Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nodul tiroidian- tratament euthyrox


Recommended Posts

salutari membrilor am o intrebare referitoare la acest subiect; as fi recunoscatoare daca mi-ar putea raspunde cineva aflat intr-o situatie similara. am fost diagnosticata acum aprox o luna cu o hipotiroidie destul de avansata; in momentul de fata urmez tratament si sunt chiar ok, fara efecte secundare sau alte reactii ... intrebarea mea apare in momentul in care ma gandesc la o viitoare sarcina, am 30 de ani si in viitorul apropiat se va intampla asta, - am citit pe net ca hormonii tiroidieni ar fi medicamente de sinteza si se transmit fatului si atunci intrebarea mea ar fi "nu afecteaza acestia fatul?" multumesc celor ce ma vor ajuta cu un raspuns!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns
si eu am probleme cu acesti noduli tiroidieni, ii am de 4 -5 ani si i am descoperit tocmai acum in tot acst timp ma m ingrast 15 kg de care nu mai pot sa scap cu nici un regim.dr mi a spus k din cauza k metabolismul a fost dereglat din cauza problemei....stie cineva dak o sa mai scap de aceste 15 km sau macar 5 [?][:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate va foloseste la ceva prin ce am trecut eu.La 17 ani(acum am 30) mi s-a spus ca am probleme cu tiroida,hipertiroidism(pulsul intre 120-170 bpm),dupa o amigdalita pulsacee.Am luat mult timp,iod,apoi euthyrox.M-au vazut multi doctori si fiecare cu parerea lor,dar toti ca esti bine,i-a tratamentul in continuare si tot asa.In schimb aveam aproape aceleasi stari,iar "galma"se marea.In final am intrebat o doctorita de ce acte aveam nevoie sa merg la un control la Institutul Parhon,in Bucuresti,pt ca toti doctorii imi spuneau ca sunt bine,dar eu simteam contrariul.Ok,dumneaiei a foarte draguta si mi-a dat absolut toate detaliile,iar in saptamana urmatoare mi-am luat geanta pregatita chiar si pt operatie si am plecat la Bucuresti.Am ajuns miercurea,m-a consultat dr.Neamtu Corina,si mi-a spus ca nu-i place ce vede.Asa ca am facut toate analizele,si joi iar analize,iar pe la pranz o doamna asistenta imi spune:"puisor azi ramai la spital ,pt ca maine te operam .Vineri m-a operat dr. Ghemigean Vasile,si mi-a spus ca mi-au scos absolut tot ce puteau,si ca trebuie sa revin la spital pt tratamentul cu iod radioactiv,intrucat a fost cancer tiroidian(la acel moment aveam 21 de ani).Urmarea a fost ca nici un dr. din orasul meu nu credea diagnosticul.La cei 24 de ani am scapat de cancerul de tiroida.Dar dr. de la sectia de radioterapie mi-a dat tratament pt toata viata 1 pastiluta si jumate de euthyrox,eu ii tot spuneam ca nu sunt in regula .In sfarsit ,am gasit o alta dr. de treaba in oras ,care m-a internat la spital si m-a investigat,problema era ca luam supradoza de euthyrox cam de 4 ani,si ma aflam in hipertiroidism,cu absolut toate simpomele scrise in prospectul de euthyrox.In plus stari nasoale de anxietate,nu puteam sta singura in casa,noaptea ma trezeam parca ma sufocam si cu o teama cumplita,pe starada imi venea rau daca eram singura,si daca eram cu cineva era un pic mai usor.Mi s-a spus sa astept inca atatia ani cat timp am luat supradoza,plus dereglari hormonal:chisturi ovariene si la sani.Imi dadeau pastile pt toate afectiunile,si tot de geaba.Acum ma simt mai bine,dar am ramas cu ameteli,frica sa stau singura pe strada,in spatii mari,ma inect cu mancare,cu apa foarte usor,iar daca vomit ...simt ca mor,nu pot respira mma dau cu spatele de ce apuc,fug la vecini,mi s-a spus ca am grija cand mananc sa nu ma inec ca pot muri ,pt ca mi-au atins un nerv la operatia de tiroida.Sfatul meu pt toti ,este sa va controlati TSH-ul tot timpul[/b]pt ca nu este de joaca cu doza , macar de 2 ori pe an !!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor! Eu sunt deja de aproape 4 luni in tratament cu euthyrox 100 - 1 pastila (primele 2 saptamani am fost pe euthyrox 50 - 1 pastila) pe langa alte medicamente, urmeaza sa ma operez in martie (extirpare completa a glandei tiroide) si stiu sigur ca NODULII TIROIDIENI NU DISPAR orice ati face si orice ati lua, ca pot cauza probleme foarte grave de sanatate, uneori ducand chiar catre deces (cazurile netratate la timp) - atentie: nu este o gluma si nu vreau sa sperii pe nimeni, vreau doar sa trag un mare semnal de alarma celor care amana vizita la medic. Fetelor care luati euthyrox (indiferent de doza): 1. Il luati exact asa cum v-a fost prescris (dimineata pe stomacul gol, cu maxim 1/2 pahar apa de la robinet sau plata - nu minerala, suc, etc, fara a manca sau bea ceva ulterior timp de minim 1/2 ora)? 2. Repetati constant analizele? Daca raspunsurile sunt "da", iar simtomele persista, cereti parerea si altor medici si faceti investigatii amanuntite, chiar daca unele par inutile sau fara leagtura cu dereglarile tiroidiene. Iar fetelor care ezita sa se opereze, desi le-a fost expres recomandat, doar pentru ca se tem ca nu vor putea avea dupa aceea copii, le spun ca nu este deloc asa: pot avea copii sanatosi dupa operatie, in timp ce, daca nu se opereaza si raman insarcinate, pot avea mari complicatii si ele si, implicit, bebelusul. Acest rapuns l-am dat in urma unei temeinice documentatii, pentru ca si eu am avut aceleasi framantari. PS Un lucru extrem de important: este imperios necesar sa va gasiti un echilibru psihic cat mai puternic si, sfat practic cu efecte la mine, sa evitati consumul de cafea si bauturi ce contin cofeina (mi s-a intamplat sa am palpitatii dupa vreo 2 luni de tratament cu euthyrox in care totul fusese ok si nu stiam de ce, insa, eliminand cafeaua si sucurile gen cola, pepsi, sa se rezolve imediat problema. Am vrut sa elimin orice dubiu si am mai facut de cateva ori experimentul. Aceeasi problema: palpitatii dupa consumul de cofeina, ce dispar dupa sistarea lui. Concluzia personala, nedocumentata inca stiintific: euthyroxul si cofeina sunt incompatibile (cel putin la mine). Va multumesc pentru rabdarea de a fi citit acest mesaj (a fost scris in ideea de a fi folositor celor care au intrebari fara raspuns, intrebari pe care si eu le-am pus la randul meu oricui a trecut printr-o situatie similara) si va doresc sanatate tuturor! PS 2 Informatii referitoare la aceasta tema mai gasiti urmand link-urile: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102642 http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=112369 Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ola Littlelight, Sunt de acord cu tot ce-ai spus tu,pt ca si eu am costatat pe propria piele incompatibilitatatea ,mai bine spus,dintre tiroida si cofeina(am renuntat de ani buni la ea,tot asa dupa mici experimente,cand am vazut ca mi-este rau) si un pic si cu ciocolata...la care eu nu ma pot abtine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragele mele, in urma cu un an am mers sa fac o echo la tot ce se poate si intamplator mi-a gasit un nodul tiroidian, bineinteles ca nu i-am dat nici o importanta ptr. ca nu ma deranja nimic, dupa vreo 7 luni , m-am decis sa mai repet echo si surpriza a fost sa mai vad ca a mai aparut inca unul, nici de data asta nu am ales varianta sa merg la medic, ptr. ca-mi doresc f tare un bebe si lucrez si la acest proiect de un an si ceva, acum insa vazand ca nici bebe nu vrea sa apara si am mai si citit ce ati scris voi, m-am hotarat sa merg sa-mi fac analizele, ma refer la TSH, T3 si T4 , intrebarea mea e insa alta, eu in aceasta perioada iau duphaston si vream sa va intreb daca aceste pastile ar putea sa influienteze rezultatul analizelor? va multumesc si sanatate multa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu un nodul tiridian, in urma cu 5 ani am fost la medicul de familie pt.un vaccin si cum am intrat pe usa , s-a speriat cand mi-a vazut gatul, aveam un nodul cat o nuca si se vedea ingrozitor, mai ales cand inghiteam. Am ajuns sa-mi cumpar bluze, tricouri, numai pe gat, si rochia de mireasa mi-am facut-o la comanda, sa fie acoperit gatul. In final am ajuns la Parhon, dupa nenumarate teste, mi s-a spus ca trebuie sa fac operatie, asta fiind prin ian., am zis sa o fac dupa nunta, in iunie, pt. ca nu aveam asigurare, pana at. mi s-a dat euthyrox 50 mg, iar la ctrl am ajuns pe la sfarsitul anului, cu o ecografie, nodulul invizibil d.p.d.v. estetic. Am luat fix un an euthirox, apoi am renuntat cand am vazut ca a disparut, de capu' meu, dar nu trebuia, acesta trebuie tinut sub observatie. Am ramas insarcinata si n-am mai trecut pe la medic, pana acum 5 luni, la ultima ecografie am un chist de dimensiuni mici, TSH-ul, FT3, T4 in limite normale, nu mi sa dat nici-un tratament, dar trebuie tinut sub observatie la fiecare 6 luni. Through a childs eyes:" Dear God, Thank u for the baby brother, but what i prayed for, was a puppy."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamaruta, La cat timp dupa operatie ai ramas insarcinata? Ma intereseaza in mod deosebit acest lucru pentru ca si eu sunt operata de curand de tiroida si-mi doresc un bebe. Sunt putin cam dezorientata pentru ca doctorul meu mi-a zis ca pot ramane imediat insarcinata, iar alt doctor este de parere ca ar trebui sa mai astept vreo sase luni de zile. Voi ce stiti?[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
SALUTARE TUTUROR ! Am si eu o problema. Cu 1 luna in urma mi s-a scos lobul stang al tiroidei (un chist). In urma operatiei, vorbesc foarte incet si ragusit (In prima saptamana de la operatie a fost mai rau in sensul ca nu puteam inghiti lichide. Ma inecam efectiv. Iar cand vorbeam nu ma auzeam nici eu). Am fost la un consult ORL. Mi s-a zis ca am paralizie recurentiala stanga. Imi poate recomanda cineva un medic ORL bun ? Nu conteaza cat ma costa sau unde-l gasesc. La servici lucrez cu publicul si nu pot vorbi. Nu prea sunt auzita. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? Dupa cat timp revine vocea? Este posibil sa nu mai revina?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...