Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

alilestrenol


Recommended Posts

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Andrada nu ai nici un motiv de ingrijorare, medicul stie ce spune. alilestrenolul este un derivat de estren (hormon progestativ) cu actiune de mentinere a sarcinii. continua sa il iei linistita si sper ca la ecografia de 20 de saptamini sa nu mai existe hematomul!! bafta si sarcina usoara, pupici Roxi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am luat Alilestrenol, pana la sfarsitul sarcinii. Mai aveam un avort spontan in antecedente si era sa pierd si sarcina a doua - se manifesta la fel ca la tine, prin hemoragie si la ecografie aparea un hematom. Atunci am inceput sa iau Alilestrenol si am putut duce sarcina pana la sapte luni si douazeci de zile. Altfel, sunt convinsa ca nu as fi reusit - si asa am nascut prea devreme. Eu am o carenta de progesteron, din care cauza nu pot tine sarcina. Alilestrenolul completeaza deficitul de progesteron atunci cand corpul galben nu secreta suficient. Ar trebui facute dozari hormonale, dar medicii indica doza de multe ori dupa cum evolueaza sarcina. Sa te duci permanent la control. Abia anul trecut mi-a spus o fosta colega (care acum e medic) ca s-ar fi descoperit ca Alilestrenolul produce nu stiu ce chestie la copil - daca e baiat - care apare pana la un an. Nu mai stiu exact. Oricum, copilul meu e perfect sanatos si face in mai 11 ani. Nu a avut niciodata nimic. Presupun ca daca ar fi fost siguri ca exista riscuri, s-ar fi interzis folosirea lui. Mie mi-a folosit, si efectul benefic al medicamentului a intrecut cu mult eventualele neplaceri, care, ti-am spus, la mine nu au existat, si la timpul acela habar n-aveam ca exista vreun risc. Intreaba medicul pentru mai multe amanunte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...