Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Suntem singuri in univers?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am citit si eu in tinerete o gramada de carti mai mult sau mai putin SF pe aceasta tema si pe altele asemanatoare, mi s-au parut foarte interesante. Nu cred ca suntem singura civilizatie din Univers, este foarte posibil sa mai fie si altele. Dar probabil ca distantele intre noi sunt atat de mari (chiar deca le "scurtam" cu cine stie ce masini super-rapide), incat este destul de putin probabil sa nu ne prea intalnim asa curand... Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by anca tanasica
Si eu cred ca nu suntem singuri in univers!!!!Tare as vrea sa-mi cunosc vecinii....Voi nu? Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003) ================================== http://www.vectornoise.com/Alex/index.html ==================================
Si eu cred la fel, ca nu suntem singuri, convingerile mele sunt din ce in ce mai "intarite" de emisiunile urmarite pe Discovery, insa sigur NU VREAU sa-i cunosc, poate tot doar la TV, cel mult... mi-e o frica de extraterestrii de mor... BTW eu sunt din Cluj si aici se aude ca mai mishuna prin Padurea Baciului. Tot de frica, nu dau nici ziua prin zona aia [:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu cred ca suntem singuri. Am citit si eu o groaza de carti pe aceasta tema, in tineretile mele. Cand eram copil, chiar imi doream sa am o intalnire de gradul zero si sa calatoresc cu un OZN. Ce minte aveam [:D]. Acum cred ca as rupe-o la fuga daca as vedea unul. Sau mai stii...? Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[/quote] Si eu cred la fel, ca nu suntem singuri, convingerile mele sunt din ce in ce mai "intarite" de emisiunile urmarite pe Discovery, insa sigur NU VREAU sa-i cunosc, poate tot doar la TV, cel mult... mi-e o frica de extraterestrii de mor... BTW eu sunt din Cluj si aici se aude ca mai mishuna prin Padurea Baciului. Tot de frica, nu dau nici ziua prin zona aia [:D]. [/quote] [:)]esti mortala Roxana hehe.. Eu am stat aproape de padurea Baciului si chiar am vizitat zona aceea, dar nu am vazut extraterestii si nici OZN-uri. Probabil ca au fost...asta nu stiu[:D] Si eu am urmarit emisiuni pe Discovery si cred ca nu suntem singuri in lume. Cat despre intalnirea cu ei ....daca sunt frumosi(nu scarbosi ca in filmele SF)[:D] m-ar interesa o intalnire lol [:D][:D] Dana&bb Andy(1 an si 2 luni) http://community.webshots.com/user/danaiakob
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pare foarte greu de crezut ca nu mai exista nici o planeta in universul asta pe care sa existe viata. Daca insa ma gandesc la probabilitatea de a trai concomitent cu o alta civilizatie (specie inteligenta de fapt), s-ar putea sa fie foarte mica. De ce? Miile de ani de existenta a omenirii pe pamant reprezinta o fractiune de secunda pentru univers. Ce sanse exista ca in aceeasi fractiune de secunda sa mai traiasca si o alta civilizatie? Iar daca exista, cat de aproape ar trebui sa fie sa ne intalnim cu ei sau cat de evoluati ar trebui ei sa fie sa poata invinge distantele ce ne despart, caci noi nu suntem capabili inca sa depasim acest handicap. Daca largim aria de la existenta altor civilizatii la existenta altor forme de viata (pot fi ele si numai plante, animale sau organisme vii), atunci sansele cred ca cresc foarte mult. tot ce-i posibil ca pana la sfarsitul vietii noastre sa aflam ca oamenii de stiinta ua descoperit o planeta in nu stiu ce sistem solar care prezinta forme de viata, dar... cat de evoluata este aceasta forma de viata este alta mancare de peste. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 12 sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...