Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Povestea unei bebeluse rare (2)


Recommended Posts

M-am gandit sa va tin la curent cu progresele Marianei in lupta cu doctorita. Poate si pentru ca ultimele noutati m-au revoltat atat de mult incat simt nevoia sa le impartasesc. Asa cum va spuneam, Mariana a deschis proces impotriva doctoritei care i-a spus la 6 echografii ca totul e la superlativ, pentru ca apoi, pusa in fata copilei fara picioare, sa-i sfatuiasca pe parinti sa o abandoneze pe micuta. Ca sa vedeti ce chestii mai putem afla despre doctorii nostri daca sapam un piculet mai adanc: dr. Akad NU ARE COMPETENTA IN ECHO! Intrebata de ce a facut echografii fara a avea pregatirea necesara, a raspuns senina ca pentru ea, ca sa capete experienta!!!!! Apoi a avut neobrazarea de a sustine ca i-a spus Marianei de la inceput ca fetita nu-i in regula, dar ca ea a decis sa pastreze copilul, iar acum vede in asta o sursa de imbogatire! Adica madam asta nu vede nimic in neregula ca a prestat un act medical pentru care nu avea pregatire, in schimb arunca cu noroi in oamenii pe care i-a nenorocit! Acuma, uite, ma gandeam si eu cu sotul meu sa ne deschidem in curand un cabinet de operat hernii. Ce daca nu suntem nici unul chirurg, noi vom opera doar pentru noi, ca sa capatam experienta, nu ca sa facem oamenii sanatosi. A, normal ca la noi o operatie o sa coste ca ochii din cap, doar e cabinet particular! Si sa aiba vreounul tupeul sa ne dea in judecata! Noi operam pentru noi, ce, vrea cumva sa se imbogateasca?! Ceea ce ma termina nu e nici faptul ca s-a intamplat, stiu ca se intampla si la case mai mari; nici ca madam Akad e o obraznicatura, am vazut si din astea destule si stiu ca voi mai vedea inca; nu pot insa cu nici un chip sa ma impac cu ideea ca cei de la Colegiul Medicilor nu fac nimic, ei, care ar trebui sa apere interesul pacientilor! Ma trec fiori reci pe spate cand ma gandesc ca femeia asta face in continuare echografii unor femei care nu stiu ca ea le face doar pentru a castiga experienta, ca le indruga baliverne, cand ea n-ar trebui sa se apropie de echograf! Si nimeni n-o opreste, nimeni nu-i ridica dreptul de a practica, nimeni de la Colegiu nu vrea macar sa deschida o ancheta, sa vada daca femeia asta are macar diploma de medic!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cum ti-am spus si la prima postare a acestui tragic subiect, putem sa o ajutam pe Mariana in lupta cu "dr.Mengele", facind public si acest caz si pastrind confidentialitatea asupra numelui mamei (copilului), asa cum e deontologic. Te rog sa-i propui prietenei tale colaborarea cu noi, asigurind-o ca nu vrem sa transformam drama prin care trece intr-un "caz de circ". Dorim doar ca medicii care-si permit sa greseasca cu destinul unui copil sa se gindeasca de doua ori inainte de a comite sacrilegiul, fie si numai din teama de a nu fi supusi oprobiului public. Oricare ar fi decizia ei, multa putere si perseverenta in lupta cu sistemul. Iar fetitei, multa sanatate si sa-i ajute Dumnezeu in viata! "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Adriana, iti multumesc din nou pentru oferta ta. I-am dat Marianei si data trecuta toate mesajele, inclusiv numarul tau de telefon si PM-ul pe care mi l-ai trimis atunci. Am intrebat-o daca te-a contactat si mi-a raspuns ca nu, pentru ca nu vrea sa faca public nimic din ceea ce traieste. I-am spus si atunci si cred ca i-am repetat de cel putin 10 ori ca are mult mai multe sanse de a castiga procesul si de a obtine retragerea dreptului de libera practica a acestei doctorite daca face drama ei cunoscuta la cat mai multi oameni. Macar ar afla mai multe paciente de-ale femeii asteia si s-ar feri de ea. Presa are un impact mare in viata fiecaruia si sunt sigura ca ideea ta e minunata, dar atata timp cat suntem doar tu si cu mine de parerea asta, nu avem ce face. Mariana este si o tipa foarte puternica, si desteapta, si mandra. Cred ca ii vine cam greu sa accepte ajutorul cuiva, desi eu imi dau seama ca are enorm de multa nevoie de el. Poate ca se gandeste ca oricat de discreta ai fi tu, chiar daca nu dai nici un nume, e imposibil ca cei care o cunosc sa nu-si dea seama ca despre ea este vorba. Asta pentru ca focomelia e, pe de o parte ceva care socheaza, iar pe de alta parte e o malformatie extrem de rara. Eu nu pot decat sa-ti multumesc inca o data; stiu ca ai cele mai bune intentii si nu m-am gandit nici o clipa ca ai vrea sa transformi totul in circ. Te respect ca profesionista si apreciez mult "Jurnalul National", asa ca daca ar fi sa fac cum ma taie pe mine capul, as accepta intr-o secunda. Dar nu sunt eu persoana care sa ia o decizie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o problema, draga mea... chiar daca vrei sa faci un bine, important este si cum e primit gestul tau. Conteaza finalitatea, nu intentia... Sunt oricum alaturi de ea! Sa ceara sprijinul organizatiilor pentru drepturile omului, sa-si ia macar de partea ei aliati puternici. Doamne ajuta! "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt profund miscata si revoltata de acest caz. Ma folosesc de aceasta ocazie ca sa va fac atente pe toate, si pe viitoarele mamici in special: orice medic poae sa aiba in cabinetul lui particular un ecograf si sa faca ecografii in Ro., din pacate. Problema este ca daca nu ai competenta in ecografie, nu ai voie sa eliberezi un buletin ecografic, adica hirtia aia pe care scrie ce s-a constatat la ecografie - nu diagnosticul, ci diagnosticul ecografic, cu descrieri in termeni specifici. In consecinta, nu se poate nici taxa ecografia respectiva decit daca dr are competenta in ecografie. Deci, fiti foarte atente pe mina cui va dati si in cine va incredeti. Cindva saptaminile trecute am avut ocazia sa vad pe o parafa, scrisa negru pe alb sub numele unui medic, o specialitate care nu exista in Romania! Asa ca, daca ceva vi se pare suspect, mai bine intrebati in stinga si in dreapta pina va lamuriti. Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...