Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (7)


Recommended Posts

Cami multumesc frumos.Imi sunt de ajutor orice informatii, nu numai din experiente celor din IT. Am gasit pe net tot felul de raspunsuri ptr intrebarile mai dificile.Suna tare bine dar nu stiu daca sunt in stare sa reproduc asa ceva sau asemanator.[:D]Nu la germana mea. Fetelor acum am primit scrisorica de la Centrul Cultural Roman din Köln.Saptamana 8-16 mai 2004 e plina de activitati culturale.Majoritatea in Bonn si teatru in Bergisch Gladbach. Programul e asa: sambata 8 mai ora 19:00 Consulatul general al Romaniei (Legionsweg 14, 53117 Bonn) "Night Songs" concert de violoncel si ghitara Intrare pe baza de invitatii Luni 10 mai ora 20:00 EURO THEATER CENTRAL BONN (Dreieck -Münsterplatz, Eingang Mauspfad) Comedy x 2 prögram de sketch-uri, muzica si pantonima cu Radu Gheoerghe si Mihai Bisericanu. Biletele se rezerva la teatru: tel 0228-652951 Miercuri 12 mai ora 19:00 consulatul Bonn film artistic: Filantropica Intrare pe baza de invitatii Vineri 14 mai 19:00 Consulatul Bonn Concert Dumitru Farcas, solistii vocali Sava Negrean Brudascu,Robert Tarnaveanu Intrare pe baza de invitatii Sambata (ora 19:00) si Duminica (ora 18:00) Aula liceului "Nicolaus Cusanus" Bergisch Gladbach teatru: "Insir'te Margarite!" de Victor Eftimiu (basm ptr adulti) 15 € biletul rezervari : 0221-343157 (fam Lang) si 02204-82544 (fam Oltenau) acum eu am primit in plic si invitatiile (cele 3 de mai sus), fiecare invitatie e ptr 2 persoane. Ptr ca actiunea se petrece la Bonn si in timpul saptamanii, ptr noi e imposibil sa ajungem. asa ca cine doreste invitatie, vi le trimit cu cea mai mare placere. Monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 156
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Monica, eu cand m-am prezentat la interviuri am avut tot timpul cu mine o mapa in care mi-am luat o copie a Bewerbungului pe care il trimisesem prin posta/internet pentru ca discutia a decurs intotdeauna pe marginea Cv-ului si a certificatelor pe care le aveam. Tot in mapa respectiva aveam si o foaie pe care imi notasem ce era mai important despre firma respectiva pentru ca se pun de obicei intrebari de genul: ce stiti despre firma noastra? si atunci da foarte bine daca vad ca ai fost interesata si ti-ai si notat diverse chestii. In timpul interviului am avut cu mine niste coli albe si un pix si mi-am notat diverse chestii pe care mi le spunea intervievatorul. Si asta da bine. Sa-ti pregatesti de acasa o lista cu intrebarile pe care le ai pentru ca va fi randul tau sa pui intrebari (referitor la pozitia pe care o vei ocupa/ care sunt persoanele cu care vei veni cel mai des in contact/ numar de angajati/etc.) Poti sa te astepti si la un mic test de informatica (in cazul tau). Despre durata nu pot sa-ti spun pentru ca nu e o regula, la mine a fost tot timpul diferit, poate dura 15-20 minute sau mai mult de o ora. Mai mult de atat nu stiu ce sa spun, daca imi mai amintesc o sa mai scriu. Bafta multa la interviu!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor am o veste proasta , Marc dimineata era mult mai bine avea 36.9,cu toate ca toata noaptea a avut febra 39, problema este alta ca la pranz de la 36.9 intr-o ora a facut aproape 40, dar ce a speriat-o pe anca este ca copilul s-a invinetit tot, adica buze,unghii, picioare era tot albastrui, intreband de ce doctorii au motivat ca este crestere brusca de temperatura , adica de la 36.9 la 39.6 intr-o ora,Marc era vanat tot, apoi nu sunt de meserie dar stiu ca mai ales unghiile se albastresc atunci cand este lipsa de oxigen, si tare ma tem ca vor sa o duca cu presu.Acum vrea si parerea voastra daca ati mai auzit ca un copil sa se albastreasca la febra 39.6, apoi dupa ce ia luat sange a facut 40.6,fetele ce sa faca, sa schimbe spitalul, da-ti si voi o parere ca situatia devine destul de grava.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sigrid, am sunat acuma si vb cu medicul, mai sun mai acusi. eu raman la parerea ca tb schimbat spitalul si asta am sa-i si spun. Din pacate mai multe... nu stiu nici eu... Azi am fost si noi la dr. cea noua si m-am ingrozit. Tampitul ala de medic de dinainte nu ne-a spus nimic despre vaccin, il facea total aiurea, numai sa incaseze banii. Ne gandim f serios sa-i facem reclamatie, mai ales ca pe factura de la vaccin scrie un diagnostic dintr-o zi in care copiii mei nici nu au fost consultati. Asta e cu medicii... of, sper ca macar dr. asta sa fie mai in tema...ca are experienta mai multa. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca Anca ar trebui sa schimbe spitalul! Eu as fi facut-o deja!Sa mearga la un spital de pediatrie dintr-un oras mare.Eu am fost aici, in München, cu Teodora in spital si s-au comportat ireprosabil!La noi s-a intamplat chiar invers, in sensul ca eu ma rugam de ei sa ne lase acasa si ei n-au vrut pana nu i-au facut toate analizele (plus ceva extra, cerut de mine) ca sa se asigure ca e totul in ordine.Si m-au tratat excelent desi vorbeam cu ei doar engleza ca la vremea aia nu stiam germana nici cat stiu acuma. Ancuta, multa sanatate lui Marc iar tie multa putere sa treceti cu bine peste momentele astea! Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am vb cu Anca si se pare ca situatia nu (mai) e atat de catastrofala, s-a speriat ingrozitor de albastreala copilului insa eu cred ca e pe maini bune si ea crede la fel. In spital mai sunt copii in aceeasi situatie , se pare ca un virus isi face de cap si e ceva nou pt ca nu-l pot localiza. Acum baiatul si-a mai revenit, i-a mai scazut un pic temperatura, dar cel mai important e ca analizele la sange sunt mai bine. exista nu stiu ce cifra care arata gradul de infectie: luni era 12, marti 9, ieri 6, deci e in descrestere si medicii spun ca criza de azi se poate sa fie o ultima rabufnire. Sunt 3 medici si un medic-profesor cu 30 de ani de experienta, care il au pe Marc sub observatie. Deocamdata raman acolo si spera la mai bine. Sa-i tinem pumnii sa fie asa. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@tinatache Acum am reusit si eu sa ma pun la PC. Cifrele acelea sint probabil Leucocitele. Cresc in cazul unei infectii in organism. In februarie am fost cu Vanessa la o Mutter-Kind-Kur. Acolo a venit o mama cu 2 copii (2 1/2 si 4 ani). Copii aveau gripa! Rezultatul: 23 de mamici si 30 de copii s-au imbolnavit! Adica toata lumea. Bronsita, otita, sinusita, conjunctivita. Doctorita a fost ingrozita, a zis ca asa ceva nu a mai avut. La Vanessa a inceput cu febra usoara luni spre marti noaptea. A fost consultata de medicul casei si a zis ca are o usoara otita. Dupa 2 zile de febra (pina la 39,5° si ziua) au descoperit ca are bronsita si otita. A primit eritromicina. A fost consultata in fiecare zi, fiindca avea deja 40 febra zi si noapte. Primea alternativ tot la 3-4 ore, nurofen si paracetamol. Atunci scadea febra pina pe la 38,5°, pentru ca 3 ore mai tirziu sa creasca peste 40 iar. Dupa o saptamina de febra m-am dus cu ea la un medic de copii. A controlat-o din cap pina in talpi, i-a facut analizelede singe. Leucocitele erau la 8,2 (mii daca nu ma insel). Asta a fost luni. Miercuri am fost iar la el. Vanessa avea noaptea deja pina la 40,8 febra. I-a facut analize mari de singe, analize de urina si eco la stomac, burta rinichi. Leuco erau de deja la 11,2. In urma analizelor a vazut ca aprimit si o cistita. Probabil ca nu bause destul. A primit atunci si alt antibiotic (Grüncef) Joi am fost din nou la el fiindca febra nu scadea. Avea deja de 9 zile incontinuu febra si nu scadea decit cu medicamente. Compresele nu ajutau decit 30 de minute... I-a luat iar singe, isi facea deja si el probleme. Leuco 12,8. A zis ca ori nu are inca efect antibioticul, ori mai primeste ceva pe linga cele 3 boli. Seara a facut conjunctivita. Doctorita casei mi-a dat imediat picaturi (antib.) si asa am tinut conjunctivita sub control. Febra nu a scazut. Simbata spre duminica noaptea a inceput sa verse si sa aibe diaree,febra 40.9. Asa ca la 5 dimineata am chemat salvarea si am mers in spital. Diagnosa: pe linga cele 4 boli venise si gripa intestinala. Acum fac o mica paranteza. In ciuda febrei si a bolilor (Vanessa nu fusese inainte decit o singura data racita, fara complicatii) copilul meu era topp fitt. Se juca, alerga, vorbea ca o moara stricata si minca bine. Duminica la spital i-au facut toate analizele, a primit perfuzii si antibiotice intrevenos. Luni dimineata a venit si medicul sef sa o vada. Am trecut la un fir de par pe linga pneumonie! El mi-a spus ca in moment (februarie) circula un virus foarte puternic care se aseza peste tot unde sint mucoase. De aceea bronsita, conjunctivita si gripa intestinala. Pt. virus nu exista antibiotice. La Vanessa au tratat cistita si conjunctivita. In sfirsit, marti, dupa 2 saptamini de febra a avut dimineata 36,5° Nici nu va imaginati ce fericta am fost. Miercuri i s-a oprit si diareea, asa ca vineri am putut merge acasa. Poate are si micutul ei ceva asemanator? Claudia & Vanessa(*21.7.02) [img]http://www.forendienst.de/board_files/13104/user_avatar/104361.jpg[/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare...stiti cumva cum se procedeaza cand se cumpara un produs de aici si se duce in Ro, in vederea obtinerii TVA-ului inapoi? Eu stiu mai mult teoretic, dar ma gandesc ca unele dintre voi o stiu din practica. Trebuie mentionat chestia asta inca de la cumpararea produsului ca ulterior am de gand sa cer TVA-ul inapoi? Voi ce stiti? Danke im Voraus!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

claudia, e posibil, ce sa zic... la cata experienta in domeniu am eu nici nu-mi vine sa-mi dau cu parerea. Oricum, se pare ca in perioada asta e jale cu virusii. Poate totusi se termina in curand. As avea o intrebare referitor la aceste cure mama-copii: unde se poate merge, cum? cum e acolo? eu cu 2 copii pot merge? da' nu poate sa mearga si sotul si el sa-si plateasca statul acolo? au si baby-sitter pt copii? Daca esti tu draguta si ai timp poate ne spui ceva despre subiectul asta. Referitor la TVA: daca ai viza de sedere valabila pe o perioada mai mare de 6 luni nu-ti da TVA-ul inapoi. Daca totusi mai e cazul atunci incerci sa iei produsul de la un magazin care are are TAX-FREE afisat. Eu nu mai tin minte exact, sunt niste formulare ce trebuie completate si stampilate la vama cand iesi din UE si data viitoare cand vii mergi la mag. sa-ti dea tva-ul. Sper sa nu gresesc, poate stie altcineva mai multe. In orice caz, daca intrebi la magazin cand iei produsul ei iti vor da informatiile necesare. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...