Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nodul tiroidian- tratament euthyrox


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Andyx
Euthyroxul provoaca dependenta?
Nu se poate vorbi de dependenta in acest caz, deoarece este o pastiluta pe care unii (printre care si eu) o iau toata viata (daca n-o iei, e nasol). Euthyroxul este un hormon tiroidian de sinteza (artificial) recomandat atunci cand propria glanda nu-l mai secreta in cantitatea necesara functionarii organismului la parametrii optimi. Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...
  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu il iau de o zi ...ieri mi-a fost super rau de la Eutyrox...25..:( eu l-am asociat cu carbamazepin 200 :( momentan nu trebuie sa renunt la niciunul, dar de azi iau jumate de eutyrox 25....:( sper sa m-ajute la ceva...problema mea e ca simt de vreo 5 luni un nod in gat..senzatie permanenta...Daca ma poate ajuta cineva cu vreo informatie... oricum am fost si la orl..cik am o alergie..ba ca am o ciuperca..am tot luat pastile si degeaba...analizele ies bune..dar simt nod in gat! La endocrinolog..mi s-a zis ca am gusa 2...cik nimik grav..si mi s-a dat doza minima de eutirox...:( ..astept detalii...de cand iau eutyrox..mi-e rau cu inima..palpitatii ..bufeuri de caldura, dureri de cap, ameteli...stare de deprezie, nervozitate....Off...cel mai rau e cu durerile la inima...[bang] Xtiana the best :P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi-e rau de numai pot desi am oprit trat cu eutyrox..am ameteli, dureri de cap, dureri de inima, palpitatii, tensiune mare, tremurici in tot corpul, senzatie de ameteala, de nod in gat permanent..de-abia ma mai tin pe picioare...Cred k o sa ajung cat mai rpd la spital...nu mai suport.noapte ma sufoc...Cine poate sa ma ajute cu un sfat..nu stiu ce sa mai fac..la cine sa mai apelez..poate nu trebuia sa iau euthoroxul...:( mi-a facut f f f mult rau! Xtiana the best :P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Mama mea sufera de tiroida autoimuna si lua eutirox 100 g pe zi. Timp de un an de zile i-a fost ingrozitor de rau, doctori peste doctori de toate specializarile, de curand schimband si endocrinologul care a spus hotarat fara eutirox. Nu are nevoie de asa ceva cu toate ca are si noduli. chiar dac organismul duce lipsa ii este suficient cat produce. In plus avea stari permanente de rau asa cum le descrii tu xty08dec08. Pentru asta i s-a recomandat un supliment de calciu masticabil. Se pare ca se simte ceva mai bine, numai este asa "leguma" zi de zi. In plus, ea merge si la psihiatru deoarece toate aceste simptome s-au asociat si cu o depresie urata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui xty08dec08
mi-e rau de numai pot desi am oprit trat cu eutyrox..am ameteli, dureri de cap, dureri de inima, palpitatii, tensiune mare, tremurici in tot corpul, senzatie de ameteala, de nod in gat permanent..de-abia ma mai tin pe picioare...Cred k o sa ajung cat mai rpd la spital...nu mai suport.noapte ma sufoc...Cine poate sa ma ajute cu un sfat..nu stiu ce sa mai fac..la cine sa mai apelez..poate nu trebuia sa iau euthoroxul...:( mi-a facut f f f mult rau! Xtiana the best :P
Xtiana, sper ca esti mai bine. Inainte sa iti prescrie euthyrox ti-a facut si analizele? Cat iti iese TSH-ul? Nod in gat poti avea si la hipo si la hiper tiroidie. Inainte de a lua eutyrox trebuie sa iti faci si un control cardiologic pentru ca intradevar, dereglarea TSH-ului iti poate da palpipatii. Eu acum iau euthyrox 100, dar a durat un an adaptarea, nu se ia dintr-o data o doza mare. Am inceput cu jumatate de euthyrox de 65, adica luam 32.5. Din pacate, inca nu am intalnit endocrinologul care sa iti spuna ca adaptarea se face treptat. Dar eu am ajuns la doza finala de 100 pentru ca tiroida mea nu mai functioneaza aproape deloc. Calciu si magneziu le-ai verificat? Nodul in gat poate sa apara si din lipsa de calciu. De cat timp iei carbamazepina? Si supradozarea ei poate da tulburari cardiovasculare si neuromusculare. "We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

TSH-ul mi-a iesit 2.57, t3 1,4 si t4 75,7 facute acum 2 luni. Cu Ca si cu Ma nu stiu cum stau..dar iau zilnic MAGNE B6 si Calciu...la echo mi-a iesit la un dr noduli, iar la alt dr...considerat super bun glanda usor marita...cu inima din cate stiu eu statem bine anul trecut...acum insa...am junghiuri si palpitatii si nodul asta in gat permanent...E destul de suparator...sunt cam depresiva ce-i drept, plang mult, mi-e teama de moarte...si mai ales de boala...nu vreau sa stiu k voi trai mereu cu nodul asta in gat toata viata mea...noroc cu familia mea minunata si cu iubitul meu minunat ca altfel as fi luat-o razna de la starile astea.....Carbamazepina iau de 3 ani ...o pastila pe zi..nu e mult...poate il voi opri cat mai rpd....cert e ca impreuna nu merg... Mersi mult de raspuns Samziana.....eu am 76 kg la 168..ma indoiesc ca ar fi vb dd hiper....endocrinologul zice ca glanda mea e usor modificata si ca s-ar putea reface...sa mai astept...Ce imi recomandati sa fac? unde sa mai merg? Am citit pe net ca ar putea fi si vb de o afectiune la stomac..:( Unde sa mai caut? M-am saturat..simt k o iau razna..ca stiu unde ma doare...stiu ca nu trece de cateva luni...dar nu stiu cauza...si daca as afla cauza..poate as afla si remediul..Doamne ajuta!!!! Mgabi ms mult de mesaj..imi poti spune numele medicului plsss....mama ta mai are palpitatii?junghiuri? daca nu ia euritrox..atunci ce i-a dat?doar calciu?pffffffffffff.....ms anticipat!!!!!!!! Xtiana the best :P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

xty08dec08, TSH-ul tau e bun, e in limite. Nu stiu de ce ti-a recomandat doctorul respectiv euthyrox. Luandu-l probabil ca ai trecut spre hipertiroidie care da simptomele de care spui tu. Daca vrei sa renunti la carbamazepina ai mare grija, renuntarea se face treptat. Eu stiu ca se prescrie in epilepsie si daca renunti brusc iti poate da convulsii. Mai intai trebuie vazut daca motivul pentru care ai luat-o s-a rezolvat. De nodul in gat nu stiu ce sa iti spun. Poate fi si un spasm pe esofag. Trebuie cercetat mai amanuntit. Poate fi legat si de depresie si de frici. Multa sanatate. "We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Multumesc mult de mesaje si incurajari. mi-e mult mai bine, multumesc! Iau euthyrox de 25, una la doua zile...doza mica...ptr noduli...mici mici...in rest toate starile imi sunt ok, mai am o usoara lipsa de calciu pe care incerc s-o acopar consumand lactate...Voi cum va mai simtiti? V-am pupat!Sanantate multa la toate!:-* ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu provoaca dependenta si se ia cat timp este nevoie...la unii a la long, la altii doar cateva luni pana isi mai revine tiroida...m-ati intrebat mai sus de ce iau carbamazepina...nu mai iau, am luat o perioada...nu, nu ptr convulsii ci ptr sindromul picioarelor nelinistite :)) dadeam din picioare asa...aiurea cand ma puneam sa dorm..:P ...dar nu, nu merge asociat cu euthyrox-ul, de-asta imi era mie rau atunci!Si f important...daca doriti sa cresteti doza de euthyrox...conform sfatului medicului bineinteles, v-as ruga sa o cresteti treptat....cresterea brusca da stari d-alea aiurea de agitatie, dureri de inima, etc... V-am pupat!!!! ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Buna Claudia, Am citit povestea ta cu cancerul de tiroida si din pacate suntem in aceeasi situatie numai ca inainte de operatie. Locuim tot in Canada si avem nevoie de sfatul tau. Te rog scrie-ne pe cbaja@yahoo.com. Vrem sa stim cum te simti dupa operatie si daca a trebuit sa faci si alte tratamente in afara chirurgiei propriu zise ( ma refer la tratament cu iod radioactiv, etc). Multumim mult, Camelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...