Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici Iulie-August 2004(59)


Recommended Posts

Monica, Alina nu lucreaza azi de aia nu ne-a salutat inca, are ceva de rezolvat dar apare ea maine, cred... Cori era plecata dar nu stiu daca s-a intors sau nu. Restul de absente... organizam comitetul de bataitza daca nu salutati din cand in cand Andreea, 26 ani, DPN 4 iulie, dr Bogdan Marinescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 169
  • Creat
  • Ultimul răspuns
asa, ca sa nu fiu eu singura vicioasa.... Cori e la Felix...dar nu stiu cind se intoarce. presupun ca e super bine....acu' invidia sare din mine. da, Monica, asa e....is o gramada lipsa, eu nu le mai zic nimic ca poate nu mai au chef fetele de logoreea noastra constanta... bine ca e ok Miha. hihihi, acu' e infirmiera....[:D] (acu' ma gindesc daca sa merg simbata la gratar sau sa ii intreb pe amicii mei daca la meniul de duminica seara pot sa comand niste mici....[:D][:D][:D])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari burtici dragi! Eu sunt la citit cu vreo 3 pagini in urma dar profit de ocazie sa va intreb daca aveti pe acasa frigider Indesit cu 2 usi ca ne bate gindul sa cumparam unul mai maricel, dar nu combina ca n-avem atitea parale. Stiti cumva daca e o idee buna sau sa mai cautam? Florina 28 ani [gravi] 30(+) sapt cu puiutzul Teodor Dr Badiu - Sp Universitar DPN 1 iulie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parca vad ca acusi terminati iar capitolu' pina mai apuc si eu sa scriu aicisha !!!! Am mai capatat o pauza si am citit din urma cele scrise ... ma bucur pentru Mihaela, ca e bine si ea si sosul ! Pofta buna celor care iau masa - si eu ma indrept tot acolo, ca sandvichiurile le-am ras demuuuult ! Mammaaaaa, ce bineeee, tocmai mi-a poposit pe masa si salariul - la noi e azi payday !!!!![:D][:D][:D] Alice [hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare prea mic frigiderul si prea mare congelatorul la toate combinele. Nu-mi incap oalele... Ratele mi se par cam stresante (asa sunt eu) iar de Indesit am auzit in general de bine, am si masina de spalat aceeasi marca. De Whirlpool nu stiu prea multe, un Bosch cu ultraviolete mi-ar fi placut mie... Nu stiu care se lauda cu un fier de 18(micrograme/dl?) dar mie nu mi se pare OK. Stiu un interval de normalitate de 40-140 si chiar si asa se administreaza fier profilactic din luna a 5-a in combinatie cu acid folic (Tardyferon Fol 1/zi). Hb de 11.5 e Ok inca dar as recomanda fier. Florina 28 ani [gravi] 30(+) sapt cu puiutzul Teodor Dr Badiu - Sp Universitar DPN 1 iulie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu abia am terminat de copiat capitole mai vechi, de citit ca ramasesem tare in urma. A fost o perioada cand nu imi puteam conecta laptopul la internet cu firul de langa pat si doar cu cel de la masa mergea, dar nu puteam eu sa stau pe scaun foarte mult. Am fost sambata la medic, l-am bombardat cu intrebari (tati tragea cu ochiul si el pe carnetelul meu si zicea, mai ai?).I-am zis si de durerile mele de burtica si de cele din zona pelviana, de faptul ca uneori burtica se intareste, asa ca la insistetele mele mi-a facut o ecografie intravaginala (sa ma fi vazut cat de greu m-am urcat pe capra) la care a remarcat ca am colul lung, tare si apoi a urmat un aaaaa lung de tot (oare a vazut ca e putin deschis colul sauEu nu am mai intrebat ca deja eram cu inima in gat) si a decretat: efort zero. Si apoi i-a zis si lui tati ca sa aiba grija sa ma odihnesc cat mai mult. Asa ca acum sunt cumintica, stau in patut. Pe langa asta mi-a subliniat pe hartiuta analiza la fier (e la limita inferioara) si a zis sa bag la ghiozdan mai mult spanac si ca mai trebuie si calciu, ca tot ii zisesem si de crampele musculare la picioare. Asa ca intreb, ce mai contine fier? Am aflat in sfarsit ca am Rh+, la fel ca tati, asa ca nu imi mai fac griji. La masuratori pt 21 de sapt si 3 zile am: uter=20 cm ; circumferinta abdomenului=88 cm ; blood pressure=113/68 ; edema, protein, sugar toate sunt cu - ; kg =60.9 (aprox 9 kg in plus fata de cand am ramas gravida, dar eu mai aveam ceva luat si de dinainte, asa ca am ce sa dau jos dupa nastere). Roxi, am si niste prescuratari, daca ai timp (sau cine se mai pricepe). Multumesc anticipat. WBC 82 RBC 396 Hb 11.5 (asta e fierul, nu?) Ht 37.0 MCV 93.4 MCH 29.0 MCHC 31.1 La fiecare din denumirile scrise mai sus, la tabelul de valori intre care e ok sa ma incadrez, scrie M:val-val, dedesubt F:val-val, limitele diferind putin la F fata de M. Asta ce mai inseamna? Se tine cont de sexul bebelului sauE A, ca vb de sexul lui bebe, inca nu putem colora listuta, din pacate. PT 12. 1 Eaici vad ca val normale sunt intre 10. si 12. Cum i-am zis si doctorului, ma plang si voua de dureri de oase (mai ales in zona pubiana-asta e sciatica de care zici tu roxanaz?) si de burta. Nu mai stiu cum sa stau . Daca stau pe spate, ma ia o durere asa pe fesa, aproape de coada ca nici nu ma pot misca, dar daca nu o fac ma doare incontinuu. Ce rau e! Deci asta e varianta “coada de cal", Roxi? De cand am aflat ca bebe sughita, cand se intampla ceva la mine in burta ma intreb, misca sau sughita? De aproximatriv o sapt piticot al meu a coborat jos incat ma duc la toaleta des asa ca in primele luni. So fi gandit scumpetea ca am uitat cum era. Deci intru si eu in “Clubul bebeilor de josE Alex eu folosesc o crema, din colectia Baby Magic, numita “Stretch MarkE–e pentru utilizarea in si dupa sarcina sau cand se tine dieta. Pe langa asta mai folosesc si Jonson’s baby lotion (de cand am ramas gravida) si de la Nivea un gel “Special CareELIFT&SMOOTH (de dinainte de a ramane gravida-acesta m-a ajutat in lupta cu vergeturile obtinute printr-o ingrasare brusca). Mihaela, recuperare rapida si sanatate sotului! Florina, La Multi Ani , sa ti se implineasca toate dorintele!!! Felicitari burticilor care au aflat ce sex au bebii lor! Cam atat, va rog sa nu imi puneti absent nemotivat, mai intru pe forum, va citesc, mai greu e cu scrisul. De la atata stat in pat (acum cand e asa de frumos afara) nici nu stiu ce pozitie sa mai inventez ca sa ne fie si mie si lui bebe bine. Va pupic si aveti grija de voi. "Daca stai sa ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti." [:)] Eli, [gravi] in 22 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...