Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nodul tiroidian- tratament euthyrox


Recommended Posts

Citisem pe prospectul de la Euthyrox ca poate da stari de nervozitate! Am niste draci in ultima vreme [batcap][box] si sunt tot timpul pusa pe harta. Incredibil! Ma duc iara la doc curand sa vad ce zice. Dar eu nu tin minte sa fi fost vreodata asa de agresiva. De cand cu tratamentul pt noduli gata cearta urgent! Zile minunate, Gaby Do not go to bed mad! Stay up and fight!! http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabyhila/album?.dir=3060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dozele de Eutyrox difera foarte mult de la o persoana la alta. Este foarte important sa-l iei asa cum ti-a fost prescris. Daca tu consideri ca nu e doza potrivita pentru tine atunci se poate face o analiza de sange (TSH- costa 250.000 la Medicover) si vezi dc doza tb ajustata. Teoretic efectele adverse nu sunt prea importante. Sotul meu ia 150 mg pe zi de mai mult de 4 ani. In schimb grija mare la nodulii tiroidieni si ganglioni. Ignorati si neoperati la timp dau in cancer. Nu trebuie sa va speriati dar trebuie sa va duceti regulat la endocrinolg. Manuela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu iau euthyrox de 9 luni si nu am avut nici o reactie ciudata. Doctora mea mi-a indicat 25mg si nu mi-a schimbat nici medicamentul nici doza pentru ca nu am prezentat nici o reactie adversa. La controlul obisnuit de 3 luni totul este ok si se pare ca acest medicament imi face bine si probabil voi continua sa il iau pina va considera doctora.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu initial m-am speriat cand doctora dupa toate analizele mi-a spus ca am tiroida autoimuna si ca trebuie sa iau aceasta pastila pentru tot restul vietii. Iar cand m-am documentat despre euthyrox, m-am speriat si mai tare. Dar am decis sa il iau macar de proba pentru a putea preveni alte consecinte. Acum sunt ok si se pare ca am luat o decizie buna iar doctora mea stie exact ce spune.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am operat acum 6 ani (hemitiroidectomie stanga-mi-a fost scos un nodul si o particica din titoida, acolo unde se prinsese nodulul) si de atunci i-au Euthyrox 100 cate o jumatate de pastila. NU am probleme, acum am si o fetita superba de 2 luni, dar periodic merg la endocrinolog si imi monitorizez tiroida cu cate un test TSH. Totul este in parametri normali, nu a fost nevoie de marirea dozei, si din cate mi-a explicat medicul daca doza este mai mare e posibil sa apara palpitatii. dar la mine nu a fost cazul. Numai bine, Cocutica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Uite ca nu am stiut ca tipul acesta de mesaje il putem scrie si la "femina intim".Eu,in disperare de cauza,am initiat un subiect la "discutii generale",cu rugamintea de a fi lasat acolo macar cateva zile,insa a zburat repede la clinica virtuala,acolo unde lumea nu prea intra decat la nevoie. In fine,nu-i momentul sa ma plang,vreau doar sa atrag atentia fetelor care sunt diagnosticate cu nodul tiroidian in ROMANIA(!!!!),sa ia foarte in serios treaba asta,sa se controleze cat de des posibil si sa ceara mai multe pareri.Daca credeti ca v-ar putea ajuta cu ceva sa cititi povestea mea(cum nodulul benign romanesc s-a transformat intr-o luna in nodul malign canadian),link-ul este acesta: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91174 Cat despre mine,citind aici despre pastiluta "minune",m-ati mai incurajat si va multumesc. Claudia si Emma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am tiroidita autoimuna,iau euthyrox 100 mg 6 zile/7 la 3 luni repet tsh-ul,t3 si t4 si merg la endocrinolog tiroida mea este polinodulara,acest lucru ma ingrijoreaza,insa dr mi-a explicat ca euthyroxul suplinind functia tiroidiana,impiedica acesti noduli sa se dezvolte pentru ca ei au aparut urmare a functionarii defectuoase a glandei tiroide claudya mult succes la operatie,va fi bine si eu daca vreunul din noduli ar creste m-as opera fara sa stau pe ganduri [pup] "Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho) [steaua] [url="http://tt.lilypie.com/-fOap2.png"]my ticker[/url] [url="http://community.webshots.com/user/cornelianeli"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Salut, Mie mi-a fost extirpata tiroida pentru ca aveam prea multi noduli. TSH-ul mi-l fac o data la 3 luni si pana acum valorile au variat intre 0.19-0.7 In functie de aceste valori tratamentul a fost ajustat si acum iau euthyrox doar 6 zile din 7. Dar luna asta m-am speriat! TSH 6.3 !!! E posibil asa ceva? Abia peste o saptamana voi ajunge la doctor dar va rog sa-mi spuneti daca un asemenea salt este normal sau sa supectez o greseala in analize. Multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din ce stiu eu - pastilutele ajuta organismul cu hormonii pe care glanda tiroida nu ii mai poate furniza - si nu prea are legatura cu nodulii care nu dispar asa de usor luand doar pastilute. Dar doctorii ma pot contrazice aici. Acesta a fost cazul meu - am avut glada polinodulara si pe care am lasat-o netratata destul de mult timp, nodulii au evoluat incat din 3-4 cm cat ar fi trebuit sa aiba normal glanda (ma rog o jumatate din ea - ca are forma unui fluture) la mine ajunsese de 10 cm - mai mult in interior decat in exterior!! Am tratat-o de tot - adica cu operatie totala si iau Euthyrox 125mg cred ca voi lua toata viata. Nu am citit povestea de mai devreme cand un nodul benign s-a transformat in malign intr-o luna - dar exact acest semnal de alarma vroiam sa il trag si eu pt toate fetele care nu se trateaza si lasa lucrurile sa treneze - poate, poate se va rezolva de la sine - cu pastilute, cu reflexoterapie, naturist - toate le-am incercat si eu inainte de operatie. Ma gandesc cu groaza ca s-ar fi putut transforma in ceva malign... Asa ca nu-i de gluma!!! In schimb mi-am descoperit o lipsa de Ca si magneziu pronuntata si am citit undeva ca ar avea legatura - daca la operatie s-ar fi scos si glandele parotide (ceva de genul acesta.. )care sunt responsabile de fixarea calciului in organism. Daca este cineva in situatia aceasta.. mi-ar fi de ajutor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...