebita[hagi], sapt 30+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,fetelor, am trecut nitel pe-aici sa citesc, bebelusa mea cred ca sughite(destul de des, ca zilnic simt miscari din alea regulate,mai ales seara), da' de lovit in ficat sau coaste parca n-am experimentat inca,doar uneori in vezica,seara, in pat, ca ma gandeam chiar ca mi-ar trebui pampers,sa fiu sigura ca nu fac vreo boacana :)) acum insa o sa ne ducem iar afara la soare, ca-i o zi super, senina si vreo 23-25 de grade, a pacat de stat in casa cu fundul la calculator :)) Iuly, bine ai venit! in rest, mai vorbim mai incolo! va pup!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele ce repede mergeti, nu ma pot tine cu cititul, dar macar sa va spun ca totul se pare ca e bine. Bebe are 2280 g sau ceva de genul asta, e cu caputul jos si asezat cumintel sa iasa cand va trebui. Numai ca eu am ramas putin in dubiu ca am intrebat-o pe fata care mi-a facut ecografia daca poate sa vada daca sunt dilatata (medicul meu nu mi-a facut nici ultima data control vaginal) si a zis ca din cauza ca bebe e deja asezat jos nu prea vede cervixul bine da o sa faca o poza si poate doctorul va intelege ceva...(din cate stiu eu aici, cel care face eco e un tehnician care are o scoala speciala pentru asta, dar pozele si rezultatele se trimit unui doctor specializat in eco si de acolo interpretarile la doctorul meu. Numai ca eu am reusit sa il prind pe doctorul meu la cabinet si el s-a dus a dat un telefon si a zis ca e totul bine, ca nu poate sa explice ce a fost saptmana trecuta cu mine. Da eu ma intreb, cine a interpretat ecografia aia? Oricum sunt mai optimista ca deja am intrat in saptamana 34 si nu mai am durerile alea si nici sangerari asa ca sper sa stea bebe acolo pana la termen. Nally [bis][bis][bis] bine ai revenit acasa cu bebe Sebastian. Cand ai timp, ca banuiesc ca esti destul de ocupata chiar daca bebe e cumintel, poate ne povestesti despre nastere, cum te descurci cu alaptatul (te dor sanii, ai facut bubite, sau merge totul ca pe roate?) si cam care iti e programul in noul rol de mamica. Felicitari pentru bebelicul tau sanatos si sper ca tu te-ai refacut. Cum te simti? Dana, probabil ca vei avea mereu o strangere de inima cand iti vei aminti, dar ce e mai important e ca bebelica din burtica e sanatos si sta la mami cat trebuie. Dumnezeu stie cum e mai bine, poate daca erau toti trei aveai probleme,nu se stie. Stiu ca asta nu e o consolare, dar viata e frumoasa si tu vei avea un ingeras si trebuie sa ii acorzi toata atentia.Pupic. Iulia, felicitari pentru bebe sanatos. Laura pe mine ma obsedeaza in ultimul timp ca e burtica mea cam mica, da ieri m-am linistit, daca bebe e suficient de dezvoltat, nu conteaza cum e burtica, nu? Si, conform masuratorilor aveam 33 de saptamani si 4 zile, cand eu de fapt eram doar in prima zi din saptamana 34, si data probabila a nasterii ar fi 4 iunie in loc de 9 iunie, da eu tot dupa 9 iunie merg ca oricum masuratorile nu pot fi exacte. Mona, cum te simti? Tu mai ai asa putin? Azi te duci la doctor? Irinusha, mie mi se pare ca durerile cum le-ai descris tu cam seamana a contractii dureroase, da am citit ca se poate intampla sa ai alarme false de cateva ori inainte de a naste cu adevarat. Tocmai tu intri in panica? Optimista noastra? Eu vorbesc ca mai am ceva timp, te inteleg sincer, da cand intri in astfel de stari, imagineaza-ti ca il tii pe bebe in brate si uita-te la lucrusoarele pe care i le-ati luat si sigur te inseninezi. Pupici la toate. Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...