Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici Iulie-August 2004(59)


Recommended Posts

Neata! Tre sa ma organizez la cap ca altfel nu mai mere mai, vorba banatanului: 1. roxi, o sa mai merg la un eco in curand ca sa ma conving ce si cum ca la asta nici colul nu l-a vazut, dimensiuni si alte cele nici atat nu stiu, deci... 2. am vazut emisiunea aia de pe prima aseara era programata mai devreme parca dar cu meciul ala....mie mi s-a parut "subtire" in sensul ca nu arata chiar toata nasterea de la inceput pan-la sfarsit cu tot tacamul...arata numai cum il scoate pe bebe si aia asa super fugitiv, nu direct. Oricum chiar si asa eu eram asa emotionata de-mi crescuse pulsul si cred ca aveam niste ochi mai mari ca fata, iar cand plangeau bebicii aia de la TV, sa vedeti ce se mai agita si bebicu meu, de parca ii auzea nu alta. La un moment dat am dat sonoru mai incet ca eu dadusem mai tare ca sa aud bine de tot ce se zice insa nu zicea mare lucru, sotul meu chiar a fost nemultumit ca se dau asa putine "detalii tehnice" si explicatii, si spunea ca la discovery emisiunile pe tema nasterii sunt mult mai complexe...el mai prinde cate una tarziu dupa 12, cand eu sforai demult. Parca "sex-sense" zicea ca ii zice si acolo pe langa alte sectiuni, legate de sex, normal, fertilitate, infertilitate, probleme de dinamica sexuala..etc...arata si despre sarcina si nastere.Deci sa nu va para rau celor ce nu ati prins emisiunea ca nu ati pierdut mare lucru. 3. mi-a luat sotul niste Prenatale, scumpe, de la Nature`s Bounty, productie USA, ca eu asa i-am zis sa cumpere, insa am observat ca au o doza de vitamina A de - 1,20 mg, si nu scrie daca sub forma de betacaroten, si nu stiu de ce mi se are ca e cam mult, mai ales ca scrie ca prea multa vit A nu e buna in sarcina. Roxi poate tu stii ca lucrezi in domeniu, sa ma luminezi la cap cu o informnatie, ce crezi ? merci lia 25 sapt de la UM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 169
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu la inceputul lui iunie merg la mare (in Mamaia),vreau sa stau o saptamana sa ma relaxez (imi iau concediu de odihna).Poate facem un club al burtoaselor sexoase care-si arata rotunjimile pe litoral.Care va bagati? Eu merg azi sa-mi platesc sejurul,chiar am nimerit bine cu programul ala "litoral pentru toti",costa 1 milion/persoana,sejur 7 zile fara mancare la hotel de 3*.Merita,nu? Monique
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, am si eu o rugaminte. Poti sa ma lamuresti si pe mine cu analizele? Eu am leucocite 15,6, hematii 3,34, hemoglobina 11,5, hematocrit 30,2 (normal 36-52), Ca 7,6, Mg 1,30, gluc. 71, fe 15 si bilirubina 0,47. Sun tputin ingrijorata pt. ca mi s-a parut ca dr. a trecut foarte repede peste ele, am crezut ca o sa-mi dea fier, dar...Astea toate sunt sub limitele normale, nu inteleg de ce nu mi-a zis nimic. Eu l-am intrebat si a zis doar ca totul e in regula. Atat. dar acum trei luni, rezultatele erau bune, de ex. leucocitele erau 12.000, iar acum sunt 15.000. Daca te pricepi, da-mi si mie un "verdict" pana cand o sa merg la dr. de familie, please! Monique, a fost super interesanta emisiunea, seamana cu reportajele alea de pe Reality, nu stiu daca ai vazut, Special babies cred ca-i zice. Fetita Strumfita - 21 de saptamani in Burtica DPN 30 august, Sp. Municipal
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata la burtici! Papadie, sciatica...nasol moment. Sanatate multa si ai grija de matale! Si durerile de mate sunt ca si alea de rinichi, pot sa radieze si spre spate, insa nu dureaza asa mult! Ssarah, iti urez sa termine cu periatul cat mai devreme ca sa ajungi la dentist. Streptococul de tip B este destul de periculos pentru copil deoarece se transmite in timpul nasterii naturale...ce stiu eu e ca pot aparea complicatii la plamanii lui bebe daca il ia. Partea buna e ca stii de ea si il poti trata pana la nastere. daca e cezariana am inteles ca nu e problema..ma mai interesez! Roxana, succese la cumparaturi...sa traiasca doamna nasa!!!...hehehe Eu deja nu mai pot sa stau pe spate, asta mica vocifereaza foarte tare cand stau pe dreapta dar dupa ce isi gaseste locul se potoleste. Cand stau pe stanga parca nu da asa mult timp din ce da ea acolo, dar intepenesc daca stau numai pe o parte...M-am gandit ca daca nu dorm eu nici ei nu ii e bine, asa ca am decis ca trebe sa faca ea gimnastica! Pana azi noapte cand am stat si am dormit in fund. A decis asta mica ca o chinui mult prea tare si mi-a aratat ce inseamna kick boxing adevarat [:D][:D] Acum am chiulit iar de la servici ca e oboseala mare! Ma duc dupa amiaza sa vad cum devine cu concediile... O zi excelenta sa avem! Monica [gravi] 27+ saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicule cind oi veni la tine...auzi la ea, "doamna nasa"...[xx(] stati sa o luam pe rind: Monique marfa mama ca vii!!!! cind precis? si unde? eu oricum de la 1 is in conced...daca vrei mi-ar face placere sa ne vedem!!!! Andreea imi pare rau ca nu te-ai odihnit...o cafelutz si poate iti mai revii!!! pupicxi multi!!!! Lia, lasa-l incolo de colu' ca eu vorbeam da sexe...tu nu ai vrut sa stii ce e sau ai uitat???haide zi..... in ceea ce priveste vitaminele daca scrie pe ele prenatale auntci ia-le maiculitza ca aia nu e nebuni sa le faca aiurea. nu am timp acum sa iti fac transformarea mg in UI la vit A dar aia cu o anumita cantitate era ptr primul trimestru, la formarea de organe. dupa ai no sweat. Diana, ce zici tu acolo inseamna anemie de sarcina. e normal sa exista, dupa cum ii ziceam si lui Alex. apropos, hemoglobina e mai jos de 11,5 daca hct e 30 (probabil in jur de 10 si ea). dar fierul e ok. ce inseamna gluc? glicemie eventual? leucocitele crescute inseamna pe de o parte stare de alerta a organismului (e normal in sarcina) pe de alta parte si o posibila infectie localizata cine site unde (masea, amigdale, etc, oriunde). cam asta e...sper ca n-am uitat pe nimeni, daca da, revin cu scuzele de rigoare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata la burtici si pitici [bis][bis][bis]! astazi sintem la serviciu, mai pierdem si noi timpul pe aici, iar dupa amiaza o sa plec la mama, m-am gandit ca imi prinde bine o vancata in care sa fiu rasfatata si in care sa ma odihnesc, sa ma relaxez si sa nu fac nimic, nimic. asa ca o sa lipsesc de pe forum destul de mult, dar daca v-am spus ca plec absentele zic eu ca sint motivate! va pupacim Nicole [gravi] 26 + saptamani 26 ani, DPN - 25 iulie 2004, dr Badiu A.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, miscare cat mai putinica la servici si un pic de somnic in fata teveului dupa ce ajungi acasa...Pe mine asta ma remonteaza... Culmea e ca daca inchid televizorul nu ma odihnesc asa bine..:) Nicole, am notat in catalog...cat lipsesti?! O vacanta super sa ai! Mi-am adus aminte de ce a zis Marina, cu patuturile, ca nu cumpara...Io nu's superstitioasa de felul meu dar cu necumparatul de lucrusoare pana la nastere am pata pusa si omu' la fel...Ma gandesc ca se descurca el sa gaseasca in 1-2 zile ce trebuie in prima saptamana asa... Monica [gravi] 27+ saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, cred ca voi absenta vreo luna de zile ...dar o sa mai vin in timpul asta la doctor si cred ca mai intru atunci pe forum, mi-am facut programare astazi pentru 10 mai asa ca ne "vedem" peste doua saptamani. Nicole [gravi] 26 + saptamani 26 ani, DPN - 25 iulie 2004, dr Badiu A.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...