Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamica de mai-iunie (36)


Recommended Posts

Pai cu ce sa incep? Marti, 13 Aprilie 2004, eram programata la un control de rutina pentru a vedea daca bb e bine angajat si totul e in regula, mai ales ca se apropia termenul de nastere. Pastele noi l-am petrecut la parintii mei in Buzau, unde am stat pana marti dimineata. dupa amiaza la ora 15 aveam programare la doctor. Luni seara pe la ora 2 in noapte... niste dureri de spate destul de jenante care nu imi dadeau pace deloc! M-am speriat un pic si eram pe puntctul de a scula intreaga casa pentru o plecare in tromba la Bucuresti... dar am spus ca totusi nu are cum sa fie un semn de nastere neavand contractii uterine! Am pus totul pe vremea de afara , eu fiind meteosensibila! M-am culcat linistita fara sa ma mai gandesc la durere. Si ajungem marti la doctor, unde ni se face un control vaginal, colul marit ca de obicei si si nici un pic de dilatatie! Doamna doctor insa putin mai curioasa, mai ales dupa ce i-am spus de durerile avite cu o sera inainte, imi face un bilet de internare pentru a ma pune la monitorul de contractii sa vada daca am sau nu asa ceva si daca sunt , la ce intervale si mai ales intensitatea lor! Eu fiind ferm convinsa ca voi pleca acasa pana la ora 8 seara asa cum imi spusese ea! La monitor, surpriza! Aveam contractii de intensitate 40, 46, 49 si 51 la intervale de 5-6 minute pe care eu nu le simteam! Doamna doctor cand a vazut mi-a spus clar ca eu nu mai plec acasa in seara aia pentru a ma putea tine sub observatie! Eu, tot razand si spunandu-i ca nu ma doare si ca poate sa-mi dea drumul acasa la mine ea tinandu-o pe a ei ca raman sub observatie si nu plec nicaieri, am ramas! Am fost cazata in salonul celor care se asteapta sa nasca din clipa in clipa. Eu simtindu-ma bine, faceam atmosfera pentru fetele care aveau dureri si radeam si le spuneam ca abia astept sa vina dimineata pentru a pleca acasa la mine, ele saracele cu toate durerile lor,razand imi spuneau ca daca m-au adus in acel salon nu mai plec acasa fara un bebel in brate! [:)] Dupa ce am tras o frica sora cu moartea pe la 10 noaptea cand a nascut o tipa din salon, si care tipa de ziceai ca moare saraca, eram galbene toate la fata! va dati seama, eu tremuram ca varga ( incepusem sa simt si eu ceva dureri, dar suportabile! [:D]) a venit o asistenta si mi-a facut o injectie care spune ca imi calmau duerile si rarea contractiile, am adormit! Dimineata, la 7 cand se face schimbul de tura, vine doctorita mea sa vada ce mai fac ( ea tocmai isi terminase tura, fusese de garda!). Eu incepusem sa simt contractiile [:D] si nu mai eram atat de sigura ca voi pleca de acolo fara sa nasc! Cand m-a vazut ce fata aveam, mai mult de frica si nu de durere, ma invita sa mai faca un control vagina sa vada situatia! Si ce crdeti? Aveam dilatatie de 2 cm! M-a linistit ca v-a ramane cu mine pana voi naste, ca nu v-a pleca acasa si sa nu ma sperii ca totul va fi bine! La 11,30 vine din nou sa vada ce mai fac, eu deja incepusem sa fac ture ture prin salon, pentru a mai uita de durere, intre timp eliminasem dopul gelatinos, si ma gandeam ca pana aici a fost cu experienta mea de [gravi] cu primul bebeu si ca in curand imi voi tine comoara in bratele! La controlul vaginal aveam deja dilatatie de 5-6 cm fara ca apa sa se fi rupt! Lucru care este oficiat de dna. doctor in acel moment! Ma trimite inapoi in salon cu incurajarile de rigoare! [:D] Pe la ora 14 deja aveam contractii de nu mai bagam pe nimeni in seama si nu mai auzeam nimic din ce se vorbeste in jurul meu, contractii obositoare incat in intervalul de 3-5 min dintre ele eu atipeam si aveam impresia ca am dormit ore, asa de odihnita ma trezeam! Sa nu va ganditi acum ca erau contractii de sa te faca sa urli, NU! bine nici de ras nu iti mai arde! [:D] La ora 15,10 vine dna. doctor sa ma vada si ma mai invita la un, deja banal, control pe capra [:D]. Eeee, si acum incepe distractia! dilatatie de 9 cm! Ma invita sa merg la minitor pentru a vedea contractiile si intervalul... Aici contractii de 111 - 115 la interval de un minut! Si intinsa pe patul de la minitor o aud pe doctorita ca imi spune sa imping la urmatoarea contractie cat pot eu de tare, ca si cum as face un cacatz! [[:I] M-am uitat la ea mirata si ii spun cum ? ca mi-e rusine! Daca chiar fac asa ceva? a ras si mi-a spus ca il prinde ea si il arunca!!!! [:D] Mi-a spus sa ma prind cu mainile de pulpe si sa trag de ele cat pot de tare si sa imping si mai tare!!! Am incercat asa de doua ori, si daca am vazut ca nu pot i-am zis si doamnei doctor si m-a urcat pe vestita masa jinecolojica [:D] si aici apucand de manerele cu care este dotata din 8 contractii puternice a venit pe lume piul meu scump, Sebastian, cu o circulara de cordon de toata mandretea, dar care a fost rezolvata megistral de dna. doctor, un scor Apgar 9 si o greutate de 2,650 kg la ora 15,40. Nu a fost nevoie de epidurala, totul petrecandu-se atat de repede, incat cand ma hotarasem sa imi faca si i-am comunicat ca ar fi cazul sa imi faca anestezia se vedea deja capul iar la urmatoarea contractie era afara!!!!!![bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis] Cand a iesit am vrut atat de mult sa-l vad incat era sa cad dupa masa, noroc ca m-a tinut asistenta de un brat!!! [:)] Din acel moment am simtit cum totul ia alta dimensiune si nimic nu mai conta... dureri de contractii, epiziotomie sau orice altceva ce s-ar fi intamplat!!! Eram fericita ca il vad cum plange si ia primul contact cu lumea din afara! Eram fericita ca e al meu !!! SUNT FERICITA CA E CINEVA PE ACEASTA LUME CARE MA IUBESTE NECONDITIONAT !!! Cam asta a fost cu marele eveniment din viata noastra! Va doresc si voua o nastere usoara ca a mea si bebei frumosi si sanatosi!!! [pup] Nally [mamica] si [copil]Sebastian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Laurina, cred ca si eu imi faceam ceva probleme in locul tau, da stii, uneori tocmai cand nu e totul perfect merge bine, fara probleme. Si, intr-adevar, e bine ca tati e infipt, in astfel de situatii, cu rusinea nu rezolvi nimic. Piatra Lunii sa stii ca nici eu nu am primit inca lovituri prin organe, doar in vezica si asta destul de frecvent, ma duc la baie si la 2 minute hop un sut si am impresia ca am baut toata apa din lume si n-am mai vizitat baia de cateva ore.:0) Iuly, bine ai venit! Nastere usoara si bebita sanatos! Irina, burtica cu baietel 33+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O, Nally, ce frumos ai povestit! Sa iti traiasca, sa va bucure si pe tine si pe tati pana la adanci batraneti! Esti o dulcica, ai incercat cumva sa ne redai cum a fost da fara sa ne sperii. Pana la urma a fost cu epiziotomie sau nu? Pupici dulci. Irina, burtica cu baietel 33+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-ati intrbat de tarife! Cam asta am dat eu: - doctor ginecolog :3.500.000 - doctor neonatolog: 1.500.000 - asistente cate 50.000 cand aveam nevoie de cate ceva - infirmiere, pt o camasa curata, un asternut schimbat in timpul zilei, un halat pt tati cand venea la noi in vizita ... 20.000 - toaleta 50.000 Cam astea sunt la municipal! pe care le-am practicat eu!!!Daca au fost sau nu multumite nu stiu... dar pot spune ca eu m-am simtit bine si mi s-a dat atentia cuvenita!Lucru care ar trebui sa se intample normal si nu stimulat! Dar de, traim in Romania, si aici cam asa se practica! Nally [mamica] si [copil]Sebastian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinel a fost cu epiziotomie, dar iti pot spune ca acum, la o saptamana dupa nu mai simt aproape nimic, doar o mica jena cand stau pe tron [:D], dar nu mare!!! deci chiar nu ma mai doare! Nu regret nici o clipa ca a fost natural, fara nici o anestezie... fara nimic! Nu credeam ca voi trece asa de usor peste nastere la propriu, si ca am sa ma refac asa de repede si de bine! Pai la doua ore dupa ce am nascut si am avut voie sa ma ridic din pat am putut sa ma duc la baita, si sa fac pipi normal... bine cu o mica usturime... dar dupa ce ai nascut nici o durere nu ti se mai pare prea mare! A doua zi e un pic mai greu... pentru ca trece efectul celor doua injectii pe care ti le face cand te taie, si simti ca esti cusuta acolo jos! Dar in doua zile, daca faci miscare, nu multa, dar nici nu zaci acolo in pat, pe simplul fapt ca te doare, aproape ca uiti de durere! Ce vreau sa spun e ca nu doare asa de tare! Nally [mamica] si [copil]Sebastian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca te simti bine Nally. Si ca esti asa vorbareata :-) (ma gandeam ca nu o sa apuci sa ne scrii prea multe din cauza lui bebe). Te lasa sa dormi noaptea? CAm la cat timp il alaptezi? Ai probleme cu sanii? Pupici multi Irina, burtica cu baietel 33+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nally,ai povestit tare frumos![flo]Si imi dau curaj cuvintele tale [pup] Irina ma bucur ca te-ai mai linistit. Laura esti bine venita sa imi vezi motanelul[:D]iar pana una alta uite o poza cu el(nu se vede prea bine...dar cine a putut sa il tina,are o energie!)[url]http://community.webshots.com/scripts/editPhotos.fcgi?action=showMyPhoto&albumID=128315966&photoID=136321358&security=jQtKGf[/url]"Baiatul cel mare" se simte bine,multumesc [pup] de intrebare. iuliana & [cavaler]din burtica (30+ sap.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nally scumpa, ai povestit totul cu un optimism de invidiat! nu pot decit sa-ti multumesc din toata inima!!![il][il][il] tare as vrea sa am si eu parte de asa o nastere ca a ta...... sa fiti sanatosi, bebe sebastian, tu, tati si toti in jurul vostru, sa va bucurati de comoara voastra![dual] irinel, imi pare tare bine ca totul e ok. nu-ti mai face tu probleme cine cind a citit ecografia, sint sigura ca daca ar fi fost ceva in neregula, s-ar fi observat imediat. asa ca, bucura-te! si sa stii ca pe mine au inceput sa ma controleze vaginal abia din saptamina 36, tu mai ai oleaca de timp [;)]. dana, nici nu pot sa exprim ce am simtit cind ai reamintit despre tripleti. dar, cum vrea bunul dumnezeu, vei avea un ingeras sa-ti aline orice durere!! bucura-te de el![flo] piatra lunii, e normal sa sughita bebica cind si cind. si eu o prind pe-a mea si asa ma distreaza cum tresalta burtica, ritmic. ce-o fi facind ea acolo, inauntru?! aia-i lumea ei, deocamdata [;)]. iuliana, ai un pisi negru [pup], ce faaaaaaaaaaaaaaain! i-ai gasit nume? hmmmmm, eu parca i-as spune 'carbunelu' sau pur si simplu orice nume care sa contina 's'; le place 's'-ul la pisici.... si destul de scurt. si nu tre' sa-nsemne neaparat ceva. sa fie ca un alint si-i destul:), tie sa-ti placa "sili", "bisi", "vasi" "pursi"... ma rog, nu ma lua in serios, ca nu mai termin cu sugestiile !! cum v-am zis, am fost la controlul de saptamina 39 azi dimineata. o fo' bine, nimic nou inafara de faptul ca colul e dilatat 1 cm!! (ura, zic si io...:)), subtiat cam tot 50%, copilul angajat tot pe la "station -1.5" (ei vor sa fie la "zero" ca sa zica 'nastere iminenta'). cam atita. mai, sa stiti ca si mie mi se pare ca burtica e mai mica sau si-o fi schimbat forma, nu mai stiu. oricum, iara au fost cam dezamagiti ca nu am dureri.... da' ma rog, oi fi io mai sucita!:) bebina se misca nevoie mare, asa ca io-s linistita. ce fain, irinel, ca ti-or mai facut un eco.... aia, da! ma duc si io afara, ca e asa de frumos si cald-cald! pupi [pup] mona (cu lia mica in burtica - "38+" saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monet, eu nu inteleg de ce sunt asa dezamagiti ca n-ai dureri...Atata timp cat colul s-a sters si acum a inceput sa se si dilate, asta inseamna banuiesc, ca te indrepti cu pasi siguri spre nastere. Intr-adevar a fost bine sa il mai vad pe bebe desi nu foarte mult, da tot mi-a fost drag, toata seara parca am plutit. Aseara am calcat o parte din lucrusoarele pentru bebe (tati le spalase cu o seara inainte, un dulcel, da mai are o runda :0)). Doamne cat sunt de mici si dragute... Irinusha a inceput sa intre in panica iar eu aproape va invidiez pe cele care mai aveti asa putin :0) Si cand amveam greturi in primele luni, am zis ca daca scap de greturi si ma simt si eu omeneste n-o sa ma mai zoresc deloc, o sa am rabdare sa ma bucur de perioada asta frumoasa de asteptare. Si incerc sa gandesc tot asa da uneori parca tot imi pierd rabdarea :-) Hai ca incep sa bat campii Mona, ma bucur mult ca totul e bine si Lia incepe sa se gandeasca sa isi faca aparitia. Pupici Irina, burtica cu baietel 33+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...