Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania (7)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 156
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor,[hia] Ce mai faceti?De mult n-am mai intrat in forum.Ce fain de voi daca va intilniti Duminica!!Va tin pumnii sa fie vreme faina,dar si eu am inteles ca va ploua[:(].Daca totusi ploua si nu mergeti nici unde,atunci veniti la [(pc] sa mai stam un picut la taclale. Ieri am primit o veste buna:mi-a venit de la consulat o scrisoare in care imi spune ca pasaportul meu nou ii acolo.Asa m-am bucurat ca macar pasaportul ii gata.Acuma pot sa incep sa ma pregatesc pentru cetatenie si acolo o sa-mi trebuiasca multi nervi si citeva cutii de Baldrian pt. mine si pt. sotu.[:)] LindaG
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

romanii din elvetia au strans 1200 euro pt Teodora, fetita care tocmai a implinit 1 an dar nu se stie daca il va implini si pe al doilea. Nu facem si noi un efort sa trimitem niste banuti la Lorelei_19 in plic (ea a organizat campania in elvetia)? Haideti, 10,20,30 euro nu e mult pt 1 luna, iar pentru copilul ala deja incepe sa se vada o luminita la capatul unor dureri cumplite (chiar inainte de a implini 1 an a lesinat la ora de gimnastica medicala, din cauza efortului dar si a durerilor). Cine doreste sa scrie PM la mine sau la lorelei_19 pentru adresa postala. O zi buna tuturor! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am cerut adresa, cred ca pina deseara o am. Cristina, crezi ca e ok sa-i pun asa in plic? Ma rog intr-o hirtie si apoi in plic. Vai ce m-au impresionat ochiii fetitei....e prima oara cind deschid acel subiect, acum ma simt vinovata ca nu am facut-o pina acum.. Vikinga& bb Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, vikinga, am mai trimis asa si au ajuns, am pus o foaie sau 2 A4 ca sa nu se vada prin ele si au ajuns f bine. scriu tot aici: Am o cunostinta care acum 1,5 ani si-a luat casa visurilor sale. Amandoi au studii superioare si salarii bune, au 2 copii de varste apropiate de cele alor mei. Acuma au tot ce si-au dorit: casa mare si frumoasa, cu gradina, intr-o zona superba, masina faina, familie frumoasa. Acuma ar trebui sa vina un "dar". Nu nu e nici un dar, sau nu e ceva care pe ei sa para ca-i deranjeaza. Ce m-a surprins pe mine a fost ca daca ii vezi pe strada nu dai prea multi bani pe ei, la felul cum arata. Au muncit multi ani ca sa ajunga aici si probabil ca s-au obisnuit asa. Hainele si le iau aproape exclusiv la second hand sau oricum, f ieftine. Asa cum am fost noi obisnuiti, mie mi-ar fi rusine sa ies pe strada cu carutul ala pt copii, tesatura e rupta peste tot si nu se mai cunoaste culoarea initiala. Si tot asa... Intrebarea mea este: asta e viitorul nostru daca avem de gand sa ne luam o casa? Eu mai stiu persoane care si-au cumparat o casa sau apartament, dar pt ca au fost ajutati de parinti mare diferenta nu e. De aceea acum imi pun intrebarea asta: asa cum suntem noi, o luam de zero, asta ne asteapta? Pana acum nici nu m-am gandit sa iau haine de la Armani, dar ceva de genul "esprit" tot luam. Pt ei e ceva de neconceput sa dea 20-30 euro pe o bluza. Si eu dau rar atata pe o haina dar tot dau... Cei care v-ati mai luat sau aveti de gand sa va luati un apart., asta e solutia? strangi din dinti peste tot si pui deoparte pt avansul asta nenorocit? sau stam vesnic cu chirie?... Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina din motivele pe care le-ai spus si tu, si mai ales ptr ca nu ne permitem, nu-mi doresc sa imi cumpar o casa proprie. Nu am de gand sa ajung sclavul ei. Iar in conditiile in care aici oferta de inchiriere este mare, nu vad de ce m-as agita. In plus, parca imi place ideea sa nu raman agatata de un loc.Cel putin acum asa vad lucrurile. Stii tu, iei casa, muncesti la ea, te atasezi emotional, ti-e greu sa mai pleci de acolo, sa o vinzi.Apoi strangi din dinti toata viata sa o achiti. Pe de alta parte daca as avea bani si nu as fi asa disperata ca nu am din ce sa traiesc dupa aceea, probabil ca m-as gandi la asta. Daca as cumpara-o cu banii proprii fara datorii, ar fi un avantaj financiar desigur. Si cel mai mult mi-ar place ca as putea sparge peretii acolo unde am chef :-))) Cunosc si eu persoane - sasi din Romania - care au venit aici si au ramas cu aceeasi idee din Ro, sa aiba ei casa lor, propietatea lor. Din pacate acum sunt aproape de pensie si inca mai au de platit o groaza la casa. Se roaga de copii sa preia contractul. Iar copii saracii nici nu vor sa raman in locul acela. Asta da mostenire!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da multi sasi/svabi veniti din ro. au aceasta mentalitate si iti spun si de ce: (cel putin din cazuri cunoscute si parere proprie) au venti nu toti la o varsta tanara, si au lucrat 5-10-15 ani....dar nu suficient sa aiba o pensie de doamne ajuta...iar anii lucati in ro. nu li s-au recunoscut 100% ci dupa caz 50-75%. Si ajunsi la pensie..traiesc de pe azi pe maine..fiindca, banii de pensie acopera numai bine chiria si alimentele acum si eu sunt sotie de sas...si noi incepem luna viitoare sa ne facem casa....e adevarat ca eu fac anul asta 23 iar sotul 24 de ani...ratele sunt pe o perioada de 30 ani..si speram ca o sa ajungem in max. 25 de ani sa o platim. deci ma gandesc....si sper sa ma ajute D-zeu ca la 50 de ani sa mai fiu nevoita sa imi platesc doar NK ce ne-a determinat pe noi sa luam decizia asta? motive ar fi destule: lipsa unui garaj, a unui spatiu verde, dorinta de a nu mai avea vecini...si daca tot platesc ceva sa platesc al meu... nu ne facem vila, ci o casuta modesta...si nu imi fac casa in nici un caz sperand ca ....o sa ramana copii cu mine...ci din contra....ca o sa isi vada de viata lor..iar atunci cand nu mai sunt sa le pot lasa ceva. avem cunostinte care stau cu chirie la casa...si platesc miete si NK tot atat cat platim noi rata (o sa platim), stau deja de apropate 7 ani acolo...acum vor sa o cumpere si platesc aproape cat noi..pe o casa de 40 de ani, vecini batrani si(fara suparare, insuportabili), au investit deja o gramada in ea... alte cunostinte stau in apartament cu 4 camera miete+NK, aproape cat noi... sacrifici sunt normal multe....dar depinde de fiecare..ce isi doreste si cu ce se poate multumi. daca esti genul de pers. care musai sa mergi o data pe saptamana in magazin sa iti iei ori pantofi ori o bluza...atunci..da se poate sa regreti ca te-ai legat la cap... nu mi-am cuparat nicodata in viata mea haine de la second-hand si sper sa nu fiu nevoita sa o fac...dar nici haine de firma...doar de dragul de a vedea ceva mare scris pe produs....daca e ceva ce e de firma si imi place catunci cumpar...dar nu am o idee fixa musai sa fie de firma eu nu regret decizia luata, chiar daca stiu ca in primi 5 ani o sa fie totul cam knap....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alina, felicitari pt decizie. Chiar demult voiam sa te itnreb ce ati mai facut si sa-ti spun ce am ami auzit eu: ca multi isi fac case cu firme din Ro, chiar nemti. Ca se plateste in regie sau cum s-o mai fi numind, adica eu iti dau atat, casa faci casa asta. Cat dureaza si cati muncesc la ea este problema ta. Interesul e sa se termine cat mai repede ca sa reduca cheltuielile. Si acum revenind la intrebare: cred ca trebuia sa spun si pretul unei case aici in oras, sau mai exact casa asta care m-a uns pe mine la suflet: minim 500.000, e DHH. Ca sa-ti faci EFH cum inteleg ca incepeti voi, in oras e de ne conceput iar in afara, sa zicem la capat de S-bahn, tot cam pe la pretul asta se invarte daca nu mai mult. In conditiile astea sa zicem ca iti iei un apartament de 4 cam cu gradina la aprox. 300.000 la S-Bahn. Tot e mult si mare branza n-ai facut, ai gradina dar vecini tot ai. Ca sa nu mai zic cat avans iti tb si cat platesti apoi rata lunara. Daca am fi si noi undeva unde preturile sa fie mai omenesti poate ca nici n-as sta pe ganduri, dar asa... Mda...poate ca totusi trebuie sa ne obisnuim si noi cu ideea ca nu trebuie sa mori proprietar...decat sa platesti un pret mult mai greu de suportat... Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...