Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Acidul folic


Recommended Posts

am si eu o intrebare..am tot citi ca este bine inainte sa ramii gravida sa iei acid folic citeva luni mai ales pt cele care au luat anticonceptionale mult timp..asa cum am luat eu...si cite pastilute sa iau? si ar mai fi ceva...deasemeni am citi ca este bine sa faci o pauza intre intreruperea pastilelor si sarcina...asa este?..mentionez ca eu la prima sarcina nu am facut asa si totul a fost ok...dar poate ca am riscat..asa ca la a doua vreau sa fie cel putin la fel de perfect ca la prima..deci?..ma puteti ajuta cu raspunsurile?... va multumesc !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Acidul folic este foarte bun si inainte si in timpul sarcinii. Eu am luat Maltofer(fier+acid folic). Exact nu iti pot spune cat trebuie sa faci pauza intre pilule si momentul fecundarii, dar stiu ca este bine ca aceasta pauza sa existe. Am auzit guri care spuneau cam 3 luni. CriXia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost sfatuita sa iau cite doua/zi, mai ales ca am renuntat la anticonceptionale de numai 5 luni. Eu am auzit/citit ca nu exista pericol de supra dozare, excesul eliminindu-se prin urina. E bine sa ne ghidam dupa principiul:mai bine sa fie (daca tot nu strica) decit sa lipseasca? Problemele create de lipsa unei cantitati necesare de acid folic am inteles ca sunt destul de mari, mai ales ca in primele luni se formeaza sistemul nervos al lui BB. Deci: strica sa luam 2-3 in mai multe prize/zi? Tina[hippi] Speranta moare ultima.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit anticonc.o perioada mai lunga cam 10 ani, si acum doi ani cind ne-am decis ptr. un bb, mi-am intrebat dr. mea, cit anume ar trebui sa astept inainte sa ramin insarcinata, raspunsul a fost de la 2 luni in sus mai exact intre 2-4 luni.Eu am asteptat 4 luni, ca sa fiu sigura ca a trecut destul timp.Am luat si eu in prima per. a sarc. fier si ac. folic, si parca asa imi amintesc in ultimul trimestru iara am mai luat o data!Este f bun ptr. bb, e f bine sa-l iei!Numele nu mi-l amintesc dar mi-a fost recomandat de dr. mea ginecolog.Multa bafta si numai bine! simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anticonceptionale am luat o perioada destul de lunga.In vara le-am intrerupt si am asteptat 4 luni (doctorii sustin o perioada de 3-6 luni) pana am ramas insarcinata.Nu am luat inainte acid folic,insa medicul mi-a recomandat sa iau Ginseng ca este bun pentru conceptie. Acid folic am inceput sa iau din primele saptamani cate o pastila pe zi, iar din trim. 2 am inceput sa iau o combinatie intre acid folic si fier (Tardyferon Fol). Cel mai bine sfatuieste-te cu medicul tau. Succes. Monique si [copil]Bogdan din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici, la englezi, este obligatoriu ca gravidele sa ia cite 400mg de acid folic zilnic, in primul trimestru al sarcinii. Se prescriu gratuit la toata lumea. Are mai multe calitati, dar cel mai important e ca reduce riscul aparitiei unor defecte de nastere (sindromul Down etc). Daca nu vrei sa iei pastile, poti gasi necesarul zilnic de acid folic in diverse combinatii: o salata mare, brocoli, o portocala mare sau un ou mare, fiert bine. Miruna, Horia si Martin, 26 August 2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acidul folic se prescrie in general 0.4 mg/zi, fiind recomandat in medie 3 luni inainte de a ramane gravida. Deci numarul de pastilute este diferit, in functie de cantiteatea de acid folic pe care o contin. Tina, desi studiile sustin ca nu este pericol de supradozare, pentru ca acidul folic e solubil in apa si excesul este eliminat prin urina, ne este totusi recomandata depasirea unei cantitati de 0.8 mg/zi. Si asta pentru ca o cantitate mare de acid folic (vitamina B9) poate masca si ingreuna detectarea unei eventuale anemii pernicioase provocate de carenta vitaminei B12, timp in care boala (anemia) poate inainta cu consecinte dezastruoase. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor! Eu mi-am cumparat pastilute care se cheama chiar 'acid folic' dar problema e ca mi se par destul de 'concentrate'..adica desi pastilutele sint mici pe flacon scrie ca o pastiluta contine 5 mg de acid folic..ceea ce si eu citisem ca este destul de mult mai ales ca este luat preventiv inainte de sarcina (si eu citisem ca in jur de 0.4 mg/zi)...cum sa fac?.....sa iau totusi o pastiluta intreaga?... Tinabeve nu te speria in privinta anticonceptionalelor..eu la primul copil am ramas gravida imediat...asa am vrut,nu a fost intimplarea..si totul a fost perfect...cind am intrebat dr(si eu desteapta am intrebat dupa ce am ramas gravida)..a zis ca nu e mare nenorocire..ca intr-adevar asa e recomandat dar ca doar nu o sa avortez acum ca nu am facut pauza ca sint altele care ramin accidental in timp ce iau pastile si nu se intimpla nimic...deci...sa stau linistita...dr endocrinolog mi-a spus ca de multe ori pt cine nu poate ramine gravida se recomanda o cura de anticonceptionale..intreruperea lor si incercarea imediata de a face un bebe..fara nici o pauza..deci nu-ti fa niic o problema..daca se poate faci pauza daca nu si iti casuna un bebe (cum mi-a casunat mie pe atunci) e totul ok. Deci lamuriti-ma exact cu acidul asta folic cum sa fac..nu sint gravida..vreau sa ramin peste vreo 3 luni...si pastilutele de acid folic care le-am cumparat scrie pe flacon 5mg ..o fi mult rau s aiau una pe zi?.... va pup si va astept cu raspunsurile!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...